قورت دادن آدامس حقیقتا پرخطر است؟


قورت دادن آدامس واقعا خطرناک است؟

حتما شما هم از وقت خردسالی اخطار های گوناگونی درباره صدمات قورت دادن آدامس شنیده‌اید و حتی بعضی‌ها گفته‌اند که آدامس ۷ سال در معده‌تان باقی می‌ماند! اما این حرفها چه مقدار حقیقت دارد؟
خبرآنلاین: حتما شما هم از وقت خردسالی اخطار های گوناگونی درباره صدمات قورت دادن آدامس شنیده‌اید و حتی بعضی‌ها گفته‌اند که آدامس ۷ سال در معده‌تان باقی می‌ماند! اما این حرفها چه مقدار حقیقت دارد؟
تصویر و عکس قورت دادن آدامس واقعا پر خطر است؟

این که معده شما نمی‌تواند آنطور که بقیه خوراکی ها را تجزیه می‌کند آدامس را هم هضم کند، ولی گوارش اندامتان می‌تواند آن را وارد فعالیت کولون ‌ها کند. این یعنی موقعی که توالت می‌روید به همراه بقیه چیزها از اندامتان خارج می‌شود. این که آدامسی که قورت داده اید تا ۷ سال در درون شکمتان باقی خواهد ماند، صحیح نیست. این نقل کرده یک کذب محض است. البته بدین معنا هم نیست که هرچقدر دلمان بخواهد چنین کاری را به انجام رسانیم.

پزشکان می گویند که آدامس به گونه ای ساخته نشده که قابل خوردن باشد، اما در بخش های داخلی بدن تان هم انسدادی را به حضور نیاورده و سبب به هم چسبیدن بدنهای داخلی شما هم نمی شود. اما قورت دادن یک آدامس خیلی بزرگ یا چندین آدامس کوچک امکان می دارد دستگاه‌ گوارش شما را مسدود کند. ین اتفاق خصوصا در رابطه با خردسالان که اندازه این اندام ها در آنها کوچولوتر است، باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد. طبق کشف کرده های دکتر لیزا گانجو، متخصص مریضیهای معده و کولون، در مرکز پزشکی لانگون در شهر نیویورک، آدامس شبیه به هر ماده غذا دیگری همان مسیر دایمی را میگذراند با این فرق که کمی سفتتر به سوی خود کشیده میشود.

این پزشک می‌گوید: چنانچه معده شما بتواند مواد خوراکی ای ای چون یک استیک سفت را هضم کند، اطمینان داشته باشید که از پس آدامس هم بر خواهد آمد.

آدامس از مواد نرمال و مصنوعی (ضمغ آدامس یا رِزین)، نگه‌دارنده‌ ها، طعم‌دهنده‌ ها و شیرین‌کننده ‌ها ساخته شده است. بدن می‌تواند شیرین‌کننده‌ ها مانند قند را به سوی خود کشد و چنانچه از آدامس های قنددار بهره گیرید، می‌تواند کالری خیلی زیادی وارد اندامتان کند. اما دستگاه‌ گوارش بدن انسان نیرومند به هضم رزین آدامس نیست و آن را در دستگاه‌ گوارش به حرکت ناچار می‌کند.

دلیل این که نقل کرده می‌شود آدامس خود را قورت ندهید آن است که هر چندین وقت یک بار و در نکاتی ویژه، بیماری‌هایی در بدن نگاه شده اند که دلیل عمده آنها، قورت دادن آدامس و چسبیدن آن به دستگاه‌های کولونی بوده است؛ به طور مثال در نکته ای ویژه، فرزند فرزند ۴ ساله‌ای که در طول هر روز بین ۵ تا ۷ آدامس را قورت داده بود، دچار بیماری شدیدی شد که بعد از تحقیقات انبوه معلوم گردید در درون بدن او توده ی بزرگی از آدامس های به هم چسبیده حضور دارد که سبب بیماری شده است.

— نظر يادتان نرود —

نگارش : بهار ج.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيار باده که عمريست تا من از سر امن
««« »»»
به کنج عافيت از بهر عيش ننشستم

قورت دادن آدامس حقیقتا پرخطر است؟

TT / 117 — TP / 25%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال