فقط «جایگاه داران» و «بخش های خاصی در وزارت نفت» به دنبال حذف کارت سوخت


فقط «جایگاه داران» و «بخش های خاصی در وزارت نفت» به دنبال حذف کارت سوخت

سخنگوی ستاد مجادله با قاچاق کالا و ارز با تأکید بر مخالفت این ستاد با حذف کارت سوخت گفت: علی‌رغم مخالفت مجلس، دولت و مهم‌تر از همه عدم مطالبه مردمان برای حذف کارت سوخت، متأسفانه حذف این سامانه تنها مطالبه جایگاه‌داران و بخش‌های ویژه ای در وزارت نفت است.

تصویر و عکس   فقط «جایگاه داران» و «بخش های ویژه ای در وزارت نفت» درپی حذف کارت سوخت

قاسم خورشیدی در مکالمه با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم با اعلام مخالفت ستاد مرکزی مجادله با قاچاق کالا و ارز با بحث حذف سامانه هوشمند کارت سوخت، بیان کرد: درپی مصوبه مجلس، دولت این اختیار را دارد که در رابطه با بقا یا برچیدن سامانه هوشمند کارت سوخت، بر آن شوی کند ولی ستاد مجادله با قاچاق کالا و ارز مبتنی بر دیدگاه های کارشناسی خود باور می‌ دارد که حذف این سامانه سبب می شود تا کشور از دستاوردهای سودمند این سامانه و داده های برقی آنکه در شرایط فعلی نیز قادر هست در برنامه ریزی های آتی به کار گرفته شود، محروم شویم.

سخنگوی ستاد مجادله با قاچاق کالا و ارز با تأکید بر نقش سامانه هوشمند سوخت در اصلاح الگوی مصرف بنزین در کشور اضافه کرد: علاوه بر این، آمارهای حاصل شده از مصرف بنزین در شش ماهه اول سال جاری نیز حاکی از رشد ۳.۷ درصدی بنزین در کشور است و میزان متوسط مصرف روزانه بنزین در کشور از ۷۲ میلیون لیتر در روز به ۷۴ میلیون لیتر رسیده است و این به معنای آن است که متوسط مصرف روزانه بنزین توسط هر یک از خودروها، حدود ۴ لیتر در روز است که این آمار، ایران را جزو پر مصرف ترین کشورهای به کار برنده بنزین در جهان گذاشته است؛ از این رو نیاز است تا به اصلاح الگوی مصرف بنزین در کشور به عنوان یکی از کارکردهای این سامانه پرداخته شود.

وی ادامه داد: همچنین پایش و نظارت سیستماتیک و دقیق تر بر روند عرضه بنزین در جایگاه ها و کشور یکی دیگر از دستاوردهای سامانه هوشمند کارت سوخت بوده است که حذف این سامانه، عملاً کشور را از این پایش و نظارت دقیق محروم خواهد کرد.

خورشیدی با اشاره به سبک تازه وزارت نفت برای برندسازی در عرصه توزیع بنزین گفت: در شرایطی که وزارت نفت مترصد برندسازی در عرصه توزیع بنزین در کشور است، این سامانه قادر هست اطلاعات ذی گران را در اختیار برنامه ریزان این سبک گذارد.

سخنگوی ستاد مجادله با قاچاق کالا و ارز با تأکید بر این که سامانه هوشمند کارت سوخت اطلاعات دقیق و آمار بینظیری از میزان مصرف سوخت در کشور، ماشین های در حال تردد و میانگین مصرف سوخت این خودروها در اختیار برنامه ریزان میگذارد، اضافه کرد: سامانه مذکور این امکان را در اختیار برنامه ریزان کشور میگذارد که بتوانند به تفکیک، آمار و اطلاعات برقی بسیار دقیق میدانی از مصرف میانگین خودروها به تفکیک ماشین های گوناگون داشته باشند و در شرایطی که آیت الله علی خامنه ای و ریاست جمهوری از عدم آمار دقیق در کشور گلایه مند هستند، این اطلاعات، بسیار پر ارزش است.

وی با اشاره به این که مردمان هیچ مطالبه ای در خصوص جمع کردن این کارت های سوخت ندارند و مجلس شورای اسلامی و دولت نیز موافق جمع آوری و حذف کارت سوخت نیستند، گفت: برخی عنوان می کنند که با توجه به این که در حال حاضر بحث قاچاق بنزین در کشور منتفی است، احتیاجی به حضور این سامانه حضور ندارد در حالی که باید به این پرسش پاسخ دهند که اگه قیمت بین المللی بنزین و به تبع آن قیمت بنزین در کشورهای همسایه ازدیاد کشف کند و قاچاق بنزین در کشور مقرون به صرفه شده و طبیعتاً قاچاق بنزین در کشور رشد کند و شاهد انحراف از شبکه بنزین باشیم، چه کار باید کرد؟ آیا واقعا این قابل توجیه است که سامانه هوشمند کارت سوخت را که میلیاردها تومان هزینه مادی و مخارجهای معنوی و امنیتی بالایی داشته و تلاش زیادی برای فرهنگ سازی آن صورت گرفته است کنار زنیم و مجدداً با صرف مخارجهای چندین میلیارد تومانی، مجدداً افتتاح کنیم؟

خورشیدی در پاسخ به گزارش سرزه به نقل از برخی که مخارجهای نگهداری و حامی ای این سامانه را توجیهی برای حذف کارت سوخت آگاهی میدارند، یاد آوری کرد: علی رغم مخارجهای حامی ای و نگهداری این سامانه، اطلاعات و آماری که این سامانه در اختیار برنامه ریزان کشور قرار میدهد آن قدر پر ارزش است که این هزینه ها درمقابل منافع حضور این سامانه ناچیز است.

وی در ادامه با اشاره به پیگیری برخی برای حذف کارت سوخت گفت: علی رغم مخالفت مجلس شورای اسلامی، دولت و اصلیتر از همه عدم حضور مطالبه مردمان برای حذف کارت سوخت، متأسفانه حذف این سامانه هوشمند مطالبه جایگاه داران و بخش های ویژه ای در وزارت نفت است که نظارت گریزند و این مضوع را پیگیری می کنند.

—————————————————

تهیه شده توسط: شهرام ل.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کسی که از ره تقوا قدم برون ننهاد
««« »»»
به عزم ميکده اکنون ره سفر دارد

فقط «جایگاه داران» و «بخش های خاصی در وزارت نفت» به دنبال حذف کارت سوخت

TT / 142 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال