برگرهای گیاهی، تولید تازه بیل گیتس برای آدمیزاد ها (۱۰ عکس)


برگرهای گیاهی، محصول جدید بیل گیتس برای انسان ها

شرکت ها و غول های بسیار بزرگی در دنیا سرگرم تولید لبنیات و فرآورده های گوشتی هستند اما اخیر کارخانه ای در”رِد فورد سیتی” ایالت کالیفرنیا شروع بکار کرده که مدعی است “همبرگری گیاهی” تولید می کند که پاک آن از گوشت قرار می داری برای اشخاص متداولی تقریبا غیر امکان می دارد.
وب‌سایت روزیاتو – شهرام حمیدی: نقل میشود جمعیت دنیا تا سال ۲۰۵۰ به ۹ میلیارد نفر خواهد رسید.
خبر بدتر برای علاقمندان به گوشت اما این است که کره زمین ظرفیت پرورش دام و طیور کافی برای مرتفع کردن احتیاج این حجم از جمعیت را ندارد. در حال حاضر تنها پرورش مرغ، خوک، گاو و گوسفند ۳۰ درصد سطح زمین را اشغال کرده است.

شرکت ها و غول های بسیار بزرگی در دنیا سرگرم تولید لبنیات و فرآورده های گوشتی هستند اما اخیر کارخانه ای در”رِد فورد سیتی” ایالت کالیفرنیا شروع بکار کرده که مدعی است “همبرگری گیاهی” تولید می کند که پاک آن از گوشت قرار می داری برای اشخاص متداولی تقریبا غیر امکان می دارد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس برگرهای گیاهی، تولید تازه بیل گیتس برای انسان ها
شرکت”Impossible Foods” یا خوراکی های دست نیافتنی همبرگری گیاهی آماده ساخته که درون ماهی تابه یا باربیکیو با گوشت قرار می داری مو نمی زد. از صدای جلیز ُ ولیز تفت داده شدن گرفته تا بو و دود و حتی قطره های خون.

این برگر بسیار هیجان آور نخستین بار در فصل گرما سال جاری در نیویروک عرضه شد اما قرار است از ۱۳ اکتبر اهالی سواحل غربی ایالات متحده نیز در سه غذاخوری در شهرهای شهر لس آنجلس و سن فرانسیسکو این همبرگر را تست کنند.

پایگاه آنلاین بیزینس اینسایدر اخیرا سری به این کارخانه زده تا از مراحل تهیه و تولید این گوشت گیاهی گزارشی مصور آماده کند. در ادامه دوبله این گزارش اهداء شما عاشقان فرآورده های گوشتی می شود.

در شهر رِد وُود کالیفرنیا کارخانه ای با نمای شیشه ای و سیاه تاسیس شده است که پژوهشگران، کارشناسان امور تغذیه و شماری از بزرگان دره سیلیکون گرد هم آمده اند تا یک همبرگر گیاهی ممتاز را به دنیا عرضه کنند.

اما در نزدیکی پَت براون -موسس این کارخانه- از اصطلاح همبرگر گیاهی نمی توان بهره گرفت! هدف از افتتاح این کارخانه تولید همبرگرهای گیاهی است که قادر نباش آن را از گوشت قرار می داری شناسایی کرد. اگرچه برگر های “لوبیای سیاه” و یا “قارچ” هیچ کس را به غلط نمی اندازد (گیاهی بودنشان هویدا است) اما این همبرگر واقعا به همین راحتی ها قابل تشخیص نیست.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس برگرهای گیاهی، تولید تازه بیل گیتس برای انسان ها

کریس دیویس -مدیر تحقیقات و توسعه درشرکت “خوراکی های دست نیافتنی” به بیزینس اینسایدر گفت: اصلا علتی وجود ندارد که قادر باش بر اساس آن خود را متقاعد کرد گاوها خوب ترین منبع تولید گوشت برای برگر هستند.

بعد از سالها پژوهش پژوهشگران دریافته اند که تنها یک مولکول قادر نیست تعیین کننده بو و مزه بینظیر گوشت باشد.
تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس برگرهای گیاهی، تولید تازه بیل گیتس برای انسان ها

این تحقیقات نمایان کرد یک برگر طعمدار مخلوطی از عناصری است که چنانچه هر یک از آنها را تا سطح مولکولی جداسازی کنیم، طعم هایی باورنکردنی مانند آناناس، کاهو و جوراب! احساس می شود.

اما عنصری سرّی که مابقی این عناصر را به هم متصل می کند، «هِم یا بطور کل آهن» (Heme) است. مولکولی که اکسیژن را در رگ های خونی موجودات جابجا کرده و طی سازوکاری در تولید انرژی نقش آفرینی می کند.
در واقع وجود «هِم» به خون رنگ می دهد و رنگ صورتی گوشت هم از همین ماده است. طعم فلز مانند گوشت و راحیه خوشایند آن همگی ناشی از وجود «هم» است.
تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس برگرهای گیاهی، تولید تازه بیل گیتس برای انسان ها

معضل اینجاست که «هم» را نمی توان از سوپر برندت آماده کرد. بنابران شرکت ناچار شد به سراغ دانه های چرب سرشار از آهن و البته سویا برود. اما باید میلیون ها گیاه تنها برای تامین «هم» نکته احتیاج کارخانه از بین میرفت.

بنابراین پژوهشگران شرکت بر آن شدند این عنصر را به شکل مصنوعی در آزمایشگاه سازند. آنها با کشف کد ژنتیک تولید «هم» در سویا آن را به خمیر مایع آمپول زنند.
تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس برگرهای گیاهی، تولید تازه بیل گیتس برای انسان ها
خمیر مایع تبدیل به کارخانه موقت تولید «هم» شد. خُمره های دوّار مایع سفید پر از کف آرام آرام به مایعی شیر مانند به رنگ توت فرنگی در آمده و این یعنی «هم» در حال تولید بود.
مایع ساخته شده جهت تغلیظ به این استوانه ها وارد می شود تا خمیر و آب موجود در آنها طلاق گیرد. این روند تقریبا یک هفته بطول خواهد انجامید.
تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس برگرهای گیاهی، تولید تازه بیل گیتس برای انسان ها

پروتئین گندم، یکی از جایگزین های شایع پروتئین جانداری، ماده عمده تولید این برگرها است. با فرآروی تحت فشار بافت این نوع پروتئین در تنور، ساختاری مانند ماهیچه جانداران به آن می دهند. اگرچه تولید نهایی از نگاه ظاهری مانند سالاد تن ماهی است.

سیب زمینی های بزرگ طبخ شده به این پروتئین افزوده میشوند تا توانایی گاز زده شدن این برگرها را زیاد کنند. سیب زمینی های افزوده شده، پروتئینی معادل یک قول پنیر چدار را به “برگرهای دست نیافتنی” مییافزایند.
روغن نارگیل، روغنی ای، شکر و افزودنی های جایز در مراحل گوناگون تولید این تولید بکار گرفته می شود، البته مواد دیگری نیز وجود دارند.
اما واقعا مزه این برگرها به چه صورت است؟
تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس برگرهای گیاهی، تولید تازه بیل گیتس برای انسان ها
حتی با وجود مرکز صورتی و مزه اغواکننده، برگرهای دست نیافتنی بازهم قادر نیست یک گوشتخوار حرفه ای را دچار گمراهی کند. معضل عمده بافت لاستیکی و قارچ مانند آنها است.
اما با وجود این ضعف، این برگر روی گریل دقیقا مانند گوشت قرار می داری تفت داده میشود، پیرامون برگر خشک شده و به تیرگی می زند اما مرکز و درون آن کاملا مانند یک برگر قرار می داری است. به سادگی می توان گفت این تولید کیلومترها از محصولات گیاهی شبیه دیگر از نگاه کیفی جلوتر قرار دارد.
تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس برگرهای گیاهی، تولید تازه بیل گیتس برای انسان ها
سرمایه گذاران بزرگی پشت این تولید ایستاده اند، برای مثال بیل گیتس -مالک و موسس شرکت مایکرو سافت- و شرکت گوگل از پشتیبانان “غذای دست نیافتنی” هستند. البته تلاش گوگل در سال ۲۰۱۵ برای تهیه کرد این شرکت خوراکی ای نافرجام ماند.
تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس برگرهای گیاهی، تولید تازه بیل گیتس برای انسان ها
گورو کریس دیویس- عضو تیم پژوهش و توسعه (R&D) شرکت درباره دورنمای موجود به بیزینس اینسایدر گفت: طی پنج سال از ایده برگر دست نیافتنی به مکانی رسیدیم که اکنون میبینید. اطمینان داشته باشید، پنج سال دیگر برگرهایی به مراتب طعم دار تر را خواهید چشید.
از آنجایی که نمی توان کیفیت گاوها را برای تولید برگرهایی بهتر ارتقا داد، شرکت “خوراکی های دست نیافتنی” قصد دارد به این هدف یعنی تولید برگرهایی غنی تر، سلامتتر، طعم دار تر و البته عاری از گوشت دست کشف کند.
تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس برگرهای گیاهی، تولید تازه بیل گیتس برای انسان ها

–ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد–

گردآورنده : فرزانه ش.

تغذیه سالم و مناسب در بخش تغذیه و سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دل به اميد صدايی که مگر در تو رسد
««« »»»
ناله‌ها کرد در اين کوه که فرهاد نکرد

برگرهای گیاهی، تولید تازه بیل گیتس برای آدمیزاد ها (۱۰ عکس)

TT / 312 — TP / 29%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال