ستاد مجادله با چرندیات (۵۲) (۷ عکس)


ستاد مبارزه با چرندیات (۵۲)

در این سری مطالب سعی داریم به وارسی دروغ ها و شایعات نامداری که در هر از چند گهگاهی در اینترنت و رسانه های آنلاین به راه می افتند توجه بکنیم و با مستندات آن ها را برای شما تفسیر کنیم تا احتمالا قدم کوچولوای در مسیر آگاه سازی مخاطبان عزیز باشد.
خوب ترین ها: «ستاد مجادله با چرندیات» عنوانِ یک جریان بود که با صفحه ای در فیسبوک آغاز به فعالیت کرد و بسیار قوی و به شمار آمده به نبرد دروغ های آنلاین و شایعاتی که به عنوان حقیقت به خورد مردمان داده می‌شد، رفت.

در این سری مطالب سعی داریم به مدد داده های این صفحه و سایت های مرتبط، به وارسی دروغ ها و شایعات نامداری که در هر از چند گهگاهی در اینترنت و شبکه های اجتماعی به راه می افتند توجه بکنیم و با مستندات آن ها را برای شما تفسیر کنیم تا احتمالا قدم کوچولوای در مسیر آگاه سازی مخاطبان عزیز باشد و موجب شود مِن بعد هر چیزی را که در رسانه های آنلاین و اینترنت نگاه کردیم، با سرعت باور نکنیم. جدا از اینشکلی نکات، سعی در شناسایی تکنیک های مجادله با شایعات و مغالطه ها را در این سری مطالب داریم. با ما همراه باشید.

******

مضمون نخست؛ ابداع اعداد انگلیسی توسط خوارزمی
باز هم حس وطن پرستی برخی هموطنان آن ها را ناچار به دروغ بافی کرده است تا یک شایعه قوی و قابل باور دیگر بین مردمان دست به دست شود و موجب ترویج نا آگاهی میان مردمان گردد.

نوشته شایعه

«اعداد انگلیسی را در اصل خوارزمی، پژوهشگر بزرگ ابداع نموده است. در این اعداد هر عدد با شمار زاویه تشخیص داده میشود. یعنی عدد ۱ دارای یک زاویه٬ ۲ دارای دو زاویه تا ۹ که نه زاویه دارد.»…

عکس شماره ۱ ⇩
عکس ستاد مجادله با چرندیات (52)

پاسخ شایعه

این شایعه کهنه به صورت جهانی و به انواع مختلف مختلف منتشر گردیده است و ریشه نحوه ی نگارش اعداد انگلیسی در بسیاری مکان ها به تاریخچه طراحیِ هندسی عربی و در کشورمان به خوارزمی ریاضی دان ایرانی نسبت داده شده است و آنچه در رابطه با رابطه شمار زاویه های موجود در شکل و سبک اعداد با تاریخچه دیزاین و نگارش آنها اظهار شده است، خبری ساختگی بیش نیست.

عکس شماره ۲ ⇩عکس ستاد مجادله با چرندیات (52)

اعداد انگلیسی در حقیقت ریشه هندی/سانسکریت دارند و که تاریخچه نگارش آنها به ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می رسد و امروزه اصطلاحا اعداد هندی-عربی نامیده می شوند. این اعداد هندی در طول زمان در حوزه ایرانی و توسط توسط خوارزمی و دیگر ریاضی‌دانان ایرانی تکامل کشف کرده اند. خوارزمی ریاضی دان برجسته ایرانی این اعداد را از خط دیوانگاری هندیان فرا گرفته بود. پس از فتح کشورمان، اعراب آن را از ایرانیان یاد گرفتند و اروپاییان نیز آن را در اندلس فراگیر نمودند. لذا بگونه ای نحوه نگاشتن اعداد انگلیسی که امروز جهانی شده است را اروپائیان از طریقه ی نگارش اعداد توسط خوارزمی و دیگر ریاضی‌دانان ایرانی فرا گرفته‌اند.

ادعای شایعه مبنی بر انتساب شمار زوایای موجود در شکل و سبک اعداد به تاریخچه دیزاین و نگارش آنها، ادعایی بی اساس است. با دقت در تصویر شایعه می توان مشاهده نمود که شکل اعداد در آن، با سبک شایع و مرسوم اعداد انگلیسی فرق فاحشی دارند. برای مثال می توان عدد ۷ با یک زایده در پایین، عدد ۸ به شکل دو مثلث و عدد ۹ با زواید بسیار را نام برد. این اعداد در هیچ برهه وقتی، هرگز به این شکل استفاده نمی شده اند. با دقت در دستگاه عددنویسی براهمی که در حقیقت جد گرافیکی دستگاه عددنویسی هندی – عربی محسوب می گردد، نیز می توان به این مورد پی برد.

مضمون دوم؛ بهره گیری از خون دام بعنوان افزودنی رنگ چای!
اگه اخیراً با این شایعه برخورد کرده اید و این بحث موجب شده در بهره گیری از چای کیسه ای مردد شوید، کاملاً در اشتباهید، زیرا چنین شایعاتی کاملاً بی اساس است.
نوشته شایعه

«چای لذیذ خونی

رفیقی دارم که در کشور برزیل پزشک ناظر بر کشتارگاه بود او نقل میکرد آنجا می نگاه کردم که خونها را بسته بندی می کنند و برای مکانی ارسال می کردند… کنجکاو شدم و از آنها سؤال کردم این خونها را چکار می کنید؟ نقل کردند خونها را برای کارخانه اسانس چای ارسال می کنیم. در آنجا این خونها فرآوری شده و بصورت پودر می آید. این پودرهابه عنوان افزودنی رنگ مجاز برای چای بهره گرفته خواهد شد.به نقل از جناب مهندس خوشنویسان از مدیران سازمان صنعت معدن و تجارت قم.توضیح :حقیقت آنست که به علت حساسیت مردمان خصوصا جوامع اسلامی دسترسی به اینشکلی اطلاعات بسیار سفت است و معمولا دراختیار کسی نمیگذارند.گاها این پودر خون به سایر کشورها مثل سریلانکا، هند و … هم صادر می شود. صدها تن چای از کشور بیرون میرود و با اضافه کردن رنگ، عطر و طعم دهنده به آن با چند برابر نرخ و خروج ارز سنگین مجدداً به کشور بازمی گردد. سالانه حدود هفت صد میلیون دلار ارز کشور بخاطر چای وارداتی صرف می شود. گاها افزودنی های مصنوعی پر خطر دیگری (به غیر از پودر خون) به چایی به عنوان رنگ دهنده، طعم دهنده و چای افزوده میشود. از روی طعم و بو نمی شود چای عالی را تشخیص داد. راهکار تشخیص چای سلامت: چای را دم کنید اگه پس از گذشت یک ساعت تحول رنگ داد و کدر شد علامت حضور مواد افزودنی به آن است. ایجاد تحول در رنگ و کدر شدن چای علامت حضور افزودنی به چای است این افزودنی هر چیزی امکان می دارد باشد. چای خوب با گذشت زمان کدر نمی شود و روی آن روغنی ای نمی بندد.»

عکس شماره ۳ ⇩عکس ستاد مجادله با چرندیات (52)

پاسخ شایعه

این شایعه که به صورت گسترده ای در حال پخش است است، برای اولین بار توسط یک کانال اپلیکیشن تلگرامی مطرح شده و در هیچ وب سایت و منبع خبر دهی معتبر دیگری درج نگردیده است.

در اکثر کشورهای جهان از جمله کشورمان، خون دام هایی که در کشتارگاه ها ذبح می شوند پس ازجمع آوری و خشک کردن، به عنوان آرد خون و یا پودر خون در صنایع مختلف به کار گرفته میشود و تهیه و بهره گیری از آن مساله ای مخفی و یا باورنکردنی ای نیست.

عکس شماره ۴ ⇩عکس ستاد مجادله با چرندیات (52)
پودر خون
پودر خون، بعنوان ماده ای که دارای ۸۰ درصد پروتئین می باشد بعنوان مکمل خوراک دام و تامین کننده پروتئین خوراکی ای دام ها به کار گرفته میشود. همچنین به عنوان یک کود ارگانیک با سطح نیتروژن بالا در صنعت کشاورزی نیز به کار می رود.

بهره گیری از پودر خون به عنوان افزودنی در چای، ادعایی بی اساس است. به این علت که این تولید دارای بوی ویژه به خود میباشد که استشمام آن حتی برای جانداران نیز چندان دلچسب نیست و برای غنی کردن خوراک دام با این تولید می بایست طی دوره های چند ماهه دام را نسبت به آن عادت داد.

علاوه بر این که پودر خون هرگز در لیست افزودنی های مجاز غذا در سازمان بهداشت جهانی نمی باشد، در جستجو در منابع برای افزودنی های غیر قانونی چایِ مشکی، نامی از پودر خون یا دیگر فراورده های خونی مشاهده نمی گردد.

برخلاف ادعای شایعه، کدر شدن چای پس از دم کشیدن امری کاملا معمولی می باشد. چای هایی که در آنها از اسانس‌ و رنگ‌های غیر قانونی بهره گرفته شود، پس از دم کردن مشکی می‌شوند. خلال این که چای سلامت ته نشین نمی‌شود و طعم آن نیز تا حدودی تلخ است. یک راه دیگر برای امتحان رنگ نرمال چای، ریزش چای خشک در آب خنک است. اگه رنگ پس دهد یعنی رنگ مصنوعی به آن افزوده شده است.

هدف از پخش این مطلب توسط یک کانال اپلیکیشن تلگرامی،‌ تنها بهره گیری از حساسیت کاربران برای خبر دهی و بازنشر گسترده ی یک هشدارِ جعلیِ مرتبط با حوزه تندرست عمومی بوده است تا به دنبال آن اعضای کانال خود را زیاد کنند که متاسفانه با نبود حضور فرهنگ پژوهش و وارسی مطالب توسط بسیاری از کابران فضاهای مجازی، ‌در رسیدن به خواسته خود کامیاب نیز بوده اند.
پ.ن: راه های تشخیص چای تقلبی

مضمون سوم؛ عکس و تصویری از جاده خاص مریوان به سنندج!

این تصویر متعلق به کشورمان نیست ، بلکه مربوط به وارد شدنی یک غار در نیومکزیکوی ایالات متحده می باشد.

نوشته شایعه

” جاده ویژه ای که مثلش در هیچ جای دنیا نیست و اکثریت مردمان هم از بودنش خبر ندارند.
جاده مریوان به سنندج .۳۰کیلومتر مانده به مریوان از سمت میدان حزب الله به سمت اورامانات “

عکس شماره ۵ ⇩عکس ستاد مجادله با چرندیات (52)
پاسخ شایعه

این تصویر مربوط به کشورمان و جاده مریوان به سنندج نیست، بلکه متعلق به نیومکزیکو ایالات متحده می باشد. این عکس از وارد شدنی غارهای کارلزبد، “Carlsbad Caverns” است که در پارک ملی نیومکزیکو قرار دارد! این پارک در شمال ایالت نیومکزیکو و در شهرستان “ریو اریبا” است.

عکس شماره ۶ ⇩عکس ستاد مجادله با چرندیات (52)

مسیر پیچ در پیچ وارد شدنی غار، جاده نیست و عرض آن تنها عالی تردد عابرین پیاده است!

مضمون چهارم؛ روزی بنام «روز کوروش» در هیچ تقویم بین‌المللی نیست

چند سالی‌ست که از روز ۲۹ اکتبر تولدی برابر با ۷ آبان ماه خورشیدی، چه در جهان مجازی و چه در جهان واقعی و حتی سیاسی کشورمان، به عنوان روز جهانی کوروش بزرگ یاد می‌شود. گویا اولین بار در اوایل دهه‌ی ۸۰ خورشیدی «انوشیروان کیهانی‌زاده» روزنامه‌نگار روزنامه‌ی شرق و تاریخ‌نویس این روزنامه، در ستونی بنام «روزنامک» به این مسئله اشاره کرد. ایشان مدعی شده بود که این روز در تقویم بین‌المللی بنام (sirius day) و جهت گرامی داشت یاد و نام کوروش بزرگ سلطان هخامنشی، نام‌گذاری شده است. کمپین بین‌المللی نجات آثار پاسارگاد نیز در سال ۲۰۰۶ در اقدامی این روز را روز کوروش نامیده است. اما آیا واقعا روز کوروش یک نام‌گذاری بین‌المللی است؟

عکس شماره ۷ ⇩عکس ستاد مجادله با چرندیات (52)

سایت یونسکو: ۲۹ اکتبر، مصادف با هیچ مناسبتی نیست

مهم‌ترین روزهای بین‌المللی سال: ۲۹ اکتبر، مصادف با هیچ مناسبتی نیست

سایت سازمان ملل: از ۲۴ تا ۳۰ اکتبر، «هفته‌ی خلع سلاح» نام گرفته است

ممکن است در وبسایت‌های گمنام یا مجهول تاثیری از این روز بنام کوروش کشف بکنید اما نام‌گذاری این روز توسط هیچ ارگان بین‌المللی صورت نگرفته و این وبسایت‌ها مستند نیستند.

پیگیری علاقمندان به نام‌گذاری این روز در تقویم‌های جهانی و بین‌المللی قادر هست سودمند باشد اما باور به این که این روز در تقویم‌ جهانی به همین روز شناخته می‌شود غلط است.

با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد

گردآورنده: مارال .ک

مطالب جالب و شگفت انگیز در بخش سرگرمی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شاهدان گر دلبری زين سان کنند
««« »»»
زاهدان را رخنه در ايمان کنند

ستاد مجادله با چرندیات (۵۲) (۷ عکس)

TT / 298 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات