دو هزار تازه داماد پشت میله های زندان


دو هزار تازه داماد پشت میله های زندان

هر چندین در سال‌های اخیر با اتخاذ سیاست‌های حبس پاک کنی سعی شده جمعیت کیفری زندان‌ها کاهش کشف کند اما به دلیل برخی آداب اشتباه شبیه به مهریه‌های سنگین موجب شده دو هزار جوان که بیشترشان نیز جدید داماد هستند، پشت میله‌های زندان باشند.

تصویر و عکس   دو هزار جدید داماد پشت میله های زندان

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، آن طور که مسئولان سازمان زندان ها اعلام کرده اند هم اکنون سه برابر ظرفیت زندان های کشور، زندانی حضور دارد و طبق واپسین آماری که اصغر جهانگیر سرپرست سازمان زندان ها ارائه کرده، بیش از ۲۰۰ هزار نفر در زندان ها به سر میبرند.

هر چندین در سال های اخیر با توجه به ازدیاد جمعیت کیفری زندان ها، سیاست حبس پاک کنی در دستور کار سیستم قضایی قرار گرفته اما همچنان سالانه سه تا پنج درصد زندانیان کشور را زندانیان جرایم غیرعمد شبیه به بدهکاران دیه، مهریه و جرایم مالی غیرعمد تشکیل می دهند؛ افرادی که نیت و قصد مجرمانه نداشته اند اما به دلیل وقوع برخی اتفاقات و حوادث دچار معضل شدند و سر از زندان ها در آورده اند.

ستاد مردمی دیه که از سال ۶۹ پایه قرار دهی شده، هر سال با کمک خیرین و نیکوکاران، شماری از زندانیان جرایم مالی غیرعمد را آزاد می کند و کامیاب شده با تصویب مقرراتی همچون اجباری شدن بیمه شخص ثالث، جمعیت کیفری جرایم غیرعمد را کم کند اما همچنان تعداد این دست از زندانیان، قابل توجه است.

در ۵ سال گذشته یعنی از سال ۹۰ تا ۹۴، ستاد دیه از مکان مددهای خیرین و سایر اعتبارات دولتی و غیردولتی، ۴۶ هزار و ۷۸۷ زندانی جرایم غیرعمد را آزاد کرده که سال ۹۰ با ۱۲ هزار و ۷۸۳ آزادی، بیشترین آزادی زندانیان جرایم غیرعمد را در طول فعالیت ۲۶ ساله این نهاد به خود اختصاص داده است.

با توجه به تصویب مقرراتی همچون اجباری شدن بیمه شخص ثالث، در سال های اخیر تعداد زندانیان دیه ناشی از تصادفات کاهش کشف کرده اما در عوض، محکومان مربوط به چک های بلامحل و مهریه، بیشترین آمار زندانیان جرایم غیرعمد را به خود اختصاص دادند.

بر اساس این گزارش، در ۶ ماهه اول امسال، سه هزار و ۸۵۸ زندانی غیرعمد از بند حبس آزاد شده اند که از این تعداد، سه هزار و ۳۲۰ نفر مربوط به محکومان مالی ناشی از چک، مهریه و نفقه هستند و در تفکیک مددجویان مالی هم به شبیه به آمار چندین سال اخیر متاسفانه باز محکومان مربوط به چک های بلامحل با تعداد دو هزار و ۲۲۸ زندانی، بیشترین آمار را دارند.

هم اکنون بیش از دو هزار جوان که بیشتر آن ها نیز جدید دامادهای ازدواجهای ناموفق بعضاً دو یا سه ساله هستند، در سطح ندامتگاه های کشور تحمل حبس می کنند و هر چندین این دسته از محبوسان در اولویت پشتیبانیهای ستاد دیه قرار ندارند اما با عنایت به همت مردمی و مددهای خیرین، تعداد ۸۴۳ مددجو واجد شرایط و بی بضاعت با حمایت ستاد دیه در سال ۹۵ مزه آزادی را چشیده و به آغوش جامعه بازگشته اند.

اگه چه این اشخاص به نوعی سرمایه های ملی و نیروهای مولد کشور تلقی میشوند اما به دلیل عقد یک معاهده اختصاصی نامعقول در حبس به سرمی برند؛ افرادی که بی توجه به جیب های خودشان و بدون ملاحظه به عواقب مالی ناشی از معاهده ۱۰۰ درصد مالی مهریه نسبت به تعهدات غیرمعقول و گاه نجومی اقدام کرده و هنوز برایشان محرز نشده است که این روزها «مهریه را هم می گیرند و هم می دهند».

آشنایی با آمار آزادی های ستاددیه در نیمه اول امسال نمایان میکند استان تهران با ۱۲۶ زندانی، خراسان رضوی با ۱۰۸ محکوم و اصفهان نیز با ۸۳ محبوس ول شده بیشترین آمار زندانیان آزاد شده در بحث مهریه را در این بازه وقتی داشته اند.

به چشم مییاید در بحث جرایم غیرعمد، بیش از آن که به بخشنامه ها و دستورالعمل های قضایی برای کاهش جمعیت کیفری زندان ها احتیاج باشد، به فرهنگ سازی و ارتقای سطح فرهنگی مردمان احتیاج داریم تا چشم و گوش بسته زیربار مهریه های سنگین نرویم، بدون پشتوانه مالی، چک صادر نکنیم و بدون داشتن گواهینامه و بیمه نامه پشت فرمان ماشین ننشینیم .

****************************

تهیه شده توسط: شهربانو گ.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تا مطربان ز شوق منت آگهی دهند
««« »»»
قول و غزل به ساز و نوا می‌فرستمت

دو هزار تازه داماد پشت میله های زندان

TT / 89 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال