تثبیت قیمت مصالح ساختمانی


به گزارش صبحانه، مرکز آمار از شاخص کل قیمت تولیدکننده نهاده‌های ساختمانی مسکونی شهر تهران طی تابستان ۹۵، بازار مصالح ساختمانی هم اکنون در وضعیت ثبات قیمت قرار گرفته؛ طوری که این شاخص در سه ماهه دوم سال، برابر با ۱۸۶/۵۵ بوده‌است.شاخص کل قیمت بالادست ساخت و ساز، در فصل تابستان تنها ۱/۴ درصد رشد داشته‌است؛ این شاخص در فصل بهار (یک فصل گذشته)، ۱۸۳/۹ گزارش شده‌بود. این در حالی است که شاخص کل قیمت بالادست ساخت و ساز در تابستان ۹۵، نسبت به مدت مشابه سال قبل –تابستان ۹۴ – نیز معادل۴/۴ درصد افزایش یافته‌است.

با توجه به اینکه تغییرات این شاخص طی یک سال اخیر بسیار پایین‌تر از نرخ تورم عمومی بوده‌است، وضعیت فعلی قیمت مصالح ساختمانی نشان‌دهنده تثبیت هزینه تامین مصالح برای سرمایه‌گذاران ساختمانی و سازندگان است. به این ترتیب در شرایطی که بازار معاملات مسکن در فاز پیش رونق قرار گرفته و هم اکنون به واسطه تغییر فاز بازار مسکن از رکود به سمت رونق، متقاضیان مصرفی آپارتمان‌های مسکونی، رفت‌ و آمد خود را به بازار مسکن افزایش داده‌اند، شرایط مناسبی نیز به لحاظ تثبیت هزینه‌های ساخت از محل ثبات شاخص کل قیمت نهاده‌های ساختمانی برای ورود مجدد سرمایه‌گذاران به عرصه ساخت و ساز مسکن فراهم شده‌است.

مرکز آمار همچنین در این گزارش، اعلام کرده است، شاخص کل قیمت تولیدکننده نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران طی تابستان امسال، نسبت به چهار فصل منتهی به سه ماهه دوم امسال، ۸ درصد افزایش داشته‌است. تغییرات شاخص قیمت مصالح ساختمانی در شهر تهران(نرخ تورم ساختمانی) در یک سال ۹۴، معادل ۱/۸ - درصد بوده‌است؛ این در حالی است که تغییرات این شاخص طی یک سال ۹۳ معادل ۷درصد بوده است. نرخ رشد تورم ساختمانی همچنین در سال ۹۲ به علت افزایش ساخت و ساز در شهر تهران ناشی از قرار گرفتن در اوج رونق ساختمانی و افزایش سطح تقاضا برای خرید مصالح ساختمانی به ۲۴ درصد رسیده‌بود که از سال ۹۲ به بعد با ورود بازار مسکن به فاز رکود، تقاضا برای خرید مصالح کاهش‌یافته و در نتیجه این شاخص هم با افت مواجه شد.مرکز آمار از شاخص کل قیمت تولیدکننده نهاده‌های ساختمانی مسکونی شهر تهران طی تابستان ۹۵، بازار مصالح ساختمانی هم اکنون در وضعیت ثبات قیمت قرار گرفته؛ طوری که این شاخص در سه ماهه دوم سال، برابر با ۱۸۶/۵۵ بوده‌است.شاخص کل قیمت بالادست ساخت و ساز، در فصل تابستان تنها ۱/۴ درصد رشد داشته‌است؛ این شاخص در فصل بهار (یک فصل گذشته)، ۱۸۳/۹ گزارش شده‌بود. این در حالی است که شاخص کل قیمت بالادست ساخت و ساز در تابستان ۹۵، نسبت به مدت مشابه سال قبل –تابستان ۹۴ – نیز معادل۴/۴ درصد افزایش یافته‌است.

با توجه به اینکه تغییرات این شاخص طی یک سال اخیر بسیار پایین‌تر از نرخ تورم عمومی بوده‌است، وضعیت فعلی قیمت مصالح ساختمانی مصالح ساختمانی نشان‌دهنده تثبیت هزینه تامین مصالح برای سرمایه‌گذاران ساختمانی و سازندگان است. به این ترتیب در شرایطی که بازار معاملات مسکن در فاز پیش رونق قرار گرفته و هم اکنون به واسطه تغییر فاز بازار مسکن از رکود به سمت رونق، متقاضیان مصرفی آپارتمان‌های مسکونی، رفت‌ و آمد خود را به بازار مسکن افزایش داده‌اند، شرایط مناسبی نیز به لحاظ تثبیت هزینه‌های ساخت از محل ثبات شاخص کل قیمت نهاده‌های ساختمانی برای ورود مجدد سرمایه‌گذاران به عرصه ساخت و ساز مسکن فراهم شده‌است.

مرکز آمار همچنین در این گزارش، اعلام کرده است، شاخص کل قیمت تولیدکننده نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران طی تابستان امسال، نسبت به چهار فصل منتهی به سه ماهه دوم امسال، ۸ درصد افزایش داشته‌است. تغییرات شاخص قیمت مصالح ساختمانی در شهر تهران(نرخ تورم ساختمانی) در یک سال ۹۴، معادل ۱/۸ - درصد بوده‌است؛ این در حالی است که تغییرات این شاخص طی یک سال ۹۳ معادل ۷درصد بوده است. نرخ رشد تورم ساختمانی همچنین در سال ۹۲ به علت افزایش ساخت و ساز در شهر تهران ناشی از قرار گرفتن در اوج رونق ساختمانی و افزایش سطح تقاضا برای خرید مصالح ساختمانی به ۲۴ درصد رسیده‌بود که از سال ۹۲ به بعد با ورود بازار مسکن به فاز رکود، تقاضا برای خرید مصالح کاهش‌یافته و در نتیجه این شاخص هم با افت مواجه شد.

[ منبع این خبر سایت صبحانه آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات