نرخ سود ۱۸ درصد برای تولیدکننده مناسب نیست/ تذکر بانک مرکزی به ۱۰ بانک متخلف


نرخ سود ۱۸ درصد برای تولیدکننده مناسب نیست/ تذکر بانک مرکزی به ۱۰ بانک متخلف

معاون نظارتی بانک مرکزی در رابطه با تخلفات بانک ها از نرخ سود تعیین شده توسط شورای پول و اعتبار گفت: در ماه های گذشته به حدود ۱۰ بانک تذکر کتبی و دستورات اصلاحی نرخ دادیم و اصلاحات ضروری را به انجام رساندند.

تصویر و عکس   نرخ سود ۱۸ درصد برای تولیدکننده عالی نیست/ تذکر بانک مرکزی به ۱۰ بانک متخلف

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد، فرشاد حیدری با وجود در برنامه مکالمه ی مخصوص خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اظهار این که اصولا تعیین نرخ تسهیلات و نرخ پول بر اساس نظام عرضه و تقاضای پول است، افزود: نرخ سود سپرده ها و نرخ سود تسهیلات در بازار پولی کشور از سال های گذشته به مخصوص از سه سال جلو روند رو به کاهش داشته است که ناشی از مسابقه همین بازار است.

وی افزود: بسته کنونی، نرمال است و شورای پول و اعتبار با تدبیر و به تدریج به سمت کاهش نرخ سودهای سپرده و تسهیلات جلو میرود.

در ادامه محمد حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با وجود در این برنامه با اظهار این که حدود ۸۰ درصد تسهیلات توجه کردی، استمهالی بوده است گفت: در حال حاضر، پول، گران است و میزان تورم با میزان سود تسهیلات همخوانی ندارد.

معاون نظارتی بانک مرکزی هم گفت: روند تعیین نرخ سودهای سپرده و تسهیلات، رو به کاهش و عالی است که با عرضه بیشتر پول و اعتدال رسیدن بازارهای مالی در آینده شاهد کاهش بیشتر این قیمتها خواهیم بود به نحوی که اعتدال در هیچ بخشی از بازار برهم نخورد.

حیدری ادامه داد: بازارهای مالی ما به هم همیشه است و اگه در بازاری دقت کافی به عمل نیاید امکان می دارد این بحث به بازار دیگر رسانده شود و نوسانات شدیدی در اقتصاد بوجود آورد.

وی گفت: آنچه که در حال انجام است نرمال است و بر اساس یک برنامه مدون و منظم و رو به جلو است.

حیدری با اشاره به این که نرخ ۱۸ درصد برای سود تسهیلات، برای سازنده ها عالی نیست افزود: همه تلاش ما در جهت کاهش این نرخ است.

وی با اظهار این که در هزینه خاتمه یافته تولید، هزینه پول درصد اصلی را تشکیل نمی دهد، افزود: هزینه مالی در قیمت خاتمه یافته حداکثر، ۸ درصد قیمت خاتمه یافته است.

حیدری گفت: وظیفه ما اجرای مصوبات شورای پول و اعتبار، قوانین و قوانین در نظام بانکی است و بر روی اجرای این مصوبات نظارت می شود و اگه رعایت نشود برخورد می شود.

معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: در ماه های گذشته به حدود ۱۰ بانک تذکر کتبی و دستورات اصلاحی نرخ دادیم و اصلاحات ضروری را به انجام رساندند.

در ادامه دبیرکل منزل صنعت ایران در رابطه تلفنی با این برنامه با اشاره به این که نقدینگی در کشور ازدیاد و تورم کاهش داشت، گفت: تنگنای مالی، نرخ بالای سود بانکی و کاهش تقاضا داریم بنابراین باید در جهت کاهش نرخ سود بانکی و رفع تنگنای مالی قدم برداریم.

محمدرضا مرتضوی افزود: بانک هایی که وام های بد پرداخت کردند دچار انجماد بازگشت پول به خودشون شدند و برای سرپوش قرار دادن روی ورشکستگی خودشان دائم با آن چه بانک مرکزی به عنوان دستور العمل و بخشنامه می دهد رویارویی می کنند و برای جذب پول بیشتر به راهکارهای متفاوت با کاهش نرخ سود بانکی رویارویی می کنند.

در ادامه حیدری گفت: بانک مرکزی باور می‌ دارد تسهیلات را باید آسان و کم هزینه در اختیار همه مصرف کنندگان پول در کشور ارائه کرد اما وضع موجود ما در این باره موردعلاقه نیست.

معاون نظارتی بانک مرکزی با اشاره به این که در بازار پول تقاضا نسبت به عرضه بیشتر است، افزود: بانک ها در ماه های اخیر حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان به بیش از ۱۳ هزار بنگاه کوچولو و زود بازده تحت نگاه کارگروه های اشتغال استانی تسهیلات توجه کردند.

در ادامه رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم در رابطه تلفنی با این برنامه با اشاره به این که ایران از کشورهایی است که تجربه نظارت شرعی بر اجرای بانکداری بدون بدزد داشته است گفت: بانک ها و

مؤسسات ملزم به تأسیس کمیته فقهی نیستند و جایگاه این کمیته قانونی نیست و هیچ قانونی درباره نظارت شرعی وجود ندارد.

وی افزود: هیچ بخشی در درون بانک مرکزی یا مؤسسات مالی مسئولیت احراز شرعی بودن عقود مورد استفاده را ندارند.

زارع گفت: اکنون نظارت های بانک مرکزی محدود به نظارت های مرسوم جهانی شبیه به نظارت بر کفایت سرمایه، تسهیلات و افراد مرتبط و سرمایه گذاری مستقیم و مشارکتی بانک هاست.

وی ادامه داد: این نظارت چه از نگاه قانونی و چه از نگاه نهادی و اجرایی ضعیف بوده است.

در ادامه حیدری گفت: نظارت بانک مرکزی بر صورت های مالی که سال جاری با همکاری سازمان حسابرسی و وزارت امور اقتصادی و دارایی به انجام رسانده یکی از نادر ترین نظارت ها بود به نحوی که برای شفاف سازی صورت های مالی، پیش گیری از انتقال حقوق سهامداران و سپرده گذاران تقریبا مجامع عمومی بانک ها با ۳ تا ۴ ماه تأخیر به انجام رسانده شد .

در ادامه حسن نژاد عضو ناظر مجلس در شورای عالی اقتصاد کشور گفت: دلیل این که مجامع بانک با حدود ۴ ماه تأخیر به انجام رسانده شد این است که بانک مرکزی به وحشت افتاد صورت های مالی قرار می داری بانک ها را نمایان کند زیرا با این کار کل اقتصاد کشور ورشکست می شد.

وی با اظهار این که ۸۰ درصد تسهیلات استمهالی و تمدیدی است، افزود: اگه صورت های مالی بانک ها ارائه شود همه بانک ها، ۱۲ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان آسیب دارند و ورشکسته هستند.

در ادامه زارع گفت: حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان در سال قرض الحسنه پس انداز جاری داریم و از این مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان برای وام عروسی حدس زده شد اما اکنون ۶۰۰ هزار نفر در نوبت دریافت این وام هستند.

وی ادامه داد: مؤسسات بانکی ۱۰ هزار میلیارد تومان سود می گیرند بدون این که از تولید پشتیبانی شود اما بانک مرکزی نظارت نمی کند.

در ادامه حیدری گفت: بانک مرکزی در ماه مرداد سال جاری با ابلاغیه به بانک ها، هم سپرده های قرض الحسنه پس انداز و هم سپرده های قرض الحسنه جاری را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: از آن وقت تاکنون ۳۲۰ هزار فقره وام قرض الحسنه عروسی پرداخت شده است و ۶۸۰ هزار نفر هم در صف هستند.

وی گفت: برنامه بانک مرکزی پرداخت وام عروسی به۱۵۰ هزار نفر در ماه است که قادر بودیم تا حدود ۱۱۰ هزار نفر را عملیاتی کنیم.

حیدری افزود: در ۷ ماهه سال جاری ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده است.

در ادامه حسن نژاد عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی اقتصاد کشور گفت: این که شأن بانک مرکزی حفظ حقوق سپرده گذاران است شبکه بانکی ما را خراب کرده است و در هیچ جای قانون چنین جمله ای نداریم.

وی افزود: وظیفه بانک مرکزی سیاست گذاری پولی کشور است و باید به تسهیلات گیرنده و سازنده پرداخته شود.

معاون نظارتی بانک مرکزی هم گفت: در بخش صورت های مالی شأن بانک مرکزی حفظ حقوق سپرده گذاران است و بقیه ذینفعان پشتیبانان خاص خود را دارند.

حیدری با اظهار این که سرمایه بانک های ما در شبکه بانکی حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان است، افزود: طبق قانون آن ها قادر هستند تا ۴۰ درصد این سرمایه را در امور شرکت داری، تهیه کرد سهام و سرمایه گذاری به انجام رسانند.

وی ادامه داد: مجموع سرمایه گذاری بانک ها حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان در بخش املاک و سرمایه گذاری کارخانجات و صنایع است که ۱۰ هزار میلیارد تومان علاوه بر نصاب قانونی است که باید طبق قانون رفع موانع تولید در مدت ۳ سال این مازاد را به فروش برسانند.

معاون نظارتی بانک مرکزی با اشاره به این که کل تسهیلات توجه کردی بانک ها ۹۰۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: کلکسیون سرمایه گذاری بانک ها در مقایسه با تسهیلات اعطایی، ناچیز و حدود ۵ درصد است.

حیدری افزود: حتما بانک ها را الزام خواهیم کرد تا به نصاب ۴۰ درصدی برسند اما در مجموع عدد بزرگی نیست که دغدغه زیادی را بوجود آورد.

در ادامه حسن نژاد گفت: بانک مرکزی قادر نبود بر بازار غیر متشکل پولی نظارت کند در حالی که قانون وظیفه کرد که ساماندهی کند اما این کار را نکردند.

حیدری هم گفت: اکنون ۳۴ بانک و کانون داریم و تقریبا موسسات غیرقانونی ما به کمترین تعداد رسیدند و انگشت شمار و در حال مدیریت هستند.

وی افزود: حدود ۵ مورد از تعاونی هایی داریم که باید ساماندهی شوند و شماری هم صندوق قرض الحسنه مساجد و خانگی و اداری داریم که نقش آن ها پررنگ نیست.

تهیه کننده : فرخنده م.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

پياله بر کفنم بند تا سحرگه حشر
««« »»»
به می ز دل ببرم هول روز رستاخيز

نرخ سود ۱۸ درصد برای تولیدکننده مناسب نیست/ تذکر بانک مرکزی به ۱۰ بانک متخلف

TT / 209 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال