مبانی فلسفه اسلامی به چاپ پنجم رسید


مبانی فلسفه اسلامی به چاپ پنجم رسید

خبرگزاری فارس: مبانی فلسفه اسلامی به چاپ پنجم رسید

کانون بوستان کتاب، چاپ پنجم کتاب «مبانی فلسفه اسلامی» آیت الله العظمی مختار امینیان را منتشر کرد.

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کانون بوستان کتاب، به تازگی چاپ پنجم کتاب «مبانی فلسفه اسلامی» آیت الله العظمی مختار امینیان را انتشار داده است.

در شناسایی این کتاب آمده است:

با فلسفه اسلامى، مى‌‏توان عقاید کلاسیک اسلام را به دست آورد و از مبانى آن پاسداری کرد. مؤلّف در این کتاب کوچولو، ولى پرفایده کوشیده با بیانى روان، مسائل سخت فلسفى را به خوانندگان عرضه کند. از این رو، به مشکلات و دقایق فلسفه توجه نکرده و از الهیات به معناى اعم و اخص سخن رانندگی کرده است. وى نام کتاب را «مبانى فلسفه اسلامى» نهاده چون در آن، تنها به مسائل عقلى بسنده نکرده، بلکه از آیات الهى و سخنان نورانى پیامبر گرامى اسلام و ائمه معصومین ‏علیهم السلام نیز بهره برده است.

کتاب حاضر شامل مباحثی هم‌چون بحث حکمت، خاصیت حکمت، احکام کلی حضور، ماهیت و اعتبارات آن، دلیل و معلول، الهیات، کلام و تکلم، حکمت حق تعالی، عدل الهی و … می‌شود.

در مقدمه کتاب آمده است: حکمت یکی از علومی است که طرفداران بسیاری از گذشته و حال داشته و دارد. گروهی از پژوهشگران اسلامی، سرسختانه از این علم پشتیبانی و هواداری کرده و پیشرفت‌های گیراای نیز در آن داشته‌اند. فلاسفه بزرگی شبیه به فارابی، ابن‌سینا، ملاصدرای شیرازی، خواجه نصیرالدین طوسی و غیره از متبحرین این علم هستند.

با حضور این گروه، بسیاری از محدثان و فقهای اسلامی و هم‌چنین برخی از عرفا به شدت از این فن نقد می‌کنند و پژوهشگران آن را کافر و زندیق می‌دانند. چالش میان فقهای اسلام و محدثان مناسب مقام با فلاسفه عظیم‌الشأن، رحلت کرده، به اندازه‌ای شدید و وسیع بوده که گروه اول، رسما گروه دوم را بی‌دین و لامذهب می‌پنداشتند، حتی نیم خورده آنان را نجس و واجب الاجتناب می‌دانستند و می‌گفتند: من تفلسف تزندق. گروه دوم نیز گروه اول را قشری بی‌اطلاع شناسایی می‌کردند و از اهانت و تضعیف آنان چیزی دریغ نمی‌داشتند.

به هر حال فلسفه اسلامی علمی نیست که به راحتی قادر باش از کنار آن گذشت و از آموزش آن اغماض کرد و به مکان آن مشغول علومی شد، که فقط به فروعات اسلام می‌پردازد و از اصول ریشه‌های عقاید موضوعی نمی‌کند.

انتشارات بوستان کتاب «مبانی فلسفه اسلامی» را با نرخ ۱۸هزار تومان انتشار داده است.

**************************************

متن از : رويا ذ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گريه شام و سحر شکر که ضايع نگشت
««« »»»
قطره باران ما گوهر يک دانه شد

مبانی فلسفه اسلامی به چاپ پنجم رسید

TT / 59 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال