چهارمحال و بختیاری سرزمین ورزش های هیجان بر انگیز و ماجراجویانه (۵ عکس)


چهارمحال و بختیاری سرزمین ورزش های هیجان بر انگیز و ماجراجویانه

استان چهارمحال و بختیاری به خاطر دارا بودن قابلیت‌ها و آب و هوای مناسب زمینه اجرای ورزش‌های ماجراجویانه را فراهم کرده است.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   چهارمحال و بختیاری سرزمین ورزش های هیجان بر انگیز و ماجراجویانه

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از شهرکرد، استان چهارمحال و بختیاری به دلیل دارا بودن کوه های سر به فلک کشیده، دره های عمیق و رودخانه های فراوان پتانسیل بالایی در ایجاد ورزش های ماجراجویانه دارد. در این میان روستای دوپلان در ناحیه کیار محیط عالی ای را برای اجرای ورزش های ماجراجویانه بنام" بانجی جامپینگ" فراهم کرده است.

استان نیز به خاطر ویژگی خاص نرمال خود دارای رودخانه های فراوانی است. حدود ۲۰ رودخانه بزرگ و کوچولو به همراه شبکه گسترده نهرها و جویبارها و ۲ رودخانه بزرگ کارون و زاینده رود در شهرستان سامان جریان دارد و قریب به ۸۳ درصد از حوضه آبریز رودخانه کارون در این استان قرار می دارد که عمدتاً از نقاط کوهستانی و صعب العبور سرچشمه گرفته و در مخلوط با جریان رود، کوه و جنگل های بلوط، مناظر و چشم اندازهای نوای را خلق می کند.

همچنین چند عنصر پر ارزش جهانگردی از جمله آب و هوای مناسب در اکثر فصول سال، نزدیکی به جاده و وجود جنگل های پرپشت از دیگر خصوصیتهای رودخانه های استان است.

بانجی جامپینگ، بینظیر ترین سکو دنیا

ورزش بانجی جامپینگ با تلاش نیروهای متخصص فنی و ملی پوش باشگاه ورزش های ماجراجویانه کارون محاسبات و برنامه ریزی برای ایجاد سکوی "بانجی جامپینگ" در مرحله اجرایی قرار گرفت.

پس از تکمیل فرایند محاسبات و تست مکان اجرا توسط اشخاص متخصص سبک مربوطه برای اخذ اجازه از سازمان های راه و شهرسازی، میراث فرهنگی و تربیت اندامی در سال ۸۹ جهت بهره برداری ارسال و شناسانده شد. پس از اخذ اجازه در سال ۹۲ جهت پرش از نخستین سکوی نرمال ارتفاع ۵۵ متر برای زنها و مردان شروع شد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   چهارمحال و بختیاری سرزمین ورزش های هیجان بر انگیز و ماجراجویانه

از محسنات این سکو ارتفاع بلند آنکه بلندترین ارتفاع در کشورمان است، نرمال بودن، وجود رودخانه در زیر سکو که باعث ازدیاد هیجان می شود، ساده الوصول بودن برای قرار گرفتن روی سکو، و به دلیل نزدیک بودن دیوار دره در پایان پرش یا همان عمق دره و بازتاب صدا هنگام تخلیه انرژی به صورت فریاد، هیجان بسیار زیادی را بوجود مییاورد.

این هیجان با پرش از یک سکوی ۱۵۰ متری هم بیشتر می شود. واقع بودن در محیطی بکر که در هیچ یک از سکوهای بانجی جامپینگ کشورمان نمی شود کشف کرد نمود و از نگاه خوشگلی و هیجان یکی از بینظیر ترین سکوهای دنیا می باشد.

رفتینگ خوشی بخش ترین فعالیت ورزشی جوان ها

امکانات مربوط به ورزش رفتینگ در همه ناحیه وجود دارد که با فراهم آوردن تأسیسات و تجهیزات مربوطه دامنه آن را می توان در بیشتر مؤسسه های آبخیز گسترش داد.

رفتینگ یعنی کلک سواری یا قایقرانی در رودخانه که از سالیان دراز در دنیا و مخصوصا کشور رونق داشته است. کلک ها یا قایق های رفتینگ اولیه ساده ترین شکل حمل و نقل انسان در آب بوده اند و از آن ها برای کوچ و جابه مکانی، صید یا حمل بار قابل استفاده بوده است. در وقتهای قدیم برای ساختن کلک ها تنه و شاخه درختان را به هم می بستند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   چهارمحال و بختیاری سرزمین ورزش های هیجان بر انگیز و ماجراجویانه

کلک های به روز از محفظه های پلاستیکی بادی مجزا از هم تشکیل شده است. امروز رفتینگ یا کلک سواری به یکی از خوشی بخش ترین فعالیت های تفریحی ـ ورزشی برای خانواده ها و جوان ها بدل گشته است. رودخانه های استان چهارمحال و بختیاری دارای توانایی رفتینگ هستند. بیشتر رودخانه ها نظیر زاینده رود، کارون و خرسان، بختیاری، آب سیروان و دز در ناحیه زاگرس و استان چهارمحال و بختیاری واقع شده اند.

سایت رخ ، عالیترین سایت پروازی برای رشته های هوایی و پاراگلایدر

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس   چهارمحال و بختیاری سرزمین ورزش های هیجان بر انگیز و ماجراجویانه

این سایت یکی از سایت های ایده آل کشور برای تمامی خلبانان علاقه مند به رشته مفرح پرواز است. سایت پروازی بام کشورمان در فاصله ۲۵ کیلومتری مرکز استان چهارمحال و بختیاری پس از پلیس راه شهرکرد به سمت اصفهان واقع شده و توانایی take off از ۲ جهت شمال و جنوب نسبت به جهت وزش باد با توجه به کوهستانی بودن و دشت های بین کوه های ناحیه که توانایی ترمال گیری و پروازهای فرامنطقه ای را برای خلبانان علاقه مند پاراگلایدر سواران مهیا نموده است.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس   چهارمحال و بختیاری سرزمین ورزش های هیجان بر انگیز و ماجراجویانه

ارتفاع مکان take off به سمت شمال۲۶۰۰ M.S.L(ارتفاع از سطح دریا) و مکان take off به سمت جنوب ۲۷۵۰M.S.L می باشد که خلبانان این رشته با استفاده از وزش بادهای عمده قادر هستند رکوردهای تازه ای را در موضوع مسافت در کشور و حتی جهان ثبت نمایند به گونه ای که در همین راستا با برگزاری چند فستیوال و مسابقات کشوری این سایت نکته توجه خلبانان کشورهای خارجی از جمله پرتغال، لهستان، اسلواکی و فرانسه قرار گرفته است.

خلبانان برخی از این کشورها از این سایت به عنوان یکی از جاهایی بر روی کره زمین یاد کرده اند که قادر هست رکورد مسافت پیموده شده جهان را از این سایت عوض کرده و این مطلب به واسطه یکی از مجلات معتبر ترمیک مگزین کشور آلمان به چاپ رسیده است.

اولین مسابقات مجلسی کشوری در مرداد سال ۹۲ در این سایت برگزار گردید و بازتاب این مسابقات نمایان کننده پتانسیل سایت پروازی بام کشورمان برای میزبانی مسابقات (PWC) و (Open) سال های آینده باشد.

*لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد*

گردآوری توسط: شادی س.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو دست بر سر زلفش زنم به تاب رود
««« »»»
ور آشتی طلبم با سر عتاب رود

چهارمحال و بختیاری سرزمین ورزش های هیجان بر انگیز و ماجراجویانه (۵ عکس)

TT / 144 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات