چیستی حائر حسینی


چیستی حائر حسینی

این بارگاه که بزرگ ترین سوگ تاریخ، در آن جریان یافته، آگاهی دار گونه که تاریخ بازگو می کند، نام های مختلفی دارد. این نام ها، بدون هیچ تفاوت و امتیازی
این بارگاه که بزرگ ترین سوگ تاریخ، در آن جریان یافته، آگاهی دار گونه که تاریخ بازگو می کند، نام های مختلفی دارد. این نام ها، بدون هیچ تفاوت و امتیازی بر این بارگاه اطلاق می شود.

تصویر و عکس چیستی حائر حسینی

به این بقعه غاضریّه، نینوا، ماریه، عمورا، نواویس، رود فرات، ساحل فرات، طفّ، طفّ فرات، حائر، حیر، قتلگاه امام حسین(علیه السلام) و کربلا نقل شده است و این اسم پایانی(کربلا)؛ جز یکی از اسم های فراوان و مختلف تعدادش شده، چیز دیگری نیست. اسمی است که مانند اسم های دیگر از گذشته های دور بر این سرزمین اطلاق شده؛ ولی به مرور زمان، رایج گردیده و بر سر زبان ها افتاده و در عرف و تاریخ، رواج یافته است تا مکانی که در حال حاضر، اسم کربلا تنها نام بازمانده برای این بقعه مبارکه است و کسی، آن راجز با نام کربلا، نمی شناسد.

ظاهراً هیچ سرزمینی در سر تا سر عالم، همچون کربلا از اسم های فراوان، برخوردار نیست و نام های زیاد برای یک بقعه، هر چندین عرفاً و عادتاً امکان دارد و مانعی جهت آن حضور ندارد؛ امّا نام های گوناگون با این کیفیّت و خصوصاً با این فراوانی، برای یک سرزمین، ظاهراً دور از ذهن بوده، نیازمند وارسی سوابق و تأمّل و دقّت در توجیه و استدلال می باشد. از جمله این که برخی از این اسم ها فراگیر بوده، ناحیه ای گسترده تر از بقعه و بارگاه را شامل می شود و شمار دیگری از این اسم ها، بخش های کوچولوتری از منطقه را در برمی گیرد؛ چنان که حالت در هر مکانی، چنین است؛ و یا این که محدوده هر یک از این بخش ها، به خودی خود نامعلوم است و بعضی، در محدوده برخی دیگر قرار دارد، به نحوی که اطلاق اسم هر یک بر دیگری، بدون هیچ تفاوت و امتیازی رواست و با واقع و نفس الامر، فرقی ندارد.

امّا حائر و حیر، هر دو در شمار آن اسم های فراوان قرار دارند که از شروع، بر این مکان اطلاق شده اند. حتی وقتی کاربرد اسم حائر، برای نسبت دادن به این سرزمین از کربلا هم بیشتر رواج داشته و به کسی که منسوب به این سرزمین بوده، «حائری» نقل شده است.

کلمه معرفی کن چه می گویند؟

حائر در کلمه، اسم فاعل از حار یحیر حیراً و به معنای سرگردانی آب، هنگامی که در مکانی جمع شود و دور خود بچرخد، و نیز به معنی سرگردانی زمین به وسیله آب است، وقتی از آب پر و سرشار می گردد. جمع حائر بنا به گزارش سرزه به نقل از نامدار، حوران و حیران می باشد و آن، محلّی است که برابر تمجید کلمه معرفی کن، میانه آن نقل کند و استوار و لبه های آن، بلند و مرتفع است. به عبارت دیگر، محلّ پستی است به شکل حوضی نقل کند و عمیق که اطراف آن بلند و برآمده است و آب، به هنگام بارش باران یا سرریز زمین های کشاورزی، در آنجا، جمع می شود.

این محلّ، از آن جهت حائر نامیده شده که وقتی باد بر سطح آن می وزد، آب هایی که داخل آن محصور شده، به حرکت درمی آیند و به شکل دایره هایی از وسط، به دنبال همدیگر می چرخند تا به کناره برکه می رسند و آب موّاج در آنجا، متحیّر و سرگردان می شود و گویا آگاهی نمیدارد، چطور جریان یابد و به حرکت خود ادامه دهد و همین تحیّر و سرگردانی آب، میان برکه و حرکتش از وسط، به کنار و بازگشتش از کنار به وسط است که نام حائر را به آن ارزانی داشته است. احتمالا کربلا یا بعضی از قسمت های آن، به دلیل حضور پستی هایی که آب باران در آنها جریان پیدا می کرده، از قدیم به این اسم نامیده شده است.(۱)

این بارگاه که بزرگ ترین سوگ تاریخ، در آن جریان یافته، آگاهی دار گونه که تاریخ بازگو می کند، نام های مختلفی دارد. این نام ها، بدون هیچ تفاوت و امتیازی بر این بارگاه اطلاق می شود.

بدیهی است که تاریخ، دروغ نقل نمیکنید؛ زیرا هنوز این قبیل پستی ها در اطراف شهر کربلا، به مخصوص در بخش های جنوبی به چشم می خورد که مرداب های فراخی را شکل داده و شهرداری تا امروز قادر نبوده آنها را بخشکاند یا از بین ببرد و جان هزاران انسان را که هر ساله، قربانی امراض گوناگون عمومی و مریضیهای خانمان برانداز که منشأ همه آنها، همان مرداب های آسیب بار اطراف این شهر مقدس است، نجات بدهد.(۲) همه راویان و محققان علم حدیث و مورّخین و جغرافی دانان و کلمه معرفی کن، بر نام قرار دهی کربلا «حائر» به طور مطلق، اتّفاق نظر دارند و بنابر آنچه از ظاهر اخبار و روایات حاصل میشود، کربلا از شروع به این نام، نامدار بوده است. در کتاب «الامم و الملوک» طبری، از آن بنام «حیر» یاد شده است؛ در حالی که حیر نزد کلمه معرفی کن، مخفّف لفظ حائر در زبان مردمان است؛ مردمان معمولی که به طور نرمال، کوچک شدن نام ها را می دوست دارند. به کفثه یاقوت حموی در «معجم البلدان»، همانا «حائر، قبر امام حسین بن علی(علیه السلام) است». سپس به گزارش سرزه به نقل از خود، مییافزاید که: «مردمان، هنگامی که شهر کربلا را انتخاب میکنند، به آن حیر می گویند، بدون این که چیزی بر آن بیفزایند».(۳)

بنابراین، یاقوت حموی، میان حائر و حیر فرق قرار میدهد؛ به این صورت که اولی(حائر) اخصّ است و بر قبر امام حسین(علیه السلام) و اطراف آن اطلاق می شود؛ در حالی که دومی(حیر) نام شهر کربلاست و البته دیدگاه یاقوت، صحیح است؛ با این تفاوت که نقل طبری- همان گونه که قبلًا آگاهی دار اشاره شد- دلالتی بر تفاوت میان دو اسم حائر و حیر ندارد.

مانند عبارت لسان العرب در غموض و ابهام، واژه ای است که در صحاح اللغه آمده است: «حیر با قتح حاء، همانند: حضیره و حمی است و از آن جمله است حیر به کربلا». در ماده حیر از کتاب «تاج العروس»، به بیش از این تصریح شده: «حائر، اسم محلّی است که قتلگاه امام مظلوم و شهید، اباعبدالله الحسین(علیه السلام) در آن قرار دارد» و اشاره می کند به این که قبر آن حضرت در وسط حائر بوده و حائر بر آن احاطه دارد.

پی نگاشت ها:

(۱).معجم البلدان، ج ۳، ص ۲۰۳؛ طریحی، گردهمایی البحرین، مادّه حائر و لسان العرب، ج ۵، ص ۳۰۳
(۲).تاریخ طبری، ج۳، ص۱۷۴
(۳).تاریخ کربلا، ص۲۷

****اگر پيشنهادى داريد در قسمت نظر بنويسيد****

نگارش توسط: شرمين م.

مطالب گوناگون مذهبی در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کمال سر محبت ببين نه نقص گناه
««« »»»
که هر که بی‌هنر افتد نظر به عيب کند

چیستی حائر حسینی

TT / 131 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال