منتظری: اختلاس ۱۲۰۰ میلیاردی در بانک ملت و ملی/دولت آبادی: ۱۲۰۰ میلیارد مربوط به بدهی به بانک ملی است


منتظری: اختلاس ۱۲۰۰ میلیاردی در بانک ملت و ملی/دولت آبادی: ۱۲۰۰ میلیارد مربوط به بدهی به بانک ملی است

خبرگزاری فارس: چشم انتظاری: اختلاس ۱۲۰۰ میلیاردی در بانک ملت و ملی/دولت آبادی: ۱۲۰۰ میلیارد مربوط به بدهی به بانک ملی است

در حالی که دادستان کل کشور باور می‌ دارد در بانک ملت و ملی حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان اختلاس شده است دادستان شهر تهران می‌گوید این ۱۲۰۰ میلیارد مربوط به بدهی به بانک ملی است.

خبرگزاری فارس-در روز ۲۹ تیرماه بود که خبری در برخی از رسانه‌ها در قالب شنیده مطرح شد که مبنی بر دستگیری شماری از مدیران یکی از بانک‌ها بود.

این خبر دست به دست چرخید و صحت و سقم آن به طور کامل معلوم نشده بود تا این که در تاریخ ۳۰ تیرماه فرمانده سپاه پاسداران انقلاب پرده از جزئیات این دستگیری‌ها برداشت.

وجود سیاسیون در پرونده فساد بانک ملت

سردار عزیز جعفری که به مشهد عزیمت کرده بود در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر چرایی بازداشت مدیرعامل پیشین بانک ملت توسط سازمان اطلاعات سپاه گفت: این تنها یکی از پروژه‌های اطلاعاتی است که سپاه در مورد مسائل امنیتی و بحث نفوذ و فسادهای اقتصادی دنبال می‌کند.

وی اضافه کرد: برخی فکر می‌کنند که فقط حقوق‌های نجومی علت این بازداشت‌هاست؛ اما پرونده مرتبط با یک فساد بزرگتری است. این‌ها یک شبکه بوده‌اند و برخی از سیاسیون نیز در این شبکه وجود دارند.

۴ نفر در پرونده بانک ملت بازداشت هستند

اما سوم برج مرداد سال جاری سخنگوی قوه قضاییه در حاشیه نود و نهمین نشست خبری خود در خصوص پرونده بانک ملت گفت: ۴ نفر در این پرونده بازداشت شدند و شماری در درون و خارج از کشور تحت تعقیب هستند.

وی در خصوص جزئیات این پرونده اذعان داشت: این پرونده مربوط به امور مالی است که برای مثال برای ۱۶ نشست، ۱۲۵ هزار دلار حق نشست گرفته‌اند که این می‌تواند مصداق دریافت غیر مجاز باشد.

اژه‌ای گفت: اما همه نکات آن مربوط به فیش حقوقی نیست.

۲.۲ میلیارد پاداش و حقوق برای مدیرعامل بازداشتی

رسیدگی به این پرونده ادامه داشت تا این که ۱۲مرداد سال جاری دادستان شهر تهران جعفری دولت ­آبادی در حاشیه ملاقات با روسای سه زندان به تشریح آثار منفی فیش­های حقوقی نجومی توجه کرد و در تبیین اقدامات متهمان جرایم اقتصادی بیان داشت: حسب گزارش ضابطان در پرونده بانک ملت یکی از متهمان طی ۱۶ ماه وجود در بانک مذکور در مجموع دو میلیارد و دویست میلیون تومان حقوق و پاداش و حق وجود در جلسات گرفته که به طور میانگین ماهیانه ، یک‌صد و چهل میلیون تومان حقوق پاداش و مزایا از منابع گوناگون دریافت می‌کرده است.

وی ادامه داد: این فرد برای انجام مأموریت‌های چندین روزه ، یک‌صد میلیون تومان از بیت ­المال صرفاً به‌ عنوان مخارج هتل در خارج از کشور صرف کرده است و به‌عنوان پاداش عملکرد و حق‌الزحمه شرکت در جلسات در یک کشور خارجی طی یک سال ۳۲۰۰۰ یورو به متهم توجه کرد شده است.

اجازه خروج نمی‌ داری ۱۶ نفر در پرونده بانک ملت

اما تنها چندین ماه بعد و در تاریخ ۲ برج آبان اژه‌ای معاون نخست قوه قضاییه بار دیگر درخصوص این پرونده گفت: این پرونده هنوز به دادگاه نرفته است.

معاون نخست قوه قضاییه یاد آوری کرد: در جریان رسیدگی به این پرونده ۱۶ نفر ممنوع الخروج شده‌اند.

در دو بانک ملی و ملت جمعا حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان اختلاس شده است

اما حرف و حدیث‌ها درباره این پرونده ادامه داشت تا این که در تاریخ ۶ برج آبان حجت الاسلام چشم انتظاری دادستان کل کشور در گفت‌گوی مخصوص خبری در مورد پرونده‌های اقتصادی بیان کرد: بنا نداریم تا زمانی‌که تخلف در دادگاه به صورت جامع و کامل احراز شود جزئیات این پرونده‌ها را اعلام کنیم؛ چراکه در دادرسی هر پرونده‌ای امکان می دارد مسائلی اتفاق بیفتد که نمی‌توان آن را حدس زد.

وی ادامه داد: در دو بانک ملی و ملت جمعاً حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان اختلاس شده و پول‌ها نابود شده است. در پرونده فعلی که مطرح است یکی از بدهکاران عمده بانکی که متاسفانه فراری و خارج از کشور است، از طریق دادستان شهر تهران تحت تعقیب است.

دادستان کل کشور ادامه داد:  ۵ نفر از عوامل عمده بازداشت هستند، از این مقدار پول در بانک ملی حدود ۸۰۰ میلیارد که ۳۰۰ میلیارد برگشته و در بانک ملت ۳۰۰ میلیارد که جمعا از این ۱۲۰ میلیارد برگشته و بخشی از طریق اینترپل معرفی و توقیف شده و درپی دستگیری متهم عمده هستند و قطعا چنانچه نظارت بانک‌ها تقویت شود جلوی بسیاری از مسائل را می‌گیرد و امیدواریم بانک مرکزی به تکالیف نظارتی خود عمل کند، در واقع چنانچه نظارت بانک مرکزی جدید و دقیق باشد تا یک سوء‌جریان اتفاق بیفتد باید سریعا با آن برخورد شود.

برخی اظهارنظر‌ها غلط است/۱۲۰۰ میلیارد مربوط به بدهی به بانک ملی است

اما در حالی که همگان تصور می‌کردند که به گزارش سرزه به نقل از حجت الاسلام چشم انتظاری دادستان کل کشور در دو بانک ملت و ملی ۱۲۰۰ میلیارد تومان اختلاس شده است در تاریخ ۹ آبان جعفری دولت آبادی دادستان شهر تهران در یک نشست با معاونانش به پرونده بانک های ملی و ملت توجه کرد و خبر دهی های اخیر در رسانه ها اطراف این پرونده را بعضاً مبتنی بر غلط خواند.

وی بیان داشت: اولاً ۱۲۰۰ میلیارد تومان مربوط به بدهی به بانک ملی است و یک بدهکار بزرگ که این مبلغ را به بانک ملی بدهکار است و از کشور بیرون رفته و متواری است و لذا این پرسشها مطرح است که مسوولان بانکی باید پاسخگو باشند که به چه دلیل به کسی که ۱۲۰۰ میلیارد تومان بدهکار است، باز هم وام می دهند.

دادستان شهر تهران در توضیح پرونده بانک ملت اضافه کرد: بانک ملت که در قضایای تحریم ناچار به فعالیت در پوشش دیگری بوده، وجوهی را به متهم پرونده توجه میکند و حال یافته شده است که بخشی از وجوه در درون کشور به حساب فرزندان این مرد واریز شده که توسط دادستانی توقیف گردید و بخشی دیگر که قریب به ۴۸۵ میلیون درهم معادل ۵۰۰ میلیارد تومان است، در خارج از کشور نگه داری می شود و زمینه توقیف آن فراهم نیست. در این پرونده پنج نفر بازداشت شده اند.

و اما مورد پایان

بحث قابل تأمل و کنکاش این است که فارغ از لزوم رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی برای رشد و شکوفایی محیط اقتصادی کشور از چه رو میان گفته دادستان کل کشور و دادستان شهر تهران فرق وجود دارد و در مکانی دادستان کل کشور در گفت‌وگویی زنده با مردمان سخن از اختلاس ۱۲۰۰ میلیاردی می‌گوید و تنها ۳ روز بعد دادستان شهر تهران گفتمان از بدهی می‌کند.

– براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد –

نگارش : شهريار ف.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دل چو پرگار به هر سو دورانی می‌کرد
««« »»»
و اندر آن دايره سرگشته پابرجا بود

منتظری: اختلاس ۱۲۰۰ میلیاردی در بانک ملت و ملی/دولت آبادی: ۱۲۰۰ میلیارد مربوط به بدهی به بانک ملی است

TT / 143 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال