امنیت زیر پای تو!


امنیت زیر پای تو!

آیا واقعا شما مادری هستید که کل روز با بچه تان بازی می کنید و لحظه ای او را تنها قرار نمیدهید؟

عکس امنیت زیر پای تو!

آیا واقعا شما مادری هستید که کل روز با بچه تان بازی می کنید و لحظه ای او را تنها قرار نمیدهید؟ آیا واقعا شما مادری هستید که به بچه تان هرقدر و هر وقت می خواهد شیر می دهید؟ آیا واقعا مادری هستید که اجازه نمی دهید دیگران فرزند شما را در آغوش بگیرند؟ آیا واقعا هنگام جدایی فرزند از آغوشتان و واگذاری او به دیگران، پیوسته احساس دغدغه می کنید؟ با این رویکرد تربیتی، زمینه وابستگی بچه تان و نبود استقلال او را فراهم خواهید کرد. اما این که به چه صورت و با چه تدابیری می توان بچه ای مستقل داشت بحثی است که ما در این صفحه به آن توجه کرده ایم.

امنیت و استقلال؛ دو روی یک سکه

یکی از اصلیترین عواملی که برای کودک، استقلال به همراه می آورد، خصوصا در سنین بالای ۲سال، تأمین جهان امن برای او، پیش از این سن است. کودک متولد میشود درحالی که همه چیز جهان برای او تازه است و تنها چیزی که قادر هست به آن تکیه کند، مادر است. مادر، تمام جهان امن کودک است و به همین علت نزدیکی فیزیکی و وقتی و جاای او به بچه ضروری است. اما نوزاد با تکیه بر این وجود تمام وقت، کم کم جهان را مییابد و پس از مدتی جهان برایش امن می شود. پس از امن شدن جهان است که قادر هست مستقل شود و با طلاق گرفتن از مادر، جهان خود را شکل دهد. اما مورد مهم همین ایجاد جهان امن برای نوزاد از طرف مادر است. نوزاد به همراه مادر، جهان را می چشد. صدایی که اصولا برای ما معمولی است؛ مثلا صدای زنگ تلفن یا زنگ در، برای او تبدیل به یک صاعقه مهیب می شود اما با کنار مادر بودن، می فهمد پس از آن صدا اتفاقی در حال روی دادن است.

از ۹ماهگی تا یک ونیم سالگی اصولا خردسالان دچار مسئله «ترس از غریبه» می شوند. علت آن است که تا پیش از حدود ۹ ماه حافظه کودک در حالت «حافظه شناخت» قرار دارد؛ یعنی هرگاه والدین را می بیند آنها را به یاد می آورد و چنانچه آنها را نگاه نکند، به یاد نمی آورد. دربرابر، پس از ۹ماهگی به تدریج «حافظه بازیافت» به وجود مییاید. در این نوع حافظه حتی چنانچه والدین جلوی کودک نباشند هم آنها را به یاد می آورد و چنانچه شخص دیگری جلوی او قرار بگیرد، با عکس و تصویر والدین مقایسه می کند و می فهمد این فرد جهان امن او نیست؛ بنابراین به وحشت مییافتد و میگرید. اما به مرور زمان، با وجود بیشتر دربین اطرافیان و تأمین امنیت کودک، این حالت ترس از غریبه و ترس از جهان نابود میشود. مهم این است که رابطه نوزاد با دیگران خصوصا نزدیکان، بیشتر شود و پس از نگاه کردن غریبه ها امنیت او تأمین شود تا بفهمد با نگاه کردن غریبه ها، هنوز والدین در جوار او وجود دارند.

همانگونه که نقل کردیم احساس امنیت با استقلال نسبت مستقیمی دارد. بنابراین پدر و مادری که برای کسب استقلال، کودک خود را تنها قرار میدهند یا امنیت او را برطرف میکنند، اتفاقا کودک آنها کامیاب به کسب استقلال نمی شود چون جهان ناامن برای کودک، وابستگی بوجود مییاورد؛ مثلا کودکانی که در سنین بسیار کم به مهدکودک واگذار می شوند و مواظب مشخص و بزرگسالی ندارند، عموما در جوار والدین، دستاویز گیر می شوند و از مادر خود طلاق نمیگیرند؛ چون دنیاشان ناامن است و مییاندیشند چنانچه مادر را ول کنند، باز هم او را که منبع امنیت است، از دست می دهند. بنابراین یکی از اصلیترین کارهایی که می توان برای استقلال کودک به انجام رساند، ایجاد جهان امن برای کودک زیر ۲سال است.

۱- خشت نخست را صحیح قرار بدهید

پرورش استقلال کودک، از همان روزهای اولیه تولد یعنی در زمان طفلی قادر هست اتفاق بیفتد. یکی از علل نبود وابستگی نوزاد، وابستگی زیاد و غیرطبیعی او به شیر مادر است. از شروع تولد احتیاج به مکیدن در نوزاد به صورت غریزی وجود دارد. یکی از راه های نبود وابستگی بیش از اندازه کودک، مدیریت و تنظیم زمان این احتیاج غریزی یعنی مکیدن و شیر خوردن است. برخی نظریه پردازان تربیتی برقراری ساعت شیر برای ایجاد نظم در شیر خوردن کودک را پیشنهاد میدهند. این کار به این معناست که از اوان خردسالی هر ۲ساعت یک بار یا زمان معلومی، به کودک شیر داده شود. از آنجا که کودک در طفلی فقط همین حس غریزی مکیدن را دارد، هنگام درد شکم یا هر اذیت دیگری، لبان خود را آماده برای مکیدن نمایان میکند؛ بنابراین هر ابراز تمایلی برای میکدن، لزوما علامت گرسنگی نیست. در مواقع بسیاری، نوزاد هنگام درد شکم نیز احتیاج به مکیدن را نمایان میکند و در این هنگام شیر خوردن دقیقا منجر به درد شکم بیشتر و گهگاهی استفراغ می شود. برقراری ساعت معلومی برای شیردادن به نوزاد، به مادر و کودک یاری میرساند تا هم از پیامد ناشی از زیاد شیرخوردن در امان باشند و هم با ایجاد نظم در شروع تولد، وابستگی کودک به شیر صورت زیاده روی گونه نیابد.

۲- نوزاد را به موقع تهیه کنید

یکی از معضلات مادر برای طلاقهایی حتی به اندازه یکی دو ساعت از نوزاد زیر ۶ ماه، تغذیه او است. گهگاهی ضروری است پس از زایمان، مادر به مطب دکتر یا آرایشگاه یا جاهای موردنیازش برود که امکان می دارد رفت وآمد مادر بیشتر از دوساعت زمان نبرد اما چنانچه نوزاد شما عادت به خوردن شیر با شیشه شیر را نداشته باشد، عملا این جدایی قابل تصور نیست. به همین علت پیشنهاد داده میشود طفلی که شیر مادر می خورد به خوردن شیر با شیشه شیر هم عادت کند. بدین منظور از حدود ۵هفتگی نوزاد، یک بار در روز شیر خود را بدوشید و با شیشه شیر به نوزاد شیر بدهید. تا پیش از۵هفته، دادن شیشه شیر امکان می دارد منجر به این شود که کودک دیگر سینه مادر را نگیرد و به شیشه شیر عادت کند و دیرتر از این زمان نیز امکان می دارد منجر به این موضوع شود که نوزاد شیشه شیر را نگیرد. بنابراین در حدود هفته پنجم پس از تولد شیشه شیر را با شیر مادر پر کنید و به نوزاد بدهید تا کم کم به آن عادت کند. این طوری چنانچه مادر احتیاج داشت چندین ساعتی بیرون از منزل برود، تغذیه نوزاد با مشکل مواجه نمی شود.البته پیوسته به یاد داشته باشید که تا حدممکن تغذیه نوزاد از طریق سینه مادر صورت گیرد.

۳- استراحت کردن در چهارچوب قانون

استراحت کردن و شیر خوردن ۲ موضوع بسیار مهم برای نوزادان است که نسبت جدا نشدنی با یکدیگر دارند. اصلیترین توصیه برای استقلال کودک این است که تا مکان ممکن راهکارها و شیوه های فرق می داری را برای استراحت کردن کودک آزمایش کنید و کودک را به یک روش عادت ندهید؛ مثلا سعی کنید نوزاد شما با یک لالایی استراحت بکند یا با تکان بسیار آرام روی پا. شیوه دیگر به آرامی زدن بر پشت بچه است. مشتمال و ماساژ نیز از ترفند هایی است که هم برای گردش خون نوزاد خوب است و هم آسایشی در او و مادر بوجود مییاورد که در به خواب رفتن او تاثیر می دارد. بدترین روش احتمالا روی دست راه بردن و تکان دادن او باشد که با سنگین شدن بچه، مضرات زیادی به کمر مادر وارد می کند؛ بنابراین به عنوان ترفندی که به آن عادت داشته باشد پیشنهاد داده نمیشود. با عادت کودک به شیوه های گوناگون استراحت کردن، وابستگی مطلق او به مادر کم و خواباندن او در موقعیت های ویژه و متفاوت آسانتر می شود.

– همچنين مي توانيد براي مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد –

نگارش : رامين ژ.

کودک و خانواده در بخش بارداری و کودک یاری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفتم اسرار غمت هر چه بود گو می‌باش
««« »»»
صبر از اين بيش ندارم چه کنم تا کی و چند

امنیت زیر پای تو!

TT / 249 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال