افتادگی لگن در بانوان با جراحی قابل مداوا است؟


افتادگی لگن در زنان با جراحی قابل درمان است؟

 افتادگی لگن در زنان

اکثر بیماری های برای بانوان در میانسالی پدید می آیند روش های معالجه ای اثرگذاری در این ارتباط وجود دارد که یکی از آن ها جراحی می باشد ازدیاد سن، اضافه وزنهای زیاده روی ای، یبوست، زایمان های متعدد، بالابودن سن زایمان از علل مهم برای این بیماری های برای بانوان به حساب مییایند می خواهیم به عمل جراحی افتادگی لگن اشاره کنیم زایمان به سبک طبیعی تاثیرات منفی زیادی در ایجاد این آشفتگی قرار می دهد.چه بیمارانی نیازمند به

عمل جراحی برای افتادگی لگن و مثانه دارند؟

یکی از اصلیترین زیانهایی که در حوزه بیماری های زنان وجود دارد، جراحی های ناشی از بیماری های رحم است که نقشی زندگی ای در سلامتی زنان دارد. نادیده گرفتن علائم این بیماری ها و نشانه ها، در بسیاری از مواقع ایجاب میکند تا زنان، نتوانند در وقتی که خوب ترین موقع برای درمان بیماری است، به پزشک معالج مراجعه کنند و روش های معالجه ای را امتحان کنند.

یکی از اصلیترین زیانهایی که در حوزه بیماری های زنان وجود دارد، جراحی های ناشی از بیماری های رحم است که نقشی زندگی ای در سلامتی زنان دارد. نادیده گرفتن علائم این بیماری ها و نشانه ها، در بسیاری از مواقع ایجاب میکند تا زنان، نتوانند در وقتی که خوب ترین موقع برای درمان بیماری است، به پزشک معالج مراجعه کنند و روش های معالجه ای را امتحان کنند. این تاخیرها، گران گزاف دارد که دردآورترین آن ها قادر هست بیماری سرطان رحم باشد.

البته بیماری های رحم، گوناگونی و انواع مختلف زیادی دارد و روش های معالجه ای فرق می داری هم برای آن ها حدس زده میشود. اینکه کدام راهکار برای هر بیمار گونه تجویز می شود هم قصه پیچیده ای دارد و قادر هست براساس علائم و نشانه ها برای پزشک مشخص شود. اما این روزها در بسیاری از موارد به جز جراحی که روشی نهایی درمان است، اتفاق های جدیدی در حوزه درمان ایجاد شده که با دکتر زهره سلیمانی، متخصص زنان و مامایی درباره این مسائل مصاحبه کرده ایم.

اینکه خیلی از زنان از بیماری های خود خبر ندارند یا نشانه ها را می نگاه کنند، ولی به پزشک مراجعه نمی کنند، چندین درصد از جامعه بیماران رحم را شامل می شوند و علتش را چیزی شنیده اید؟

باید به این مسئله اشاره کرد که درصد بسیار زیادی از زنان ایرانی اساسا از بیماری خود خبر ندارند و در صورت نگاه کردن نشانه ها هم به پزشک مراجعه نمی کنند، این باور و نگاهی که به بیماری وجوددارد، در برخی موارد ایجاب میکند زمان طلایی درمان برای بیمار نابود بشود. خیلی از بیمارانی که به ما مراجعه می کنند در استیج سه یا چهار بیماری سرطان هستند و اساسا یکی از ریشه های بیماری سرطان رحم، اقدام دیر و دور از زمان عالی برای درمان و تشخیص است که با مراجعه نکردن بیمار نابود میشود اما به شکل مشخص و آماری نمی شود درباره این مسئله نظر داد. وزارت بهداشت و درمان سالانه آمار معلومی در این زمینه دارد که می توان به آن مراجعه کرد.
به چشم مییاید به وحشت افت و واهمه از جراحی و عوارض و عواقبی که این راهکار دارد و هم اینکه بیهوشی ها در زنان اثر های روان پریش زیادی قرار میدهد. نمییاندیشید احتمالا این عامل، دلیل اصلی برای درمان بیماری های این حوزه باشد؟

سال ها بود که جراحی یگانه راه درمان برای مریضیهایی بود که به رحم مرتبط بودند. درمان استانداردی که از نظر علمی کاملا نکته تایید بود و قادر میبود بخش قابل توجهی از جامعه را راضی نگاه دارد. طبیعی است که این نگاه به درمان عواقبی هم دارد که عوارض بیهوشی و عفونت ناشی از جراحی اصلیترین آن ها بودند.

در سال های اخیر راه های درمان غیرجراحی هم مرسوم شده است که برای خود بیمار هم گیرا اند. به هرحال هیچ بیماری علاقه ندارد معالجه اش جراحی باشد و این هراس از جراحی تقریبا در همه انسان ها وجود دارد. این شکل از درمان ها قادر بوده در سال های اخیر مدد بسیاری برای درمان به موقع و دقیق بیماری های رحم به انجام رساند.

در چندین سال اخیر اما در حوزه بیماری های زنان، علم قادر بوده با معالجه هایی چون لیزر معالجه ای، قدم های بزرگی در زمینه درمان بیماری چون «افتادگی رحم» بردارد که اصلیترین بیماری حوزه رحم و زنان است. بیمار در زمینه جراحی بخیه دارد، جراحی تا یک ساعت و نیم زمان میبرد و بیهوشی نخاعی یا شکل های متفاوت دارد اما این مسئله در زمینه درمان با لیزر وجود ندارند.

در چندین سال اخیر با بهبود علم و با استفاده از لیزر حتی می توان تورم یا شل شدگی عضلات لگن را نیز درمان کرد. به همین علل است که بسیاری از زنان راه چاره های معالجه ای با استفاده از لیزر را میبرگزند که قادر هستند ظرف چندین روز به جریان معمولی زندگی بازگردند و زمان نقاهت بسیار اندکی دارد.  نتایجی که از این راه معالجه ای حاصل شده بسیار مطلوب بوده است.

البته در نکاتی که درجه بهبود بیماری بالاست، این ترفند جوابگو نبوده و احتیاج به جراحی حتما وجود دارد؛ یعنی اینشکلی نیست که هر بیماری مراجعه کند، در ابتدا به او حق انتخاب برای درمان بدهیم. براساس تشخیص پزشک است که حد و اندازه های بیماری تشخیص داده میشود. در درجه های خفیف که بسیاری از زنان با آن رو به رو هستند، از لیزر بهره گرفته میشود.

گویا علاوه بر لیزر و جراحی، روش های دیگر هم برای درمان بیماری های رحم مانند افتادگی وجود دارد، درباره آن ها هم برایمان بگویید.

بله در سال های اخیر روش های جدیدی چون ژل های تزریق از اندام خود مریض و استفاده از «نخ های لیفت» هم ایجاد شده که نامرئی هستند و قادر هستند بسیاری از معضلات را حل کنند.
بسیار خوب. این یعنی «افتادگی رحم» رایجترین مشکلی است که شما به عنوان پزشک در مواجهه بیا بیماران تان با آن رو به رو هستید. بیایید کمی بیتشر درباره نشانه ها و علائم این بیماری صحبت بکنیم.

بله گذر زمان، ازدیاد سن، اضافه وزنهای زیاده روی ای، یبوست، زایمان های متعدد، بالابودن سن زایمان و فشار زیادی که بر لگن وارد می شود، از اصلیترین دلایلی است که می توان برای افتادگی رحم برشمرد. البته در بسیاری از موارد این بیماری دارای راه چاره های دقیق برای درمان است و جای دغدغه زیادی ندارد و با روش های مختلف درمان می شود.

پس این ها علل افتادگی رحم به حساب مییایند. درباره علامت های این بیماری هم بگویید.
افتادگی رحم و مثانه درجه درجه های فرق می داری دارد و هنگامی که لگن شل می شود، طبیعی است که بر این قسمت هم فشار وارد می شود عضلات شل می شوند. در اصطلاح به این اتفاق «افتادگی رحم» می گویند. کمردرد، پهلودرد، اسهال یا یبوست های شدید و ازدیاد ترشحات، از جمله نکاتی است که به شکل کلی از علامت های بیماری افتادگی رحم به حساب مییایند.به نظر شما دلیل شایع بودن حجم بالای بیماری های متفاوت در حوزه رحم ناشی از چه است؟

این عادت ماست که در دقیقه نود به پزشک مراجعه می کنیم و زمان که این پیش میامد عملا وقت عالی را برای درمان را از دست داده ایم. وقتی برای درمان مراجعه می کنیم که یماری غیرقابل درمان باشد.

اینشکلی می شود که بسیاری از بیماری ها در این حوزه شکل می گیرند که بیماری سرطان فقط یکی از آن هاست. ولی بیماری سرطان یا تنها بیماری است که انسان باید درمقابل آن نگران باشد. بسیاری از بیماری های رحم اگه سریع در مان نشود و زمینه های مرسوم در بیمار وجود داشته باشد، قادر هست منجر به مرگ بیمار هم بشود. خیلی از تومورهای درون رحم هم از این بی توجهی ها ایجاد میشوند.

از علامت های تومور بگویید. چون زمینه ساز خیلی از بیماری های رحمی هستند.

نمی شود گفت تومورها سبب ایجاد مثلا بیماری چون «افتادگی رحم» هستند اما اگه موجب فشار به لگن بشوند و فشار زاید وارد کنند، مانند زنهایی که دائما خردسالشان را بغل می کندو این فشار زیادی به لگن شان وارد می کند و همچنین اگه زمینه مستعدی نیز برای بیماری ها را داشته باشند و ورزش نکنند و چاقی هم زیاد باشد، همه این ها قادر هست موجب ارتباط تومورها با بیماری باشد.
درباره اندومتریت های هم توضیح بدهید؟

وقتی که در مان ها به شکل کامل انجام نمی شود و دوره های چرک خشک کنی انجام نمی شود و بیمار دوره های درست درمان را به انجام نمیرساند، پس از عفونت مراجعه نمی کند، با روشی طبیعی در معرض قارچ و میکروب ها نیز باشد و به شکل کلی هر چیزی که این اعتدال را بر هم بزند، قادر هست به عنوان عامل بیماری اندومتریت مطرح باشد. برای درمان این بیماری باید متوجه بود که به صورت یک دوره ای امکان می دارد درمان نبوشد. بنابراین مرتب هم عود کند.

یکی از خواص ردمان با لیزر این است که خون منتقل کنی را بیشتر می کند و این سبب نبود کاهش میکروب های سودمند برای اندام خواهدبود و مانع بیماری های مختلف می شود که درمان بی اختیاری ادرار هم از جمله این بیماری هاست.

عفونت رحم»، علائم و راه های جلو گیری

عفونت رحم یکی از رایجترین عفونت ها در زنان است. ترشحات و دل درد از علائم آن است. درمان عفونت رحم با آنتی بیوتیک امکان می دارد. بیماری عفونت رحم یا همان التهاب لگن یکی از عفونت های رایجی است که سالانه هزاران زن به آن مبتلا می شوند. این عفونت به علت شیوع زیاد و عوارض پر خطری که دارد از اصلیترین بیماری های زنان به حساب مییاید.

بیماری التهابی لگن (PID- Pelvic Inflammatory Disease) یا همان عفونت رحم، لوله های رحمی و یا تخمدان ها، سبب از هم گسیختگی و خرابی بافت های نزدیک به هم می شود. این بیماری مخفی توسط ویروس ها، قارچ ها، انگل ها و اغلب عفونت های باکتریایی ایجاد میشود که از قسمت های تحتانی به رحم و لوله های رحمی صعود می کند. البته راه های دیگری نیز برای جابجایی بیماری شبیه به ابتلا به عفونت پس از زایمان یا پس از سقط جنین، جابجایی بیماری از طریق خون و… وجود دارد.

عفونت رحم قادر هست توسط انواع مختلف گوناگونی از باکتری های بروز کند، اما اغلب موارد کلامیدیا و گنوره عامل آن است که هرکدام علائم فرق می داری دارند.

کلامیدیا

کلامیدیا یکی از اصلی ترین عفونت های رسانده شده در دنیا است و یکی از علل عفونت لگنی به حساب مییاید که در زنان زیر ۲۵ سال بیشتر شایع است. نوع خفیف این عفونت قادر هست ماه ها و سال ها بدون اینکه علائمی داشته باشد در اندام زنان و آقایان زید، اما این آگاهی دار معنی نیست که عفونت را می توان مهم نشمارید، بلکه علائم آن خفیف است، در حالی که عوارض آن خطرناک است؛ زیرا ۴۰ درصد از زنان با عفونت کلامیدیایی خفیف در نهایت دچار عوارض پر خطری می شوند؛ اما کلامیدیا علائم هویداای هم به وجود می آورد که شامل درد یا احساس سوزش هنگام دفع ادرار، ترشح فراوان، خونریزی نامرتب و تهوع و استفراغ است.

گنوره

گنوره هم اغلب در اشخاص جوان و زیر ۲۵ سال نگاه کرده می شود، اما احتمال ابتلا در اشخاص ۳۵ تا ۴۴ ساله ازدیاد کشف کرده است و علائم آن شامل ترشحات زرد یا سبزرنگ، درد یا سوزش هنگام دفع ادرار، تب، درد ناگهانی قسمت پایین شکم، تهوع و استفراغ، سرگیجه و احساس فشار یا تورم در قسمت پایین شکم است.

علائم عفونت رحم چه است؟

علائمی که سبب می شود بیمار به پزشک مراجعه کند شامل ترشحات، سوزش و خارش واژن، تب بالا ۳۸ درجه، نبض سریع (بالای صد ضربه در هردقیقه) نا خوشی های زیر شکم و درد کمر است. گاهی اوقات درد و تب بیمار آن قدر بالا برده میشود که او را با احتمال آیپاندیست یا کیست تخمدان بستری می کنند، اما در برخی موارد عفونت های کلامیدیایی فقط درد مختصر زیر شکم را به وجود می آورند که سبب می شود مریض به پزشک مراجعه نکند.

بنابراین عفونت های خفیف پر خطرتر هستند و اگه درمان نشوند در درازمدت سبب ایجاد پیامدی شبیه به چسبناکیهای رحمی و درپی آن نازای یمی شوند؛ در حالی که اگه علائم عفونت های لگنی بارز باشد و ترشحات عفونی و نا خوشی های بیشتری سازد، زنان هم با سرعتتر به پزشک مراجعه می کنند و تحت درمان قرار می گیرند.

همشهری سلامتی

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال