انتشار اسنادی برای اولین بار؛ ایران و عربستان برای بازسازی لبنان چقدر هزینه کردند؟


انتشار اسنادی برای اولین بار؛ ایران و عربستان برای بازسازی لبنان چقدر هزینه کردند؟

کتابی در مورد اسناد فعالیت‌های ایران در لبنان برای نو سازی این کشور پس از نبرد ۲۰۰۶ منتشر می‌شود. در این کتاب اطلاعاتی راجع به دیگر کشورها در این زمینه نیز مطرح شده است.

تصویر و عکس   پخش اسنادی برای اولین  بار؛ ایران و کشور عربستان برای نو سازی لبنان چه مقدار مخارج کردند؟

یعقوب توکلی، نگارنده و دانشمند تاریخ معاصر، در مکالمه با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به کارهای در دست پخش خود، گفت: اسناد مربوط به فعالیت های ایران در نو سازی لبنان از جمله کارهایی است که اخیراً در قالب یک کتاب مطالعه شده و قرار است از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ برسد.

وی ادامه داد: این کتاب بنا به درخواست شهید حسن شاطری، نماینده ایران در ستاد نو سازی لبنان، نگاشته شده است. کتاب به ارائه اسنادی در مورد نوع فعالیت های ایران برای نو سازی لبنان توجه میکند و قصد دارد تا با طرح اسناد مربوط به این دست از فعالیت ها، به سوالهایی که امروزه در ذهن جامعه به خصوص جوانان برای این امور حضور دارد، پاسخ نقل بکنید.

توکلی با اظهار این که گاه در جامعه ما تبلیغات مسموم و اشتباه ای در این رابطه انجام می شود، اضافه کرد: بخشی از این شایعات به این علت است که مردمان اطلاع کافی در این رابطه ندارند و براساس شنیده ها و نه حقیقتها، با این موضوع برخورد می کنند. شهید شاطری با توجه به همین موضوع، اسناد مربوط به فعالیت های ایران در امر نو سازی لبنان را برای چاپ در اختیار من قرار داد. من نیز قبل از آغاز کار، نقشی را برای این امر نگاشتم و سپس آغاز به نگارش تاثیر کردم. قرار بود پس از اتمام این بخش از کار، گفت و گو با شهید شاطری نیز صورت گیرد که متأسفانه ایشان به شهادت رسیدند.

این نگارنده در پاسخ به این پرسش که کتاب سعی دارد دقیقاً چه بحثی را روشن کند، گفت: بخشی از این اسناد به مسائل مالی مربوط به فعالیت های ایران برای نو سازی لبنان اختصاص دارد. در این بخش، فعالیت های دیگر کشورها نیز شرح داده و آماری از میزان پشتیبانیهای آنها اعلام شده است. در این بخش، معلوم می شود که کمک های کشورهای عربی ناحیه شبیه به کشور عربستان تقریباً شش برابر کمک های ایران برای این کار است. براساس اطلاعات حاصل شده، کشور عربستان پس از نبرد سال ۲۰۰۶، مبلغ ۶۴۰ میلیون دلار برای نو سازی لبنان مخارج کرده اما رقم ایران برای این امر، ۱۰۰ میلیون دلار بوده است.

به گزارش سرزه به نقل از توکلی؛ اطلاعات و اسناد نمایان میکند که نوع کمک های ایران و کشور عربستان برای لبنان کاملاً با همدیگر فرق می دارد. کشور عربستان این مبلغ را برای لبنان انتخاب کرد، اما بعدها معلوم شده که عده ای دیگر از این پول ها بهره گرفتند و از این مبلغ تنها نامی باقی ماند و حتی برخی از اسناد نیز ماجرا از تمایل کشور عربستان برای ادامه نبرد در لبنان دارد تا به این ترفند وظیفه حزب الله در لبنان معلوم شود؛ این در حالی است که کمک های ایران بیشتر انسان محبت آمیز و بنا بر مصلحت و سرانجام فکر کنی لبنان بوده است. البته ناگفته نماند که در جوار کشورهای ناحیه، کشورهای اروپایی و غربی شبیه به ایالات متحده، سوئد، سوئیس، کشور فرانسه و… نیز برای نو سازی لبنان اقدام کردند. در بخشی از کتاب تمام آمار و ارقام مربوط به این موضوع مطرح شده است.

وی در ادامه به شرح حالت جمعیت و مذهب در لبنان توجه کرد و یادآور شد: لبنان کشور کوچولوای است که جامعه آن را می شود به سه دسته مسیحیان، اهل سنت و شیعیان تقسیم کرد. در مجموع در این کشور حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر میزیند که از این میزان، یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از شیعیان هستند که ایران از آنها حمایت می کند. مابقی نیز از پشتیبانیهای کشورهای غربی و عربی برخوردارند. شیعیان در لبنان با حداقل مددهایی از این دست فعالیت های خود را به انجام میرسانند. نوع نظر و نحوه برخورد کشورهایی شبیه به کشور عربستان با ایران در موضوع لبنان احتمالا برای جوانان باحال باشد.

توکلی با اظهار این که این تاثیر قرار است از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ برسد، گفت: بخشی از اسناد مندرج در این کتاب برای اولین بار مطرح می شود.

— نظرات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود —

نگارش توسط : كيانا ی.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عشقبازی را تحمل بايد ای دل پای دار
««« »»»
گر ملالی بود بود و گر خطايی رفت رفت

انتشار اسنادی برای اولین بار؛ ایران و عربستان برای بازسازی لبنان چقدر هزینه کردند؟

TT / 166 — TP / 24%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال