شهرداری اهواز با مصوبه شورا برای خرید ۴۰دستگاه اتوبوس چه کرد؟ (۳ عکس)


شهرداری اهواز با مصوبه شورا برای خرید ۴۰دستگاه اتوبوس چه کرد؟

اعضای شورای شهر اهواز به شهردار برای تهیه کرد و تجهیز ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی یک ماه فرصت دادند اما با گذشت بیش از ۴ ماه از این مهلت، حالت ناوگان فرسوده اتوبوسرانی اهواز تحولی نکرده است.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   شهرداری اهواز با مصوبه شورا برای تهیه کرد ۴۰دستگاه اتوبوس مسافربری چه  کرد؟

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از اهواز، آلودگی هوا در جوامع پیشرفته و صنعتی به یک امر لاینفک و طلاق ناپذیر مبدل شده و براساس آمار انتشار داده شده در برخی از سایت های آماری، سالانه ۳ میلیون نفر در جهان به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند که ۹۰ درصد از این آمار مربوط به کشورهای پیشرفته و صنعتی است.

متخصصان علوم پزشکی باور می‌ دارند که هوای آلوده دارای ترکیباتی است که ذرات آلوده این ترکیبات از طریق پوست، نگاه کنی، تنفس، چشم، گوش، دهان وارد بدن شخص سلامت شده و موجب فرسودگی و در نهایت نابودی بافت های بدن می شود. البته ناگفته نماند که باران های اسیدی که اخیرا سایه شومی را بر جوامع بشری افکنده از دیگر نتایج نامطلوب آلودگی هوا است.

"اهواز"؛ ناپاک ترین شهر جهان

براساس وارسیهای صورت گرفته علل آلودگی هوا به آلودگی نرمال(آتشفشان، ریزگردهای نرمال) و آلودگی مصنوعی (صنایع، دود ناشی از لوازم نقلیه و خرابی طبیعت) تقسیم می شود.

بیشتر ناپاکیهایی که در جهان وجود دارد از نوع آلودگی مصنوعی و ساخت دست بشر است که کشور نیز به دلیل توسعه صنایع نفتی، پتروشیمی، خشک شدن آبگیرها، استفاده نامطلوب از آب رودخانه ها، جابجایی آب بدون مطالعات زندگی کرد محیطی که در انتها موجب خشک شدن زمین و سست شدن خاک شده و همچنین بهره گیری از لوازم حمل و نقل عمومی فرسوده به مخصوص در شهرهای جنوبی کشور از این قاعده مستثنی نیست.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   شهرداری اهواز با مصوبه شورا برای تهیه کرد ۴۰دستگاه اتوبوس مسافربری چه  کرد؟

خوزستان نیز یکی از استان های جنوبی کشور است که یک روز پس از آن که سازمان سلامت بین المللی وابسته به سازمان ملل گزارشی درباره رابطه با بیماری سرطان و آلودگی هوا انتشار داد؛ روزنامه انگلیسی تایم اسامی ناپاک ترین شهرهای جهان را انتشار میدهد که اهواز به عنوان ناپاک ترین شهر جهان در این لیست شناسانده شد.

آب وهوای کلانشهر اهواز به دلیل مجاورت با شهرهای صنعتی استان و همچنین بهره گیری از لوازم نقلیه عمومی فرسوده حالت نا به سامانی دارد.

آلودگی هوا و آب های سطحی از نتایج نامطلوب ناوگان حمل ونقل فرسوده

لیلا عبدی کارشناس محیط زندگی کرد در مکالمه با خبرنگار تسنیم با بیان این که آلودگی هوا و آب های سطحی یکی از معایب ناوگان حمل و نقل فرسوده است، بیان داشت: دودهای ناشی از اگزوز ناوگان حمل و نقل فرسوده موجب تولید گازهایی سمی از قبیل کربن و نیتروژن می شود که این گازها با وارد شدن به بدن فرد بر سیستم اعصاب اثر قرار داده و موجب ایجاد سرگیجه، آبریزش نگاه کنی و چشم، سوزش گلو و حالت تهوع می شود.

وی افزود: سرب یکی دیگر از ترکیباتی است که ناوگان حمل و نقل فرسوده با تولید آن موجب ایجاد مسمومیت خونی و در نتیجه کاهش آموزش در خردسالان و بروز اختلالات تمرکز در اشخاص بزرگسال می شود.

کارشناس محیط زندگی کرد با بیان این که اسیدهای نیتروژن آزاد شده در هوا علاوه بر آلودگی جوی بر بدن بدن فرد اثر بسیار منفی شبیه به خستگی مفرط را بوجود مییاورد، گفت: آلودگی آب های سطحی یکی دیگر از معایب نامطلوب ناوگان حمل و نقل فرسوده است که این آلودگی از طریق تعویض روغن، قطعات و آغشته شدن آب های سطحی با روغن ایجاد میشود و لایه های چرب به وجود آمده در سطح آب اکسیژن موجود در آب را کم کرده و در نتیجه موجب مرگ آبزیان دریایی می شوند.

مهلت یک ماهه شورای شهر به شهردار برای تهیه کرد ۴۰ سیستم اتوبوس مسافربری تازه

در یکصد و سی و پنجمین (۲۴ برج خرداد سال جاری) نشست علنی شورای شهر اهواز برخی از اعضای حاضر در صحن شورا به آلودگی هوا و فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل عمومی به مخصوص وضعیف اسفبار اتوبوس مسافربری ها اشاره کردند که محمد رستم منش سرپرست سازمان اتوبوسرانی در جواب اعتراضات اعضای شورای شهر مبنی بر فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل شهری و نبود تجهیز و توسعه این ناوگان گفت: واپسین اتوبوسی که توسط دولت خریداری شد مربوط به سال ۸۹ است.

وی با بیان این که دولت در طول چندین سال اخیر هیچ مددی برای تهیه کرد اتوبوس مسافربری نکرده است، افزود: رحلت کرده دولت ۸۲.۵ درصد نرخ تهیه کرد یک سیستم اتوبوس مسافربری را توجه کرد می کرد و مابقی مبلغ را بر عهده شهرداری ها نهاده بود که متاسفانه در چندین سال اخیر پشتیبانیهای دولت قطع شده است.

رستم منش با بیان این که بیش از ۲۶ ماه است که دولت یارانه بلیط و سوخت اتوبوس مسافربری ها را توجه کرد نکرده است، افزود: طبق تصمیم دولت قرار است که ۱۵۰۰ سیستم اتوبوس مسافربری از کار افتاده در ۵ نقطه کشور از جمله اهواز نو سازی شوند که ۳۵۰ سیستم اتوبوس مسافربری در اهواز در برنامه ای سه ساله نو سازی می شوند و ۱۰۰ سیستم آن تا انتها سال جاری باز سازی و وارد سیستم حمل و گفته میشود.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   شهرداری اهواز با مصوبه شورا برای تهیه کرد ۴۰دستگاه اتوبوس مسافربری چه  کرد؟

در این میان اعضای شورای شهر باور داشتند که در بودجه شهرداری اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان به ثبت رسانده شده بود و به چه دلیل شهرداری از آن بهره نگرفته و به تهیه کرد اتوبوس مسافربری تازه اقدام نکرده است که اسکندر زنگنه سرپرست کمیسیون حقوقی شورا گفت: در بودجه برای باز سازی و تهیه کرد اتوبوس مسافربری مبلغی انتخاب شده بود اما به دلیل کسری بودجه، این کار صورت نگرفت.

همین دو دستگی در اعتراضات اعضاء موجب شد که در ادامه نشست لایحه تهیه کرد ۴۰ سیستم اتوبوس مسافربری تازه و افزودن آن ها به ناوگان حمل و نقل شهری ظرف مهلت یک ماه به تصویب برسد.

شهردار به مصوبه شورای شهر عمل نکرد

جمشید سلحشور در مکالمه با خبرنگار تسنیم در اهواز، تجهیز و خریداری اتوبوس مسافربری را یکی از اختلافات میان شورای شهر و شهردار عنوان کرد و گفت: اعضای شورای شهر طی تذکراتی مداوم از شهردار خواستند که سیستم ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی را تجهیز کرده و ۴۰ سیستم اتوبوس مسافربری تازه نیز به ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی افزاید.

وی افزود: در صحن شورای شهر با موافقت اکثریت اعضا به شهردار برای تهیه کرد و تجهیز ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی یک ماه فرصت داده شد که متاسفانه شهردار با بیان این که شهرداری با کمبود اعتبارات مواجه است نتوانست در مهلت مقرر شمار اتوبوس مسافربری های مصوب شده را تامین کند.

سلحشور یاد آوری کرد: به دلیل کمبود اعتبارات و بالابودن مخارج هر سیستم اتوبوس مسافربری شهرداری های سایر استان ها نیز قادر نبوده اند اتوبوس مسافربری تازه خریداری کنند اما یکی از برنامه های هیئت رئیسه تازه شورای شهر تمرکز مخصوص نسبت به تجهیز ناوگان اتوبوسرانی است.

عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر اهواز با بیان این که هر سال اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان برای تجهیز ناوگان فرسوده حمل و نقل در بودجه تصوب می شود، گفت: متاسفانه در سال های گذشته و ماه های ابتدایی سال جاری شهرداری با کمبود شدید مالی مواجه شده است به گونه ای که طی واپسین وارسیهای صورت گرفته پرسنل شهرداری ناحیه یک، سه ماه حقوق نگرفته اند.

دولت برای تجهیز ناوگان فرسوده حمل و نقل وعده مساعدت داد

وی با بیان این که دولت وعده مساعدت داده است که با توجه کرد مددهای دولتی به شهرداری ها برای تهیه کرد اتوبوس مسافربری هایی با نرخ کمتر یاری میرساند، ادامه داد: هیئت رئیسه تازه شبیه به هئیت های رئیسه پیشین شورا با شهرداری هماهنگ نیست و به صورت جدی پیگیر مسائل شهری کلانشهر اهواز است و شهروندان اطمینان داشته باشند که در سال آخر عمر شورا حتما سیستم ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی تجهیز می شود.

گزارش از فاطمه بندری

***ضمن تشکر از انتخاب شما، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد***

نگارش توسط: جهانگير ف.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ساعد آن به که بپوشی تو چو از بهر نگار
««« »»»
دست در خون دل پرهنران می‌داری

شهرداری اهواز با مصوبه شورا برای خرید ۴۰دستگاه اتوبوس چه کرد؟ (۳ عکس)

TT / 322 — TP / 26%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال