ترکیه وضعیت منطقه را پیچیده تر نکند/ ائتلاف آمریکا در سوریه نامشروع است/ عربستان چاره ای جز پایان دادن به جنگ یمن ندارد


ترکیه وضعیت منطقه را پیچیده تر نکند/ ائتلاف آمریکا در سوریه نامشروع است/ عربستان چاره ای جز پایان دادن به جنگ یمن ندارد

معاون سابق وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه مقامات برخی کشورهای منطقه شبیه به کشور ترکیه، مخالفت با نیروهای مردمی و نقش آفرینی آن در آزادسازی موصل را پاسداری از اهل سنت آگاهی میدارند، گفت: دلیل این توضیحات این است که دوستان ما برداشت دقیقی از وضع کشور عراق ندارند.

تصویر و عکس کشور ترکیه حالت منطقه را پیچیده تر نکند/ ائتلاف ایالات متحده در کشور سوریه نامشروع است/ کشور عربستان ترفندی جز انتها دادن به نبرد کشور یمن ندارد

به اعلان سرزه و به نقل از «نسیم آنلاین»، حسین امیر عبد اللهیان، مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی و دستیار علی لاریجانی، در مکالمه با برنامۀ «من طهران» شبکۀ خبری العالم، با اشاره به تلاش های رسانه های محور کشور عربستان برای خرابی چهرۀ نیروهای مردمی کشور عراق، به مخصوص در موضوع مشارکت در عملیات موصل، گفت: «نیروهای بسیج مردمی کشور عراق (حشد الشعبی) مخلوطی از نیروهای شیعه، سنی و حتی مسیحی و نمایندۀ طیف های گوناگون جامعۀ کشور عراق هستند.»

امیر عبد اللهیان با اظهار اینکه این نیروها نقش اهمیتی می داری در پیروزی های اخیر درمقابل گروهک تروریستی داعش داشته اند، آنان را افتخار کشور عراق و خاورمیانه آگاهی داشت و اضافه کرد: «پشتیبانان دیروز گروهک تروریستی داعش امروز با مشاهدۀ نقش نیروهای مردمی در نابودی گروهک تروریستی داعش، تلاش می کنند با تضعیف این نیروها فرصتی برای تجدید قوا به گروهک تروریستی داعش بدهند». او تأکید کرد، هجوم به این نیروها که زیر نظر نیروهای مسلح کشور عراق هستند، حمایت از گروهک تروریستی داعش و تلاشی برای ممانعت از آزادی موصل است.

کشور ترکیه حالت منطقه را پیچیده تر نکند

دستیار مخصوص رئیس مجلس در اموربین الملل با اشاره به اینکه مقامات برخی کشورهای منطقه، شبیه به کشور ترکیه، مخالفت با نیروهای مردمی و نقش آفرینی آن در آزادسازی موصل را پاسداری از اهل سنت آگاهی میدارند، گفت: دلیل این توضیحات این است که «دوستان ما برداشت دقیقی از وضع کشور عراق ندارند».

امیر عبد اللهیان با تأکید بر اینکه موصل متعلق به کشور عراق است و باید تمامیت ارضی این کشور حفظ شود، اضافه کرد که هر گونه مشارکت در عملیات موصل باید با موافقت کامل دولت کشور عراق باشد.

او با اظهار اینکه نادیده گرفتن تمامیت ارضی کشور عراق به نفع منطقه نیست و کشور ترکیه با بلند پروازی هایش در منطقه شرایط را پیچیده تر می کند، هشدار داد که «نباید اجازه دهیم نقشهای اسرائیل برای تجریۀ منطقه از موصل کلید بخورد».

ائتلاف ایالات متحده در کشور سوریه نامشروع است

امیر عبد اللهیان، در بخش دیگری از مصاحبه ی خود با العالم یاد آوری کرد: «ائتلاف ایالات متحده برای مجادله با گروهک تروریستی داعش به خاطر عدم هماهنگی با دولت کشور سوریه، نا مشروع است».

او تأکید کرد: «در دو سال گذشته عملا هیچ اقدامی از سوی این ائتلاف برای نابودی گروهک تروریستی داعش صورت نگرفته است. بلکه شاهد استفاده ابزاری آن از تروریسم برای گسترش وجود ارتشی خود در منطقه هستیم».

هدف از ایجاد منطقه پرواز ممنوع در کشور سوریه

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در اموربین الملل درخصوص برخی تلاش های برای ایجاد منطقه امن در کشور سوریه گفت: رجب طیب اردوغان، رییس جمهور کشور ترکیه، در توضیح ایجاد منطقه امن در کشور سوریه تأکید می کند که قصد دخالت در امور کشور سوریه را ندارد بلکه دنبال ایجاد ناحیه ای برای پناه دادن آوارگان است، اما خوب تر است به مکان این کار شرایط در کشور سوریه سامان کشف کند تا آوارگان به سرزمین خود بازگردند.

او تأکید کرد: «هر تلاشی برای ایجاد منطقه امن یا پرواز ممنوع در کشور سوریه در راستای تجزیۀ منطقه است».

اصرار کلینتون بر ایجاد منطقه پرواز ممنوع در کشور سوریه

دستیار مخصوص رئیس مجلس شورای اسلامی در اموربین الملل یادآوری کرد: خانم هیلاری کلینتون، در مناظره های رای گیری ای خود اعلام کرده است که در صورت رئیس جمهور شدن، موضوع نئوفلایزون یا منطقه پرواز ممنوع، در دستور کار ایالات متحده قرار خواهد گرفت. ما مییاندیشیم هرگونه اقدام برای ایجاد منطقۀ پرواز ممنوع یا ایجاد منطقۀ امن، تلاشی است در جهت تجزیه منطقه، طولانی کردن درگیری و بحران در کشور سوریه و منطقه است.

وی اضافه کرد: به مکان توجه کردن به موضوعات فرعی که البته مهم هم هستند، باید به موضوعات اصلی یعنی حل سیاسی بحران کشور سوریه و متوقف کردن حمایت از گروه های تروریستی پرداخت.

ایده های مثبت موگرینی در باره بحران کشور سوریه

امیر عبداللهیان همچنین گفت: چندین ماه پیش در بروکسل به مدت سه ساعت گفت وگو کردم و بخش اصلی ای از مکالمه ی ما دربارۀ پروندۀ کشور سوریه بود. خانم موگرینی به عنوان مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، ایده هایی مثبت برای دو موضوع مهم داشت؛ اول، مسالۀ پیش گیری از مهاجرتِ بیشترِ آوارگان و دوم مسالۀ اهدای مددهای انسان محبت آمیز و در عین حال علاقمند بود که در خصوص ارائه راه چاره سیاسی برای بحران کشور سوریه، گام هایی بردارد. من به او نقل کردم هر کسی که بخواهد در بحران کشور سوریه به عنوان میانجی وارد شود و به حل بحران کشور سوریه یاری رساند، باید مد نظر گرفته باشد که چه حقیقتهایی در کشور سوریه جریان دارد.

راه چاره ایالات متحده در کشور سوریه، فشار امنیتی و ارتشی است

وی اضافه کرد: یک ارادۀ از اراده های کنشگرانِ خارجی در خصوص کشور سوریه، بر پایۀ راه چاره سیاسی متمرکز است که شهر تهران، مسکو، کشور عراق، لبنان تا شمال آفریقا نظیر مصر و الجزایر را شامل می شود. این کشورها از راه چاره سیاسی به معنای واقعیِ آن حمایت می کنند. اما برخی کنشگران سیاسی وجود دارند که راه چاره سیاسی را در سایۀ فشار امنیتی و ارتشی به دولت بشار اسد آگاهی میدارند، به همین دلیل، آمریکایی ها نه اینکه قادر نبودند جبهه النصره را از سایر گروه های مسلح جدا کنند؛ بلکه آمریکایی ها نخواستند جبهه النصره را از دیگر گروه های مسلح جدا کنند.

دستیار مخصوص رئیس مجلس شورای اسلامی در امور جهانی در ادامه گفت: من دو روز گذشته با قائم مقام وزیر خارجۀ سوییس در شهر تهران دیدار کردم، یکی از موضوعهای ما دربارۀ کشور سوریه بود، من همین مساله را با او دربین قرار دادم به این اعتبار که دولت سوییس حافظ منافع ایالات متحده در ایران است. به ایشان توضیح دادم که آمریکایی ها چه رفتاری در درون کشور سوریه دارند. یک نمونه از رفتار آمریکایی ها مسلح کردن گروهی به نام معارض معتدل است معارضی که چنانچه مسلح شود دیگر معتدل خوانده نمی شود.

حمایت ایالات متحده از گروه تروریستی جبهه النصره

وی تصریح کرد: نمونۀ دیگر رفتارشان آن است که در تحولات اخیر حلب می گویند بخشی که در اختیار عناصر مسلح است، آتش بس برقرار شود و بخشی که در اختیار حکومت است، حکومت اداره کند. بخشی که در اختیار گروه های تروریست است، یعنی در اختیار جبهه النصره است که در فهرست گروه های تروریستی سازمان ملل قرار دارد، آن ها می گویند این بخش را خود گروه های مسلح اداره کنند. مگر می شود از راه چاره سیاسی حرف زد، بعد به تروریست ها و جبهۀ النصرۀ متحدِ تل آویو اجازه داد که بخش غربی حلب را شبیه به یک فرماندار اداره کند.

نبود اراده جدی برای حل بحران کشور سوریه

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در اموربین الملل یاد آوری کرد: این تعارضات و این نبود ارادۀ جدی برای حل سیاسی، بحران کشور سوریه را پیچیده کرده و آن را با بن بست راه چاره سیاسی مواجه کرده است.

امیر عبداللهیان تصریح کرد، مییاندیشم تا وقتی که نیات کنشگران اصلی، بر راه چاره سیاسی به طور واقعی محکم نشود، نمی توان به حل سیاسی بحران کشور سوریه خوشبین بود اما امیدوار هستیم که کلکسیون شرایط منطقه و کشور سوریه، ایالات متحده و برخی متحدانش را به سمت واقع گریه نکن سوق دهد.

پشتیبانیهای پیدا و پنهان ایالات متحده از گروهک تروریستی داعش و النصره

وی اضافه کرد: هنوز ما در کشور سوریه، از ایالات متحده رفتار معمار و تحول رفتار عملی نگاه نکرده ایم، هنوز ما اعتراف واقعی از ایالات متحده مبنی بر اینکه مردمان کشور سوریه باید سرنوشت خود را تعیین کنند، نمی نگاه کنیم. هنوز ما رفتاری که نمایان کننده حتی کاهش پشتیبانیهای پیدا و پنهان ایالات متحده از گروهک تروریستی داعش و جبهه النصره در درون کشور سوریه باشد، نمی نگاه کنیم. ایالات متحده می خواهد همزمان با همه کارت ها بازی کند، با مذاکرات لوزان، با پروندۀ انسان محبت آمیز و با تک تک گروه های مسلح و گروه تروریستی و معارضانی که وجود دارند، تا بتواند در زمان عالی میوۀ این شرایط را به نفع خود بچیند.

ایالات متحده مانع اصلی حل سیاسی بحران کشور سوریه

دستیار مخصوص رئیس مجلس شورای اسلامی در اموربین الملل در ادامه گفت: من نمی خواهم نقل بکنیم که آمریکایی ها هنرپیشه اصلی هستند، بلکه می خواهم نقل بکنیم که آمریکایی ها مانعی جدی، درمقابل حل سیاسی بحران کشور سوریه هستند و به همین خاطر است که آمریکایی ها متناسب با منافع خود، سیاست هایشان را تنظیم می کنند.

وی بینندگان شبکۀ العالم را به خواندنِ کتاب خاطرات خانم هیلاری کلینتون فراخواند و اضافه کرد: در این کتاب که کلینتون بلافاصله بعد از طلاق از وزارت خارجه نگاشت، به بخش های کوچولوای از واقعیت های تلخِ سیاست های ایالات متحده در منطقۀ ما اشاره کرده است که از میان آن ها می توان به این نکته اشاره کرد که "کشور قطر، کشور ترکیه و کشور عربستان به صورت انبوه و فله ای، سلاح وارد کشور سوریه کردند و آن را در اختیار مخالفان بشار اسد و گروه های مسلح و گروه های تروریست گذاشتند". بعد وقتی می خواهد از ایالات متحده پاسداری کند، نقل میکنید: " ما هم این کار را کردیم، اما ما سعی کردیم این کار را هدفمند به انجام رسانیم و به طور بیش از اندازه سلاح در اختیار آن ها نگذاریم.

پاسخ باحال مقام سازمان ملل به اتهام زنندگان به ایران

دستیار مخصوص رئیس مجلس شورای اسلامی در اموربین الملل در پاسخ به این پرسش که چرا کشورهای دیگر و به مخصوص کشور عربستان سعودی ایران را دائما متهم می کنند که برای انصار الله و دیگران سلاح صادر می کند؟ یاد آوری کرد، وقتی با یکی از مقامات ارشد سازمان ملل که مدتی در کشور یمن در دوره رئیس جمهور علی عبدالله صالح به عنوان نماینده سازمان ملل در امور توسعه انسانی در این کشور کار میکرد، حرف میزدم که نقل میکرد من در خصوص اتهام های وارد شده به ایران، به طرفهای مقابل در شورای امنیت سازمان ملل نقل کردم در کشور یمن به ازای هر فرد ۴ اسلحه وجود دارد و من در دو سالی که در صنعا میزیستم با این مسایل روبرو بودم.

وی اضافه کرد: این مقام سازمان ملل گفت که یک روز خدمتکارمن از طبقه دوم ویلا مرا صدا زد و گفت که صاحب سابق این منزل هنگام ترک ویلا از یاد برده دو قبضه آرپی جی و گلوله هایش را از انبار بالا با خود ببرد و سلاح و مهماتی که در این منزل جا مانده بود دو قبضه و ۵۰ گلوله ارپی جی بود.

بازی های اشتباه مداخله قیمتی خارجی در کشور یمن

امیر عبداللهیان یاد آوری کرد، کشور یمن هم اکنون در صورت اراده، قادر به صادرات سلاح است به خاطر رفتار نادرست و بازی های اشتباه مداخله قیمتی خارجی، امروز بسیاری از قبایل و عشایر یمنی نه تنها سلاح بلکه موشک در اختیاردارند و بعضی از این موشکها را حتی درمقاطعی که ضروری باشد واقعا شلیک می کنند.

نه اسلحه ای به کشور یمن داده ایم و نه آنها به اسلحه ما نیاز دارند

دستیار مخصوص رئیس مجلس شورای اسلامی در اموربین الملل همچنین گفت: ایران از مردمان کشور یمن حمایت و تجاوز گستاخانه کشور عربستان سعودی را محکوم می کند، ما نه تنها از انصار الله و حوثی ها بلکه همه گروههای یمنی حمایت می کنیم و آگاهی دار ادامه می دهیم اما نه اسلحه ای به آنها داده ایم و نه آنها احتیاجی به اسلحه ما دارند و نه برنامه ای برای ارسال سلاح به کشور یمن داریم به این علت که راه چاره را در کشور یمن ارتشی آگاهی نمیداریم راه چاره کشور یمن را سیاسی می دانیم و از هر طرح و خلاقیت سیاسی حمایت می کنیم.

راه چاره کشور یمن توافق سیاسی و انتها تجاوزگری کشور عربستان

وی اضافه کرد: ایران همه تلاشهای خود را برای ارسال حداکثری مددهای انسان محبت آمیز به مردمان مظلوم کشور یمن ادامه خواهد داد و باور می‌ داریم که کشور یمن نه متعلق به کشور عربستان و نه هیچ کشور دیگری نیست کشور یمن متعلق به همه یمنی هاست و راه چاره در کشور یمن توافق سیاسی همه یمنی ها و انتها تجاوز و محاصره ظالمانه کشور عربستان سعودی است.

کشور عربستان ترفندی جز انتها دادن به نبرد کشور یمن ندارد

امیر عبداللهیان گفت: کشور عربستان ترفندی جز انتها دادن به نبرد در کشور یمن ندارد، چه خوب تر که امروز این کار را به انجام رساند و آبرومندانه تر از معرکه کشور یمن بیرون رود. زمان به نفع کشور عربستان سعودی دریمن نبوده و نیست و ما از روش ارتشی در کشور یمن حمایت نکرده و نخواهیم کرد.

وی درادامه در خصوص بحران سیاسی لبنان اضافه کرد: رهبران سیاسی لبنان از فهم، درایت و حکمت ضروری برخوردار هستند علیرغم درگیریها و فرق دیدگاهی که درمیان رهبران سیاسی وجود دارد اما آنها نسبت به امنیت و ثبات کشورشان توجه ضروری را مدام داشته و دارند.

تصمیم لبنانی ها برای انتخاب میشل عون

امیر عبداللهیان یاد آوری کرد: صرف نظر از اینکه مدام رسانه های لبنان از نقش ایران و کشور عربستان در لبنان و در بر آن شوی های لبنان سخن می گویند باید نقل بکنیم که من این جمله را هیچ گاه یک جمله محترمانه برای لبنان آگاهی نمیدارم به این علت که لبنانی ها خودشان می توانند بر آن بشوند تصمیمی که امروز در لبنان در خصوص انتخاب میشل عون برای رئیس جمهور دنبال می شود نتیجه مذاکرات، مصاحبه ها، پافشاری های گروه های گوناگون لبنانی و نقشی است که مسیحیان در جامعه لبنان ایفا می کنند.

دستیار مخصوص رئیس مجلس شورای اسلامی در اموربین الملل تصریح کرد، ما مدام اعلام کرده ایم که مسیحیان لبنان باید درباره رئیس دولت به نتیجه برسند چون این حق و سهم مسیحیان این کشور است و ایران نه دخالت می کند و نه قائل به دخالت کشورهای دیگر در این موضوع است بلکه این خود لبنانی ها هستند که باید دراین زمینه بر آن بشوند.

وی گفت: بسیار خرسندیم از اینکه روند تحولات نمایان میکند که این لبنانی ها هستند که فردا در مجلس این کشور، تصمیم مقتضی را اتخاذ خواهند کرد و نرمال است هر تصمیم که مبتنی بر توافق گروه های سیاسی لبنان باشد و توسط پارلمان لبنان تایید شود، از سوی ایران به مجلسیت شناخته و تایید می شود و این هم نشان دهندۀ شایستگی رهبران و مقامات لبنان و گروه های گوناگون سیاسی است، هم در مرحلۀ پایداری برای رسیدن به اهدافشان و هم در مرحلۀ تثبیت رئیس جمهور. البته ایران، به خاطر نقش اهمیتی می داری که میشل عون در جریان مستحکمت و در جریان نبرد ۳۳ روزه ایفا کرد، مدام برای این شخصیت احترام قائل بوده و هستیم.

کشور عربستان بحرین را گروگان گرفته است

دستیار مخصوص رئیس مجلس شورای اسلامی در اموربین الملل درخصوص بحرین نیز یاد آوری کرد، متاسفم که باید نقل بکنیم بحرین، همچنان، گروگان کشور عربستان سعودی است و دولت بحرین، نمی تواند به طور مستقل برای منافع مردمان و کشور خود، بر آن شوی کند و تسلیم فشارهای سیاسی و امنیتی کشور عربستان سعودی است.

وی گفت: مردمان بحرین، مردمی فهیم هستند و حکومت آل خلیفه در بحرین، جزء اولین دولت های عرب حاشیۀ خلیج همیشگی فارس بودند که اصلاحات سیاسی را آغاز کردند اما متاسفانه امروز، جزء خشن ترین و عقب افتاده ترین کشورهای منطقه در حوزۀ رعایت حقوق بشر و اعطای حقوق سیاسی به اتباع کشورشان به حساب مییاید. ادامۀ دستگیری ها، سرکوب ها، زندان کردن ها، لغو تابعیت ها؛ که پدیدۀ تازه ای است… و عالم دینی به نام آیت الله العظمی شیخ عیسی قاسم (رهبر شیعیان بحرین) را که پیش از خاندان آل خلیفه در بحرین مستقر بوده است، تلاش می کنند لغو تابعیت کنند و رهبرِ معتدل ترین گروه سیاسی یعنی جمعیت الوفاق را زندانی کنند.

انحلال الوفاق بعد از مذاکره نمایندگان آن با جان کری

امیر عبداللهیان یاد آوری کرد، جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در مسافرت اخیری که به بحرین رفت، علاوه بر دیدار با مقامات حکومتی، با نمایندگان ارشد جمعیت الوفاق دیدار کرد و در حالی که وی وعده هایی در این مذاکره داد، اما نتیجه و خروجی مذاکره این شد که جمعیت الوفاق را یک دادگاه در بحرین، منحل اعلام کرد و فشار بر آیت الله العظمی شیخ عیسی قاسم ازدیاد کشف کرد.

وی اضافه کرد: برخی از معارضان بحرینی در مکالمه هایشان می گویند چنانچه جان کری به بحرین نیامده بود و با الوفاق دیدار و از معارضان حمایت ظاهری نکرده بود، وضع ما خوب تر بود؛ گو اینکه توافق پنهانی بین ایالات متحده، بریتانیا و آل خلیفه صورت گرفت که خروجی آن در واقع فشار بیشتر بر مردمان بود.

—پيشنهادات شما مايه دلگرمى ماست—

تهیه از : آذين ق.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خواهی که برنخيزدت از ديده رود خون
««« »»»
دل در وفای صحبت رود کسان مبند

ترکیه وضعیت منطقه را پیچیده تر نکند/ ائتلاف آمریکا در سوریه نامشروع است/ عربستان چاره ای جز پایان دادن به جنگ یمن ندارد

TT / 653 — TP / 24%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال