قهر ماهی ها با سعدی/ ماهی ها دیگر به حوض سعدی نمی آیند (۲ عکس)


قهر ماهی ها با سعدی/ ماهی ها دیگر به حوض سعدی نمی آیند

خشکسالی‌های پی به دنبال در استان فارس به قنات و حوض ماهی سعدی شیراز هم رحم نکرده و این آب زلال و دلنشین شیرازی‌ها در منطقه سعدی را خشکاند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   قهر ماهی ها با سعدی/ ماهی ها دیگر به حوض سعدی نمی آیند

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از شیراز، سعدی یکی از بزرگترین سرایندگان قرن هفتم و تاریخ ادبیات فارسی است که مقبره این شاعر نامی در شمال شرقی شیراز، در پایان خیابان بوستان و در مجاورت باغ دلگشا واقع شده است.

در عمق ۱۰ مترى صحن آرامگاه، قناتى وجود دارد که آب آن داراى مواد گوگردى و جیوه است و آب این قنات به داخل حوضى که آن را حوض ماهى مى ‏نامند و در زیرزمین جریان دارد، می ریزد.

این حوض در سمت چپ آرامگاه واقع شده و در داخل به شکل هشت ضلعى است که به وسیله ۲۸ پله به صحن آرامگاه متصل مى‏ شود. نامدار است که سعدى نزدیک خود، حوضچه‏ هایى از سنگ مرمر ساخته بود که آب در آن‏ها جریان داشته است. حمام مردمان در این آب، به مخصوص در شب چهارشنبه سورى، جزء اعتقادات مردمان منطقه سعدی شیراز نیز بوده است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   قهر ماهی ها با سعدی/ ماهی ها دیگر به حوض سعدی نمی آیند

حوض ماهی آرامگاه سعدی مظهر قنات و چشمه است که ماهی های حوض ماهی سرمست از این جو در آن می چرخند.تردیدی وجود ندارد که پیش از وقت سعدی و حتی در کشورمان باستان، این آب جریان داشت و مقدس بود، به همین علت سعدی برای این آب اهمیت قائل می شد.

بر اساس نگاشته «ابن بطوطه» که دو بار در سال های ۷۲۵ و ۷۴۸ هـ.ق، (بار نخست حدود ۳۰ سال پس از فوت شد سعدی) به شیراز آمده بود، سعدی این حوض هشت ضلعی را ساخته است.

آیین ها و باورهای مردمان شیراز و پیرامون چنین بود که هر سال در چهلمین روز پس از عید نوروز در محوطه جلوی آرامگاه سعدی جمع می شدند و آش نذری که در فارس به اصطلاح «دیگ جوش» نامیده می شود، طبخ میکردند و از بامداد تا شب نشاط می کردند و بر این باور بودند که یک ماهی سرخ که یک انگشتر طلایی در نگاه کنی دارد، در آب بالا می پرد و می رود.

ماهی های این آب محترم است و هیچ کس حق شکار آن ها را ندارد.

امروزه هنوز مردمان کوی سعدی بر این باورند و در حوض ماهی سکه می اندازند تا آرزوهایشان برآورده شود.پس از ساخت آرامگاه سعدی، از آب تنی در این حوض برای برآورد احتیاج پیش گیری شد و دیگر کسی در محوطه حوض ماهی به آب دسترسی ندارد؛ اما حدود ۱۵۰ متر پس از آرامگاه، در کوچه ای که به اصطلاح کوچه حمام سعدی می نامند، مردمان برای باورها و مناسک خود از آب چشمه یا قنات سعدی بهره میگیرند.

مردمان شیراز و پیرامون، باورهایی ویژه نسبت به حوض ماهی دارند و عده ای باور می‌ دارند اگه دختر یا فرزندی دست و روی خود را با این آب بشوید، بخت او گشوده میشود و به منزل بخت می رود.

رحلت کرده با جام «چهل کلید» روی سرخود آب می ریختند. آب تنی در دوره پیش از ساخت آپارتمان تازه آرامگاه، در روز چهارشنبه سوری انجام می شد.

اما در دو سال گذشته بر تاثیر ریختن چاه های مسیر قنات و گرفتگی های به وجود آمده در مسیر آبراه، و همچنین خشکسالی های اخیر سطح آب حوض ماهی سعدی به شدت کاهش کشف کرد به طوری که ماهی ها دیگر در حوض ماهی نگاه کرده نمی شدند و آب رختشوی منزل سعدی نیز خشک شد.

پس از این بحث اداره کل میراث فرهنگی و جهانگردی با همکاری شهرداری منطقه ۳ شیراز در چندین مرحله عملیات لایروبی را انجام که عاقبت ماه آبان سال گذشته مجدداً آب در قنات جاری شد.اما پس از این بحث در حال حاضر بیش از شش ماه است که آب در قنات سعدی به شدت افت کرده و آبی در حوض ماهی سعدی شیرازی نیز جریان ندارد.

خشکسالی عامل اصلی خشکی آب قنات سعدی

در این زمینه شهردار منطقه سه شیراز در مکالمه با خبرنگار تسنیم با بیان این که خشکسالی عامل اصلی خشک شدن قنات سعدی است بیان داشت: با برنامه ریزی انجام شده و اجرای نقشهای کارشناسی، آب قنات سعدی، با مرمت و لایروبی جان مجدداً می گیرد.

ابراهیم خداشناس با اشاره به قدمت تاریخی این قنات و ارزش معنوی و فرهنگی آب سعدی و حوض ماهی آن برای اهالی شیراز و مردمان کشورمان و اضافه کرد: این قنات رحلت کرده به عنوان یکی از اصلیترین شبکه های آب زیرزمینی بوده و بخش عمده آب نوشیدنی و کشاورزی منطقه سعدی را تأمین می کرده است.

خداشناس بیان کرد: طرح احیای آب سعدی شیراز با همکاری سرپرست کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز، مدیریت آرامگاه سعدی، نماینده و مسئول محیط زندگی کرد شهرستان شیراز، شرکت آب و فاضلاب، یاوران شورای محله شهرک سعدی و انتخاب پیمانکار در دست اقدام است.

وی با بیان این که تا پایان سال جاری لابروبی قنات سعدی شیراز انجام وحجم آب وارده به حوض آرامگاه سعدی و رختشویخانه ازدیاد کشف میکند یادآوری کرد: تمام اقدامات برای لایروبی قنات آرامگاه سعدی توسط شهرداری منطقه سه انجام می شود و سازمان آب ناحیه ای نیز متعهد شده بر اساس قانون نسبت به پلمپ و پیش گیری از بهره برداری غیرقانونی آب قنات نیز اقدام کند.

سرپرست کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز و ناظر شورا در منطقه سه شهرداری با بیان این که برای احیای آب قنات سعدی کف شکنی ها در حال انجام است بیان داشت: درپی این هستیم تا با احیای آب قنات سعدی این آب به نوعی جابجا شده تا شهروندان از آن بهرهمند شود.

هاجری بیان کرد: اجرای طرح لابروبی و کف شکنی قنات ماهی و حوض ماهی آرامگاه سعدی تا هفت متر عمق در انجام تا مجدداً شاهد بازگشت ماهی ها به حوض سعدی باشیم.

عضو شورای اسلامی شهر با اشاره به اهیمت آب قنات سعدی و اعتقادهایی که از قدیم مردمان منطقه به آن داشته اند گفت: آب قنات سعدی باید با هر نوع برنامه ریزی احیا شده و برای مدیریت و حفظ منابع این آب نیز بیشتر تلاش کرد.

وی اضافه کرد: همچنین باید مسئولان آب ناحیه ای در یک برنامه ریزی منسجم نسبت به پلمپ چاه های غیر قانونی در پیرامون قنات سعدی اقدام کنند تا بیش از این شاهد خسارت و افت آت در قنات سعدی نباشیم.

گزارش از علی شاهسون

***انتهاي مطلب***

نگارش از : ايرانبانو ه.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ندانم از چه سبب رنگ آشنايی نيست
««« »»»
سهی قدان سيه چشم ماه سيما را

قهر ماهی ها با سعدی/ ماهی ها دیگر به حوض سعدی نمی آیند (۲ عکس)

TT / 142 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال