کودکان چه درکی از رحلت دارند؟/ مراحل عکس العمل کودکان به آن را بشناسید!


کودکان چه درکی از مرگ دارند؟/ مراحل واکنش بچه ها به آن را بشناسید!

مواجه شدن با یک غم بزرگ شبیه به غم از دست دادن عزیزی در خانواده، نزدیکان و دوستان بسیار سخت است. گهگاهی تحمل این شرایط برای بزرگسالان سخت و به همراه معضلات روحی و جسمانی است. حالا فرض کنید که فرزندها در معرض چنین اتفاقی قرار بگیرند. در این شرایط درک آنها از این بحث و عکس العملهای احتمالی شان چه خواهد بود؟
این پرسشی است که از ندا شیخی، دکترای روانشناسی سؤال میکنیم. او در پاسخ به درک کود از این بحث نقل میکنید: خردسالان در سنین مختلف برداشت ها و عکس العملهای گوناگونی نسبت به بحث فوت دارند. آنها با توجه به میزان رشد و شناخت ذهنی خود از جهان و وقایع اطراف خود، واکنشها و رفتارهای فرق می داری را پس از مواجهه با فوت از خود نمایان میکنند. مخصوصا که فوت در رابطه با یکی از اعضای خانواده و نزدیکان او پیش آمده باشد. بر این اساس می توان رفتار آنها را بر ۴ گروه سنی تقسیم کرد.

عکس خردسالان چه درکی از فوت دارند؟/ مراحل واکنش فرزندها به آن را بشناسید!


پیش از ۳ سالگی
خردسالان تا سه سالگی فوت را به خوبی درک نمی کنند. آنها اصل برگشت ناپذیر بودن فوت را قادر نیستند بفهمند و به همین علت عکس العمل ویژه ای نیز در رابطه با آن از خود نمایان نمیکنند.

۳ تا ۵ سالگی
در این سن کودک که رشد کرده و به شناخت بیشتری رسیده است می تواند درک نسبی از بحث فوت و داشته باشد. اما در این سن او مییاندیشد که فوت یک حالت موقت است که فرد در آن گرفتار شده و پس از مدتی این وضع به انتها خواهد رسید. بنابراین واکنش اندکی نیز از خود نمایان میکند.

۶ تا ۸ سالگی
در این سن درک کودک بالاتر رفته و تا حدودی به این قضیه اشراف یافته است که فوت، اتفاقی برگشت ناپذیر و دایمی است که قرار نیست پس از مدتی انتها بگیرد. در این سن او کنجکاوی هایی دارد و سوالات زیادی در رابطه با این اتفاق سؤال میکند.

پس از ۱۰ سالگی
از این سن دیگر کودک با مفهوم فوت آشنایی پیدا کرده و آن را به تدریج درک می کند. او کم کم متوجه می شود که فوت انتها همه چیز است. اما باید توجه داشت که در هر صورت کودک روند فوت را به صورت جامع و کامل قادر نیست درک کند، چون ما نیز به عنوان انسان هایی بالغ از درک کامل آن عاجزیم.
شیخی در ادامه و در رابطه با تفسیر رفتارهای احتمالی کودک پس از قرار گرفتن در معرض چنین اتفاقی توضیح می دهد: عکس العملهای کودک نسبت به فوت را نیز می توان در چندین مرحله توضیح داد:

– انکار در وهله نخست و بعد دچار بهت زدگی و سپس به وحشت افت از این بحث می شود.
– بی تفاوتی بارز نسبت به این اتفاق؛ تا مکانی که برای اطرافیان کودک این رفتار او باورنکردنی و ظالمانه به چشم مییاید. چون او را نسبت به فرد متوفی و از دست رفتنش کاملا خنک و بی احساس می نگاه کنند. در حالی که این واکنش به صورت ناخودآگاه و برای محافظت از تندرست روان پریشش از کودک سر می زند.
– تغییرات فیزیولوژیکی که در کودک رخ می دهد شامل خستگی، بی اشتهایی، بی استراحت کنی و…
– غلیان هیجانات که شامل برون ریزی های شدید احساسات، خشم، عذاب وجدان که به صورت اغراق شده در کودک نگاه کرده می شود.
در مطلب آینده در رابطه با چگونگی برخورد با خردسالی که تحت اثر این اتفاق قرار گرفته است و راهکارهای معالجه ای متناسب با آن سخن نقل خواهیم کرد.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات