پیروزی میشل عون، پیروزی حزب الله و پیروزی در سوریه است


پیروزی میشل عون، پیروزی حزب الله و پیروزی در سوریه است

خبرگزاری فارس: پیروزی میشل عون، پیروزی حزب‌الله و پیروزی در کشور سوریه است

محافل سیاسی براین باورند، پیروزی «عون» در عرصه سیاسی لبنان را باید پیروزی «حزب الله» در این عرصه و پیروزی در عرصه مجادله با تروریسم تکفیری در کشور سوریه شمرد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، به چشم مییاید، بحران رئیس جمهور در لبنان به انتها راه خود رسیده و در صورت انتخاب ژنرال «میشل عون» در نشست امروز (دوشنبه) پارلمان این کشور پرونده این بحران در لبنان بسته خواهد شد.

اما آنچه به اعتقاد پایگاه خبری «المدن» اهمیت دارد، مرحله بعد از انتخاب رئیس جمهور در لبنان است که وابسته به توافق حاصله بین «نبیه بری»، رئیس پارلمان و «سعد الحریری»، رئیس جریان «المستقبل» لبنان است.

حزب الله همه را به دام انداخت. تاکتیک «سکوت» و پافشاری «سلیمان فرنجیه» در نامزد کردن خود برای رای گیری رئیس جمهور این باور را در اذهان ایجاد کرد که حزب الله خواهان وارد شدن به میدان برای تعیین سرنوشت رای گیری به سود «میشل عون»، نامزد نکته پشتیبانیش نیست و بذر نخوت و غرور ناشی از کسب پیروزی و موفقیت را در دل مخالفان خود که به ظن خویش حزب و هم پیمان استراتژیکش را در تنگنا قرار داده اند، کاشت.

درحالی که حقیقت چیز دیگری بود. بی تردید حزب الله از پیروزی که صاحب شده خرسند است، چون به هرآنچه خواهان آن بود و مخالفانش آن را وتو کرده بودند، دست کشف کرده است.

حتی واژه «همه ضربه خوردند» و از سوی مسئولان حزب تکرار می شد، نیز «این گمان را در آنها بوجود آورده بود که حزب الله خواهان انتخاب رئیس دولت نیست، اما به محض اعلام پذیرفتن نامزدی عون از سوی حریری حقیقت را با سکوت دریافتیم و برای بوجود آیی و تبلور آن وارد عمل شدیم. این سکوت سبب ازدیاد اعتماد به نفس دربین کسانی شد که تصور می کردند، ما را به دام انداخته اند، در حالی که این آنها بودند که به دام افتاده بودند».

حزب الله احتیاجی به نتیجه گیری و پژوهش و تفحص درباره سناریوهای آینده ندارد، «پژوهش و تفحص ها بر مرحله بعد از رای گیری متمرکز است، چون در انجام آن تردید نیست».

این پیروزی که بر همه جریان ها و گروه ها بدست آمد، مدیون پیروزی های حزب الله در کشور سوریه است و گروه ها و نیروهای ۱۴ مارس را به پذیرش توافق و گزینه توصیه ای ۸ مارس وادار کرد. آنها به جای اذعان به شکست به توجیه و تحریف روی آوردند و کار به آنجا رسید که خود را در موقعیتی کشف کردند که برای حفظ موجودیت خویش تن به هر توافقی بدهند.

آنچه روزهای گذشته رخ داد، پیش زمینه رخ دادهایی است که در روزهای آینده نه تنها در عرصه لبنان بلکه در سطح منطقه شاهد آن خواهیم بود. افق ها جلو روی حزب الله هویدا و شفاف است و مرحله کنونی را باید به مرحله تدوین میثاق ملی بعد از استقلال تشبیه کرد.

در آن دوره توافق بین مارونی ها که خواهان اداره امور کشور بودند و اهل سنت که با آنها هم پیمان شده بودند، به دست آمد، اما توافقی بر مبنای ایجاد وابستگی و تبعیت چون توانایی همه در دست یک نفر بنام رئیس جمهور بود. اما شیعیان در همان لحظه جز در جوانب و اطرافها نام و نشانی از آنها نمی شد، یافت.

امروز اوضاع کاملا عوض شده و این شیعیان هستند که تصمیم پایان را می گیرند، البته نه همه آنها، بلکه گروهی از آنها که در فهرست تروریسم بین الملل جای داده شده اند، حرف پایان را می زنند و تصمیمات را اتخاذ می کنند و به دیگران مجوز اجرا و پیاده کردن تصمیمات را می دهند.

و اما بعد؟ آیا واقعا حزب الله با مکلف شدن حریری به تشکیل کابینه موافقت خواهد کرد؟ بری با این بحران چه تعاملی خواهد داشت؟ این سوالات و ده ها پرسش شبیه آن برای حزب الله معضلی بوجود نمییاورد، چون اول وزیری حریری بلامانع است، اما پیش از آن باید مشکل خود را با بری حل کند که براین باور است، از پشت خنجر خورده و به شدت از اقدام حریری به ستوه آمده است.

به همین علت باید مذاکره مستقیم با بری را سریعا و پیش از شروع مشورتها شروع کند تا آرا نکته نیاز خود را تضمین کند. از نگاه کرد حزب الله، حریری گزینه ای جز جلب رضایت بری پیش رو ندارد تا اول وزیری خود را تضمین کند و این بحثی است که حزب الله در آن دخیل نیست.

از نگاه کرد حزب الله بعید است ، حریری به نتیجه نکته نظر برسد، چون شکاف بین او و بری عمیق است و فراکسیون «الوفاء للمقاومه» نامزدی برای تصدی پست اول وزیری ندارد.

اما بازتاب تحولات لبنان در منطقه چطور قابل ارزیابی است و موضع مخالفان ناحیه ای حزب الله و پشتیبانان آن از جمله جمهوری اسلامی کدام است؟ تا به حال حزب پاسخ روشنی درباره چرایی سکوت و نبود مخالفت ناحیه ای در قبال این تحولات داده نشده، اما بعید نیست، مخالفان ناحیه ای حزب الله روی به آزمون و خطا آورده باشند.

بر این اساس چنانچه حریری در راهی که پیش گرفته با موفقیت مواجه شود که نتیجه بسیار خوب است و چنانچه با شکست مواجه شود، متحدان ناحیه ای وی متحمل ضرر و آسیبی نشده اند.

در صورت موفقیت حریری نیز متحدان ناحیه ای وی به شکلی گسترده تر و از دروازه منصب اول وزیری به لبنان حمله آورده و خسارات و آسیبهای گذشته را جبران خواهند کرد.

— لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در بخش نظر بنويسيد —

نگارش توسط : فرنوش ج.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

می بی‌غش است درياب وقتی خوش است بشتاب
««« »»»
سال دگر که دارد اميد نوبهاری

پیروزی میشل عون، پیروزی حزب الله و پیروزی در سوریه است

TT / 137 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات