مانعی برای عضویت ایران در سازمان شانگهای وجود ندارد


 «ویتالی چورکین» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت سازمان ملل در امور همکاری‌های این سازمان با سازمان‌های منطقه‌ای نظیر سازمان همکاری شانگهای و سازمان پیمان امنیت جمعی در نیویورک گفت: پس از حل‌وفصل برنامه هسته‌ای ایران دیگر هیچ مانعی برای پیوستن این کشور به سازمان شانگهای وجود ندارد.

وی در این زمینه با بیان اینکه ایران به عنوان یک کشور ناظر از سال 2005 در فعالیت‌های سازمان همکاری شانگهای شرکت دارد، افزود: ما به این باوریم که پس از حل‌وفصل مشکلات موجود در مورد برنامه هسته‌ای ایران و حذف تحریم‌های سازمان ملل دیگر موانعی برای عضویت این کشور به سازمان همکاری شانگهای باقی نمانده است.

چورکین تاکید کرد: تاثیر سازمان همکاری شانگهای در طول 15 سال فعالیتش در تحولات منطقه‌ای موثر بوده و ورود هند، پاکستان و در آینده ایران در  این سازمان در آینده موثرتر خواهد بود.   

کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای در حال حاضر از روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، چین، تاجیکستان و ازبکستان می‌باشند.

کشورهای ناظر افغانستان، بلاروس، هند، ایران، مغولستان و پاکستان. در سال 2015 طرح ورود هند و پاکستان به سازمان همکاری شانگهای برنامه زیری شد.

کشورهای آذربایجان، ارمنستان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا به عنوان شریک گفت‌وگوهای این سازمان هستند.

[ منبع این خبر سایت ساعت 24 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال