پالمر لاکی؛ عشق الکترونیک، خالق جهانِ آکیولس (۵ عکس)


پالمر لاکی؛ عشق الکترونیک، خالق دنیای آکیولس

پالمر لاکی پیش‌ از این‌که به ۲۵ سالگی برسد، چند دستاورد بزرگ در زندگی‌اش داشته. اما تاسیس شرکت «آکیولس وی‌آر» (Oculus VR) و دیزاین هدست حقیقت جایزی «آکیولس ریفت» (Oculus Rift) دو تا از مهم‌ترین آن‌هاست.
نشریه دیجی کالا – علیرضا برادران: او پیش‌ از این‌که به ۲۵ سالگی برسد، چند دستاورد بزرگ در زندگی‌اش داشته. اما تاسیس شرکت «آکیولس وی‌آر» (Oculus VR) و دیزاین هدست حقیقت جایزی «آکیولس ریفت» (Oculus Rift) دو تا از مهم‌ترین آن‌هاست.

«پالمر فریمن لاکی» در ۱۹ ماه سپتامبر ۱۹۹۲ در «لانگ بیچِ» کالیفرنیای ایالات متحده متولد شد. پدرش در یک فروشگاه لوازم نقلیه کار می‌کرد. به‌جای مدرسه، در منزل و تحت نگاه مادرش مقدمات تحصیلی خود را گذراند، تعلیم دریانوردی دید و در این مدت به الکترونیک علاقه یافت.

در ۱۴، ۱۵ سالگی در کالج منطقه‌ای «گلدن وست» و «لانگ بیچ سینی» به تحصیل توجه کرد. سال ۲۰۱۰ به دانشگاه ایالتی ایالت کالیفرنیا رفت و رشته‌ی روزنامه‌نگاری را برگزید. در جوار این خود را به عنوان دبیر یکی از روزنامه‌های دانشجویی، بنام Daily 49er سرگرم کرده بود.

پالمر از ۱۱ تا ۱۶ سالگی پروژه‌های گوناگونی برای خود تمجید می‌کرد و مدت‌ها با آن‌ها سرگرم بود؛ از تفنگ‌های سیم‌پیچی و سیم‌پیچ تسلا گرفته تا لیزر. در همین دوره یک رایانه‌ی شخصی با ۶ مانیتور ساخت که ده‌ها هزار دلار می‌ارزید.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس پالمر لاکی؛ عشق الکترونیک، خالق جهان آکیولس

طولی نکشید که علاقه‌ی پالمر از رایانه‌ها به حقیقت جایزی عوض شد؛ برای خودش مجموعه ای بیش از ۵۰ نمایشگر را که توانایی قرار گرفتن روی سر داشتند جمع کرد تا دست و بالش برای دیزاین آن‌چه در ذهن می‌پروراند باز باشد. پالمر خانواده‌ی پولداری نداشت و خودش از طرق مختلف پول نکته احتیاج برای این پروژه‌ها را تامین می‌کرد؛ فقط ۳۶٬۰۰۰ دلار از تعمیر و به فروش رسان آیفون‌های آسیب‌دیده به‌دست آورد؛ به غیر از این، هم مربی قایق‌رانی بود و هم قایق‌های معیوب را تعمیر می‌کرد؛ در کل بچه‌ی دست به آچاری بود و از پس تعمیر خیلی چیزها برمی‌آمد.

عشق او به سخت‌افزار در وبگاه ModRetro نمود کرد. پالمر در ۲۰۰۹ این سالن گفت‌وگو را برای موضوع درباره‌ی ایجاد تغییر در سخت‌افزار دستگاه‌های کهنه مانند کنسول‌های بازی و رایانه‌های شخصی تهیه کرد. در دانشگاه که بود شغل پاره‌وقت هم داشت و همین شغل پاره‌وقت، آینده‌ی او و آینده‌ی یک صنعت تازه را رقم زد.

او به عنوان مهندس در آزمایشگاه حقیقت مخلوطی (ترکیب واقعیت‌های جایزی و اضافه کرده) دانشگاه کالیفرنیای جنوبی کار می‌کرد. تیم آن‌ها وظیفه‌ی دیزاین حقیقت جایزی مقرون‌به‌صرفه را بر‌عهده داشت.
توسعه و رشد آکیولس ریفت

خیلی زمان بود که لاکی از بابت ضعف‌های مختلف نمایشگرهایی که روی سر قرار می‌گرفتند به تنگ آمده بود؛ هرچه از این نوع نمایشگرها داشت یا کنتراست‌شان پایین بود، یا پاسخ‌دهی نامناسبی داشت یا زاویه‌ی دید کم خوشی تماشا و بازی کردن را به‌شدت تحت اثر قرار می‌داد. این‌ها همه موجب شدند که دست‌به‌کار شود و نخستین نمونه از سیستم حقیقت مجازی‌اش را در ۱۸ سالگی بسازد.

این نمونه با زاویه‌ی دید ۹۰ درجه، CR1 نام داشت و در سال ۲۰۱۱ در گاراژ خانه‌ی پدری‌اش ساخته شد. پالمر به‌مرور چند نمونه‌ی دیگر از این سیستم ساخت و هر بار ویژگی‌هایی مانند ۳D Stereoscopy، اتصال بی‌سیم و زاویه‌ی دید خوب ۲۷۰ درجه را به آن‌ها اضافه می‌کرد؛ همه‌ی این‌ها در حالی بود که اندازه و وزن سیستم کم‌تر هم می‌شد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس پالمر لاکی؛ عشق الکترونیک، خالق جهان آکیولس

پالمر پیشرفت‌های خود را مرتبا در وبگاه MTBS3D قرار می‌داد؛ این وبگاه به‌وسیله‌ی یک عده علاقه‌مند به حقیقت جایزی اداره می‌شد. اسم ششمین نسل دستگاهش «ریفت» (Rift) بود و برای این تهیه شد تا به عنوان یک کیت به‌اصطلاح «خودت به انجام رسان یا همان DIY» در وبگاه جمع‌سپاری کیک‌استارتر قرار بگیرد؛ جامعه‌ی هدف، نه مصرف‌کننده‌های متداولی که فقط علاقه‌مندان به حقیقت جایزی بود؛ آن هم تنها در حدود ۱۰۰ سیستم. پالمر اصلا به این علت Oculus VR را آغاز کرد که کار کمپین کیک‌استارترش (یک وب‌سایت جمع‌سپاری مالی) را راه بیندازد.

«جان کارمک» (John Carmack) یکی از توسعه‌دهندگان مطرح بازی‌های رایانه‌ای که از قضا او هم عضو وبگاه MTBS3D بود یکی از نمونه‌های اولیه‌ی هدست آکیولس را پیشنهاد داد؛ کارمک بهبود‌هایی در این سیستم بوجود آورد و روی آن دموی نسخه‌ای تغییریافته از Doom 3 BFG Edition، یکی از بازی‌های ساخته‌ی خودش را در نمایشگاه E3 2012 به نمایش قرار داد.
با این اتفاق یک‌باره توجه هزاران نفر معطوف هدست حقیقت جایزی پالمر شد و او که داشت روزنامه‌نگاری می‌خواند بر آن شد دانشگاه را ول کند و روی دستگاهش متمرکز شود. خود جان کارمک افسانه‌ای هم کمی بعد به تیم «آکیولس ریفت» پیوست.
تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس پالمر لاکی؛ عشق الکترونیک، خالق جهان آکیولس
لاکی از «برندن آیریب» (Brendan Iribe)، مدیر پیشین شرکت‌های GaiKai و Scaleform فرا خواند تا یکی از نمونه‌های اولیه‌اش را نگاه بکند. آیریب حال‌وهوای آن دیدار را این‌طور توصیف کرده: «سیم‌ها آویزان، بردهای الکترونیک این ور و آن ور، نوار چسب و چسب داغ هم که همه‌جای اطاق بود».
او با نگاه کردن آن نمونه، متقاعد می‌شود که چند صد هزار دلار روی کارزار کیک‌استارتری ریفت سرمایه‌گذاری کند. بعد هم با سمت مدیر عامل Oculus VR وارد شرکت شد؛ او «مایکل آنتونوف» (مدیر تکنولوژی پیشین اسکیل‌فرم) را هم به عنوان مدیر سازنده ای نرم‌افزار، به تیم افزود.

لاکی در راستای قوی‌کردن کارزار آکیولس ریفت، دموی دستگاهش را در شرکت «ولو» (Valve) (فعال در زمینه‌ی بازی) به تصویر کشید و از مدیر آن‌جا، «گیب نیوول» و یکی از بزرگان صنعت بازی بنام «مایکل آبراش» تاییدیه گرفت. آبراش بعدا مدیر علمی آکیولس شد. هم‌چنین درحالی‌که کارزار کیک‌استارتر در جریان بود لاکی یک دموی دیگر از ریفت را در QuakeCon 2012 برد تا هر چه بیشتر بر سر و صداهای حول آن افزاید.

بالاخره کارزار کیک‌استارتر آکیولس کامیاب شد و قادر بود ۲٬۴ میلیون دلار و ۹۷۴ درصد بیشتر از عدد اولیه‌ی هدف، پول جمع کند. به این ترتیب سطح کاری آکیولس بزرگ‌تر شد، کارمندان بیش‌تری به خدمت گرفتند و در یک محیط دفتری مستقر شدند؛ با این حال لاکی روند روزانه را «بدون کوچک‌ترین تحولی» مانند پیشین «آهسته و همیشه در جهت تحقق ایده‌ها» توصیف می‌کرد.

با بلند شدن صداها، گوش‌های بزرگان دره‌ی سیلیکون تیز شد. «برند زاکربرگ» (Mark Zuckerberg)، موسس فیسبوک، مدت‌ها بود که فکر می‌کرد حقیقت جایزی بخشی از حقیقت آینده‌ی بشر و ارتباطات بشری است و «رابطه» حوزه‌ی نفوذ و عامل توانایی فیسبوک بود. با موفقیت‌های مستمر آکیولس، فیسبوک با این شرکت وارد مذاکره شد و نهایتا قادر بود در مارس ۲۰۱۴ با مبلغ ۲ میلیارد دلار آکیولس ریفت را به تملک خود در آورد.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس پالمر لاکی؛ عشق الکترونیک، خالق جهان آکیولس
«برند زاکربرگ»، موسس فیسبوک، آینده را در حقیقت جایزی می‌بیند.

درصد سهم پالمر لاکی رسما اعلام نشده ولی مجله‌ی فوربز در سال ۲۰۱۵ ارزش خالص آن را در حدود ۷۰۰ میلیون دلار تخمین زد. با سرمایه‌ی انبوه فیسبوک، تیم آکیولس قادر شد به‌سرعت جلو برود و تا به حال هم به این روند ادامه داده.

پالمر لاکی طی این سال‌ها و با شرکت در کنفرانس‌ها و جشنواره‌های مختلف به «چهره‌ی حقیقت جایزی در حوزه‌ی بازی» مبدل شده. پالمر اکثرا ساده و متداولی تیپ می‌پوشد، زیاد پا برهنه راه می‌رود و دمپایی را به کفش ترجیح می‌دهد، حتی در مراسم‌ مجلسی! او در یک خانه‌ی مشترک با چند نفر دیگر حیات می‌کند. بیشتر زمان آن‌ها در منزل صرف بازی‌های رایانه‌ای چند‌نفره می‌شود.

گرایش سیاسی

پالمر لاکی در رسانه‌ها اعلام کرده که از پشتیبانان حزب «لیبرتین» ایالات متحده است و کاندیدای آن‌ها را در رای گیری رئیس جمهور ۲۰۱۶ این کشور پشتیبانی می‌کند؛ اما چندی پیش با مدد مالی‌ای که به یکی از موسسات حامی «دانلد ترامپ» کرد انتقادات زیادی روانه‌اش شد؛ حتی شماری از توسعه‌دهندگان، دست از پشتیبانی آکیولس کشیدند.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس پالمر لاکی؛ عشق الکترونیک، خالق جهان آکیولس

تیم کوک، مدیر عامل اپل، «حقیقت اضافه کرده» را کاربردی‌تر از «حقیقت جایزی» می‌داند و باور می‌ دارد فعلا تکنولوژی ضروری برای ساخت یک حقیقت جایزی در خور وجود ندارد؛ شما چه فکر می‌کنید؟ در جهان نوین بعضی باور می‌ دارند مدارس با توجه به معضلات و فسادهایی که هر روز بیشتر هم می‌شوند دیگر جای عالی ای برای تحصیل خردسالان نیستند؛ آن‌ها مدرسه در منزل (HomeSchooling) را خوب ترین جایگزین می‌دانند.

*******************

گردآوری از: فرزانه ش.

کار و زندگی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفتم که خواجه کی به سر حجله می‌رود
««« »»»
گفت آن زمان که مشتری و مه قران کنند

پالمر لاکی؛ عشق الکترونیک، خالق جهانِ آکیولس (۵ عکس)

TT / 230 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال