بیکاری جوانان و نقش تعاونی ها در ایجاد اشتغال


بیکاری جوانان و نقش تعاونی ها در ایجاد اشتغال

خبرگزاری فارس: بیکاری جوانان و نقش تعاونی‌ها در ایجاد اشتغال

یکی از معضلات پیش‌روی جوانان بحث بیکاری است که تعاونی‌ها می‌توانند با اطمینان خاطر برای اشتغالزایی آنان وارد شدن یابند

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از رامسر، تعاونی ها نقش اهمیتی می داری در اقتصاد کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا می کنند که در الگوی اقتصاد مقاومتی، بخش تعاون و کسب و کارهای کوچولو و متوسط در مردمی کردن اقتصاد نقش اهمیتی می داری دارند.

امروزه یکی از مشکلاتی که جلو روی خانواده ها به مخصوص جوانان وجود دارد بحث بیکاری است که تعاونی ها در اشتغال جوانان نیز قادر هستند نقش داشته باشند که البته سالم بودن این تعاونی ها هم بسیار اهمیت دارد تا اشخاص سرمایه گذار بتوانند نقدینگی خود را به خوبی و با اطمینان خاطر برای اشتغالزایی و فعالیت های دیگر مصرف بکنند.

گفتنی است بسترسازی برای ایجاد اشتغال پایدار در راستای رشد و توسعه شهرستان ها مشارکت مردمان و دولتمردان را می طلبد که برای این منظور می توان از مزیت شرکت های تعاونی و همچنین شرکت تعاونی توسعه و عمران بهره گرفت.

شرکت های توسعه تعاون شهرستان ها نیز نمونه ای از شرکت تعاونی هستند که سهم اقتصاد بخش تعاون را زیاد میکنند و فرق عمده آن دربرگیری همه اقشار شهرستان است که در همه حوزه های عمرانی، محصولی، خدماتی و جهانگردی قادر هستند فعالیت داشته باشند.

نخستین همایش کشوری شرکت های توسعه و عمران سر تا سر کشور به میزبانی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی رامسر در مجتمع علوم پزشکی واقع در میانهاله کتالم به انجام رسانده شد.

* مشارکت مردمان در اقتصاد، هدف تعاونی ها

عبدالرحمن حلاجیان سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رامسر در حاشیه مهمانی در مکالمه با خبرنگار فارس از شهرستان رامسر با بیان این که توجه به اصل اختصاصی سازی و واگذاری امور به بخش غیردولتی و تعاونی های بخش اختصاصی نکته توجه قرار گرفته است، گفت: بر این اساس شرکت های توسعه و عمران شهرستان ها بوجود آمدند تا به تحقق این امر یاری رسانند تا مردمان در اقتصاد کشور همکاری کرده باشند و معنای عمده تعاون که تقسیم عادلانه ثروت است، تحقق یابد.

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رامسر بیان کرد: به این علت که شرکت های تعاونی توسعه عمران شهرستان ها از اقشار گوناگون جامعه به وجود آمده و اقشار گوناگون مردمان عضو این تعاونی ها هستند، قادر هستند در عمران و آبادی شهر خود سهیم باشند که از درآمدهای این شرکت تعاونی به طور مساوی سهام بین اعضا تقسیم می شود.

وی برگزاری همایش هم فکر کنی تعاونی های توسعه عمران شهرستان های کشور به میزبانی رامسر را حرکت رو به جلویی برای معرفی بخش تعاون و معرفی کردن ظرفیت های بخش تعاون و شرکت های توسعه عمران در سطح کشور عنوان کرد.

حلاجیان با اشاره به این که در این همایش استراتژی ها و روش های شرکت های تعاونی توسعه عمران مطرح شد، اضافه کرد: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد وجود گسترده مردمان در شرکت های تعاونی توسعه عمران و سرمایه گذاری آنها در این بخش باشیم که رشد و تعالی تعاون توسعه عمران شهرستان را درپی خواهد داشت.

* واگذاری مسائل عمرانی و خدماتی به تعاونی ها

سرپرست اداره تشکیل تعاونی ها اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان نیز در حاشیه مهمانی به خبرنگار فارس گفت: تعاونی های توسعه عمران از مزایای بسیاری برخوردارند که داشتن قانون مجزا و خاص، تعیین اساسنامه این تعاونی توسط هیأت وزیران برخلاف تعاونی های دیگر که توسط وزارتخانه تعیین می شود از جمله آنها است.

بهمن علی پناه با اشاره به دغدغه مردمان که وجود هیأت مدیره ناسالم و سواستفاده اموال است، محاسن دیگر تعاونی های توسعه عمران را انتخاب اعضای هیأت مدیره یا بازرسی توسط استعلام های سه گانه بیان کرد و ادامه داد: تنها شرکت تعاونی که قادر هست از مشارکت مردمان و مسؤولان بهره گیرد تعاونی توسعه عمران است و بخش زیادی از مسائل عمرانی و خدماتی موجود در شهر طبق قانون به این تعاونی واگذار می شود.

وی افزایش ارزش سهام پس از سال اول و واگذاری و مشارکت مردمان در سود شرکت را از دیگر مزایای شرکت تعاونی توسعه عمران آگاهی داشت و یاد آوری کرد: چنانچه تعاونی ها درپی اجرایی کردن ظرفیت های شهرستان باشند به طور قطع کامیاب می شوند.

* اشتغالزایی و کاهش تورم، هدف تعاونی توسعه عمران

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان سیاهکل از استان گیلان نیز در مکالمه با فارس گفت: به عنوان پیشتاز تشکیل تعاونی توسعه تعاون در گیلان سعی کردم با ارائه طرح ها به کلکسیونی از مدیران مناسب و مردمان که بیشترین رابطه اجتماعی در شهرستان را دارند، مشارکت آنها را در تعاونی به سوی خود کشم.

حسن کهن روز با بیان این که تعاونی عموما مشارکت ها را با سود می سنجد، بیان کرد: شرکت تعاونی توسعه عمران در قالب درآمدها سود را توجه کرد می کند تا از این طریق میزان تورم را کم کند، باعث اشتغالزایی شود و همچنین از این طریق درآمد سرانه خانوار نیز افزایش کشف میکند.

وی با اشاره به این که کشور فنلاند که همه مردمان را در قالب تعاونی ها راهوری کرده و بیشترین درآمد سرانه ملی در اختیار این کشور است، یاد آوری کرد: با توجه به این که در حوزه فرهنگ از آنها قوی تر هستیم، سعی داریم در گیلان این مسئله مشارکت مردمان در تعاونی ها را اجرایی کنم.

* تولید میوه خاص در گیلان

کهن روز به شماری از نقشهای خود در قالب تعاونی که تولید میوه کارلا به عنوان میوه ای سودمند و موثر برای ۵ میلیون ایرانی گرفتار دیابت که به عنوان تلخ ترین میوه جهان نیز از آن یاد می شود و نهال آن نیز در حال تولید است مطرح کرد و همچنین به تولید میوه فیسالین یا عروسک پشت صحنه که ضد کلسترول و دارای چهار طعم کیوی، آناناس، توت فرنگی و گیلاس است و مشابه پرتقال، به اندازه گردوست نیز اشاره کرد.

وی حوزه دیگر فعالیت در دیلمان را تولید زعفران عنوان کرد و گفت: این مسئله در تاریخ پنجم ماه فروردین امسال شروع شد و تعاونی با نام طلای قرمز دیلمان ثبت کشوری شد.

کهن روز تصریح کرد: نمونه محصولی زعفران دیلمان که به آزمایشگاه ارسال شد خوب ترین کیفیت جهان را دارد و می توان گفت رتبه اول جهان را دارد.

* خوب تری زعفران دیلمان در جهان

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیاهکل علت عمده خوب تری بین المللی زعفران دیلمان را تولید دو برابری پیازهای زعفران و تعداد درفشهای آنکه برخلاف زعفران قائنات که دارای سه پرچم است، زعفران دیلمان از پنج پرچم برشمرد.

وی از سخنان خود با اشاره به حوزه دیگر فعالیت خود که پرورش گوزن و آهو است، اضافه کرد: در جوار تلاش برای اشتغالزایی جوانان و بزرگسالان پیگیر اشتغال زایی دانش یاد گیری نیز هستیم که در قالب اقتصاد دانش یاد گیری مطرح شده است و دانش آموزان برای اشتغالزایی خود در هر متر مربع حدود ۴۰۰ قلم گل کشت می کنند که علاوه بر ایجاد درآمد سرانه، فرصت اشتغالزایی برای دانش آموزان، فرصت و انگیزه ای نیز برای دیگران است.

این مسؤول همچنین از فعالیت دیگر در قالب تعاونی محصولی آویشن دیلمان گزارش کرد و گفت: شماری از شهروندان سیاهکلی علاقه مند که بیشتر زنها بودند به این حوزه وارد شدند و در حال حاضر نیز تولید عسل ارگانیک را داریم که در مزه های گوناگون مرکبات در بخش ساحلی و جنگلی و ۸۰ گیاه دیلمان و همچنین عسل میوه ای، عسل شیر و … را می توان ساخت.

کهن روز در انتها تمام فعالیت ها را نمونه فعالیت هایی آگاهی داشت که می توان در قالب تعاونی ها صورت گیرد و از دانشمندان برای تمرکز و پژوهش در این ناحیه و همچنین از سرمایه گذاران برای اجرایی کردن نقشهای بهتر برای وجود در شهرستان سیاهکل و دیلمان فرا خواند.

-ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد-

نگارنده: سالار س.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ببين که سيب زنخدان تو چه می‌گويد
««« »»»
هزار يوسف مصری فتاده در چه ماست

بیکاری جوانان و نقش تعاونی ها در ایجاد اشتغال

TT / 202 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال