گزیده ای از آثار مشهور گیتار کلاسیک برای سنتور کروماتیک ایرانی منتشر شد


گزیده ای از آثار مشهور گیتار کلاسیک برای سنتور کروماتیک ایرانی منتشر شد

خبرگزاری فارس: گزیده‌ای از آثار نامدار گیتار اصیل برای سنتور کروماتیک ایرانی منتشر شد

آلبوم موزیک «نگاهی به دور دست‌ها»، گزیده‌ای از آثار نامدار گیتار اصیل که توسط علیرضا جواهری برای سنتور کروماتیک ایرانی تنظیم و اجرا شده، منتشر و روانه بازار موزیک شد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، این آلبوم مجموعه‌ای‌ از آثار آهنگسازان کشورهای گوناگون که قطعاتی پر ارزش را برای ساز گیتار تصیف کرده‌اند. آهنگسازانی از کشورهای اسپانیا، کشور آلمان، کشور برزیل، آرژانتین، اوروگوئه، پاراگوئه، ایالات متحده و در پایان تاثیری از یک آهنگساز ایرانی. آثار اجرا شده در آلبوم موزیک «نگاهی به دور دست‌ها» که به هنرمندانی همچون کاظم موذن، باقر موذن، راستگو موذن، بهرام مظلومیان، علیرضا تفقدی، بهزاد میرخانی، بهداد مقدسی، لی‌لی افشار، کارینا کیمیایی و برادران رسا اهداء شده، به شرح زیر است:

قطعات این کلکسیون با ساز سنتور کروماتیک ایرانی اجرا شده اند. این ساز توسط داریوش سالاری دیزاین و ساخته شده است. سازهای شبیه این ساز در ابعاد و اندازه های متفاوت توسط معماران دیگر نیز ساخته شده است. با سنتور کروماتیک ایرانی نیرومند به اجرای تمامی فواصل کروماتیک در محدودۀ حدود سه و نیم اکتاو هستیم.

این ساز از لحاظ ظاهری شبیه سنتور ایرانی بوده و تنها فرق آن در نحوۀ خرک قرار دهی و زاویۀ کلاف آن است. خرک بندی این ساز بر اساس فواصل نیم پرده ای کروماتیک است. این ساز در هر طرف حاوی سیزده خرک بوده و هر یک از سه محدودۀ اجرایی عمده دارای یک اکتاو کامل از فواصل کروماتیک است. در محدودۀ اجرایی چهارم این ساز نیز توانایی اجرای اصوات موسیقایی در چندین خرک ابتدایی وجود دارد. محدوده های اجرایی سنتور کروماتیک ایرانی شامل طرف زرد ، طرف سفید ، پشت خرک سفید و پشت خرک زرد می شود. با توجه به امکانات اجرایی و گوناگونی در اندازه ، می شود ساز های بزرگتر یا کوچولو تری را به مرحلۀ دیزاین و ساخت رساند که طبعا در آن صورت شاهد گوناگونی رنگ های صوتی گوناگون و محدوده های اجرایی متفاوت در این ساز ها خواهیم بود.

برای سهولت بیشتر در اجرا، خرک های بکار با رنگ تیره و خرک های دیز و بمل با رنگ روشن تعبیه شده اند. سنتور کروماتیک ایرانی توانایی اجرای بسیاری از آثار اصیل را داشته و از لحاظ اجرای فواصل کروماتیک و انجام مد گردی ها هیچ گونه محدودیتی در محدودۀ اجرایی خود  ندارد. این ساز با توجه به نوع خرک بندی آن برای اجرای موزیک دستگاهی ایرانی چندان عالی نیست ، هر چندین می شود برخی از خرک های آن را با فواصل ایرانی کوک نمود و با آن سیستم های ایرانی را نیز اجرا کرد اما هدف عمده از دیزاین و ساخت این ساز ، تنظیم و اجرای برخی آثار موزیک اصیل با صدایی کاملا شرقی و ایرانی است.

یکی از معضلات اجرایی سنتور کروماتیک ایرانی طنین زیاد آن بوده که با توجه به موجود نبودن پدال، در برخی مد گردی ها اصوات باقی مانده از اجرای آکورد های قبلی در آکورد های بعدی باقی می شبیه به که گهگاهی امکان می دارد به گوش دلپذیر نباشد. احتمالا دیزاین یک یا دو پدال جهت مهار طنین باقی ماندۀ صدا ها ، و یا بهره گیری از تمهیداتی جهت کاهش دادن طنین و ماند صدا بتواند مقداری از این مشکل صوتی بکاهد. به هر روی این ساز در مراحل مقدماتی دیزاین و ساخت خود بوده و نیازمند تجربه های بسیار در آینده است.

در این کلکسیون آثاری از آهنگسازان بزرگ کشور های گوناگون تنظیم و اجرا شده است. با توجه به تحول محدوده های اجرایی، این قطعات در گام های متفاوت با اصل قطعه تنظیم و اجرا شده اند. قبل از این، آلبوم موزیک «دریچه‌ای بسوی مهتاب» نیز در همین راستا توسط موسسۀ فرهنگی هنری آوای چکاد انتشار داده شده بود.

****************************

تهیه شده توسط : درسا ز.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سخن عشق نه آن است که آيد به زبان
««« »»»
ساقيا می ده و کوتاه کن اين گفت و شنفت

گزیده ای از آثار مشهور گیتار کلاسیک برای سنتور کروماتیک ایرانی منتشر شد

TT / 92 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال