شعرخوانی کودک ۱۱ ساله در شب شعر عاشورایی کوالالامپور


شعرخوانی کودک ۱۱ ساله در شب شعر عاشورایی کوالالامپور

خبرگزاری فارس: شعرخوانی خردسال ۱۱ ساله در شب شعر عاشورایی کوالالامپور

زینب فروزانفر دانش‌آموز یازده ساله مجتمع تعلیمی آیت الله خمینی(ره) مالزی در مهمانی «شب شعر آیینی عاشورا» در کوآلالامپور به قرائت شعر توجه کرد که تحسین همگان را درپی داشت.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، مهمانی «شب شعر آیینی عاشورا» در کوآلالامپور مالزی به انجام رسانده شد. علی محمد پیشینی رایزن فرهنگی سفارت ایران در مالزی، خلال خیر مقدم به علاقمندان ادبیات آیینی عنوان کرد: معمولا فرهنگ‌های ریشه‌دار الگوهایی برای حیات جامعه فراهم می‌کنند که هم در جهان‌بینی و نظام ارزش‌ها، و در هم سطوح خُردی همچون نرم‌ها و رفتارها و عادت‌های روزمره فردی و اجتماعی جلوه می‌کند.

وی در ادامه افزود: بنابراین، پایداری یک جامعه منوط به تداوم آن رفتارهای فرهنگی است. این نرم‌ها صرفاً در عرصۀ فکری و معرفتی نیست، بلکه بنیان‌های احساسی و روحی و معنوی و منطقی هم عمیقاً تحت تأثیر همین عرصه­‌ها واقع بوده و روح فرهنگی جامعه در آنها تجلی پیدا می‌کند.

پیشینی بیان داشت: اساسی‌ترین  محور عرصه فرهنگ شیعی، ماه محرم و عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است و آیت الله خمینی(ره) هم فرمود: این محرم و صفر است که اسلام را نگاهداشته است. در عزاداری ماه محرم است که«شیعه» در فرهنگ آن حیات و آن را می‌سازد و واگویه، و تجربه می‌کند و به نسل‌‌های بعدی منتقل می‌کند.  به واژه دیگر، عاشورا نقطه ثقل هویت شیعی، فرهنگ شیعی و ویژگی جامعه شیعی است.

وی با بیان این که از اصلی ترین خصوصیت های فرهنگ عاشورا، فراگیر بودن آن است که همه کس با هر ایده و مرام و منش و اعتقاداتی در آن وجود می‌یابد، افزود: همین ویژگی‌ها است که این فرهنگ را به دست خود مردمان و بدون دخالت و حتی گهگاهی به رغم مخالفت سردمداران کفر و طاغوت پایدار و پویا و جاودان ساخته است.

هرکس درب سیستم امام حسین(ع) را زده، ناامید برنگشته است. و به وعده عارف مشهور ایرانی شیخ ابوالحسن خرقانی، راهش داده‌اند و از ایمان و عملش نپرسیده‌اند.

پیشینی با تأکید بر این که حادثه کربلا، تمام جلوه‌های اعلای خوشگلی را در خود جمع کرده است، توضیح داد: عاشورا آئین‌ه­ای دارد که تمام زوایا و اجزا و عناصرش قابل تماشا و عبرت گیری است. مقوله‌های دادخواهی، بیداری، حماسه، رهایی و پایداری در آن در نهایت آرتیستی و به خوشگل ترین وجه نمایش داده شده است. در فرهنگ عاشورا و در دو طرف لشگر حق و باطل، همه چیز در اوج بی اندازه است.

وی افزود: در لشکر امام حسین (ع) اوج عزت، شرف، پایمردی، وفاداری، محبت، مستحکمت، عبودیت، توکل، رضایت، جوانمردی، ایثار، فداکاری، و … و در لشگر یزید هم اوج شقاوت، بی رحمی، ظلم و ستم، ناجوانمردی، ستمت و تاریکی، بد عهدی، جهالت، بی وفایی، سفاکی، دنیازدگی، پستی و رذیلت، و هرچه صفات و حرکات و اعمال غیر انسانی که به ذهن انسان خطور می کند، است.

وی در انتها افزود: در پایدار ساختن و پویایی و تداوم فرهنگ حسینی و اهداف عاشورایی در طول تاریخ، سرایندگان و آیینی سرایان عاشورایی از دعبل و کمیت گرفته تا محتشم و نیری و… سرایندگان معاصر نقش اهمیتی می داری داشته‌اند که در این نشست عاشورایی به برخی از این سروده‌ها گوش جان می‌سپاریم.

سپس پیشینی دو قطعه شعر، سروده عمان سامانی و رضا اسماعیلی شاعر معاصر را قرائت کرد.

در ادامه اویسی از علاقمندان شعر و ادب فارسی، خلال قرائت اشعاری از مرحوم قیصر امین پور با سوژه حادثه کربلا، خلال گرامی داشت یاد این شاعر پر ارزش معاصر و ابراز علاقه به برگزاری برنامه‌های ادبی، بر تداوم این برنامه‌ها در مناسبت‌های ویژه تأکید کرد.

قرائت غزلی بلند و رجز گونه توسط دانش‌آموز یازده ساله مجتمع تعلیمی آیت الله خمینی(ره) مالزی، زینب فروزانفر که با شور و حالی ویژه اجرا شد برنامه بعدی بود که نکته تحسین همگان قرار گرفت.

ایها القوم ظلم من زیب عرش کردگارم /   زیب آغوش رسول و عرش حق را گوشوارم

دلیل ایجاد جانوران سر کاف و نونم  /  مقصد و مقصود حق از خلقت کون و جاام

عالم اسرار سبحانم ز مبدا تا معادم  /  نغمتا للکافریینم، نعمتا للعالمینم

 من عذاب مشرکینم، من امان مؤمنانم / عاریت روحی است ازمن در اندام خلق دنیا را

دردسرشان بخواهم با یک ایما می ستانم  /گرچه من حاکم به خلقم لیک محکوم خدایم

درخواست حق نگاه کند مرا امروز اندر خون تپان/ ورنه می‌شد آشکارا بر شما ای زشت کیشان

محمد علی طاهری از دانشجویان رشته تئأتر دانشگاه مالزی و از هنرمندان ایرانی مقیم این کشور نیز سروده‌هایی از اشعار خود را قرائت کرد:

در دشت پربلا /در ذهن پیوسته ی کربلا/رفتی و به یاد ماندنی در دل/بدیعی تو/نینوای تو…

ای نام تو غرور/ای نام تو مردانگی و شور/ای نام تو حماسه و خونبارش و خروش/ای نام توحسین

همچنین زهره السادات موسوی نیز اشعاری از امام شافعی در خصوص محبت اهل بیت و حادثه کربلا و عاشورا با تشریح مفاهیم آن قرائت کرد :

بَرِئتُ إلَی المُهیمِنِ مِن أُناسٍ / یَرَونَ الرَّفضَ حُبَّ الفاطِمیّه

إذا ذکروا عَلیّا أو بَنیه/ أفاضوا بالرّوایات الولیّه

عَلی آل الرّسُول صلاة رَبی/وَ لَعنتُه لتلکَ الجَاهلیّه

زن قهرمانی از علاقمندان شعر و ادب فارسی و دبیر ادبیات مجتمع تعلیمی آیت الله خمینی (ره) کوالالامپور نیزبا انتخاب اشعاری از غزل های آیینی موجود در کتب تخصصی دبیرستانی، اشعاری از شاعر معاصر علی معلم دامغانی را قرائت کرد. 

این فصل را با من بخوان، باقى فسانه است /این فصل را بسیار خواندم، رمانتیک است

هفتاد باب از هفت مُصحَف برنبشتم /این فصل را خواندم، ورق را درنبشتم

همچنین نفیس عالمی دانش آموز دبیرستان آیت الله خمینی (ره)کوالالامپور نیز دلنوشته‌ای با بحث «اربعین شروع است» را برای حاضران قرائت کرد:

بنا به این گزارش این برنامه با ارائه دعوت ارسال آثار خود یا گلچین اشعار سرایندگان با عنوان شب شعر آیینی عاشورا توسط مشورت فرهنگی ایران در مالزی به انجام رسانده شد.

بعد از پخش دعوت و اطلاعیه، اشعار و قطعات گوناگونی توسط علاقمندان از مالزی و حتی شهرهای مختلف ایران همچون شهر نیشابور و قم و شهر تهران برای این مشورت ارسال گردید که برخی از اشعار ارسالی نیز در این برنامه قرائت شد.

—همچنين مي توانيد براي مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد—

تهیه از : جمشيد د.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيار زان می گلرنگ مشک بو جامی
««« »»»
شرار رشک و حسد در دل گلاب انداز

شعرخوانی کودک ۱۱ ساله در شب شعر عاشورایی کوالالامپور

TT / 141 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال