نتایج یک پژوهش با حضور اقتصاددان کشورمان ایران دانشگاه اُتاوا نمایان کرد: ناپاکی هوا روی بازار سهام هم اثربخشی دارد!


نتایج یک تحقیق با حضور اقتصاددان ایران دانشگاه اُتاوا نشان داد: آلودگی هوا روی بازار سهام هم تاثیر دارد!

تصویر و عکس نتایج یک تحقیق با وجود اقتصاددان کشورمان دانشگاه اُتاوا نشان داد:		ناپاکی هوا روی بازار سهام هم تاثیر دارد!
پژوهشی که با وجود اقتصاددان ایرانی دانشگاه اُتاوا صورت گرفته نشان می‌دهد که ناپاکی هوا حتی می‌تواند روی شاخص معاملات بازار بورس و بالا و پایین شدن این شاخص مؤثر باشد.

این تحقیق که در نشریه واشنگتن پست انتشار داده شده حاکی از اینست که کیفیت پایین هوا، این توانایی را دارد که حتی شاخص بازار معاملات سهام نیویورک(وال استریت) را که معامله گران آن عمدتا در محیط‌های بسته وجود دارند، با افت شدید مواجه کند.به نظر می‌آید، هر هفته ما بیشتر در مورد اثرات ناپاکی هوا، خصوصا تاثیر ریزترین ذرات معلق با نام علمی PM2.5 مییاموزیم. این ذرات توانایی نفوذ عمیق در ریه‌ها و وارد شدن به جریان خون دارند و می‌توانند باعث بروز معضلات شدیدی شوند.

ما متوجه شدیم که ناپاکی هوا، علاوه بر این که سالانه باعث فوت میلیون ها نفر می‌شود، صرفا با ماندن در فضاهای بسته نمی‌توانیم از آن فرار کنیم. مسلما، پیامد این ذرات برای اشخاص حاضر در محیط آزاد، خصوصا کسانی که در این محیط فعالیت میکنند، بسیار بیشتر است. اما تحقیقات اخیر نمایان میکند، ذرات PM2.5 میزان بهره وری کارکنان محیط های سر بسته را نیز کم میکند.

در گزارش تازه ای که کمیته ملی تحقیقات اقتصادی انتشار داده است، سه اقتصاد آگاهی دار اعلام کرده اند که کیفیت پایین هوا، این توانایی را دارد که حتی شاخص بازار معاملات سهام نیویورک(وال استریت) را که معامله گران آن عمدتا در محیط‌های بسته وجود دارند، با افت شدید مواجه کند.

پژوهشگران با وارسی گزارش‌های روزانه از شاخص کانون استاندارد& پورز(S&P) در فاصله ژانویه ۲۰۰۰ تا نوامبر ۲۰۱۴، نمایان کردند که در روزهایی که کیفیت هوا در مرکز منهتن، پایین بوده است، بازدهی سهام ها هم افت داشته است.

این گزارش اعلام می کند: انحراف افزایشی از حد جایز برای ذرات PM2.5 میزان بازدهی بورس را تا ۱۱.۹ درصد کم میکند. که یک تاثیر قابل توجه در بازدهی روزانه معاملات سهام نیویورک است. 

آنتونی هه‌یس استاد اقتصاد دانشگاه اتاوا و محقق ارشد این تحقیق می‌گوید: به اظهار ساده تر چنانچه یکی از ۲۰ درصد روزهایی که پاک ترین هوا را داریم با یکی از ۲۰ درصد روزهایی که ناپاک ترین هوا را داریم مقایسه کنیم و بقیه عوامل یکسان باشند، بازدهی بورس حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد کاهش کشف میکند که نسبتا عدد قابل توجهی است.

هه‌یس این تحقیق را همراه با سوده صابریان اقتصاددان ایرانی از دانشگاه اُتاوا و متیو نیدل از دانشگاه کلمبیا به انجام رسانده است.

این مطالعه علت حتمی برای این اتفاق ارائه نکرده است. اما پژوهشگران فکر می‌کنند، قرار گرفتن در معرض هوای آلوده و نبود داشتن حال خوب باعث بروز ریسک گریزی در رفتار اشخاص می شود که در نتیجه، این اتفاق باعث کاهش کارایی سرمایه گذاران می‌شود.

این مطالعه در بررسی‌ها نشان داد که میزان ناپاکی هوا در مرکز منهتن، با شاخص ناپایداری در مرکز معاملات شیکاگو(CBOE) در رابطه است. این شاخص نمایان کننده به وحشت افت یا دغدغه سرمایه‌گذاران است. این تحقیقات نشان داد میزان این شاخص با بیشتر شدن ناپاکی هوا، ازدیاد می‌یابد. به طوری‌ که با ازدیاد یک واحدی غلظت ذرات PM2.5 میزان این شاخص ۱.۹ درصد زیاد شده است.

هه‌یس اضافه کرد: می‌توانیم بگوییم که تغییرات شاخص ناپایداری با کاهش علاقه به ریسک در رابطه مستقیم است. البته این بحث قابل توجه است که پژوهشگران به جای اثبات حتمی این بحث، صرفا به توضیح مکانیسم آن پرداخته‌اند.

پژوهشگران برای یافته‌هایشان از تکنیک‌های آماری برای مهار عوامل فرعی مانند آب و هوا، میزان ترافیک و آلاینده‌هایی به جز PM2.5 استفاده کرده‌اند.

تام چنگ، استاد دانشکده کسب و کار "مارشال" در دانشگاه ایالت کالیفرنیا می‌گوید: این بحث این قدرها هم باورنکردنی نیست. مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد عوامل روان پریش می‌توانند در رفتار سرمایه‌گذاران نقش داشته باشند. عواملی مانند آفتابی بودن هوا یا حتی این که چه کسی جام جهانی را برده است.

چنگ اخیرا هم نتایج تحقیقاتش را در مورد اثرات نامحسوس ناپاکی هوا بر بهره‌وری کارکنان در محیط‌های بسته انتشار داده است. این تحقیقات با همراهی نیدل صورت گرفته، اما در این مطالعه به کار گرفته نشده است.

وی نقل میکنید: این مقاله مدد شایانی به این بحث می‌کند که ناپاکی یک عامل اصلی در تعیین رفتار سرمایه‌گذار است.

به نظر می‌رسد چنگ در مورد تاثیر ریسک‌گریزی به نتایجی رسیده باشد. وی در یک ایمیل به این بحث اشاره می‌کند و نقل میکنید: زمانی شما بیمارید، تحمل کمتری درمقابل سرمایه گذاری‌های دارای ریسک خواهید داشت و سرمایه‌های خود را به دارایی‌های امن‌تر و کم خطرتر منتقل می‌کنید(مثلا از سهام به اوراق قرضه). وی در ادامه نقل میکنید: این که ازدیاد پرهیز از ریسک خوب است یا بد، بستگی به میزان آن دارد. مثلا زمانی به گذشته نظر می کنیم، شاید قادر هستیم بگوییم چنانچه چندین سال پیش، مردمان در بازار مسکن ریسک گریز بودند، خوب تر بود.

یک مورد باحال که در این گزارش اعلام شده، این است که به نظر می‌رسد ناپاکی هوا در نیویورک روی کل آمار S&P مؤثر است. حتی با وجود این که سهام این بازار توسط افرادی که خارج از نیویورک مستقر هستند، معامله می‌شود. اما هه‌یس می‌گوید که معامله‌گران ارشد، به قدری در منتهتن متمرکز هستند که هنوز می‌توانند تحت تاثیر قرار بگیرند. بعلاوه در این وارسی تست‌هایی برای اطمینان از محدود و مکانی بودن تاثیر، اجرا شده است.

وی اعلام کرده است: نتایجی که ما کشف کردیم صرفا یک تاثیر ویژه منهتن است و از یک حقیقت تجربی حاصل شده است. در پایان، یافته‌های دیگری در زمینه اقتصاد رفتاری نشان می‌دهد که ما از طرز فکر و منطق صرف فعالان اقتصادی دور هستیم.
به اعلان سرزه و به نقل از ایسنا، هه‌یس نقل میکنید: به هر حال سرمایه‌گذارن و فعالان در عرصه اقتصادی انسان هستند. آنها، هر کدام احساس و مزاج به خصوص و مطمئنا محدودیت‌هایی در ادراک و رفتار خود دارند.

_____________________

گردآوری از : افسانه ا.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اگر ميل دل هر کس به جايست
««« »»»
بود ميل دل من سوی فرخ

نتایج یک پژوهش با حضور اقتصاددان کشورمان ایران دانشگاه اُتاوا نمایان کرد: ناپاکی هوا روی بازار سهام هم اثربخشی دارد!

TT / 186 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال