همه چیز درباره دریای راس؛ بزرگترین ناحیه محافظت شده جهان (۲ عکس)


همه چیز درباره دریای راس؛ بزرگترین منطقه حفاظت شده دنیا

دریای راس، خلیجی عمیق در اقیانوس منجمد جنوبی است که بین ویکتوریا لند و ماری برد لند در جنوبگان قرار دارد. این دریا در سال ۱۸۴۱ تولدی توسط جیمز راس یافته شد و به افتخار او دریای راس نامیده شد.
وبسایت خبر آنلاین: نمایندگان انجمن اروپا و ٢٤ کشور دیگر دریای راس در قاره جنوبگان را به عنوان زیستگاه حفاظت شده حیات دریایی اعلام کردند. اما راس چه خصوصیاتی دارد که برگزیده شده است؟

دریای راس، خلیجی عمیق در اقیانوس منجمد جنوبی است که بین ویکتوریا لند و ماری برد لند در جنوبگان قرار دارد. این دریا در سال ۱۸۴۱ تولدی توسط جیمز راس یافته شد و به افتخار او دریای راس نامیده شد. این دریا دست‌نخورده‌ترین زیست‌بوم دریایی دنیا و بزرگترین ناحیه حفاظت شده دنیا است. ١.٥ میلیون متر مربع از این دریا در ٣٥ سال آینده از شکار و ماهیگیری تجاری حفاظت خواهد شد.این دریا فقط دو درصد اقیانوس منجمد جنوبی را تشکیل می‌دهد اما زیستگاه ٣٨ درصد پنگوئن‌های آدلی، سی درصد مرغان باران و شش درصد نهنگ‌های مینک قطب جنوب است.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس همه چیز درباره دریای راس؛ بزرگترین ناحیه حفاظت شده دنیا

دریای راس همچنین مکان حیات شمار عظیمی کریل (سخت‌پوستی کوچولو شبیه میگو) است که غذای عمده نهنگ‌ها و فُک‌ها را تشکیل می‌دهد. شکار بیش از اندازه و تغییرات آب وهوایی اثر قابل توجهی بر جمعیت کریل‌ها قرار داده و موجب دغدغه شده است.
پوشش گیاهی و جانداری این دریا شبیه به دیگر نواحی دریایی جنوبگان است. آب‌های این دریا که سرشار از مواد خوراکی ای است فراوانی پلانکتون‌ها را موجب شده که این پلانکتون‌ها به نوبهٔ خود غذای گونه‌های بزرگتری همچون ماهیان، فک‌ها، وال‌ها و پرندگان ساحلی و دریایی را تأمین می‌‌کنند. گروه‌های فراوانی از پنگوئن‌ها آدلی و امپراتور را در تعدادی از مکان‌های پیرامون دریای راس می‌توان دید.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس همه چیز درباره دریای راس؛ بزرگترین ناحیه حفاظت شده دنیا

این ناحیه از نگاه تامین مواد مغذی اعماق اقیانوس که با جریان‌های اقیانوسی به دیگر نقاط دنیا برده می‌شود اهمیت اساسی در حیات در کره زمین دارد. شکار بیش از اندازه و تغییرات آب‌وهوایی اثر قابل توجهی بر جمعیت کریل‌ها قرار داده و موجب دغدغه شده است.

دریای راس یکی از واپسین پهنه‌های آبی زمین است که هنوز از فعالیت‌های انسانی زیان نگاه نکرده با این حال ناپاکی، ماهیگیری بیش‌ازاندازه و رها ساختن گونه‌های مهاجم در این دریا به‌شدت آنرا تحدید می‌کند. با توجه به اینکه دریای راس تقریبا از دست‌اندازی های بشر در امان مانده، به مثابه یک آزمایشگاه نرمال است.

———————————–

مسئول متن : پدرام ض.

مطالب جالب و شگفت انگیز در بخش سرگرمی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گوش کن پند ای پسر و از بهر دنيا غم مخور
««« »»»
گفتمت چون در حديثی گر توانی داشت هوش

همه چیز درباره دریای راس؛ بزرگترین ناحیه محافظت شده جهان (۲ عکس)

TT / 72 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال