چرا رئیس یک پتروشیمی را وزیر آموزش و پرورش باید مشخص کند؟


چرا رئیس یک پتروشیمی را وزیر آموزش و پرورش باید مشخص کند؟

عضو کمیسیون صنایع مجلس با نقد از نحوه واگذاری شرکت های دولتی و استفاده دولت از اصل ۴۴ برای رد دیون خود نقل کرد: تراژدی اینجاست که سرپرست یک شرکت پتروشیمی را وزیر تعلیم و پرورش معلوم می‌کند.

تصویر و عکس   چرا سرپرست یک پتروشیمی را وزیر تعلیم و پرورش باید معلوم کند؟

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران تسنیم(پویا)، حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی در کنگره ملی عملیاتی کردن اقتصاد اسلامی در بستر اقتصاد کشورمان که در دانشگاه امام راستگو (ع) به انجام رسانده شد، بیان کرد:ما می خواهیم نظام اقتصاد اسلامی را برای حکومت دینی پیاده کنیم این در حالی است که از نظام فاسد شاهنشاهی بیرون آمده ایم و حالا می خواهیم به سمت حکومت اسلامی برویم و برای رسیدن به این هدف لاجرم اقتصاد باید اسلامی شود.

وی افزود: یک اشکال جدی که در این موضوع وجود دارد این است که بسیاری از صاحبنظران و مسئولان باور می‌ دارند که اصلا اقتصاد اسلامی وجود ندارد و اقتصاد مانند دروس مهندسی است و دین هم سر مکان خود است. در واقع دیدشان به اقتصاد لائیک است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس یکی از موضوع های اقتصاد را نظام بانکی و یکی از مصادیق احتیاج ما به اقتصاد اسلامی را بحث بانکداری عنوان کرد و نقل کرد: بانکداری فعلی ما اقتباس از نظام بانکداری غربی است که بر اساس نظام سرمایه گذاری محکم است. سال ۶۱ یک اصلاحاتی در آن به انجام رساندیم که عقود اسلامی را بر آن حاکم کنیم در واقع فقط معاهده ها را منطبق با عقود اسلامی کردیم اما در این که این واقعا بانکداری اسلامی است تردید است.

نماینده اصفهان در مجلس ادامه داد: اکنون در مجلس کمیته ای برای اصلاح نظام بانکداری تشکیل شده است که افرادی چون بحرینی نماینده مردمان مشهد که هم اقتصاددان است و هم حوزوی در آن وجود دارند.

فولادگر با بیان این که بسیاری از ریشه های فساد برخواسته از نظام بانکداری است، نقل کرد: چند نوع کانون مالی و اعتباری که کار بانکی به انجام میرسانند داریم و همچنین تعداد زیادی بانک داریم. هیچ کجای جهان این تعداد بانک ندارد. کشور چین با آن همه جمعیت شماری محدود بانک دارد.

وی افزود: معضل ما در شفافیت است به این علت که به علل گوناگون امنیتی – سیاسی پنهانکاری کردیم. برخی توجیه دارند و برخی هم دستاویز بود که این ریشه فساد است. به عنوان نماینده مجلس نقل میکنیم یک معضل اساسی ما نبود شفافیت است. قوانین ساده نیست و همپوشانی قانون داریم، آیین نامه ها هم به آن افزوده میشود. در واقع با قانون به نبرد قانون می آییم. اکثر کسانی که پرونده فساد اقتصادی دارند از وکلای مبرز کشور برخوردار هستند که کار آنها این است که از یک قانونی به عنوان محمل فساد بهره گیرند. این یعنی نظام قانونگذاری ما طوری است که بستر فساد است. تعداد پرونده های قضایی ما از خیلی از کشورها بیشتر است در واقع باید تنقیح قوانین انجام بشود و قوانین پاک کنی کنیم.

نماینده اصفهان در مجلس ادامه داد: هیئت قوانین پاک کنی که در زمینه کسب و کار بوجود آمده باید در زمینه های دیگر هم بوجود بیاید و از هر سه قوه در این ستاد باشند که چنانچه بخشنامه باشد در آنجا حل شود و چنانچه قانون باشد به صحن مجلس بیاید و اصلاح شود.

فولادگر با بیان این که بسیاری از فسادهای اقتصادی در موسساتی است که شبه دولتی و خصولتی هستند تصریح کرد: دیوان محاسبات بر شرکت های دولتی نظارت دارد و خصوصیها هم در عرصه مسابقه هستند و ربطی به دولت ندارند اما یک بخش وجود دارد بنام خصولتی که وابسته به نهادهای غیردولتی هستند و خیلی هم بزرگ شده اند. از قسمت اقتصادی دولت هم بزرگرتر هستند این موسسات شامل بسیاری از بانکها و موسسات پولی و بانکی می شود. صندوقهای بازنشستگی هم در این قسمت قرار می گیرد. بیمه مرکزی و کشورمان هم در اینجا هستند. موسسات سرمایه گذاری بانکها نیز در این قسمت قرار می گیرند. شرکت فولاد مبارکه، پالایشگاه، پتروشیمی نیز در اینجا هستند. باید سؤال کرد چرا این پیش آمده است؟ چون در قوانین آمده است دولت قادر هست برای رد دیون خود به این صندوقها و موسسات سهام واگذار کند.

وی افزود: بخش اختصاصی برای جذب واگذاری ها توان نداشت و دولت هم نظر درآمدی یافت در صورتی که اصل ۴۴ نقل نمیکنید که برای واگذاریها نظر درآمدی داشته باشید بلکه مروج نظر واگذاری است. تراژدی اینجاست که سرپرست یک شرکت پتروشیمی را وزیر تعلیم و پرورش معلوم می کند.

نماینده اصفهان در مجلس نقل کرد: بسیاری از نمایندگانی که در دروه پیش رد صلاحیت شدند به دلیل مسائل مالی بود که هیئت نظارت بر مجلس با شکایات و اطلاعاتی که بدست آورد آنها را رد صلاحیت کرد.

–با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد–

گردآورنده : گلبهار ق.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

من همان روز ز فرهاد طمع ببريدم
««« »»»
که عنان دل شيدا به لب شيرين داد

چرا رئیس یک پتروشیمی را وزیر آموزش و پرورش باید مشخص کند؟

TT / 126 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال