اگر بسته فرهنگی و قرآنی متناسب با نیاز روز جامعه تعریف نکنیم، فعالیت های دینی در کشور به درستی انجام نخواهد شد


اگر بسته فرهنگی و قرآنی متناسب با نیاز روز جامعه تعریف نکنیم، فعالیت های دینی در کشور به درستی انجام نخواهد شد

تصویر و عکس   اگه بسته فرهنگی و قرآنی متناسب با نیاز روز جامعه تمجید نکنیم، فعالیت های دینی در کشور به خوبی صورت نخواهد گرفت

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، صبح امروز در جلسه ای خبری جزئیات فستیوال شیخ طبرسی، جایزه ویژه علامه طباطبایی و اختتامیه بیست و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم و عترت دانشگاه آزاد اسلامی را تشریح کرد.

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر سید طه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در نشست خبری فستیوال شیخ طبرسی، جایزه ویژه علامه طباطبایی و اختتامیه بیست و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم و عترت دانشگاه آزاد اسلامی نقل کرد: «از مهر ۹۲ که با تحول تیم مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی، کار در حوزه معاونت فرهنگی به شکلی جدی آغاز شد، آیت الله العظمی هاشمی رفسنجانی تأکید کرد از کارهای سطحی که در حوزه فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی انجام می شود عذاب میکشم و دانشگاه باید به لایه های زیرین قرآن کریم و عترت توجه بکند. او به ما ماموریتی داد که علاوه بر کارهای متداول به کارهای اساسی تر و لایه های زیرین پژوهش در حوزه قرآن کریم و عترت توجه ویژه شود.»

او افزود: «درپی این توصیه علاوه بر این که قرار شد پژوهشکده قرآن کریم و عترت در حوزه های مختلف قرآن کریم و عترت فعال شود، کلکسیون اجرایی نیز با نام اداره کل فعالیت های قرآن کریم و عترت را در دانشگاه آزاد اسلامی شکل دادیم تا امور مسابقات، و تمشیت امور مؤسسه های سر تا سر واحد ها در آن پیگیری شود. اکنون حدود ۵۰۰ کانون قرآن کریم و عترت در واحدهای مختلف دانشگاه کار میکنند که معاونت دانشجویی و فرهنگی تلاش کرد آنها نیز علاوه بر کارهایی که به صورت متداول به انجام میرسانند به مسائل عمیق تری در حوزه قرآن کریم و عترت توجه داشته باشند.»

دانشگاه آزاد اسلامی اولین دانشگاهی که سند اسلامی شدن را به صورت عملی دنبال کرد

او درباره فعالیت های شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی نقل کرد: «در زمینه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی نیازمند تحول خاصی در محتوا و راهکارها بودیم که اقتضای روز جامعه، به ویژه جامعه جوان کشور به صورت ویژه مورد توجه قرار می گرفت. در نتیجه شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی به ریاست دکتر حمید میرزاده تشکیل شد و برنامه های راهبردی ۵ ساله بر پایه اسناد بالادستی تنظیم شد. دانشگاه آزاد اسلامی اولین دانشگاهی است که به صورت جدی و عملی راهبردها و اقدامات اجرایی سند اسلامی شدن دانشگاه ها را دنبال کرد و بر اساس آن سند برنامه راهبردی ۵ ساله را نگاشت.»

هاشمی به فعالیت های مرتبط با بحث قرآن کریم و عترت اشاره کرد و نقل کرد: «یکی از این فعالیت ها، فستیوال شیخ طبرسی است که در دل این فستیوال جایزه خاصی، بنام جایزه قرآنی علامه طباطبایی نیز هر دو سال یک بار به برگزیدگان کلکسیون کارهایی که در حوزه قرآن کریم و عترت اعم از کتاب، مقاله، انتها نامه، نقشهای تحقیقی و … انجام شد، اعطا می شود.»

او افزود: «استفاده کامل از قرآن کریم و آموزه های دینی بدون توجه به احتیاج های روز جامعه و شناخت جامعه مخاطب میسر نیست. امروز با حجم عظیم اطلاعاتی که از طریق فضای مجازی، رسانه های آنلاین و تلویزیون های ماهواره ای و سایر رسانه ها وارد کشور می شود اگه بسته فرهنگی و قرآنی متناسب با نیاز روز جامعه تمجید نکنیم و مخاطب شناسی را به خوبی به انجام نرسانیم فعالیت های دینی در کشور به خوبی صورت نخواهد گرفت. متاسفانه متخصصان و برنامه ریزان فرهنگی به اقتضائات روز جامعه آن طور که باید دقت نمیدارند و می پندارند برنامه هایی که رحلت کرده کارآمد بود امروز نیز کارآمد است در نتیجه معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی سعی کرد نظر تازه به این مسائل داشته باشد.»

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «در این فستیوال که از روز سه شنبه آغاز به فعالیت میکند نگاهی به ۳۰ سال فعالیت های قرآنی دانشگاه آزاد اسلامی می شود. کلکسیون مقالات، انتها نامه ها و فعالیت های مختلف در حوزه قرآن کریم و عترت به شمار ۲۰۰۰ تاثیر که به دبیرخانه این فستیوال ارسال شد مطالعه شد و از میان آنها آثاری برگزیده شد. ما قصد داریم علاوه بر دنبال کردن جدی و عمیق برنامه های قرآنی طرح علم در منظر قرآن کریم را نیز به صورت جدی دنبال کنیم.»

او نقل کرد: «به علاوه نقشهای جامعی برای بررسی علومی که در قرآن کریم وجود دارد را در دستور کار گذاشتیم و اکنون در حال اجرای مقدمات آن هستیم. قرآن کریم در هر زمان و جاای اگه به خوبی فهم شود کسی نیست که خود را مخاطب قرآن کریم آگاهی ندارد، تنها به این شرط که اقتضائات زمان، مکان، جامعه و … انتخاب شود و نیازها و علائق مخاطب تشخیص داده شود. دانشگاه ها مرکز اصلی توجه کردن به مسائل قرآنی هستند . امروزه بسیاری بر اساس عملکردها و تصورات نادرست مییاندیشند که مخاطبان قرآن کریم فقط مردمان معمولی هستند در حالی که متفکران، عالمان و دانشگاهیان در صف اول مخاطبان قرآن کریم قرار دارند.»

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری بیست و یکمین مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم همزمان با فستیوال شیخ طبرسی خبرداد و نقل کرد: «سال جاری سعی کردیم برنامه های ملی را در تهران بزرگ متمرکز نکنیم و واحدهای استانی علاقه مند را در اجرای این برنامه ها مشارکت دهیم. در راستای همین باور بیست و یکمین دوره مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم فردا و پس فردا در قم به انجام رسانده میشود.»

او افزود: «سال جاری ۱۲۰ هزار نفر برای شرکت در این مسابقات وجود یافته اند. قضاوت ابتدایی در سطح واحدها و سپس در سطح استان برگزار و از هر استان ۳ نفر انتخاب و به دبیرخانه شناسانده شدند. معاونت دانشجویی و فرهنگی در راستای صرفه جویی در مخارجها و به انجام نرساندن دو مهمانی اختتامیه، اختتامیه بیست و یکمین مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم را با اختتامیه اولین فستیوال شیخ طبرسی و جایزه علامه طباطبایی، در سالن شهید مطهری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در تهران بزرگ به انجام میرساند آیت الله العظمی هاشمی رفسنجانی در این مهمانی سخنرانی می کند و از برگزیدگان قرآنی در این اختتامیه تقدیر به عمل می آید.»

هاشمی نقل کرد: «در دوره مدیریتی تازه و سه سال گذشته سعی شد که با نظر درستی به مسائل فرهنگی پرداخته شود و حوزه مسائل اجتماعی که پیش از این متصدی معلومی نداشت به حوزه فرهنگی افزوده شد به عنوان مثال فصل تابستان ۹۵ با روش میدانی، حالت دانشگاه ها و درگیریهای جلو روی دانشجویان را چک کردیم. در حوزه فرهنگی نیز سعی کردیم در عین توجه به ظاهر دین به باطن دین نیز توجه عمیق داشته باشیم که متاسفانه امروزه کمتر به محتوا و هدف اصلی دین در جامعه پرداخته میشود.»

معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی نقل کرد: «متاسفانه همانگونه که از همه ظرفیت های قانون اساسی بهره گرفته نمیشود بسیاری از ظرفیت های سایر مقررات مانند مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مورد توجه قرار نمی گیرد. به عنوان مثال ولی امر مسلمین جهان بارها بر ضرورت کرسی های آزاد فکر کنی در دانشگاه ها تأکید کرد که متاسفانه در بسیاری از دانشگاه ها به آن توجه جدی نشد. کرسی های آزاد فکر کنی برگرفته از نوع نگاهی است که ولی امر مسلمین جهان برای پاسخگویی به نیاز جوانان مطرح کرد عبارت آزاد در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره به آزاد فکر کنی دارد در نتیجه ما بحث کرسی های آزاد فکر کنی در دانشگاه ها را دنبال کردیم زیرا باید حریت و آزاد فکر کنی را به دانشجویان یاد گرفت تا آنها بر پایه مسائل دینی و آزاد فکر کنی به راه خود ادامه دهند.»

او برگزاری اولین فستیوال سراسری تئاتر دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی در واحد مشهد، اولین فستیوال فیلم کوتاه دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با عنوان فستیوال سنگر در واحد فیروز کوه، برگزاری فستیوال سراسری اقوام و میراث معنوی در واحد کرمان، برگزاری اولین فستیوال سراسری نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد تبریز، برگزاری اولین فستیوال ملی آشتی با طبیعت در استان گیلان و … را از جمله فعالیت های معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد.

۴ برابر شدن نشریات دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریتی تازه

هاشمی نقل کرد: «در سه سال اخیر که تیم مدیریتی تازه به ریاست دکتر حمید میرزاده در دانشگاه مستقر شد سعی کردیم در زمینه نشریات بیشتر کار کنیم و شمار نشریات دانشگاه آزاد اسلامی در این سه سال چهار برابر شد که این خود نمایان کننده بروز زمینه ابتکار و شادمانی در دانشگاه است. به علاوه اولین فستیوال ملی آشتی با طبیعت با همکاری واحد رشت به مدت ۸ هفته به انجام رسانده شد که در آن دانشجویان از سر تا سر کشور گرد هم آمدند و علاوه بر شرکت در کارگاه های تعلیمی در زمینه تطهیر زیستگاه طبیعی نیز وارد فعالیت های عملی شدند. قرار است این فستیوال در محور جنوب کشور در خوزستان و بوشهر نیز به انجام رسانده شود زیرا به شدت در زمینه زیستگاه طبیعی کشور زیان پذیر است و در این زمینه فرهنگ سازی درستی صورت نگرفت.»

او به همایش سراسری منزل و دانشگاه اشاره کرد و نقل کرد: «برای مشورت و بهره گیری از نظرات پدر و مادر کانون منزل و دانشگاه را تمجید کردیم تا رابطه دانشجویان، پدر و مادر و دانشگاه در زمان تحصیل نابود نشود به علاوه طرح استاد معتمد نیز از استادان علاقه مند به فعالیت های اجتماعی و فرهنگی درخواست که به عنوان مرجع، امین و پناه دانشجویان کار کنند و به آنها مشورت دهند. سعی شد از اعضای هیات علمی که مورد اعتماد دانشجویان هستند در این طرح بهره گرفته شود.»

شرکت های دانش بنیان فرهنگی

هاشمی درباره انجمن هفتاد و یکم دانشگاه آزاد اسلامی نقل کرد: «عنوان این انجمن دانش، فرهنگ و اقتصاد است و سال جاری با محوریت فرهنگ به انجام رسانده میشود. همزمان با این انجمن نمایشگاهی از دستاوردهای فرهنگی، آثار هنری، صنایع دستی و محصولات دانش بنیان فرهنگی به انجام رسانده میشود. کار بزرگی که دانشگاه آزاد اسلامی کرد تاسیس شرکت های دانش بنیان بود و اکنون قصد دارد علاوه بر حوزه فنی، مهندسی و پزشکی در حوزه فرهنگی، هنری و اجتماعی نیز شرکت های دانش بنیان را توسعه دهد.»

او درباره پیوست فرهنگی نقل کرد: «دانشگاه آزاد اسلامی اولین دانشگاهی است که معاونت های آن به صورت جداگانه پیوست فرهنگی دارد و هر ۹ معاونت دانشگاه آزاد اسلامی پیوست فرهنگی را تمجید کردند تا اگه معاونت فرهنگی بنا به هر علتی کار نکند همه معاونت ها به کارهای فرهنگی خود آشنا باشند.»

هاشمی درباره فستیوال مفاخر و مشاهیر نقل کرد: «واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی دو هزار و ۵۰۰ نفر از مفاخر را شناساندند تا شخصیت و فعالیت های آنها بحث انتها نامه های ارشد و دکتری دانشجویان شود زیرا اگه حیات این مشاهیر و مفاخر بحث فعالیت های تحقیقی شود اتفاق بزرگی در کشور رخ می دهد.»

تشکیل ستاد اربعین برای خدمات دهی بهتر

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی درباره فعالیت های این معاونت برای اربعین نقل کرد: «سال جاری برای این که امکانات خوب تری برای استادان، کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای وجود در اربعین فراهم شود ستادی با محوریت واحد ایلام به وجود آمد و به واحدهای دیگر نیز پیشنهاد دادیم که با این ستاد مشارکت دارند تا امکانات عالی ای برای کسانی که قصد دارند به کربلای معلی مشرف شوند، فراهم کنند. قرار است پایگاه هایی نیز در درون خاک کشور عراق بوجود آوریم تا در آن سوی مرز نیز خدماتی را به افرادی که اعزام می شوند ارائه کنیم. البته هزینه همه این اقدامات از سوی خیرین و نذورات باید تامین شود.»

اعلام آمادگی ۴۰ سالن دانشگاه آزاد اسلامی برای اکران فیلم

او درباره تفاهم نامه های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری نقل کرد: «یکی از اصلیترین این تفاهم نامه ها تفاهم نامه دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه سینما بود که بر مبنای آن قرار شد در سالن های دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری وزارت ارشاد اکران فیلم داشته باشیم. ما در ابتدای کار اعلام کردیم که ۴۰ سالن واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به شرط این که تجهیز شوند آمادگی دارند، بنا بیشتر بر تالارهایی است که دسترسی به آن ها از بیرون کلکسیون تعلیمی آسانتر است، با هماهنگی معاونت عمرانی نیز قرار شد تالارهایی که از این پس احداث می شوند به نوعی دیزاین شوند که از بیرون کلکسیون تعلیمی نیز امکان دسترسی به آن ها موجود موجود باشد، اولین سالن اکران فیلم در واحد داراب قرار است آغاز به فعالیت کند.»

هاشمی درباره هفته فرهنگی آفتاب مهر نقل کرد: «علت انتخاب این بازه وقتی برای هفته فرهنگی آفتاب مهر این است که در تاریخ شمسی روح الله خمینی (ره) متولد مهر هستند در نتیجه از تاریخ ۱۰ مهر یک هفته با عنوان هفته فرهنگی آفتاب مهر برای مرور فعالیت های فرهنگی سال گذشته اختصاص داده می شود و از برگزیدگان کشوری در هفته جاری تقدیر خواهد شد.»

توجه ویژه دانشگاه آزاد اسلامی به کرسی های آزاد فکر کنی

او درباره کرسی های آزاد فکر کنی نقل کرد: «« از مهر ۹۲، این بحث جز مباحث جدی بود که در دستور کار قرار گرفت، این مسئله در دولت پیش نیز در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها مطرح شد و آئین نامه ای برای آن تمجید و از سوی وزارت علوم دولت پیش ابلاغ شد، اما وقتی به آن آئین نامه نظر می کردیم این معنا به ذهن متبادر می شد که چنین کرسی هایی به انجام رسانده نشود، زیرا سفت گیری های بسیاری در آن صورت گرفته بود. در دوره مدیریتی تازه دانشگاه آزاد اسلامی، از سوی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و معاونت دانشجویی فرهنگی وزارت بهداشت طرح بحث شد تا مجدداً این آئین نامه بازنگری شود. بازنگری انجام و آئین نامه آن ابلاغ شد.»

هاشمی نقل کرد: «در جوار آن این امکان فراهم شد که دستور کار گذاشتیم که یکی از شاخص های جدی ارزیابی معاونان و معاونان دانشجویی فرهنگی و مدیران کل دانشگاه ها برگزاری این کرسی های آزاد فکر کنی است. دانشگاه در این زمینه جدی است زیرا اعتقاد داریم گسترش کرسی های آزاد فکر کنی به نوعی پاسخ دادن به نیاز دانشجویان است، حتی سعی کردیم نشریات دانشجویی را نیز به این سمت سوق دهیم و تا نشریات بازتاب دهنده این فرهنگ در دانشگاه ها باشد.»

بهره گیری از ظرفیت های خوابگاهی دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه جهانگردی

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی درباره برنامه های این معاونت در حوزه صنعت جهانگردی نقل کرد: «صنعت جهانگردی صنعتی است که کمترین سرمایه گذاری و بیشترین بازده را دارد دانشگاه آزاد اسلامی نیز به خاطر گستردگی واحدهایش قادر هست در این زمینه بسیار کارآمد عمل کند از آنجایی که شمار دانشجویان دانشگاه کاهش داده شده و بومی گزینی در دستور کار قرارگرفت بسیاری از مجتمع های رفاهی و خوابگاه های این دانشگاه ظرفیت خالی دارند در نتیجه پیرو تفاهم نامه ای که با سازمان میراث فرهنگی در حوزه جهانگردی امضا کردیم قرار شد این مراکز را به مهمان سرا مبدل کنیم در گام اول جامعه هدف ما استادان و کارکنان و خانواده دانشگاه آزاد هستند اما قصد داریم با همکاری سه معاونت عمرانی، اداری و مالی و دانشجویی و فرهنگی جهانگردی را توسعه دهیم زیرا اگه جهانگردی درون رواج بیابد جهانگردی خارجی نیز رواج خواهد یافت.»

او فعالیت های مربوط به گسترش زبان فارسی را یکی دیگر از کارهای مهم معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد و نقل کرد: «از موضوعات تهیه کند نظیر ویراستاری و آیین نگارش تا مسائل عمیق در حوزه حفظ و گسترش زبان فارسی کارهای گوناگونی صورت گرفته است به عنوان مثال المپیادی در کشور ترکیه به انجام رسانده شد که برگزیدگان آن با همکاری بنیاد سعدی مهمان دانشگاه آزاد اسلامی بودند.»

هاشمی ادامه داد: «دو سوم استادان زبان و ادبیات فارسی کشور متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی هستند در نتیجه باید از این ظرفیت بهره گرفت. پیرو هماهنگی هایی که با حوزه جهانی دانشگاه آزاد اسلامی انجام شد قرار شد استادانی که غیر از زبان فارسی به یک زبان دیگر نیز تسلط دارند تشخیص داده شوند تا بتوانیم از این ظرفیت بهره گیریم و زبان فارسی را در خارج از کشور گسترش دهیم.»

با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما عزيزان، يارى نماييد

گردآورنده: جمشيد د.

دانشگاه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

راهيست راه عشق که هيچش کناره نيست
««« »»»
آن جا جز آن که جان بسپارند چاره نيست

اگر بسته فرهنگی و قرآنی متناسب با نیاز روز جامعه تعریف نکنیم، فعالیت های دینی در کشور به درستی انجام نخواهد شد

TT / 490 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال