حذف شعار «مرگ بر آمریکا» ادعای شاذ السابقون انقلاب بود/ برجام هزینه فهمیدن بدعهدی آمریکا برای دولت است


حذف شعار «مرگ بر آمریکا» ادعای شاذ السابقون انقلاب بود/ برجام هزینه فهمیدن بدعهدی آمریکا برای دولت است

خبرگزاری فارس: حذف شعار «مرگ بر ایالات متحده» ادعای شاذ السابقون انقلاب بود/ برجام مخارج فهمیدن بدعهدی ایالات متحده برای دولت است

نبوی درباره ادعای موافقت امام (ره) با حذف شعار مرگ بر ایالات متحده از سوی مرد هاشمی رفسنجانی می‌گوید: این مسئله اظهارنظری شاذ و ناشی از بدسلیقگی برخی از السابقون انقلاب است که اظهاراتشان تکذیب هم می‌شود.

خبرگزاری فارس– گروه احزاب؛ مریم عاقلی: عمارت استکبار ستیزی انقلاب اسلامی از خیلی وقت پیش از پیروزی انقلاب و همزمان با دادخواهی امام به لایحه کاپیتولاسیون و مصونیت قضائی آمریکایی ها در ماه آبان ۴۳ قرار داده شده بود و ۱۳ ماه آبان سال ۵۸ فقط آجر دیگری بر عمارت حضرت آقا روح الله گذاشته شد و دانشجویان خط امام این فرزندان خلف روح الله به خوبی به سمت اشغال سفارت ایالات متحده رفتند.

تنها یک روز پس از این اتفاق یعنی روز ۱۴ ماه آبان سال ۱۳۵۸ دولت موقت به اول وزیری بازرگان استعفا کرد و این رخداد اولین و اصلیترین پس لرزه تسخیر لانه جاسوسی بود؛ اتفاقی که تفکر بازرگان را به صورت رسمی دربرابر تفکر امام قرار داد و خط بندی های سیاسی اوایل انقلاب از همان زمان به صورت جدی آغاز شد.

استعفای شتابزدۀ رئیس جمهوری موقت به این امید مطرح شد که روح الله خمینی واکنش نمایان کرده و دانشجویان را برای تخلیۀ محل اشغال‏ شده تحت فشار قرار بدهد؛ اما امام بلافاصله استعفا را پذیرفته و با عنوان «انقلاب دوم» از حرکت انقلابی دانشجویان پشتیبانی کردند.

بنابراین قطعا تسخیر لانه جاسوسی یکی از نقاط عطف و اوج انقلاب اسلامی در کمتر از یکسال پس از پیروزی انقلاب است؛ هرچند که برخی انقلابی های پیشین، به دلیل خستگی از این راه پر فراز و نشیب از ملت ایران عذرخواهی کنند.

در این مکالمه استمرار تفکر بازرگان نسبت به ایالات متحده در دولت های گوناگون، مواجه با ایالات متحده در زمان جدید و مساله نفوذ در پس تسخیر سفارت ایالات متحده و سیاست های استکبار ستیزانه جمهوری اسلامی در زمان پسابرجام مرور شده است.

سید مرتضی نبوی، مدیرمسئول نشریه رسالت، عضو گردهمایی تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین بوده است، او وزیر پست، تلگراف و تلفن در دولت اول میرحسین موسوی بود. نبوی در زمان شاه فعالیت های سیاسی داشته و مدتی نیز در زندان های حکومت پهلوی حبس بوده است.

آنچه در ادامه می آید مشروح مصاحبه ی خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس با سید مرتضی نبوی است:

فارس: یکی از اصلی ترین مسائلی که پیش از انقلاب پیش آمد و به عنوان آلترناتیو انقلاب نمایان ساخته شد، بحث کاپیتولاسیون بود که حضرت آقا امام نیز به دلیل این بحث تبعید شدند و در واقع یکی از مبناهای اصلی پیروزی انقلاب در آن مقطع گذاشته شد، به چه دلیل درمیان علمای آن زمان حضرت آقا امام پیش قراول مجادله با کاپیتولاسیون شدند؟

نبوی: خصوصیتهای حضرت آقا امام خاص خود ایشان است، ایشان یک فقیه مجتهد و زمان شناس در مقام امر به معروف و نهی از منکر بودند. یکی از خاطرات مهم حضرت آقا امام این است که ایشان پس از این که امر به معروف و نهی از منکر در رساله های عملیه متروک شده بود و به این مسائل توجه نمیشود ایشان بیش از ۲۰۰ فتوا درباره امر به معروف و نهی از منکر را نگاشتند و همین سبب شد که رساله های ایشان به عنوان کتب ممنوعه در رژیم پهلوی قلمداد شود و از این رو این رسانه ها به صورت مخفیانه توزیع می شد.

*اولین عمارت استکبارستیزی حضرت آقا امام دادخواهی به لایحه کاپیتولاسیون بود

امر به معروف و نهی از منکر جزء واجبات در دین ماست و ما باید ارزش ها و ضدارزش های آن را بشناسیم و نسبت به آنها انجام وظیفه کنیم و نهضت حسینی هم متکی به امر به معروف و نهی از منکر بوده است؛ امام تاکید داشتند که در رژیم پهلوی با دین مجادله می شد و شاه در خاطراتش اقرار کرده بود که از طرف ایالات متحده مامور است که با اسلام در ایران مجادله کنند بنابراین ایشان هم به موقع هشدار دادند، به مخصوص در شرایطی که پس از رحلت آیت الله العظمی بروجردی رژیم پهلوی احساس می کرد خلأ مرجعیت وجود دارد و می تواند ماموریت هایی که ایالات متحده به او داده به انجام رساند و یکی از خواسته های ایالات متحده نیز همین کاپیتولاسیون و مصونیت مستشاران ایالات متحده در ایران بود که چنانچه خلافی به انجام رسانند در اینجا محاکمه نشوند و در اختیار ایالات متحده قرار بگیرند و این مغایر با استقلال کشور بود.

حضرت آقا امام این خلأ مرجعیت را بلافاصله با تصویر و عکس العمل های خود پرکردند و بعد با پشتیبانی جامعه مدرسین در تأیید مرجعیت ایشان ما شاهد تثبیت مرجعیت حضرت آقا امام بودیم و شاه با شکست مواجه شد و دولت وقت قادر نبود این سبک را به تصویب برساند و این امر داغی بر دل رژیم شد.

فارس: یکی از نقاط عطف انقلاب اسلامی تسخیر سفارت ایالات متحده در سال ۵۸ بود، چطور چنین ذهنیتی برای تسخیر لانه جاسوسی بین دانشجویان بوجود آمد و نقش این اقدام انقلابی دانشجویان در آغاز کار انقلاب چطور بود؟

نبوی: با توجه به گفتمانهای قبلی باید گفت که حضرت آقا امام یک شناخت ملموسی از حالت جهانی داشتند و عمده معضلات جهان را زیر سر ایالات متحده آگاهی میداشتند، با این که ایالات متحده و شوروی آن زمان دو قطب اصلی در جهان بودند اما امام با این وجود، این معضلات را ناشی از اقدامات ایالات متحده آگاهی میداشتند و نگاه عمیق حضرت آقا امام بر این بود که ریشه معضلات در درون کشور ناشی از رژیم پهلوی، ریشه معضلات منطقه، رژیم صهیونیستی و معضلات دنیا را نیز زیر سر ایالات متحده آگاهی میداشتند و رویارویی با کاپیتولاسیون نیز رویارویی با آمریکایی ها بود،چراکه یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی استقلال و نفی سلطه کشورهای دیگر بود.

*ایالات متحده را از در بیرون کردند تا از پنجره بتواند بازگردد

پس از پیروزی انقلاب آنها به ظاهر ترفندی نداشتند بپذیرند، چون ایالات متحده تا واپسین لحظات تلاش کرد این انقلاب را بازگرداند و متوقف کند و میاندیشید شبیه کاری که در کودتای ۲۸ ماه مرداد ۱۳۳۲ به انجام رساند و شاه را برگرداند اینجا هم می تواند همین کار را کند در حالی که این بار یک انقلاب فراگیر مردمی بود که حضرت آقا امام مرجع تقلید و رهبر مردمان بود و دوستان اروپایی ایالات متحده به او حالی کردند که کار از کار گذشته است، ظاهرش این بود که ایالات متحده با انقلاب کنار آمد تا بعدا بتواند نفوذ کند و چنانچه او را از در بیرون کردند از پنجره بتواند بازگردد.

* دانشجویان به خوبی سفارت ایالات متحده را مرکزی برای براندازی شناسایی کردند

بلافاصله پس از ایالات متحده فعالیت های جاسوسی و براندازانه نسبت به انقلاب اسلامی آغاز شد. چه کودتاها و ناآرامی هایی که در برخی نواحی به ثمر رسید و از این رو دانشجویان به این نتیجه رسیدند که سفارت ایالات متحده مرکزی برای براندازی و رویارویی با ایالات متحده است.

فارس: یعنی خصومت و دشمنی ایالات متحده با ملت ایران در پیش و پس از پیروزی انقلاب هیچ تحولی نکرد.

نبوی: در خوی تجاوزگری و دشمنی ایالات متحده هیچ فرقی به وجود نیامده است و چنانچه به ظاهر جمهوری اسلامی را به مجلسیت شناختند اما در باطن درپی فرصتی برای براندازی بودند تا جمهوری اسلامی را به یک دولتی که ایالات متحده را بپذیرد عوض کنند.

مردمان ایران از قدیم با دشمنی های دیرینه ایالات متحده آشنا بودند و پس از انقلاب هم ایالات متحده این حرکت را آغاز کرد و حتی در نبرد تحمیلی هم نقش آفرینی کردند، بنابراین این بحث تشخیص هوشمندانه درستی توسط دانشجویان پیرو خط امام بود که متوجه شدند سفارت ایالات متحده یک مرکز برای رویارویی با استقلال جمهوری اسلامی است.

فارس: وقتی که سفارت به تسخیر دانشجویان درآمد این تحلیل که با این اقدام دولت موقت استعفا می دهد و قطع رابطه می شود و هجوم ایالات متحده به پیش مییاید، تصور می شد، در واقع چه مقدار دانشجویان به وزن سیاسی اقدامی که می خواستند به انجام رسانند واقف بودند؟

نبوی: پیش از حادثه ۱۳ ماه آبان ۵۸ عده ای از دانشجویان چپ که دل در گرو امام و انقلاب نداشتند وارد سفارت ایالات متحده شدند این اقدام محکوم شد و بلافاصله آنها را بیرون کردند چون آنها رویکرد مارکسیستی داشتند اما تسخیر لانه جاسوسی در سال ۵۸ مورد تأیید حضرت آقا امام قرار گرفت و این براساس یک برنامه ریزی بود،چراکه بالاخره مسئله حیات و ممات انقلاب مطرح بود و ایالات متحده با موجودیت نظام جدید ما رویارویی می کرد.

لذا حرکت انقلابی دانشجویان که به تعبیر حضرت آقا امام انقلابی بزرگتر از انقلاب ۵۷ بود مورد تأیید ایشان قرار گرفت و این شناسایی شد که پیامدی هم دارد و با توجه به این که ایالات متحده در مقام نابودی اصل انقلاب و اصل نظام جمهوری اسلامی مرکز توطئه و براندازی تسخیر شود ولو این که عواقبی داشته باشد، اما چنانچه این پیش نمییاید ما باید صبر میکردیم که توطئه های ایالات متحده یکی پس از دیگری به نتیجه برسد و همانگونه که بی سابقه هم نبود در مکان های دیگر انقلاب شده بود و آمریکایی ها با دیزاینهای ساده تر آن انقلاب ها را برگردانده بودند.

*عواقب تسخیر سفارت ایالات متحده حدس زده شده بود

فارس: یعنی عواقب چنین کاری پیش بینی هم می شد؟

نبوی: بله، در زمان ما مکان های دیگر انقلاب شده بود و ایالات متحده قابل پیش بینی بود، حتی باحال است آگاهی بدارید برخی از چهره های تراز اول انقلاب شبیه به آیت الله العظمی مهدوی کنی در آن مقطع موافقت نداشتند و برخی مسئولانی دیگر اما وقتی این اتفاق مورد تأیید حضرت آقا امام(ره) قرار گرفت از جمله آیت الله العظمی بهشتی در خبرگان اعلام پشتیبانی کردند.

*مذاکرات اتمی واپسین مرحله مواجهه ما با ایالات متحده نیست

فارس: یکی از مسائلی که در بازخوانی تاریخی مرور می کنیم، مسئله استعفای دولت موقت و دادخواهی به تسخیر لانه جاسوسی در آن مقطع وقتی است، الان در یک تطبیق تاریخی ما شاهد این هستیم که برخی اشخاص دولتی می خواهند مهمانی ۱۳ ماه آبان به صورت حداقلی و بدون آتش زدن درفش ایالات متحده به انجام رسانده شود. به چه دلیل برخی درپی این هستند که مهمانی ۱۳ ماه آبان را از سکه بیندازند و همچنان به ایالات متحده خوش بین هستند و اعتماد می کنند.

نبوی: خیر، اتفاقاً این واپسین تجربه هم برای ملت ما ثابت کرد که ایالات متحده قابل اعتماد نیست و ایالات متحده از فرصت مذاکرات هم در حقیقت درپی سوءاستفاده است و هدف ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی عوض نشده است. یعنی آنها در طول پیروزی انقلاب در مقاطع گوناگون اعلام کردند درپی براندازی جمهوری اسلامی هستند و از طریق برخوردهای سفت و نبرد تحمیلی و محاصره اقتصادی و نفوذ فرهنگی در صدد تضعیف انقلاب اسلامی بودند، این واپسین مرحله نیست که رئیس جمهور در زمان بازرگانی وعده داده بود که هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ اقتصاد، در حال حاضر خیلی از مسئولان دولتی، وزرا و رئیس بانک مرکزی اعلام کردند مشکلاتی که ما داریم و بانک های بزرگ با ما معامله نمی کنند و حتی سوئیفت گشوده شده اما معامله های بانکی صورت نمی گیرد، اینها از ترس جریمه هایی است که ایالات متحده نسبت به آنها اعمال می کند. اخیراً وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز نقل کرده بود که تا ایران دست از پشتیبانی خود از کشور سوریه و حزب الله برندارد تحریم ها بر سر جای خود خواهد بود.

فارس: مسئله همین است که با وجود بیّن بودن این بدعهدی ایالات متحده و حتی وقتی که جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده، چکیده تفکر ایالات متحده را درباره جمهوری اسلامی پیشنهاد میکند و نقل میکنید مشکل ما پشتیبانی ایران از کشور سوریه و حزب الله است، به چه دلیل با این وجود ما شاهد استمرار تفکر بازرگان در قبال ایالات متحده هستیم؟

نبوی: بالاخره ما در مقاطع گوناگون یک ایده را امتحان کردیم و غلط بودن آن روشن شده، این تجربه چندباره برای ملت ما خواهد بود چون یک شرطی را حضرت آقا امام(ره) گذاشته بودند که ما با ایالات متحده رابطه نخواهیم داشت مگر این که آدم شود. احتمالا توجه برخی مسئولان به این بوده ایالات متحده تجربه هایی کسب کرده و با شکست ایالات متحده در منطقه پس از پیروزی انقلاب و اهدافی که در منطقه تعیین کرده هیچ کدام به نتیجه نرسیده است، جرج بوش درپی تشکیل خاورمیانه بزرگ بود و می درخواست اسرائیل را بر کشورهای منطقه مسلط کند. روسای جمهور بعدی ایالات متحده نیز اهداف دیگری داشتند، حتی اعراب را پای میز مذاکره با اسرائیل نشاندند و قول هایی را هم که به آنها دادند عمل نکردند و همه اینها تجربه شد.

* برای چندمین بار آمریکایی ها ثابت کردند که قابل اعتماد نیستند

البته این مذاکرات اخیر که ایران با ۱+۵ داشت این تفاوت را داشت که ایران از موضع قدرت به آن وارد شدن کرد، اگرچه آنها نقل میکردند که تحریم های اقتصادی سبب شده ایران پای میز مذاکره بیاید، اما واقعیت این بود که این مقدار از پذیرش حق غنی سازی برای ما درپی اقتدار اتمی جمهوری اسلامی بود و اوباما و جان کری در بیانات خود برای قانع کردن مخالفان مذاکره و توافق اتمی نقل میکردند که شما چندین سال پیش با ایران توافق نکردید، در حالی که آن زمان چندین صد سانتریفیوژ داشت، در حالی که الان چندین هزار سانتریفیوژ دارد. لذا فاصله زیادی با دستیابی به آن مقدار مواد غنی شده که بتواند بمب اتم بسازد، ندارد و دستاورد خود را این آگاهی میداشتند که چنانچه ما حق غنی سازی را برای ایران به مجلسیت شناختیم به دلیل این بوده که قبلاً آن را تکذیب میکردند و نقل میکردند ایران نباید از حق غنی سازی برخوردار باشد. این هم نه بر اساس کوتاه آمدن ایران، بلکه بر اساس اقتدار ایران و بهبودهای اتمی ایران بود، منتها همان موقع هم یادمان نمی رود مقام معظم رهبری به دولت گفتند که شما بروید و مذاکره کنید، اما من به ایالات متحده خوش بین نیستم، لذا بالاخره برای چندمین بار آمریکایی ها ثابت کردند که قابل اعتماد نیستند و این باید عبرت خوبی برای مسئولان فعلی دولت باشد.

فارس: شما اشاره ای به بحث برجام داشتید، خیلی از تحلیل قیمتی معتقدند که برجام مخارج سنگین و اهمیتی می داری برای کشور بود. آیا واقعا می توان گفت بزرگترین تجربه ای که ما از این بحث داشتیم، تجربه ملموس بدعهدی ایالات متحده بود که برای ملت ثابت شد؟ چون رهبری نیز فرمودند؛ بخش اهمیتی می داری از تعهدات ایالات متحده صورت نگرفت، اما ما از بحث غنی سازی ۲۰ درصد تا فردو و اراک را متوقف کردیم.

نبوی: حتماً همین طور است. البته ما نباید منکر حقایق شویم، این که آنها حضور نداشتند حق غنی سازی را برای ما به مجلسیت بشناسند، در این مرحله پذیرفتیم و آن هم به دلیل اقتدار ایران بود، این یک دستاورد است و دیگر نمی گویند ایران به چه دلیل غنی سازی دارد و حتی در باشگاه های اتمی جهانی حضور می دارند برای باز طراحی رآکتور سنگین اراک مشارکت دارند و در این مقطع اولین نیروگاه اتمی ما در بوشهر براه افتاد و ما معاهده برای فازهای بعدی آن می بندیم.

*به نظر ما ریشه شر آمریکاست

یعنی این راه پیشرفت اتمی ما در برجام هموار شد و ظاهرش این است که توافق جهانی که علیه ما بود، دیگر کشورهای دیگر نمی گویند که ما قاطع هستیم ایران را به مخاطره اندازیم، اما مشخص شد که ریشه شر آمریکاست که مشکل آنها با ما نیز فقط اتمی نیست و همانگونه که نگاه کردید تحریم های خود را نیز تشدید کردند و به جای اتمی اینبار بحث حقوق بشر و موشک های دوربرد و پرونده هایی که از اول انقلاب برای ایران گشودند را در دستور کار گذاشتند و سعی داشتند ایران را تحت فشار گذارند.

*محوریت ایران در منطقه سبب شده ایالات متحده به اهداف خود نرسد

ایالات متحده در هرحال مییاندیشد که همچنان فرمانده نظم جهانی است و همه باید از او پشتیبانی کنند و متأسفانه برخی کشورهای اروپایی نیز چنین تبعیتی را دارند، اما به هر حال شکاف ها و مرزبندی هایی نیز بین کشور روسیه و ایالات متحده به وجود آمده و امروز کشور روسیه نیز مشمول تحریم های ایالات متحده شده است. پس از فروپاشی دوقطبی یک زمان قرار دهی را میگذرانیم که باید هوشیار باشیم و رهبری نیز در اوج هوشیاری هستند تا در زمان گذار جایگاه خود را براساس ظرفیت هایی که داریم تثبیت کنیم، نه این که چون هیچ جایگاهی برای ایران تمجید نمی شود، وا بدهیم، یعنی جایگاه ناحیه ای و نفوذ ناحیه ای ایران بسیار بالاست و ما محور مستحکمت هستیم و همین سبب شده ایالات متحده در منطقه به اهداف خود نرسد.

فارس: به چه دلیل با وجود این بدعهدی های ایالات متحده برخی دولتی ها هنوز چشم امید دارند؟

نبوی: وقتی که رهبری پذیرفتند دولت برود و مذاکره کند و گفتند که من خوش بین نیستم، نتیجه اش همراه شدن با جان و دل مردمان برای پذیرش این واقعیت و مسیری بود که رهبری به وحشت افتیم کرده است.

فارس: یک موردی که وجود دارد وظیفه استکبارستیزی پس از مذاکرات است که رهبر انقلاب در ملاقات با دانشجویان تأکید کردند مجادله با استکبار که ایالات متحده مصداق اتمّ آن است، تعطیل بردار نیست و خودتان را برای مجادله با ایالات متحده تهیه کنید، امروز خط امام(ره) در مجادله با ایالات متحده چه مختصاتی دارد؟

نبوی: امروز به وحشت افتیم کننده عینی خط امام(ره)، مقام معظم رهبری هستند که به هیچ عنوان از خط امام(ره) کوتاه نیامدند و پاسدار خط امام(ره) هستند، البته با اجتهاد و توجه به شرایط روز این خط را دنبال می کنند، امروز خط امام(ره) و رویارویی با سلطه شرایط تازه ای یافته است و حتی خوب تر از گذشته است که البته نمی خواهم نقل بکنیم خطر تهدیدات ارتشی نابود شده، اما نسبت به آن زمان که نبرد را تحمیل کردند، این خطرات کاهش یافته و امروز شرایطی نیست که ایالات متحده بتواند مستقیم وارد نبرد شود، بلکه سعی دارد به صورت نیابتی از طریق کشور عربستان و کشورهای مفلوک منطقه بهره گیرد تا در منطقه ایجاد چالش و ناامنی کند. همانگونه که رهبری تأکید کردند امروز خطرات نفوذ بسیار بیشتر است.

فارس: یعنی یکی از عرصه های اصلی مجادله با ایالات متحده را مسئله نفوذ پسابرجام آگاهی میدارید؟

نبوی: بله، نفوذ فرهنگی، ما امروز شاهد این هستیم که رسانه های آنلاین چه نقشی دارد و تهاجم فرهنگی متوجه نسل جوان می شود. مسئولیت نسل جوان ما بسیار سنگین تر از نسل ماست. امروز جوان ما نیاز به عمق بیشتری از تدین و آگاهی دینی دارد و باید روی سبک زندگی جوان ایرانی فعالیت کرد؛ چراکه دشمن تلاش دارد سبک زندگی غربی را به نسل جدید ما تحمیل کند و سبب استحاله یک نسل شود، لذا امروز مأموریت جوانان مجهز شدن به معرفت مکتبی است. سال گذشته ما برای این که بمانیم و خط امام(ره) را ادامه دهیم، اقتدار ملی ما تحکیم شود و رهبری نیز دو پایه بسیار مهم را درباره این مسئله مطرح کردند و گفتند پایه اقتصاد که درواقع پاشنه آشیل ماست و باید دچار تحولات ساختاری شود و ریشه معضلات اقتصادی هم با برجام حل نمی شود، بلکه به دست خود ماست.

مسئولان در دولت، مجلس و قوه قضائیه باید قوانین دست وپاگیر اقتصادی را بردارند و زمینه را برای فعالیت مردمان تهیه کنند. پایه دیگر اقتدار کشور علم است که نباید پیشرفت علمی ایران کاهش یابد. البته یکی از پایه های اصلی اقتدار کشور که موردتوجه قرار گرفته، مسئله فرهنگ است که البته سایر کشورها نیز تهاجم فرهنگی را احساس و با آن رویارویی می کنند. نسل جوان باید در جبهه علم و تکنولوژی، فرهنگ و اقتصاد مجادله کند و در عین حال هوشیار باشد که سبک حیاتش عوض نشود.

فارس: این مجادله با آمریکای مبتنی بر خط امام(ره) که تبیین می کنید بین مسئولان باید چه بروز و ظهوری داشته باشد؟

نبوی: در مقاطع گوناگون مسئولانی با شدت ضعف روی کار می آیند، اما هیچ کدام در مقام ادعای رویارویی با خط امام(ره) نیستند، اما امکان می دارد برخی از آنها محافظه کار و برخی انقلابی باشند، اما آنچه مقام معظم رهبری به عنوان راهبرد تأکید دارند این است که می گویند حوزه های علمیه باید انقلابی باشند و وقتی گردهمایی تشخیص سند چشم انداز ۲۰ ساله را تهیه و خدمت مقام معظم رهبری دادند که در آن جایگاه علمی و اقتصادی ایران مشخص شده است و ایران را کشوری مؤثر در روابط جهانی و الگویی در جنبه های فرهنگی شناسانده است، رهبر انقلاب این نکته را افزودند که این مسئله باید با حفظ روحیه انقلابی باشد. یعنی ایشان لزوم انقلابی بودن و انقلابی ماندن را تأکید کردند و برای ادامه مسیر امام(ره) باید همه مسئولان انقلابی باقی بمانند.

ما در دفاع مقدس با الگوی خودمان و نه با الگوی بنی صدر رئیس جمهور فراری که می درخواست به صورت اصیل با صدام مجادله کند، کامیاب شدیم که با الگوی بومی خود دفاع مقدس را مدیریت کنیم و با الگوی خودمان به بهبودهای اتمی رسیدیم. در زمینه اقتصاد هم ما باید الگوی خودمان را داشته باشیم و به همین دلیل رهبر انقلاب الگوی پیشرفت اسلامی ـ ایرانی را مطرح کردند. برای انقلابی ماندن باید معضلات اقتصادی با سیاست اقتصاد مقاومتی حل شود و رای گیری باید با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و مردمان سالاری دینی به انجام رسانده شود.

*ادعای حذف شعار مرگ بر ایالات متحده از بدسلیقگی السابقون انقلاب است

فارس: یکی از شبهاتی که برخی مسئولان وارد می کنند درباره ماهیت استکبارستیزی انقلاب اسلامی است؛ پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، مرد هاشمی رفسنجانی ادعا کردند که امام(ره) موافق حذف شعار «مرگ بر ایالات متحده» بود. به چه دلیل در مقطع مذاکرات این شبهات به حضرت آقا امام(ره) منسوب می شود.

نبوی: این مسئله ناشی از بدسلیقگی برخی از السابقون انقلاب است که اظهاراتی به نقل از آنها مطرح و سپس انکار میشود.

*حذف شعار مرگ بر ایالات متحده از حرف های شاذ است

فارس: اما این مسئله برای مردمان جای پرسش دارد که به چه صورت فردی که خود را نزدیک به حضرت آقا امام(ره) می داند چنین چیزی را به ایشان نسبت می دهد.

نبوی: تاریخ از این نوع مسائل بسیار به خود دیده است. ما یک الگوهای بسیار روشنی داریم، یعنی مواضع و عملکرد امام(ره) و رهبری برای ما ملاک است و مردمان ما پیشگوییهای آنها را نیز نگاه کرده اند. به همین دلیل کسانی که قلب خودشان مریض نباشد، سراغ حرف های شاذ و بی نظیر نمی روند.

برخی مییاندیشند با محافظه کاری و به مدد مذاکرات خارجی قادر هستیم معضلات خود را حل کنیم. واقعیت هم این نیست و هیچ کشوری معضلات اقتصادی خود را با به فروش رسان بیشتر نفت حل نمی کند و در واقع پنبه اقتصاد رانتی زده شده است. بنابراین نباید به اینشکلی اظهارنظرها وقعی نهاد. بلکه باید با چراغ روشن و مسیر روشن حضرت آقا امام(ره) جلو برویم. خوشبختانه نسل جوان و متعهد انقلابی ما راه خود را می شناسد و امروز از این همه الگوهای پیشرفت و دستاوردهای پاسداری ای برخوردار هستیم.

فارس: اما کسی که این ادعا را به حضرت آقا امام(ره) منسوب کرد خود را یکی از اشخاص مؤثر در اوایل انقلاب می داند.

نبوی: دنیا که جهان اجبار نیست، مگر در زمان خود پیامبر(ص) صحابی بزرگ مسیرشان منحرف نشد، مگر پس از رحلت پیامبر(ص) و شهادت حضرت آقا علی(ع) مگر افرادی راهشان را جدا نکردند، بنابراین مدام چنین افرادی هستند و چنانچه غیر از این باشد باید تعجب کرد.

*کسانی که از انقلابی بودن دور شده اند به ایالات متحده خوشبین هستند

فارس: پس می شود این نوع دیدگاه را یک خوش بینی به ایالات متحده تلقی کرد؟

نبوی: بله، ما چنانچه از انقلابی بودن و انقلابی ماندن دور بشویم، راه را غلط می رویم و دچار تحلیل های غلط می شویم، آن هم تفسیرهایی که جامعه را با شکست مواجه می کند. بنابراین چنانچه احتیاط ها و مواظبتهای رهبری نبود و می خواستیم به صورت دربست به ایالات متحده و ۱+۵ اطمینان کنیم، مشخص بود که امروز چه وضعی داشتیم و به سرنوشت کشور عربستان و اعراب دچار می شدیم که اندیشیدند چنانچه به ایالات متحده اعتماد کنند قادر هستند حق خود را از اسرائیل بگیرند، درحالی که ایالات متحده به هر قیمت اسرائیل را حفظ می کند تا منطقه روی ثبات و آسایش را نگاه نکند.

فارس: برخی معتقدند استکبارستیزی سبب انزوای ایران می شود و راه رفتن وزیر امور خارجه ایران با جان کری و مکالمه تلفنی با رئیس جمهور ایالات متحده را برای شکستن این انزوا مطرح می کنند، نظر شما چه چیزی است؟

نبوی: تجربیات ۴ دهه گذشته ما نمایان میکند که ما از موضع اقتدار مذاکره کردیم و چیزی که اهمیتی می دارد این است که در برخی جاها برای این که منافع ما اقتضا می کند در محدوده ای رهبری اجازه می دهند، وارد شدن کنیم، مثلاً رهبری فرمودند اشکالی ندارد ایران درباره منافعی که مربوط به کشور عراق است مکالمه داشته باشد یا در مذاکرات اخیر با ۱+۵ نیز ما شاهد همین بحث بودیم، لذا باید خودمان را باور داشته باشیم و از موضع اقتدار خود کوتاه نیاییم. وقتی یک دولت روباه صفت و مکار با شما اظهار رفیقی می کند اما در همان زمان می خواهد جیب شما را بزند، نمی توان اعتماد کرد. بنابراین امروز هیچ کس ایران را منزوی آگاهی نمیدارد. الان اوج تبلیغات رئیس جمهور آمریکاست و محاسبه کرده بودند بیشترین حجم مذاکرات آنها مربوط به ایران است، در حالی که چنانچه ایران منزوی بود چنین اتفاقی نمی افتاد و در هر مذاکره ای که مربوط به منطقه است، ایران باید باشد. این همه هیأت های اروپایی به ایران آمدند و امروز منتظرند محدودیت ها و فشار و تهدیدات ایالات متحده از بین برده شود تا رابطه خود با ایران را نو سازی کنند.

فارس: با توجه به این که پس از تسخیر لانه جاسوسی ما شاهد تفاهم الجزایر بودیم که در آن نیز ایالات متحده شبیه به برجام بدعهدی کرد، به نظر شما این خوش بینی به ایالات متحده تا کجا قرار است ادامه داشته باشد؟

نبوی: این بستگی به این دارد که مردمان و مسئولان چه مقدار این عبرت ها را به دلیل بسپارند و نخواهند موارد آزموده شده را مجدداً آزمایند، ایالات متحده ماهیت خود را پیش و پس از انقلاب ثابت کرده و فرد غیرنرمالی شبیه به ترامپ یافت میشود که حقیقتهای داخلی ایالات متحده را هم بیان می کند. اندیشمندانی که در ایالات متحده هستند حدس میزنند که با این روند ایالات متحده سلطه آنها قابل دوام نیست؛ اما در درون این که تا کی قرار است اعتماد به ایالات متحده ادامه داشته باشد، برای مسئولان ما هم یک میدان امتحان است؛ چراکه ایالات متحده مظهر ابلیس بزرگ است و ابلیس هم پیوسته وسوسه می کند و ما امیدواریم از شر ابلیس و وسوسه های آن در امان باشیم.

فارس: از زمان دولت بازرگان تا دولت روحانی شاهد یک تلاش برای برقراری رابطه با ایالات متحده هستیم، آیا واقعا شما معتقدید این رابطه شکل می گیرد؟

نبوی: ما باید تمام هم و غم مان این باشد که اقتدارمان را زیاد بکنیم و قدرت ملی خود را زیاد کنیم و در جهان امروز این تواناییها جز دربرابر زبان قدرت کوتاه نمی آید و برخلاف آن چیزی که می گویند نه به عدالت و نه به دموکراسی معتقد نیستند. رای گیری مظهر دموکراسی است، اما چنانچه نتیجه دلخواه آنها نباشد، آن را به هم می زنند. ما برای این که به یک مکانی برسیم که دیگر این مزاحمت ها نباشد، باید قدرت ملی خود را زیاد کنیم تا طمع استکبار که در رأس آن آمریکاست قطع شود و مطمئن شویم که قادر نیست نفوذ کند و ضربه بزند.

*باید نسبت به مدیران دو تابعیتی حساس بود

فارس: یکی از مسائل بسیار مهم به مخصوص پس از برجام بحث نفوذ است و برخی از تحلیل قیمتی یکی از زمینه های نفوذ دشمن را حضور مسئولان دو تابعیتی آگاهی میدارند، اما این که اخیراً نیز ما شاهد بازگشت زن لیلی صرافان از اعضای نایاک همراه با چندین مسئول دوتابعیتی کشور هستیم. این مسئله چه مقدار در بحث نفوذ تاثیر می دارد؟

نبوی: این بحث روشن است، کسی که تابعیت یک کشور را می پذیرد، مفهومش این است که از تابعیت کشور مبدأ در حال بیرون رفتن است و در عمل کسی قادر نیست هم تابع حکومت ایالات متحده و کشور کانادا باشد و هم تابع حکومت ایران، بنابراین چنانچه در این زمینه ابهام قانونی وجود دارد، باید از بین برده شود و در هیچ سطحی از نظام کارگزاران نباید شاهد حضور مسئولان دوتابعیتی باشیم و حضور آنها به هیچ وجه قابل جمع نیست، باید بسیار در این زمینه حساس بود و در هر سطحی که هستند باید کنار زده شوند؛ چراکه آنها به نظام جمهوری اسلامی پایبند نیستند.

فارس: شما مصداق های نفوذ در زمان پسابرجام را چه مسائلی آگاهی میدارید؟

نبوی: مسئولان باید به تبعات منفی اقدامات خود توجه داشته باشند و مراقب باشیم که از همین پدیده حق نفوذ سوءاستفاده نشود و به ابزاری برای تسویه حساب مبدل نشود، نفوذ یک سری ملاک های معلومی دارد که باید آنها را شناسایی و با این اشخاص برخورد کرد.

-لطفا نظر دهيد-

تهیه کننده: سينا ف.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ادب و شرم تو را خسرو مه رويان کرد
««« »»»
آفرين بر تو که شايسته صد چندينی

حذف شعار «مرگ بر آمریکا» ادعای شاذ السابقون انقلاب بود/ برجام هزینه فهمیدن بدعهدی آمریکا برای دولت است

TT / 890 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال