لایحه «مالکیت صنعتی» در انتظار وارسی مجلس


لایحه «مالکیت صنعتی» در انتظار بررسی مجلس

یکی از لازمه‌های بهبود در علم و تکنولوژی و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، حضور مقرراتی کارآمد برای پشتیبانی از مالکیت فکری و صنعتی است که لایحه‌ای در این زمینه در انتظار وارسی مجلس شورای اسلامی است.

تصویر و عکس   لایحه «مالکیت صنعتی» در انتظار وارسی مجلس

به اعلان سرزه و به نقل از گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ «یکی از لازمه های بهبود در علم و تکنولوژی و توسعه اقتصاد دانش بنیان، حضور مقرراتی کارآمد برای پشتیبانی از مالکیت فکری و صنعتی است. در کشورمان سال ۸۶ قانون ثبت اختراعات، نقش های صنعتی و علائم تجاری، به صورت موقت و برای یک دوره پنج ساله به تصویب رسید. اجرای قانون نیز به سازمان ثبت اسناد (زیر نگاه قوه قضاییه) سپرده شد. همچنین قانون مذکور (مصوب سال ۸۶) نیز در محتوا و اجرا نمایان کرد که دارای اشکالات اساسی است اما به رغم انتها دوره پنج ساله قانون مذکور، هیچ سازوکاری برای جایگزینی آن تهیه نشد و اجرای قانون برای سه نوبت و مجموعاً به مدت چهار سال نکته تمدید قرار گرفت.

دولت نیز اواخر شهریورماه سال ۹۴، در راستای رفع معضلات قانون فعلی با تدوین لایحه «پشتیبانی از مالکیت صنعتی» اقدام عالی ای در ساماندهی نظام مالکیت فکری به انجام رساند؛ هفته گذشته نیز معاون وزیر علوم خواستار وارسی این لایحه در کمیسیون تعلیم شد البته باید نقل کرد که به عقیده برخی کارشناسان این لایحه دارای نقاط قوت وضعف و نیازمند اصلاحات جدی است.

بحث اهمیتی می داری که در این لایحه به آن توجه کرده شد و به نوبه خود نقطه قوت این قانون نیز به حساب مییاید، استقرار مرجع اعتبارسنجی اختراعات در قوه مجریه است؛ ناگفته نماند که سال ۸۹ با تصویب نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی، از ضرورت جابجایی مرجعیت ثبت و اعتبارسنجی مالکیت فکری به قوه مجریه ‏سخن به میان آمده بود.

کارشناسان، یکی از اصلی ترین ایرادات وارد بر این لایحه را پراکندگی در مراجع ثبت اختراعات آگاهی میدارند؛ چندین تکه بودن مرجع ثبت سبب سردرگمی مخترعان، ازدیاد درز اطلاعات محرمانه ایشان و طولانی شدن فرآیند ثبت اختراعات خواهد شد. از طرف دیگر سند نقشه جامع علمی کشور به کرات بر تمرکز حوزه ثبت در یک نهاد به عنوان مرجعیت مالکیت فکری تأکید کرده بود؛ تأکیدی که در این لایحه رعایت نشد، نبود تفکیک معلوم میان تکالیف وزارت صنعت و وزارت علوم از دیگر نکات مبهم در این لایحه است.

در نهایت می شود نقل کرد که احتیاج است تا مجلس شورای اسلامی حین رفع ابهامات موجود در این لایحه در رفع برخی نقاط ضعف نیز بکوشد. ایجاد ساختار منسجم و یکپارچه به عنوان مرجع ثبت در قوه مجریه، دیزاین دستگاه تعلیم کارگزاران متخصص حوزه مالکیت فکری، توجه به سایر حوزه های مالکیت صنعتی از جمله تجاری سازی و بازار آفرینی از جمله نکات اهمیتی می داری است که از نگاه کارشناسان باید نکته توجه قرار گیرد.»

— با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، کمک کنيد —

نگارش : ترگل چ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به جان دوست که غم پرده بر شما ندرد
««« »»»
گر اعتماد بر الطاف کارساز کنيد

لایحه «مالکیت صنعتی» در انتظار وارسی مجلس

TT / 81 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال