نشست بین المللی اقتصاد انتشار داد: مواظبت از زندگانی بوم های وابسته به آب شیرین لازم است


مجمع جهانی اقتصاد منتشر کرد: مراقبت از زیست بوم های وابسته به آب شیرین ضروری است

تصویر و عکس گردهمایی جهانی اقتصاد انتشار داد:		مواظبت از زیست بوم های وابسته به آب شیرین لازم است
سیناپرس: گردهمایی جهانی اقتصاد در گزارشی به وارسی اهمیت زیست بوم های وابسته به آب های شیرین در جهان توجه کرده است.

 آب شیرین فقط منطقه بسیار کوچولوای از سطح سیاره زمین را تشکیل می دهد اما برای اقتصاد، محیط زیست و بقای انسان لازم است. با این حال، آب شیرین همچنین دربین بیشترین اکوسیستم های در معرض خطر قرار دارد و تحقیقات تازه کم هزینه ترین و کارآمدترین راهکارها برای بازیابی رودها را پیشنهاد کرده است.

آب مایه حیات است

بر اساس اعلام سازمان ملل، بیش از ۴۰ درصد از نیروی کار جهانی تا حد زیادی به آب شیرین وابسته هستند و ارتباطات قوی بین آب و مشاغل در تمامی بخش های اقتصاد از جمله کشاورزی، ماهیگیری، جنگل داری، تولید و حمل و نقل وجود دارد.

تمامی اکوسیستم ها توسط آب به یکدیگر مرتبط می شوند در نتیجه آب شیرین ارزش تریلیون ها دلار را در اقتصاد دارد. از جمله اقداماتی که با بهره گیری از این مایع زندگی ای انجام می شود، شامل تولید نیروی برق، تولید خوراکی و دارو، توریسم و بسیاری حوزه های دیگر است.

شهروندان آمریکا امریکا هر سال به تنهایی حدود ۲۴ تا ۳۷ میلیارد دلار بر روی فعالیت های توریسم مرتبط با ماهیگیری سرگرم کننده هزینه می کنند. همچنین در کشور استرالیا، مشغولی های مرتبط با آب شیرین برای اقتصاد میلیاردها دلار ارزد.

 آب شیرین فقط منطقه بسیار کوچولوای از سطح سیاره زمین را تشکیل می دهد اما برای اقتصاد، محیط زیست و بقای انسان لازم است. با این حال، آب شیرین همچنین دربین بیشترین اکوسیستم های در معرض خطر قرار دارد

نابود شدن گوناگونی زندگی کردی آب شیرین

متاسفانه نقش اکوسیستم های سالم وابسته به آب شیرین در حفظ حیات وحش کمتر نکته توجه قرار گرفته است. آب شیرین فقط حدود ۰.۵ درصد سطح زمین را پوشانده اما مامن تقریبا ۱۰ درصد تمامی گونه های شناخته شده از جمله یک سوم تمامی مهره داران است.

علی رغم این فراوانی در گوناگونی زندگی کردی، اکوسیستم های آب شیرین تحت بیشترین خطر بر روی زمین هستند. بر اساس "شاخص سیاره زنده گردهمایی جهانی حیات وحش"، شمار ماهی های موجود در آب شیرین، پرندگان، پستانداران، خزندگان و دوزیستان طی ۴۰ سال گذشته به سه چهارم کاهش کشف کرده است.

این شمار بیش از زوال گونه ها در اقیانوس ها و حیات وحش خشکی است. در این بین "انجمن جهانی حفاظت از فهرست سرخ طبیعت" اعلام کرده ۳۵ درصد دوزیستان ساکن در آب شیرین در معرض خطر یا انقراض هستند و همچنین ۴۶ درصد پستانداران و ۳۸ درصد لاک پشت ها نیز چنین حالتی دارند.

خطرات علیه آب شیرین

از میان تمامی اکوسیستم های زمین، اکوسیستم های آب شیرین بیشترین ضربه را در اثر فعالیت های انسانی خورده اند. خطرات کلیدی شامل سدسازی، زراعت، صنعت، استخراج آب، ناپاکی، گونه های مهاجم، صید بیش از اندازه گونه ها و تغییرات جوی هستند.

این خطرات با ترفند هایی که پیش بینی آن ها سخت است با یکدیگر تعامل دارند و این امر مدیریت اکوسیستم های آب شیرین را جنجالی تر کرده است. این خطرات پیچیده و در حال تعامل، اغلب نادیده گرفته می شوند و این امر منجر به بر آن شوی های ضعیف و در نهایت نابود شدن گونه ها می شود.

نابود شدن زیستگاه نیز به خاطر جنگل پاک کنی، فعالیت های کشاورزی و سدسازی صورت می گیرد. همچنین استخراج ناپایدار آب برای آبیاری، صنعت و مصارف شهری خطر اهمیتی می داری برای گونه های وابسته به آب شیرین هستند. صید و مصرف بیش از اندازه اینشکلی ها به مخصوص ماهی ها خود خطری برای این اکوسیستم هاست.

توسعه زیرساخت از جمله سدسازی نیز جریان آب را ملایم می کند. احتمالا در سر تا سر جهان یک میلیون سد موجود موجود باشد و آن ها رودها را به بخش های ایزوله تقسیم کرده اند. این در حالی است که گونه های وابسته به آب شیرین از جمله ماهی ها و خزندگان اغلب قادر نیستند با این تغییرات سازگار شوند و در معرض خطر بالای انقراض قرار دارند.

ناپاکی خطر مهم دیگر برای این زیستگاه هاست. جریان کود ناشی از کشاورزی و آلاینده های صنعتی مستقیما وارد رودها و دریاچه ها می شوند و تا حدی سبب سمی شدن این نواحی شده اند که دیگر قادر نیستند از گونه های طبیعی خود حامی ای کنند.

گونه های مهاجم نیز نقش اهمیتی می داری را در مختل کردن اکوسیستم های آب شیرین ایفا کرده اند. به طور مثال، وجود می داری به نام Cyprinus  carpioآفتی است که ماهیان را از بین می برد. این موجود حدود ۱۰۰ سال پیش در راه های آبی کشور استرالیا نمایان ساخته شد اما به سرعت گسترش یافت و دولت فدرال این کشور اخیرا گام هایی را برای مهار آن به انجام رسانده است. تغییرات جوی نیز خطر دیگری را برای زیستگاه های آب شیرین به مخصوص گونه هایی دارند که قادر به مهاجرت نیستند یا اینکه قادر نیستند با دماهای بالا سازگار شوند.

حدس زده میشود در کشوری شبیه به کشور استرالیا، نوسانات شدید آب و هوایی و بلایای طبیعی شبیه به سیلاب ها و خشکسالی رایجتر شوند و گوناگونی زندگی کردی وابسته به آب شیرین را بیشتر در معرض خطر گذارند. 

با تشدید شدن خطرها در دهه های آتی، خطر حیات وحش وابسته به آب شیرین ازدیاد کشف خواهد کرد و اکوسیستم های زیان پذیر آب شیرین در معرض نابود شدن هستند.

گزارش حاضر، کم هزینه ترین و کارآمدترین روش برای برخورد کردن با خطرات موجود از جمله تغییرات جوی و تحول کاربری زمین را پیشنهاد کرده است. تحقیقات تازه نمایان میکند خوب ترین راه برای یاری رساندن به گونه های آب شیرین، بازیابی رودخانه هاست. این امر شامل حصاربندی دام، تثبیت کردن سواحل رودخانه ها، کنار زدن علف های هرز و بازیابی پوشش گیاهی بومی است.

با این حال این امر هزینه بر است و می توان با مدیریت زمین و مزارع، حفاظت از حیات وحش وابسته به آب شیرین را مقرون به صرفه تر کرد. این مدیریت شامل چرخشی کردن بهره گیری از چراگاه ها، کم کردن فرسایش از طریق اقدامات هوشمند و مدیریت کردن بهتر آفت کش ها و مواد مغذی است.

در حالی تغییردادن زراعت و اقدامات کاربری زمین در پیرامون رودخانه ها قادر هست کیفیت آب را به صورت ارزان تر ارتقا دهد، این اقدام قادر هست اثر ملایمی بر روی کلیت گوناگونی زندگی کردی داشته باشد.

در این میان زمین داران خود نیازمند انگیزه هایی برای حفاظت کردن از پوشش گیاهی موجود در طول رودخانه ها هستند و باید این انگیزه ها را برای آن ها بوجود آورد زیرا انسان از حفاظت کردن از گوناگونی زندگی کردی بهره بیشتری خواهد برد.

 

ترجمه: شه تاو ناصری

**پيشنهادات شما مايه دلگرمى ماست**

نگارش: لاله غ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دی گله‌ای ز طره‌اش کردم و از سر فسوس
««« »»»
گفت که اين سياه کج گوش به من نمی‌کند

نشست بین المللی اقتصاد انتشار داد: مواظبت از زندگانی بوم های وابسته به آب شیرین لازم است

TT / 186 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات