قاره ها در حال حرکت می باشند


قاره ها در حال حرکت هستند

مسکو – پژوهشگران روسی حرکت آرام یا خزش لایه های چندصد کیلومتری زمین (صفحه های تکتونیکی) را به تصویب رسانده اند که بیشترین اندازه مربوط به کشور استرالیا با ۱،۵ متر انتقال در ۲۲ سال گذشته است.

تصویر و عکس قاره ها در حال حرکت هستند

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، برپایه نتایج تحقیقهای صورت گرفته، صفحات عظیم تکتونیکی به ضخامت صد ها کیلومتر در حال حرکت هستند، یعنی سیاره زمین صفحات را از همدیگر میراند و برای نمونه فاصله بین ایالات متحده و اروپا بیشتر می شود.
خبرگزاری اسپوتنیک روز دوشنبه در این باره نوشت: محاسبات کارشناسان روسی سرعت رانده شدن قاره ها از همدیگر را دو تا سه سانتی متر در سال آگاهی میدارد و دلیل این تغییرات با انتقال صفحات تکتونیکی اقیانوس آرام رابطه دارد که از زیر آمریکای شمالی پیوسته می خزد.
برپایه کشف کرده ها، تقریبا با همین آهنگ سرعت، اروپا به آفریقا نزدیک می شود و شبیه آن صفحه تکتونیکی اورآسیای کشور روسیه هم در حال حرکت به سوی کشور ژاپن است که خیلی آرام و کند یعنی سالانه سه سانتی متر صورت می گیرد، اما دایمی است.
نزدیکی تکتونیکی مطابق مقررات طبیعت انجام می شود، ولی اکنون سوال این است که کدام یک از بخش های زمین به هم نزدیک یا از همدیگر رانده میشوند.
بنا به این گزارش، شبه جزیره کریمه در دریای مشکی آهسته و کند به کشور روسیه نزدیک تر می شود که روندی ژئوتکتونیکی است و کشور استرالیا هم سریع هفت سانتیمتر در سال به سمت شمال و سوی جنوب شرق آسیا حرکت می کند.
برخی کارشناسان حتی بروز زمین لرزه های بزرگ بر تاثیر تصادم صفحات تکتونیکی زمین را حدس میزنند که چنانچه هم این گمانه خانمی صحیح باشد، در آینده نزدیک رخ نخواهد داد.
حرکت صفحه تکتونیکی کشور استرالیا پرشتاب ترین سرعت لایه های زمین در دنیا است یعنی در ۲۲ سال ۱۵۰ سانتی متر انتقال داده شده است و جغرافی دانان استرالیایی نیز از هم اکنون به تصحیح مشخصات جغرافیایی با توجه به پیشگوییها برای سال ۲۰۲۰ توجه میکنند.
اسپوتنیک در انتها نگاشته است: این روند ادامه دارد، صفحه های زمین از هم دور و صفحه های تکتونیکی دیگری به همدیگر نزدیک می شوند. پژوهشگران می گویند این حرکت نگران کننده نیست و حتی پیش مییاید که لایه های زمینی روی هم قرار گیرند که گهگاه رخ می دهد.
اروپام ** منتشر کننده: هادی مولوی نیا


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال