دانشمندان ایرانی سیستم برانگیخته مغز برای مداوا پارکینسون و بیماری آلزایمر ساختند


محققان ایرانی دستگاه تحریک مغز برای درمان پارکینسون و آلزایمر ساختند

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیر کبیر با همکاری ستاد علوم و تکنولوژیهای شناختی معاونت علمی رئیس جمهور کامیاب به دیزاین و ساخت دستگاه تحریک الکتریکی مغز شدند که برای معالجه مریضیهایی همچون پارکینسون، بیماری آلزایمر و افسردگی کاربرد دارد.

تصویر و عکس پژوهشگران ایرانی دستگاه تحریک مغز برای معالجه پارکینسون و بیماری آلزایمر ساختند

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، استاد راهنمای این برنامه بیان داشت: دستگاه تحریک الکتریکی مغز در سالهای اخیر برای معالجه بالینی و تحقیقات شناختی به کار گرفته شده است.
دکتر \’فرزاد توحید خواه\’ با اشاره به فعالیت های گسترده پژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه تحریک مغز، گفت: مشابه سازی اثرات این جریانات در مغز از نظر تئوریک، در چند طرح تحصیلات تکمیلی همزمان با اجرای این طرح تمجید شده است و برای ساخت دستگاه، نقشی با پشتیبانی ستاد علوم شناختی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در دستور کار قرار گرفت.
استاد دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: دو نمونه از این دستگاه با رعایت استاندارهای جهانی ساخته شده است که قادر به تولید جریان های DC و متناوب برای انجام نقشهای تحقیقاتی است و امتحانهای فنی و انسانی برای این دستگاه ها صورت گرفته است.
به گزارش سرزه به نقل از توحیدخواه، نمونه این دستگاه قبل از این در کشورهای اسپانیا، کشور آلمان و امریکا ساخته شده است اما در ساخت سیستم های تولید ایران، احتیاج های پژوهشگران انتخاب شده و دستگاه توانایی اتصال به رایانه را داراست.
وی یاد آوری کرد: مخارج ساخت این دستگاه، یک سوم نمونه خارجی و حدود ۲۰ میلیون تومان ارزیابی شده است.
استاد دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیر کبیر تصریح کرد: از این دستگاه بدون هیچ پیامدی برای معالجه مریضیهایی چون پارکینسون، بیماری آلزایمر و افسردگی بهره گرفته میشود و قادر هست روی تقویت حافظه هم تأثیر قرار بدهد.
گفت: جریان وارد شده توسط این دستگاه در حد دو میلی آمپر است و نسل دوم آن با هدف تمرکز بیشتر و عمیق تر روی مغز در دست تهیه است.
نمونه صنعتی دستگاه تحریک مغز اکنون ساخته شده و در آستانه تجاری سازی است.
علمی**۱۰۵۵**۱۴۴۰
گیرنده: زینب کارگر ** پخش: گلشن


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال