تازه ترین اخبار داغ معدنی/۲۱هزار میلیارد تومان از جیب ایمیدرو رفت/دلارها در هند و چین قفل شده/خارجی ها عاشق ما نیستند (۴ عکس)


تازه ترین اخبار داغ معدنی/۲۱هزار میلیارد تومان از جیب ایمیدرو رفت/دلارها در هند و چین قفل شده/خارجی ها عاشق ما نیستند

مدیرعامل ایمیدرو حین اعلام اخبار جدید داغ معدنی، باور می‌ دارد، هنوز در اکتشافات معدن عقبیم. کرباسیان نقل میکنید، تحریم، دلارهای کشور را در هند و کشور چین قفل کرده و بانک های جهان هنوز در معامله با ایران محتاط عمل می‌کنند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   جدیدترین اخبار داغ معدنی/۲۱هزار میلیارد تومان از جیب ایمیدرو رفت/دلارها در هند و کشور چین قفل شده/خارجی ها دل باخته ما نیستند

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اخیراً مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و باز سازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شماری از مدیران ارشد این سازمان میهمان خبرگزاری تسنیم بودند که حین بازدید از بخش های گوناگون خبرگزاری، مکالمه ی مشروحی هم با مدیرعامل ایمیدرو در خصوص واپسین حالت بخش معدن و درگیری های جلو رو انجام شد.

مهدی کرباسیان دارای مدرک دکترای مدیریت از دانشگاه پیسلی اسکاتلند است و فرمانداری شهرستان نوشهر، معاون وزارت راه و ترابری در امور حمل و نقل، قائم مقام ریاست بنیاد مستضعفان ، معاون وزیر نفت در امور تبلیغاتی، عضو هیات مدیره و مدیر تبلیغاتی شرکت ملی نفت ایران، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی، معاون وزیر و رئیس کل گمرک ایران، معاون کل وزارت امور اقتصاد و دارایی، عضو هیات رئیسه صندوق اوپک (وین ـ اطریش)، عضو هیات رئیسه بانک توسعه اسلامی(جدهّ)، عضو شورای عالی بورس و اوراق پر بها، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ناحیه ویژه اقتصادی انرژی پارس(عسلویه)، رئیس هیات رئیسه صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، عضو هیأت مدیره بانک پارسیان، رئیس شورای عالی جامعه حسابداران مجلسی کشور ( دوره سوم )، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی ( سهامی عام )، عضو فدراسیون جهانی بدمینتون رئیس فدراسیون بدمینتون(۸۸-۶۸)، خزانه دار و عضو هیأت اجرایی کمیته ملی مسابقات المپیک ، معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو عضو عمده شورای عالی جامعه حسابداران مجلسی ایران، عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی سمت های جرایی وی در ۳ دهه اخیر بوده است.

مشروح مکالمه ی خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با مهدی کرباسیان را در ادامه بخوانید.

معدن مغفول ماند

تسنیم: سال های سال است که بحث تک تولیدی در اقتصاد ایران مطرح و اتکاء کشور به نفت مورد نقد قرار می گیرد، از طرف دیگر اعلام می شود که ایران یکی از کشورهای دارای ذخایر غنی معدنی است که این بخش قادر هست جایگزین نفت شده و اقتصاد کشور را از حالت تک تولیدی خارج کند، اما مشخص نیست معدن چه وقتی جایگزین نفت خواهد شد. حین این که این دغدغه هست که همان اتفاقات نپخته به فروش رسانی حوزه نفت در معدن هم ادامه یابد و در واقع معدن به شکل نپخته به فروش رسانی جایگزین نفت شود. به چشم مییاید در این سی سال از ظرفیت های معدن به صورت بهینه بهره گرفته نشده و زیر ساخت هایی هم برای تحقق اهداف حدس زده نشده است؟

کرباسیان: باید بپذیریم که خداوند عنایت خاصی به مردمان ایران دارد. به عنوان نمونه منابع زیرزمینی وسیع در نفت ، گاز و نهایتاً حوزه معدن یکی از این خصوصیتهای سرزمینی ایران است. البته موقعیت ایران هم در ناحیه ممتاز بوده و در همسایگی ۱۲کشور قرار دارد به نحوی که آنها برای اتصال به دریای آزاد باید از ایران عبور کنند. حتی سابقه فرهنگی و اجتماعی کشور هم مزایایی زیادی دارد که خوشبختانه ایران را در شرایط ویژه و حائز اهمیتی گذاشته است.

باید از این منابع خدادادی استفاده بهینه شود. در سال های خیلی دور نفت در کشور درآمد عمده به حساب نمیامد اما در مقطعی و پس از کودتای ۲۸ برج مرداد نقش نفت کم کم پررنگ شد و در اواخر دوره پهلوی نفت در واقع یکی از منابع عمده کشور تلقی شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایرانی استقلال اقتصادی در جوار استقلال سیاسی مدنظر مسؤلین قرار گرفت تا بحث نپخته به فروش رسانی تحول یابد. خوشبختانه در طول این سال ها اقدامات عالی ای انجام شد و امروز در بهره گیری از نفت، گاز و تولیدات پتروشیمی بالادستی و پایین دستی مدیریت های ضروری صورت گرفته است اما با توجه به توانمندی ها هنوز تا رسیدن به اهداف فاصله زیادی داریم.

حوزه معدن در مقایسه با سایر حوزه ها یک مقدار بیشتر مغفول افتاده است، در حال حاضر ۶۸ نوع ماده معدنی شناخته شده در کشور وجود دارد که اگه ما سرعت بیشتری در کار اکتشافاتی خود به انجام رسانیم احتمالا محصولات بیشتری را هم داشته باشیم .

در حاضر کشور در جوار گاز و زغال سنگ نزدیک به ۳ میلیارد تن ذخیره حتمی سنگ آهن دارد، این به معنی ارزش اضافه کرده بالا است. البته حضور در صنعت فولاد هم یکی از زمینه های توسعه یافتگی کشور را فراهم کرده است . هم اکنون میزان مصرف سرانه فولاد در کشور نزدیک به ۲۱۰ کیلو است در حالی که با معیارهای جهانی این میزان مصرف باید بیش از ۳۵۰ کیلو باشد. این امر نمایان میکند که باید تولید خود را زیاد کرده و در بخش مصرف هم با بکارگیری صنعت فولاد بتوانیم آپارتمانهای مقاومی را تولید و هم با بهره گیری از این صنعت در بخش های دیگر مسیر توسعه یافتگی کشور را فراهم کنیم.

*اکتشاف معدن همزمان در ۲۱ استان/با تکمیل زنجیره تأمین از نپخته به فروش رسانی پیش گیری می کنیم

امروز در یک میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع وسعت کشور فقط ۷ درصد کار حتمی معدنی و ذخایر آن یافته شده است. البته این اکتشافات حتمی بوده و می توان روی آنها قسم خورد. در سازمان توسعه معادن در سال ۹۳ حدود ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف جدید را تمجید کردیم و امروز حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی شده است. در ۲۱ استان کشور سرگرم کار اکتشافی وسیعی هستیم و خوشبختانه اخبار خوبی هم در حوزه اکتشافات جدید صاحب شده ایم. مورد مهم این است که درکنار کار اکتشافی باید زنجیره تأمین را تقویت کرده و از نپخته به فروش رسانی پیش گیری کنیم.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   جدیدترین اخبار داغ معدنی/۲۱هزار میلیارد تومان از جیب ایمیدرو رفت/دلارها در هند و کشور چین قفل شده/خارجی ها دل باخته ما نیستند

در ابتدای دولت یازدهم طرح جامع فولاد را جدید رسانی کرده و عدم توازنی که بین کنستانتره، گندله، آهن اسفنجی و فولاد بود را مورد بررسی دقیق گذاشتیم. براساس هدفگذاری ها کشور باید تا سال ۱۴۰۴ خوب ترین اقتصاد ناحیه باشد به همین منظور باید تمام تلاش خود را در بخش های گوناگون برای تحقق این بحث به انجام رسانیم.

براساس برنامه ریزی ها در حوزه فولاد باید ۵۵ میلیون تن تولید داشته باشیم که در طرح جامع اقدمات ضروری برای این امر انجام شد و امروز خوشبختانه پیش بینی ما این است که طرح توازن تا انتها امسال اجرایی و در سال آینده سنگ آهن ما به کنستانتره و گندله و بعد آهن اسفنجی مبدل خواهد شد. در سال ۹۲ ما ۲۳ میلیون صادرات نپخته سنگ آهن داشتیم اما با کارخانجات ایجاد شده این امر به نحو قابل توجهی کاهش کشف خواهد کرد.

کارخانجاتی که در سیرجان توسط شرکت گل گهر و گوهر زمین افتتاح می شود دارای ظرفیت های عالی ای هستند به عنوان نمونه تولید ۵ میلیون تن گندله در گل گوهر و ۲ میلیون تن کنستانتره در گوهر زمین حدس زده شده که با اجرایی شدن آنها چرخه توازن در حال اصلاح است.

در امسال ایران در حوزه فولاد مقام ۱۴ جهان را از نظر تولید را به خود اختصاص داده است البته ظرفیت فولاد کشور ۲۳ میلیون تن است اما در سال گذشته به واسطه رکود میزان تولید فولاد ۱۶ میلیون تن بود. با پیشگوییهای صورت گرفته امسال میزان تولید را به نزدیک ۱۷ میلیون تن خواهیم رساند.

پروژه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تنی طرح تولید فولاد مبارکه مراحل امتحانی را میگذراند و امیدواریم تا انتها مهرماه آماده افتتاح شود. در جوار این حدس میزنیم تا انتها امسال و یا اوایل سال آینده میزان تولید فولاد مبارکه به رقم نزدیک به ۱۰ میلیون تن برسد. با اینشکلی اقدامات مییاندیشیم بحث پیش گیری ازخام به فروش رسانی نه فقط در حوزه فولاد بلکه در حوزه های دیگر هم جواب خواهد داد.

در حوزه مس هم آگاهی میدارید که در سال ۹۳ دو کارخانه کنستانتره یکی در سرچشمه و دیگری سونگن در آذربایجان افتتاح شد و در حال حاضر هم پروژه کاتد در خاتون آباد کرمان مراحل نهایی را میگذراند. امیدواریم طرح مس سونگن که برای کاتد پیش بینی ۵۰ هزار تنی شده تا انتها سال به مناقصه برود و عملیات اجرایی آن آغاز شود.

کلکسیون این نکات سیاست رهبر انقلاب برای پژوهش سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را فراهم می آورد البته اجرایی شدن این سیاست ها در دستور کار جدی ایمیدرو قرار گرفته است تا از نپخته به فروش رسانی مواد معدنی پیش گیری شود.

*۲۱هزار میلیارد تومان از جیب ایمیدرو رفت

تسنیم: در مجموع احساس می شود ۲۵۰ هزار کیلومترمربع طرح اکتشافی جدید رقم بالایی باشد و احتمالا این رقم در اولویت نباشد؟

کرباسیان : ما اعتقاد داریم که اگه اکتشاف به نتیجه برسد در مرحله استخراج، فرآوری و حرکت به سمت صنایع معدنی چند امتیاز کسب می کنیم. اول آن که این امر موجب توسعه مواد معدنی شده و با ایجاد اشتغال حتی آبادانی نواحی دور افتاده را هم به وجود خواهد آورد.

تسنیم: از آنجایی که زنجیره تولید هنوز کامل نیست احتمال این که باز به نپخته به فروش رسانی برگردیم وجود دارد.

کرباسیان: نه . در حال حاضر ایمیدرو در چابهار دو اقدام را آغاز کرده است. اول کارخانه ۳ میلیون تنی فولاد مکران که در مسافرت ریاست جمهوری به سیستان و بلوچستان عملیات اجرایی آن آغاز شده و قرارداد آهن اسفنجی آن با یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن بسته شده است. برای حمایت از این پروژه اولویت را به اکتشافات سنگ آهن در بلوچستان داده ایم تا زنجیره تکمیل شود. قرارداد دیگری هم در مسافرت ریاست جمهوری به ایتالیا برای تأسیس شرکتی در ایران به صورت ۶۰ به ۴۰ امضاء کرده ایم . در آنجا برای تکمیل زنجیره فولاد آهن اسفنجی تولید می شود. البته یک معدن را هم در یزد به این پروژه وصل کرده ایم به نحوی که سنگ آهن به کنستانتره و گندله و در نهایت به فولاد مبدل میشود.

البته مورد عنوان شده بسیار ظرفیت و صحیح است و باید در برنامه ها این بحث را مدنظر قرار داد. حین این که سال گذشته هم با این اولویت ها ۱۳۲ میلیارد تومان برای اکتشافات خرج شده است. این در حالی است که میزان زیادی از اموال ایمیدرو که حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان است به دستاویز خصوصی سازی در قالب رد دیون از جیب سازمان رفته و برنگشته است. لذا از نظر نقدینگی مشکل داریم ولی راهکاریی را برای مشارکت با بخش خصوصی یافته ایم و امروز می توانیم ادعا کنیم که ۷۳ طرح نیمه تمام ایمیدرو از سال ۹۲ تا انتها امسال افتتاح یا آغاز به اجرا می کنند. به عنوان نمونه آهن اسفنجی سپیدشت تا انتها مهرماه ، آهن اسفنجی شادگان تا انتها برج آبان ، آهن اسفنجی میانه تا انتها آذرماه و آهن اسفنجی نی ریز در سه ماهه آخر و سه طرح دیگر هم در نیمه اول سال آینده افتتاح خواهند شد. همچنین طرح تیتانیم کهنوج که نزدیک به سی سال متوقف بود در انتها این ماه با حضور معاون اول ریاست جمهوری فعالیت خود را با ۴۰۰ میلیون تن آغاز خواهد کرد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   جدیدترین اخبار داغ معدنی/۲۱هزار میلیارد تومان از جیب ایمیدرو رفت/دلارها در هند و کشور چین قفل شده/خارجی ها دل باخته ما نیستند

*کشور در اکتشافات معدنی عقب است

تسنیم: حضور بخش خصوصی در این نقشها تا چه میزان است؟

کرباسیان: در قانونی که برای سازمان های توسعه ای نگاشته شده این بحث مدنظر قرار گرفته است. البته این امر در تمام کشورهای توسعه یافته هم باید موجود موجود باشد زیرا در برخی از نکات دولت می خواهد برنامه ای را آغاز کند اما بخش خصوصی به دلیل ریسک بالا حاضر به حضور در این پروژه ها شبیه به اکتشافات نیست چراکه باید هزینه زیادی را صرف کنند در این شرایط بخش خصوصی ریسک کمتری را قبول می کند و به دلیل دارا نبودن تجهیزات حاضر به انجام پروژه ها نیست .

به همین دلیل اکتشاف به دلیل ریسک بالا در کشور عقب است. البته بخش خصوصی ما هنوز آنقدر توانمند نیست که در برنامه های بزرگ و ملی به تنهایی وارد شدن یابد. دستگاه های بانکی و بیمه ای هم با آنها آنچنان مشارکت نمیدارند.

البته در شرایط تحریم سیستم بانکی و بیمه ای جهانی آنچنان از سرمایه گذاری حمایت نمی کند. اگه کشوری مانند کشور چین که به نرخ رشد بالای ۱۰ درصد رسید پول و فناوری جهانی هم با آنها همراهی کردند. اما اعمال تحریم ها دو اتفاق را برای کشور به وجود آورد اول آن که پول جهانی آنچنان از بخش خصوصی پشتیبانی ای نکرد و دوم فناوری به کشورارائه نمی شود.

به عنوان نمونه در معدن تیتانیم فقط بحث مالی عدم بلکه فناوری هم با مشکلاتی همراه شد که در حال حاضر خوشبختانه پس از برجام شرکت هایی که در مناقصه ها برنده شدند ایرانی خارجی و دارای فناوری تیتانیم هستند که این خود یک مورد بسیار اهمیتی می دارد. در حوزه آنتیموان نیز یک معدن در اطرف زابل است که کارخانه آن در اوایل امسال افتتاح شده و نیاز کشور به آنتیموان که بیشتر در حوزه های پاسداری ای و صنعتی است را تأمین کرده و ما را از واردات این محصول بی نیاز می کند.

* دلارهای کشور در هند و کشور چین قفل شده

تسنیم: معاهده های ایمیدرو با شرکت های خارجی به شکلی است؟ در حوزه نفت شکل جدید معاهده های نفتی خیلی سر و صدا کرده است، در حوزه معدن قراردادها به چه شکل امضاء می شود؟

کرباسیان: در معاهده های خارجی دو سه مورد را باید مد در نظر گذاریم. اول آن که باید بپذیریم کشور با پتانسیل هایی که در اختیار دارد نیاز به اشتغال و توسعه داشته و تحقق اهداف نیازمند برنامه های عمده است و برای جذب سرمایه گذاری خارجی منابع مالی نیازمند است. در حال حاضر کشور به دلیل افت شدید قیمت نفت و مخارجهای جاری و تعهدات مالی دولت اعم از یارانه و مسائل دیگر با کاهش منابع مالی روبه روست و منابع دیگری برای سرمایه گذاری ندارد.

از طرف دیگر سیستم بانکی کشور به دلیل اقساط و بدهی های معوق بانکی که عدد آن به چند هزار میلیارد تومان رسیده توان ضروری را برای تأمین مالی برنامه های بزرگ ملی ندارد. لذا یکی از راه های تأمین اعتبار جذب مانع خارجی است. البته بدیهی است که در این رابطه باید عزت و استقلال کشور را هم حفظ کنیم. رهبری تأکیداتی را در این رابطه اظهار کرده اند دولت نیز بخشنامه ای را در این رابطه صادر کرده است.

برای جذب سرمایه گذاری دو نوع اقدام می توان انجام داد. اول آن که سرمایه گذار خارجی پول خود را وارد کشور کرده و در حوزه های که دولت جایز آگاهی میدارد اقدام به سرمایه گذاری مستقیم کند که این خوب ترین نوع جذب سرمایه گذاری است زیرا جدای از منافع اقتصادی برای امنیت ملی هم این طوری سرمایه گذاری مناسب است.

دوم آن که به صورت تأمین مالی فاینانس هم می توان جذب سرمایه گذاری را انجام داد. باید بپذیریم در زمان تحریم نفت ایران را دو تا سه کشور همانند کشور چین و هند خریداری می کردند که این امر ایجاب کرد بسیاری از پول های کشور در هند و کشور چین قفل شود. در معاهده های گذشته ۶۵ درصد از خودرو آلات یا کار چینی و ۳۵درصد ایرانی بود که خوشبختانه در ۷ طرح فولادی این عدد را به زیر ۵۰ درصد رسانده ایم. حین این که خودرو آلات چینی را هم به اروپایی مبدل کرده ایم.

در این شرایط که روابط خوبی با جهان یافته ایم اگه بتوانیم تأمین مالی را به انجام رسانیم بسیار کامیاب خواهیم بود. البته تأمین مالی باید به دو منظور صورت گیرد اول آن که از ظرفیت های درون کشور شبیه به خودرو آلات، نیروی انسانی و پیمانکاری بهره گرفته شود، دوم سرمایه گذاران خارجی فناوری را به ایران رسانند.

خوشبختانه در معاهده های جدید جابجایی فناوری جزو یکی از شرایط عمده انعقاد قراردادها است. در حال حاضر در کانون مشورتی در حوزه طلا با یکی از شرکت های مطرح جهانی مشارکت میداریم تا بهره وری را در ناحیه زرشوران زیاد کند. در تیتانیوم خوب ترین شرکت مشورتی استرالیایی را گرفته ایم که قرار شده در عرض چند سال جابجایی فناوری را به انجام رساند.

* بانکهای بزرگ جهان هنوز محتاط با ایران معامله می کنند

تسنیم: شرکت های توانمند ایرانی که بتوانند با شرکتهای خارجی مسابقه دهند را داریم؟

کرباسیان: در سه سال گذشته شرکت های مشاور معدنی را مکلف کرده ایم که جدید شده و در سطح شرکت های خارجی باشند. خوشبختانه در درون کشور در حوزه معدن بعضی از شرکت ها امکان رقابت با خارجی ها را هم دارند، حتی در حوزه آهن اسفنجی ما احتیاجی به خارجی ها نداریم.

در حال حاضر با رفع معضلات هیچ مانعی برای توسعه همکاری ها با کشورهای اروپایی وجود ندارد. براساس واپسین اتفاقات که در اصفهان ایجاد شد متال بولتن انجمن دو روزه فولاد برگزار کرد. این در حالی است که در سال ۹۲ و حتی ۹۳ این انجمن فولاد را در دبی به انجام میرساندند و متأسفانه محور عمده مباحث هم فولاد ایران بود. در انجمن اخیری که در اصفهان به انجام رسانده شد نزدیک به ۱۴۰ نفر خارجی و ۵۰ تا ۶۰ شرکت های آسیایی و اروپایی حاضر بودند که این امر نمایان میکند زمینه و پتانسیل در کشور بسیار بالا است.

شرکت های معتبر جهان مانند "گلینکو" و "ترافیگورا" شرکت های بودند که به ایران نمی آمدند نه به دلیل عدم علاقه به ایران بلکه به دلیل محدویت هایی که برای شرکت های آنها در کشور ایجاد شده بود ولی امروز آنها به سادگی به ایران می آیند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس   جدیدترین اخبار داغ معدنی/۲۱هزار میلیارد تومان از جیب ایمیدرو رفت/دلارها در هند و کشور چین قفل شده/خارجی ها دل باخته ما نیستند

تسنیم: هنوز هم به وحشت افت وجود دارد و امضاء آخر را هم با تعلل به انجام میرسانند

کرباسیان: اعداد اگه بزرگ باشد یه خورده سیستم بانکی غرب هنوز احتیاط می کند شرکت ها نه ولی سیستم بانکی بله.

تسنیم: آنها اگه از بانک های خود مطمن باشند حتماً می آیند.

کرباسیان : بله حتما می آیند. در حال حاضر دو تا سه مناقصه جهانی در قالب فاینانس به انجام رسانده ا یم. دربندر پارسیان به سمت مناقصه جهانی رفتیم و ۴ شرکت جهانی فاینانس آنها را تأمین کرده اند یا برای سه پروژه فولاد مبارکه (سپیددشت، هرمزان و فولاد اصفهان ) مناقصه ها را آغاز کردیم که اروپایی ها از جمله ایتالیا ، کشور آلمان ، اتریشی ها و اخیراً هم کشور چین در رقابت هستند، همه آنها اعلام کرده اند که فاینانس می آورند و عددش هم یک میلیارد دلار است.

تسنیم: شکل این قراردادها به چه شکل است؟

کرباسیان : برخی از قرارمدارها در حوزه مشورتی، جابجایی فناوری و یا سرمایه گذاری است.

تسنیم: طرف ایرانی چه تعهداتی دارد؟

کرباسیان: در برخی از قراردادها تأمین مالی به صورت ۸ ساله و ۱۰ ساله انجام می شود. در برخی هم جابجایی فناوری و فن آوری و تعهدادی دیگرمانند تجهیزات غیر قابل ساخت در کشور صورت می گیرد و مابقی را ایرانیان خود به انجام میرسانند. بخشی از این مبالغ صرف تأمین مالی خودرو آلات و بخشی دیگر به صورت وام برای تکمیل پروژه تا مرحله بهره برداری صرف می شود.. در مدل سوم یک واحد افتتاح شده و از مکان درامد یا محصول هزینه ها توجه کرد می شود.

*خارجی ها "دل باخته ما که نیستند"

تسنیم: مالک معدن هم می شوند؟

کرباسیان: نه . اخیراً در یک مزایده جهانی در رابطه با معدن مهدی آباد به مدت ۲۵ سال آنها تحت نظارت و مهار ایمیدرو امکان بهره برداری از معدن را دارند و هرساله درصدی از آن وجه را که حدود ۱۰.۵ درصد از درامد است را به عنوان حق مالکانه به دولت توجه کرد کنند.

تسنیم: پس از ۲۵ سال چیزی از معدن برای ما می ماند؟

کرباسیان: به هر صورت سرمایه گذاری می کنند و پس از ۲۵ سال معدن و کارخانه را تحویل ما می دهند."دل باخته ما که نیستند".

تسنیم: در رابطه با تعطیلی معادن مخصوصاً سنگ آهن هم توضیح دهید.

کرباسیان : پس از این که قیمت جهانی سنگ آهن کاهش پیدا کرد معادن کوچولو و متوسط سنگ آهن دچار مشکل شدند. اکثر آنها سنگ آهن را دانه بندی و بعد به کشور چین صادر می کردند پس از آن که کشور چین در سال ۲۰۱۵ با کاهش واردات مواجه شد موجب افت بازار سنگ آهن هم شد. در جوار این امر برزیلی ها و استرالیایی ها که در بخش سنگ آهن اقدام به سرمایه گذاری کرده بودند به نتیجه رسیدند و با کشتی ۴۰۰ هزار تنی سنگ آهن به کشور چین جابجا کردند. در صورتی که در ایران کشتی ها ۳۰ هزار تنی است و قیمت خاتمه یافته هم به دلیل حمل و نقل افزایش مییابد.

لذا سنگ آهنی ها چون بازاری نداشتند با معضلات متعددی روبه رو شدند. البته در آن مقطع هنوز کارخانجات کنستانتره داخلی افتتاح نشده بود و واحدها ناگزیر به توقف شدند. من مطمن هستم با برنامه ای که با کارخانجات کنستانتره در پیش گرفته ایم حمایت ضروری را در این حوزه به انجام خواهیم رساند . اخیراً نشستی را هم با انجمن سنگ آهن به انجام رسانده ایم و قرار شد با حمایت دولت کارخانجات کنستانتره خریدهای ضروری را سنگ آهنی به انجام رسانند.

خوشبختانه در حوزه جلال آباد و میتدکو کار قراردادها منعقد شده است. انشالله با افتتاح کارخانجات کنستانتره در سنگان هم اقدامات ضروری انجام و تهیه کرد ها از معادن کوچولو آغازمی شود تا این بحران از بین برده شود.

*به کارخانجات قادر نیستیم نقل بکنیم مواد را از معادن قیمتیتر خریداری کنید

تسنیم: اگه تولیدکننده بخواهد مواد معدنی را فراوری کند ملزم است آنها را به قیمت ارزان به کارخانجات به فروش برساند حتی در بسیاری از نکات کارخانجات نرخهایی کم هزینه تر از بازار به تولیدکنندگان ارائه میدهند و آنها به ناگزیر به دلیل آن که امکان صادرات محصولات خود را ندارند آنها را کم هزینه تر از بازار به کارخانه دار به فروش میرسانند.

کرباسیان: بلاخره قیمت خاتمه یافته معادن کوچولو و متوسط نسبت به معادن بزرگ بیشتر است لذا در حوزه رقابت این موضوعات رقم میخورد اما از آن طرف هم ما قادر نیستیم به کارخانجات ابلاغ کنیم که مواد را قیمتیتر خریداری کنند.اما باید یاری رساند. یکی از این راه ها فعال تر کردن صندوق بیمه معدن است. خوشبختانه سرمایه این صندوق از سال ۹۴ از ۱۰ میلیارد تومان به ۱۱۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و اخیرا در معاهده ای که با بانک ملت منعقد شده است قرارشده تا سه برابر آن سرمایه که حدود ۴۰۰ میلیارد تومان محاسبه می شود را وام بدهد ولی این اعداد برای حوزه معدن کافی نیست.

*خواست وام ۳ میلیارد دلاری ایمیدرو از صندوق توسعه ملی

ارائه داده ایم در برنامه ششم یک بار برای پیوسته ۵۰۰ میلیون دلار به صندوق بیمه معدن یاری رسانده شود، تا صندوق بتواند در زمان بحران و معضلات اکتشاف و استخراج اقدامات ضروری را به انجام رساند.

همچنین خواست کردیم برای حمایت از اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی حداقل ۳ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به صورت وام به سازمان ایمیدرو تا اخر برنامه ششم توجه کرد کنند و دربرابر آن ما مکلف شویم که ۸۰ درصد هم جذب سرمایه گذار از درون و خارج کشور داشته باشیم.

تسنیم: ایمیدرو تا کنون از صندوق توسعه ملی وام نگرفته است؟

کرباسیان : نه وامی از صندوق نگرفته ایم . متأسفانه یک تحلیل هایی که در صندوق ملی شد این بود که به ایمیدرو به دلیل دولتی بودن وام ندهند. در صورتی که در قانون به صریحگویی به ایمیدرو مجوز داده شده در مکان هایی که آگهی زده و بخش خصوصی تمایل به حضور ندارد تا ۱۰۰ درصد سرمایه گذاری کند. اما قانون از طرف دیگر ما را محدود کرده که پس از بهره برداری طرح حداکثر باید تا سه سال به بخش خصوصی واگذار کند.

تسنیم: در خصوص معضلات واحدهای فولادی توضیح دهید و این که به چه دلیل برخی از واحدهای فولادی به جای تأمین نیاز تولیدکنندگان داخلی مواد اولیه را کم هزینه تر صادر می کنند.

کرباسیان: سال گذشته در حوزه فولاد، مس، آلومینیوم و کلیه صنایع معدنی یک افت جدی در قیمت ها به وجود آمد و بازار راکد شد. اما واحدهای فولادی کشور سال گذشته با صادرات ۴ میلیون تن روی پای خود ایستادند و همین امر موجب شد تا واحدهای فولادی با معضلات جدی روبه رو نشوند.

*وعده وزیر به تولیدکنندگان پروفیل/اگه مواد اولیه را تأمین نکردند مجوز خاص می دهیم

سال گذشته به دلیل بر آن شوی دیرهنگامی که در رابطه با تعرفه ها انجام شد نزدیک ۲ میلیون تن واردات فولاد پیش آمد که میزان زیادی از آنها نباید وارد می شد. امسال باحمایت دولت افزایش صادرات محصولات فولادی را خواهیم داشت. در این میان بعضی از تولیدکنندگان پروفیل دادخواهی داشتند که ورق نازک دو میلیمتر و کمتر از آن تولید درون کافی نیست در همین زمینه جلساتی را برگزار کرده و فولاد مبارکه مکلف شده است که نیاز آنها را تامین کند. وزارت صنعت وعده داده اگه نتواند تأمین کند مجوز خاص را برای واردات با تعرفه مناسب به آنها خواهد داد.

تسنیم: می گویند فولاد مبارکه به جای تأمین نیازتولیدکنندگان داخلی مواد اولیه را کم هزینه تر صادرمی کنند.

کرباسیان: من نمی خواهم دفاع یا رد کنیم. اما چون وزارتخانه و وزیر صنعت به این بحث وارد شدن پیدا کرده مجوز بدهید خود مرد نعمت زاده تصمیمات ضروری را بگیرند.

تسنیم: در رابطه با حقوق مدیران فولادی هم توضیح بدید؟ توجیحاتی زیادی در این رابطه مطرح شد

کرباسیان: گزارش دیوان محاسبات در مجلس قرائت شد و ریاست مجلس هم اعلام کرد که حدود ۴۰۰ نفر حقوق نامتعارف دارند. حال این که متعارف و غیر متعارف کجا است هنوز عددی نقل نشده و اخیراً دولت ضوابطی را گذاشت که اگه همان را معیار گذاریم براساس آن باید وارسیهای ضروری صورت گیرد.

به نظر من برای هر کس در هر شغل حقوق نامتعارف ارقام فرق می داری است ولی آنچه که همه باید بر آن اصرار کنیم این که از تجمل گرایی و اشرافیت و اسراف منابع دولتی خودداری و مدیران هم در این خصوص باید محدود باشند. در حال حاضر دولت سرگرم اقدامات ضروری دراین رابطه است.

– ضمن تشکر از انتخاب شما، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد –

نگارش : تهمينه ث.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شاه ترکان سخن مدعيان می‌شنود
««« »»»
شرمی از مظلمه خون سياووشش باد

تازه ترین اخبار داغ معدنی/۲۱هزار میلیارد تومان از جیب ایمیدرو رفت/دلارها در هند و چین قفل شده/خارجی ها عاشق ما نیستند (۴ عکس)

TT / 732 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال