با افسردگی مان چه کار کنیم؟ (۴ عکس)


با افسردگی مان چه کنیم؟

افسردگی از جمله اختلالاتی است که برای آن معالجه های اثرگذاری وجوددارد و معمولا هرچه زودتر درمان آغاز شود، تاثیر گذاری آن هم بیشتر خواهدبود. به طور کلی می توان معالجه های افسردگی را به دو طبقه دارودرمانی و معالجه های روان شناختی تقسیم کرد.
ماهنامه جهان تندرست – دکتر محمد علیمرادی*: افسردگی از جمله اختلالاتی است که برای آن معالجه های اثرگذاری وجوددارد و معمولا هرچه زودتر درمان آغاز شود، تاثیر گذاری آن هم بیشتر خواهدبود. به طور کلی می توان معالجه های افسردگی را به دو طبقه دارودرمانی و معالجه های روان شناختی تقسیم کرد.
وارسیها نمایان میکند که مخلوط این دو نوع درمان به مخصوص برای افسردگی های متوسط و شدید، خوب ترین نتیجه را همراه با دارد.
درمان افسردگی با توجه به شدت این بیماری و پیش گیری از بازگشت بیماری امکان می دارد از شش ماه تا چندین سال به طول بینجامد. داروهای مورد استفاده براساس دسته دارویی و میزان اثر خود دارای پیامد همراه با پیشنهادهای ضروری برای پیش گیری با مهار آنها قادر هست به بیماران یاری رساند تا دوره درمان خود را با حداقل پیامد سپری کنند و بتوانند در ادامه درمان به پزشک جهت انتخاب داروی سازگارتر یاری رسانند.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس با افسردگی مان چه کار کنیم؟
پیامد مصرف داروهای افسردگی
داروهای موثر در افسردگی از طریق تحول عملکرد و افزایش یا کاهش مواد ترشح شده در مغز که به آنها نوروترانسمیتر نقل میشود عمل می کنند و باعث پیشرفت خلق و خو و درمان افسردگی می شوند. این داروها هم به موازات اثرات سودمند و معالجه ای خود، دارای پیامد جانبی هستند که بروز آنها در اشخاص مختلف فرق می دارد.
معمولا دو تا سه هفته زمان میبرد تا تاثیر داروهای ضدافسردگی بارز گردد. در ابتدا، فقط امکان می دارد اثرات جانبی آن ها (مانند تهوع، استراحت کن ناپاکی، افزایش وزن) بروز کند اما در اغلب نکات، این اثرات جانبی، که از دارویی به داروی دیگر فرق می دارد، ظرف یک یا دو هفته پیشرفت کشف میکند یا به طور کلی مرتفع می شود.
داروهای جدید ضدافسردگی، اثرات جانبی کمتری نسبت به داروهای کهنه تر دارند. هنگامی که مصرف داروهای ضدافسردگی به طور ناگهانی قطع گردد، امکان می دارد باعث پیامد ترک مصرف نظیر تهوع، سردرد و سرگیجه شود. به طور کلی پیشنهاد داده میشود که بیماران به هنگام مصرف داروهای ضدافسردگی از مصرف الکل خودداری کنند.
مصرف شماری از داروهای دیگر نیز امکان می دارد با داروهای ضدافسردگی تداخل داشته باشد. از این رو، بیماران باید پیش از آغاز مصرف هر داروی ضدافسردگی تازه ای، پزشک خود را از تمام داروهایی که به کار میبرند آگاه سازند. به علاوه بی خطر بودن مصرف داروهای ضدافسردگی در دروان حاملگی هنوز به طور کامل شناخته نشده است.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس با افسردگی مان چه کار کنیم؟
انواع مختلف دسته بندی داروهای افسردگی
جهت مرور بر درمان افسردگی و داروهای مورد استفاده و پیامد و تداخلات آنها ابتدا باید به دسته بندی این داروها اشاره کنیم. داروهای ضدافسردگی شامل دسته های دارویی زیر هستند:

۱- داروهای ضدافسردگی انگشتری (TCA):
آمی تریپتیلین، نورتریپتیلین، دسیپرامین، ایمی پرامین، کلومیپرامین، دوکسپین و تریمیپرامین از این دسته دارویی هستند. این داروها دارای پیامد رایجی شبیه به استراحت کن ناپاکی، سرگیجه، افت وضعیت بیماری فشارخون، تاری دید می باشند و علاوه بر این پیامد مهم تری شبیه به اختلالات هدایتی قلب، سردرد، نوروپاتی محیطی، لرزش، وزوز گوش، توهم، تهوع و استفراغ، تحریک شکم، بزرگ شدن سینه در آقایان، آشفتگی عملکرد جنسی، تغییرات قند خون، افزایش اشتها و وزن دارند.
یکی از رایجترین داروهای مصرفی در خودکشی را ضدافسردگی های سه انگشتری به خود اختصاص می دهند. در عین حال رایجترین دلیل طلفات ناشی از مسمومیت های دارویی در کشورمان و سایر کشورها مسمومیت با TCA می باشد. ضمنا درپی مسمومیت با TCA بیمار دچار پیامد قلبی و عروقی می گردد که در صورت نبود درمان درست منجر به مرگ بیمار می شود.

۲- داروهای مهارکننده برداشت مجدد سروتونین (SSRI):
فلوئوکستین، سرترالین، پاروکستین، سیتالوپرام، و فلووکسامین از این دسته هستند. اگرچه هیچ دارویی به طور کامل برای همه بی خطر نیست، اما داروهای SSRI جزء بی خطرترین داروها هستند. داروهای SSRI گهگاه با داروهای دیگر تداخل داشته با مشکل آفرین می شود. SSRIها داروهای خط نخست برای درمان افسردگی در جمعیت عمومی، سالمندان، افرادی که بیماری همراه دیگری دارند، و بانوان باردار می باشند.
از جمله پیامد شایع این دسته دارویی می توان به تهوع، استراحت کن ناپاکی، سرگیجه، پریشانی، لاغری، تحول در میل و قدرتمندی جنسی، گلودرد، گرفتگی عضلات، بثورات پوستی، راش، سوءهاضمه، یبوست اشاره کرد.
تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس با افسردگی مان چه کار کنیم؟
مهارکننده های مونوآمینواکسید از (MAOIs):
ترانیل سیپرومین، فنلزین و ایزوکاربوکسازید، مکلوبومید، سلژیلین از این دسته دارویی هستند. مهارکننده های مونوآمین اکسیداز به خاطر پیامد جانبی و تداخل های دارویی پر خطرشان کمتر تجویز می شوند اما در درمان افسردگی بسیار نقش می دارند. MAOIها معمولا به عنوان داروهای خط دوم برای افرادی که از سایر داروهای ضدافسردگی (از جمله سه انگشتری ها و مهارکننده های بازجذب سروتونین) نتیجه نگرفته اند، هب ویزه مبتلایان به افسردگی های آتیپیک و شدید تجویز می شوند. این داروها در درمان آشفتگی هراس، فوبیای اجتماعی، بیمار پارکینسون، پیش گیری از حملات میگرن و ترک دخانیات نیز نقش می دارند.
این داروها با مهار کردن مونوآمین اکسیداز آنزیمی که جابجا کننده های عصبی را خرابی می کند، سطح سروتونین، اپی نفرین، دوپامین و مونوآمین های دیگر را در مغز زیاد میکنند. از آن مکانی که کاهش سطح این مواد یکی از عوامل افسردگی شمرده می شود، افزایش عملکرد آن ها به مهار افسردگی و برخی معضلات روان پریش دیگر می انجامد. البته مصرف مواد خوراکی ای که حاوی تیرامین (نوعی اسید آمینه) هستند همراه با این داروها باعث بالارفتن بیماری فشارخون می شود زیرا تیرامین باعث آزاد شدن ذخایر مونوآمینی ماننددوپامین، نوراپینفرین و اپی نفرین می شود که عامل بالابرنده بیماری فشارخون هستند.
شماری از اصلیترین خوراکی هایی که درصد بالایی تیرامین دارند: پنیر، برخی مایعات مست کننده شبیه به آبجو، پوست موز، خمیر لوبیا، و سویا، ماهی، جگر، سوسیس، گوشت نمک سود، میگو و…. پیامد این داروها شامل نکات زیر است: سرگیجه، استراحت کن ناپاکی، سردرد، بیقراری، لرزش، پریشانی، کانفیوژن، گزگز بدنها، ضعف، کاهش بیماری فشارخون حالتی، افزایش متناقض بیماری فشارخون، تپش قلب، تاکیارد، ادم، تاری دید، وزوز گوش، خشکی دهان، بی اشتهایی، تهوع، اسهال، یبوست، نا خوشی معده ای، آشفتگی در ارگاسم، ناتوانی جنسی، احتباس ادراری، آنمی، لکوپنی، ترومبوسیتوپنی، هپاتیت، اسپاسم عضلات، راش.

۴- مهارکننده های جذب مجدد سروتونین و نوراپی نفرین (SNRI)
ونلافاکسین داروی سرشناس این گروه دارویی است. این دارو برای درمان آشفتگی افسردگی ماژور و آشفتگی پریشانی فراگیر تایید شده است. پیامد این دارو هم شبیه پیامد داروهای مهارکننده های جذب مجدد سروتونین است. تمام داروهای ضدافسردگی امکان می دارد خطر تشنج را در برخی از بیماران از جمله آن هایی که صرع دارند، زیاد کنند. SSRIها و SNRIها معمولا برای بیمارانی که دارای سابقه تشنج هستند عالی ترند.
تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس با افسردگی مان چه کار کنیم؟
معالجه های غیردارویی افسردگی
علاوه بر داروهای مورد استفاده در درمان افسردگی، راهکارهای متفاوت دیگری نیز وجوددارد که قادر هستند به عنوان کمک درمان به کار گرفته شوند و روند درمان را تسریع بخشند.
از جمله این روش ها می توان به بهره گیری از داروهای ضدگیاهی، بهره گیری از مکمل ها، ورزش، مدیتیشن، یوگا، گروه معالجه ای، طب سوزنی و نوردرمانی اشاره کرد. البته هیچ مدرک حتمی مبنی بر نقش داشتن این نوع درمان ها بر افسردگی های شدید و متوسط حضور ندارد، اما برای افسردگی های خفیف سودمند واقع می شوند.
مصرف اسیدهای روغنی امگا ۳ قادر هست در تسکین اختلالات افسردگی به خصوص میان افرادی که داروهای افسردگی به کار میبرند نقش داشته باشد. تحقیقات اخیر تاثیر مکمل های مختلف دیگری را بر مهار حالات افسردگی و کمک آنها به درمان را نمایان میکنند.
در این راستا امکان می دارد مکمل های اسید فولیک، امگا ۳، ویتامین D، و آدنوزیل متیونین درواقع تاثیر گذاری داروهای ضدافسردگی را به حداکثر منتقل میکنند.
همچنین به تاثیرات بالقوه مکمل های کراتین، روی، ویتامین C، و تریپتوفان اشاره می شود، اما تحقیقات بیشتری جهت تایید این اثرات مورد احتیاج است.
مکمل های کراتین و تریپتوفان امکان می دارد به تولید سروتونین بیشتر در بدن کمک نماید زیرا حاوی اسیدهای آمینه پیش ساز تمامی پروتیین هایی هستند که مواد شیمیایی عصبی، از جمله سروتونین را می سازند.
علل مشابهی حضور دارد که ویتامین های C, B6, B5, B3, B1 و D در افرادی که از افسردگی عذاب میکشند سودمند واقع می گردند، زیرا این ویتامین ها در کمک به تولید سروتونین اهمیتی می دارند.
مصرف مکمل های گیاهی حاوی گیاهان علف چای و زعفران در بیماران دچار افسردگی نتایج مثبتی در جهت کمک به درمان نمایان کرده است.
*دکترای عمومی داروسازی – دانشجوی دکترای تخصصی تغذیه

—ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربر عزيز، کمک کنيد—

گردآوری توسط : آرمان ث.

روانشناسی و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ما از برون در شده مغرور صد فريب
««« »»»
تا خود درون پرده چه تدبير می‌کنند

با افسردگی مان چه کار کنیم؟ (۴ عکس)

TT / 322 — TP / 23%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال