بازی‎های محلی در فرهنگ بروجرد مهجور مانده‎اند


بازی‎های محلی در فرهنگ بروجرد مهجور مانده‎اند

خبرگزاری فارس: بازی‎های مکانی در فرهنگ بروجرد مهجور مانده‎اند

بازی‎های بومی و مکانی به عنوان بخشی از فرهنگ و اصالت و دیرینگی شهرستان بروجرد، این‌روزها در حوزه فرهنگی مغفول و مهجور مانده‎اند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از بروجرد، کفشک بازی، بقچه بازی، اله چوب، گز کوی، تنجور، شاه شاهکی، دست بچاله، دار دارکنی، گروبندی یا شرط بندی، فنجان و نقل کنی بازی و آهسته بیا آهسته برو برخی بازی‎های بومی این شهرستان بوده‎اند که وقتی خردسالان، نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالان بخشی از اوقات فراغت خود را به آنها اختصاص می داده‎اند.

اکنون و با گسترش فناوری و خودروای شدن حیات از یک سو و بی‎توجهی و نگرانی‎مند نبودن خانواده‎ها و متولیان امور فرهنگی نسبت به پیش گیری از زوال این بازی‎ها از سوی دیگر، شاهد میرایی این بخش از حوزه فرهنگ بروجرد هستیم.

در سال‎های نه چندان دور و در وقتی که بزرگ‎ترهای خانواده به فعالیت کاری و کشاورزی و دامپروری مشغول بودند، کوچولو‎ترها در گروه‎های چندین نفری ساعت‎ها به بازی و مشغولی می‎توجه کردند و انرژی و تحرک کودکانه خود را از این طریق به نحو موردعلاقه تخلیه می‎کردند و شب هنگام از فرط خستگی بدون غرولند شنیدن والدین ها به استراحت کنی عمیق و شیرین فرو می‎رفتند.

اما امروزه بسیاری از پدران و مادران بروجردی اوقات فراغت و بازی فرزندان خود را با صرف مخارج‎های قابل توجه و تهیه کردن اسباب بازی‎هایی که در اغلب مواقع سنخیت و تناسبی با نوع دیدگاه و فرهنگ‎شان ندارد، پر کرده اند، به خیال خود که احتیاج کودکانه فرزندان‏‎شان را اجابت نموده اند.

اینها همه در حالی است که در نوشته و بطن بازی‎های به ظاهر کودکانه آن روزها بسیاری از اصول حیات جای داده شده بود و انجام بازی کودکانه فرزند‎ها الزاما برای تفریح آنها عدم، بلکه مجالی برای تقویت قوه تخیل، تفکر و آموزش خردسالان بود.

با این وجود به نگاه می‎رسد، اکنون دیگر زمان آن آمده است که متولیان حوزه فرهنگ با پذیرش کم کاری‎ها و اهمال‎های انجام شده در این حوزه به بازخوانی و بازآفرینی بازی‎های بومی و مکانی توجه کرده و سهم و نقش از یاد برده شده خود را در این حوزه فرهنگی ایفا کنند.

از سویی وجود جامعه آماری قابل توجه دانش‎یاد گیری شهرستان بروجرد که سنین خردسالی و نوجوانی را تجربه و شادمانی و پویایی این زمان را حیات می‎کنند، ظرفیت و فرصت بسیار عالی ای برای ترویج فرهنگ بازی‎های بومی و مکانی در مدارس باشد.

از دیگر سو، رشته‎های متعدد و متنوع هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد همچون تئاتر، اکران‎های خیابانی، طرح و نقاشی و … بسترهای عالی ای هستند که با اندکی ذوق و قریحه هنری می‎توان، از ظرفیت آنها برای ترویج و احیای بازی‎های بومی و مکانی بهره برد.

*گسترش فناوری بازی‎های مکانی را به حاشیه برد

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد نقل کرد: با گسترش فناوری و خودروای شدن حیات انسان ها بسیاری از بازی‎های بومی و مکانی و اسباب بازی هایی که در وقتی نه چندان دور مورد استفاده بوده است، به مروز زمان به دست فراموشی سپرده شده‎اند.

رضا ترابی گودرزی بیان کرد: خردسالان و نوجوانان به روز از انجام بازی‎هایی محروم شده‎اند که با توجه به ماهیت پررنگ بودن فعالیت جسمانی در آنها می‎توانند، انرژی خردسالان و نوجوانان را به صورت مثبت تخلیه کنند.

وی به تلاش والدین برای نگه داشتن فرزندان خود در محیط منزل و سرگرم شدن آنها با بازی‎های رایانه‎ای اشاره و تاکید کرد: چاقی ناشی از کم تحرکی خردسالان خود زمینه‎ساز بروز معضلات بعدی برای آنها است.

*متولیان فرهنگی لغزش کرده‎اند

این مسئول احیای بازی‎های بومی و مکانی این شهرستان را در گرو همکاری و هم فکری همه سیستم‎های مرتبط آن هم با انجام فعالیت‎های فرهنگی و تعلیمی خواند و تاکید کرد: ادارات آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و مؤسسه پرورش فکری خردسالان باید در این باره به ایفای نقش توجه بکنند.

ترابی گودرزی با اشاره به بیگانه و ناآشنا بودن خردسالان و نوجوانان به روز با بازی‎های کهنه و مکانی شهرستان بروجرد تصریح کرد: با توجه به سهم و نقش این بازی‎ها در شادابی و پویایی دانش‎آموزان مسئولان سیستم‎های مربوطه باید آموزش و اجرای آنها در مدارس را در دستور کار خود گذارند.

وی تصریح کرد: با وجود عدم خواست ادارات و نهادهای فرهنگی و ورزشی بروجرد از اداره ارشاد این شهرستان مبنی بر فعالیت هنرمندان در جهت احیا و شناسایی بازی‎های مکانی به جامعه هدف آنها نمی شود از لغزش اداره فرهنگ و ارشاد و سایر ادارات مربوطه این شهرستان در میرایی این بازیها چشم بر تن کنی کرد.

*هیچ نهادی متولی احیای بازی‎های مکانی نشده است

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد ادامه داد: با همه این تفاسیر این اداره در حوزه‎های هنری همچون اکران نگاهی به سنت‎های کهنه شهرستان بروجرد داشته و دارد و نسبت به این مقوله اصلی کاملا بی‎فرق نبوده است.

ترابی گودرزی با تاسف‎بار خواندن فراموشی بازی‎های بومی و مکانی در بروجرد به عنوان بخشی از شاکله فرهنگی این شهرستان اضافه کرد: اقدامات انجام شده در راستای احیای این حوزه از فرهنگ جسته و گریخته بوده و هیچ نهاد و اداره‎ای به طور کامل تولی‎گریه کن این کار را عهده‎دار نشده است.

وی یادآوری کرد: به منظور رفع و جبران بخشی از عقب ماندگی‎ها و لغزش‎ها در این حوزه از فرهنگ دیرینه بروجرد، اداره فرهنگ و ارشاد این شهرستان بازخوانی و بازآموزی بازی‎های بومی و مکانی را در قالب فعالیت رشته‎های گوناگون هنری در دستور کار خود گذاشته است.

*جای دادن برخی بازی‎های مکانی در زنگ ورزش مدارس

معاون پرورشی و تربیت اندامی اداره آموزش و پرورش بروجرد نقل کرد: نشر و گسترش فرهنگ بومی درمیان جامعه دانش‎یاد گیری و پیش گیری از ایجاد انقطاع فرهنگی بین نسل به روز با نسل‎های سابق یکی از سیاست‎های این اداره است.

شهاب روزبهانی بیان کرد: در این راستا و با هدف پیش گیری از میرایی بازی‎های بومی و مکانی به عنوان بخشی از فرهنگ بومی جای دادن این بازی‎ها در زنگ ورزش دانش‎آموزان بروجرد خصوصا در مقطع ابتدایی در دستور کار قرار دارد.

وی با ناموفق خواندن طرح صبا(آموزش شنا دربین دانش‎آموزان پایه سوم ابتدایی) اضافه کرد: جای دادن بازیهای بومی و مکانی به جای این طرح در مدارس ابتدایی این شهرستان به جای این طرح مخارج‎بر ارائه داده شده است.

*رتبه‎داری دانش‎آموزان بروجردی در مسابقات استانی بازی‎های بومی و مکانی

این مسئول ادامه داد: در تاکید توجه اداره آموزش و پرورش به احیا و بازآفرینی بازی‎های بومی و مکانی همین بس که مسابقاتی با این محوریت و با هدف گرایش هر چه بیشتر دانش‎آموزان به این بازی‎ها برگزار می‎شود.

روزبهانی یاد آوری کرد: بر این اساس در حوزه استانی رویکردی به منظور جای دادن بازی‎های بومی و مکانی در زنگ ورزش دانش‎آموزان مقطع ابتدایی اتخاذ و در این زمینه مسابقاتی نیز برای جامعه دانش‎یاد گیری به انجام رسانده شده است.

وی بیان کرد: سال گذشته دانش‎آموزان دختر مقطع ابتدایی بروجرد رتبه اول و دانش‎آموزان فرزند این مقطع تحصیلی نیز مقام دوم مسابقات بازی‎های بومی و مکانی لرستان را از آن خود کردند.

*استقبال دانش‎آموزان دختر از انجام بازی‎های مکانی پررنگ‎تر است

معاون پرورشی و تربیت اندامی اداره آموزش و پرورش بروجرد تصریح کرد: همچنین با وجود این که دانش‎آموزان خود را برای وجود در مسابقات کشوری بازی‎های بومی و مکانی مهیا کرده بودند، متاسفانه این مسابقه‎ها به انجام رسانده نشد.

روزبهانی عنوان کرد: در مجموع میزان استقبال دانش‎آموزان دختر از انجام بازی‎های بومی و مکانی در مدارس در مقایسه با دانش‎آموزان فرزند بیشتر است.

وی عنوان کرد: از سویی در تقویم ورزشی ارسالی از سوی اداره آموزش و پرورش به مدارس مقطع ابتدایی دختران شهرستان بروجرد در امسال بازی‎های بومی و مکانی نظیر “وسطی” و “هفت سنگ” قرار گرفته است.

معاون پرورشی و تربیت اندامی اداره آموزش و پرورش بروجرد با محدود خواندن زنگ ورزش در مدارس بیان کرد: با وجود همه کمبودها، در جهت آشنا کردن دانش‎آموزان با بازی‎های بومی و مکانی و فرهنگ دیرینه مردمان شهرستان بروجرد تلاش می‎کنیم.

روزبهانی یادآوری کرد: در نشست شورای ورزشی شهرستان بروجرد بر تمرکز بخشی از فعالیت‎ها در جهت احیای بازی‎های بومی و مکانی در مدارس این شهرستان تاکید شد، اما دستیابی به این اصلی نیازمند عزم همگانی مسئولان مربوطه و بازآفرینی این فرهنگ رحلت کن زمان است.

گزارش از مژگان شمس

**************************************

مسئول متن : شيرزاد ا.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آخر ای خاتم جمشيد همايون آثار
««« »»»
گر فتد عکس تو بر نقش نگينم چه شود

بازی‎های محلی در فرهنگ بروجرد مهجور مانده‎اند

TT / 213 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات