نیویورک تایمز افشا کرد/شکست "افسانه تراریخته" در مهد تراریخته (۷ عکس)


نیویورک تایمز افشا کرد/شکست "افسانه تراریخته" در مهد تراریخته

۲۰ سال قبل در امریکا کشت تراریخته به بهانه «ازدیاد عملکرد برای رویارویی با بحران غذا» و «کاهش مصرف سموم» شروع شد؛ ولی مقاله ۲۹ اکتبر ۲۰۱۶ روزنامه نیویورک تایمز، مستنداتی ارائه کرد که به افسانه تراریخته طی بیست سال اخیر انتها داد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   روزنامه نیویورک تایمز افشا کرد/شکست "افسانه تراریخته" در مهد تراریخته

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بعد از بیست سال کشت گسترده تراریخته هایی که قرار بود معضل خوراکی ی جهان را حل کنند و با کاهش سموم شیمیایی تندرست را برای مردمان به ارمغان بیاورند، روزنامه نیویورک تایمز دیروز آمارها و جداولی انتشار داد {اینجا} که به روشنی نمایان میکند، امریکای شمالی به عنوان مهد تراریخته در مقایسه با اروپای غربی عاری از تراریخته، هم میزان ازدیاد عملکرد تولید کمتری دارد، و هم میزان مصرف سموم در آن ازدیاد یافته است. در این مقاله آمده است: «حدود ۲۰ سال قبل، آمریکا و کشور کانادا شناسایی محصولات دستکاری ژنتیکی در کشاورزی را در دستور کار گذاشتند. اروپا تا همین الآن این تکنولوژی را نپذیرفت و بهره نگرفت؛ در عین حال در این وقت در «ازدیاد عملکرد» محصولات و «کاهش بهره گیری از آفت کشها» از امریکا ــ که محصولات تراریخته در آن به صورت گسترده کشت شده ــ کامیاب تر بوده است.» نمودارها و متون زیر از این مقاله شده برداشت شده است.

الف – افسانه ازدیاد عملکرد و رویارویی با گرسنگی

کشور کانادا و اروپای غربی، کشت ارقام گوناگون کلزا (کانولا) را در دستور کار گذاشتند؛ کشاورزان کشور کانادا دانه های دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) و اروپاییها ارقام معمولی و اصیل را کشت کردند. عملکرد بلند مدت هردو این نواحی یکسان بوده است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   روزنامه نیویورک تایمز افشا کرد/شکست "افسانه تراریخته" در مهد تراریخته

Sources: Food and Agriculture Organization of the United Nations | Note: Western Europe is France, Germany, Belgium, Luxembourg, Switzerland, the Netherlands and Austria.

در رابطه با ذرت نیز آمارها نمایان میکند در سه دهه گذشته، روند عملکرد ذرت در اروپای غربی تا حد زیادی با آمریکا یکسان بوده است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   روزنامه نیویورک تایمز افشا کرد/شکست "افسانه تراریخته" در مهد تراریخته

Source: Food and Agriculture Organization of the United Nations | Note: Western Europe is France, Germany, Belgium, Luxembourg, Switzerland, the Netherlands and Austria.

حتی رشد بازده چغندرقند در غرب اروپا به وضوح بیشتر از ارقامی است که در آمریکا کشت شده است.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس   روزنامه نیویورک تایمز افشا کرد/شکست "افسانه تراریخته" در مهد تراریخته

Source: Food and Agriculture Organization of the United Nations | Note: Genetic modification penetration reached 95 percent by 2010, according to the United States Dept. of Agriculture.

ب- افسانه کاهش آفت کشها و تندرست کشاورزان

تاجران تراریخته قول می دادند که محصولات دستکاری ژنتیکی نیاز برای آفت کش را کم خواهند کرد. اما احتیاجی به تراریخته نیست؛ در فرانسه، که تراریخته ها جایز نیست، بهره گیری از آفت کش به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس   روزنامه نیویورک تایمز افشا کرد/شکست "افسانه تراریخته" در مهد تراریخته

Source: Union of Industries of Plant Protection France

اما در طرف مقابل در آمریکا، گرچه بهره گیری از موادشیمیایی حشره کش و قارچ کش کاهش یافته، اما کشاورزان ناگزیر شده اند مقادیر بیشتری از سموم مرگبار علف هرز را بهره گیرند.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس   روزنامه نیویورک تایمز افشا کرد/شکست "افسانه تراریخته" در مهد تراریخته

Source: U.S. Geological Survey

باحال این که بیشترین رشد را در بهره گیری از سموم مرگبار علف هرز می نگاه کنیم که در سم «رانداپ» مونسانتو و گلایفوسیت حضور دارد. رشد سموم گوناگون را در نمودار زیر نگاه بکنید.

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس   روزنامه نیویورک تایمز افشا کرد/شکست "افسانه تراریخته" در مهد تراریخته

Source: U.S.D.A. National Agricultural Statistics Service

به این ترتیب می نگاه کنیم که در سطح بین المللی ۲۰ سال افسانه «ازدیاد عملکرد» و «کاهش سموم» که بهانه کشت بذرهای مونسانتو و راکفلر در برخی کشورهای جهان بود انتها یافته است. باید نگاه کرد برخی تصمیم گیران عرصه غذا و تندرست کشور ــ که قبل از این با همین دستاویزها تلاش در جا انداختن تراریخته ها داشتند ــ آیا واقعا رویه و تصمیم خود را عوض میکنند یا خیر؟

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال