فریاد اعتراض در سرزمین سکوت؛ فراخوان اعتصاب آرامش قبل از طوفان


فریاد اعتراض در سرزمین سکوت؛ فراخوان اعتصاب آرامش قبل از طوفان

فراخوان اعتصاب در کشور عربستان، عجیب و بی‌سابقه است، زیرا مسئولان سعودی بر تمام رسانه‌ها و لوازم رابطه ای مهار شدیدی را اعمال می‌کنند در نتیجه هرگونه تحرک این چنینی با مجازات شدیدی همراه خواهد بود.

عکس   فریاد دادخواهی در سرزمین سکوت؛ فراخوان اعتصاب آسایش قبل از طوفان

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد، فراخوان اعتصاب عمومی روز یکشنبه در صفحات توئیتر بسیاری از کاربران سعودی، اقدامی جسورانه و بی سابقه بود آن هم در شرایطی که بسیاری از اصلاح طلبان و فعالان سیاسی و نیز نویسندگان معروف و کاربران اجتماعی در کشور عربستان به خاطر توییتهای دادخواهی آمیز با احکام سنگین از جمله زندان های طولانی مدت روبه رو شدند.

هشتک اعتصاب عمومی مردمان در کشور عربستان در حالی در صفحات توئیتر انتشار داده شد که این اقدام در سرزمین سکوت عجیب و بی سابقه است آن هم در شرایطی که با توجه به نظارت شدید مسئولان سعودی بر لوازم ارتباط جمعی و صفحات اجتماعی هرگونه تحرک دادخواهی آمیز با مجازات شدید همراه خواهد بود.

رواج هشتگ ها در صفحات توئیتر کاربران سعودی

واپسین هشتگی که بیانگر موج خشم و نارضایتی مردمی در کشور عربستان بود، مربوط به هشتگ دادخواهی آمیز در رابطه با اوضاع اقتصادی کشور و خطر ورشکستگی بود اما فراخوان روز یکشنبه به عنوان تازه ترین اقدام در این راستا، اقدامی کاملا جسورانه بود.

کاربران سعودی بارها با افتتاح هشتگ از عملکرد آل سعود انتقاد کردند که نمونه آن عکس العمل دادخواهی آمیز کاربران رسانه های آنلاین به مسافرت تفریحی شاه کشور عربستان به شهر طنجه مغرب ونیز دستور او مبنی بر کاهش حقوق کارکنان دولت بود.

دادخواهی به حملات ارتشی کشور عربستان به کشور یمن و معضلات اجتماعی و ا قتصادی از جمله اعتیاد، بیکاری و گرانی و تورم از جمله مسائل دیگری است که به دستمایه کاربران برای تشکیل هشتگ های دادخواهی آمیز تبدیل شد.

احتمال خیزش مردمی از کانال توئیتر

این تکاپوی کاربران صفحات اجتماعی در کشور عربستان ایجاب کرد مسئولان این کشور در صدد نظارت بر توئیتر برآیند و این بحث سرو صدای زیادی درمیان کاربران به راه انداخت با اینهمه توئیتر اکنون به وسیله ای برای انتقاد از دولت سعودی مبدل شده است از همین رو بسیاری از کارشناسان احتمال داده اند که چه بسا خیزش مردمی در کشور عربستان از کانال توئیتر سربرخواهد آورد، زیرا چه بسا دعوتهای توییتری به یک عصیان مردمی مبدل شود که در این صورت یک درگیری بارز برای سران سعودی خواهد بود آن هم در حالی که این حالت شبیه فرا زمینی است که قبل از خیزش مردمی در چندین کشور عربی در اینترنت ایجاد شده بود.

این در حالی است که مجتهد وبلاگ نگار نامدار سعودی در فواصل وقتی گوناگون مسائل زیادی را از پشت صحنه سیاسی و اقتصادی و نیز امنیتی این کشور برملا می کند و اکنون به یک شخصیت معروف مبدل شده است که اسرار زیادی از خاندان حاکم سعودی آگاهی میدارد و هر بار یکی از این اسرار را در صفحه فیسبوک و یا توئیتر فاش می سازد.

پادشاهی مشروطه، یکی از خواسته های وبلاگ نویسان جوان سعودی

در این میان جوانان سعودی در صفحات توئیتر خواسته های خود را به روشنی اظهار می کنند که یکی از اصلیترین این خواسته ها برقراری ارتشی پادشاهی مشروطه و آزادی زندانیان سیاسی است.

دربرابر سران سعودی با دغدغه و وحشت به این تکاپوها می نگرند و برای رویارویی با این روند سردرگم مانده و متوجه شده اند ه فرار از آن ممکن نیست، به این علت که نقد ها در صفحات اجتماعی به یک حقیقت در جامعه سعودی مبدل شده است از همین رو وزارت امور شهر و روستا اخیرا از تمامی شهرداری ها و بخش های اداری درخواست به شکایت هایی که در رسانه های گروهی و رسانه های آنلاین انتشار داده میشود به سرعت رسیدگی کنند.

وحشت سران سعودی از آسایش قبل از طوفان

هر چندین فراخوان اعتصاب که قرار بود امروز به انجام رسانده شود، موفقیت آمیز عدم و بر خلاف دعوت کارکنان بخش دولتی و خصوص به خودداری از وجود در مکان کار، اوضاع صبح امروز معمولی بود اما چه بسا این آسایش قبل از طوفان باشد.

نشریه رای الیوم در این باره نوشت: بعد از این که امروز از اعتصاب خبری نشد، برخی نشریه نگاران سعودی برای اتهام خانمی و سبک بحث توطئه از سوی کشورمان قلم به دست گرفتند و از همبستگی مردمی حرف زدند تا نمایان کنند که اوضاع کشور با ثبات و وفاداری مردمان در سطح خوبی است و به واژه خوب تر تلاش کردند که اوضاع را این طوری نمایان کنند.

در این میان شمار اندکی از کسانی که به فراخوان اعتصاب پاسخ مثبت داده بودند، فیلم ویدئویی آن را در صفحه توئیتر انتشار دادند.

پاسخ منفی به فراخوان دوام زیادی ندارد

این سکوت و پاسخ منفی به فراخوان اعتصاب را می شود آسایش قبل از توفان آگاهی داشت زیرا اوضاع وخیم اقتصادی همچنان به حال خود باقی است و ترفندی جز در قبل گرفتن سیاست ریاضت اقتصادی نیست و نبرد در کشور یمن نیز همچنان ادامه دارد و برنامه های سرمایه گذاری کاملا متوقف شده است.

به نگاشته رای الیوم، اوضاع در جامعه سعودی دیگر شبیه به گذشته نیست و رفاه از جامعه سعودی رخت بربسته است و شهروندان سعودی به درستی به این اوضاع واقف هستند اما درمقابل «سختگیری ها» لحظه «نهایی» هنوز فرصت عالی ای نیافته است.

ضد هجوم پایگاه های آنلاین سعودی علیه فراخوان اعتصاب

فعالان سعودی اعلام کردند به دنبال فراخوان اعتصاب که با استقبال گسترده کاربران صفحات اجتماعی کشور عربستان روبه رو شد، پایگاههای آنلاین وابسته به دولت نیز یک هشتگ تحت عنوان « یکشنبه سرکار خواهم بود» تشکیل دادند تا به مستحکمت دولت درمقابل توفان این فراخوان افتخار کنند و در این ارتباط تصاویر و فیلم های ویدئویی از وجود کارکنان دولت در مکان کار انتشار دادند.

هرچند دولت سعودی قادر بود امروز از جسورانه ترین فراخوان برای اعتصاب مردمی نجات یابد و درمقابل آن بایستد و برخی ناظران باور می‌ دارند سران سعودی نمایان کردند که هنوز از توانایی مؤثری بر فکر شهروندان سعودی برخوردار هستند اما برخی دیگر به دوام این حالت به نگاه کرده تردید می نگرند آن هم در شرایطی که منابع مالی این کشور کاهش یافته و توان مالی برای ساکت کردن مردمان با بهره گیری از پاداش های مالی ضعیف شده است و بر عکس بحث ضرورت ریاضت اقتصادی مطرح است.

پاسخ منفی به فراخوان انتها دادخواهی نیست

به گزارش سرزه به نقل از کارشناسان فراخوان اعتصاب که برخی سعودی ها از ناکام ماندن آن سرخوش هستند، بسیار تاثیرگذار بود تا مکانی که نباید آن را یک فراخوان گذرا آگاهی داشت.

مورد مهم این که اخطار های پی به دنبال مسئولان سعودی در رابطه با خطر عملی کردن این فراخوان از وحشت آنان از عصیان ناگهانی مردمان ماجرا دارد.

آنچه در این خصوص جلب دقت میدارد این که مسئولان سعودی در انتشار اخبار وجود کارکنان در مکان کار شتاب کردند و کوشیدند بلافاصله این اخبار را در رسانه های داخلی پوشش دهند که این دلیل روشنی بر این است که رهبران سعودی پشتوانه ای ندارند و زیرپای آنان خالی شده است تا مکانی که به گزارش سرزه به نقل از کارشناسان در مواقع سخت احتمالی تکیه گاه استواری ندارند.

****با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما عزيزان، يارى نماييد****

نگارش از: تهمينه ث.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلم از وحشت زندان سکندر بگرفت
««« »»»
رخت بربندم و تا ملک سليمان بروم

فریاد اعتراض در سرزمین سکوت؛ فراخوان اعتصاب آرامش قبل از طوفان

TT / 253 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال