استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی: تدریس جامعه شناسی در کشورمان ایران، با استانداردهای بین المللی فاصله دارد (۲ عکس)


استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی: تدریس جامعه شناسی در ایران، با استانداردهای جهانی فاصله دارد

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی:		تدریس جامعه شناسی در کشورمان، با استانداردهای بین المللی فاصله دارد
سیناپرس: استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی با اشاره به فرقهای فاحش تدریس جامعه شناسی در دانشگاه های کشورمان با دانشگاه های کشور پیشرفته عنوان کرد: تدریس جامعه شناسی در کشورمان با استانداردهای بین المللی، فاصله معناداری دارد.

دکتر بهروز مرادی که تمام زمان تحصیل جامعه شناسی در مقطع آموزش مناسب را در هلند طی کرده است، در مکالمه با سیناپرس یاد آوری کرد: در کشورهای اروپایی، دانشجوی جامعه شناسی را برای جامعه شناس شدن میپرورانند، اما در کشور ما خیلی اوقات، دانشجوی جامعه شناسی بعد از فارغ التحصیلی هم به جامعه شناس مبدل نمیشود.

این مدرس جامعه شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، یادآور شد: در دانشگاه های کشورهای پیشرفته، کارگاه های تعلیمی و کارگاه های عملی متعددی برای دانشجویان جامعه شناسی به انجام رسانده میشود. مثلا در یک کلاس ۱۰۰ نفره، دانشجویان جامعه شناسی در کلاس به گروه های پنج نفره تقسیم می شوند که تحت آموزش یک استاد جامعه شناسی، آموزش می نگاه کنند.تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی:		تدریس جامعه شناسی در کشورمان، با استانداردهای بین المللی فاصله دارد

وی ادامه داد: در این کشورها، دانشجوی جامعه شناسی را به بیرون از دانشگاه می اعزام کنند تا کارهای تحقیقی به انجام رساند. مورد اصلی این است که دستگاه دانشگاهی به شکلی سازمان یافته است که امکان تقلب و انحراف را از دانشجو می گیرد. دانشجو باید کارهای تحقیقی را گام به گام به انجام رساند و هر گام تحقیقی را نیز به استاد پیشنهاد کند و از آن پاسداری کند. کپی کردن مقاله های دیگران و یا بهره گیری از پژوهش دانشجویان دیگر، در دانشکاه های کشورهای پیشرفته معنا ندارد، زیرا هم دستگاه راه تقلب را بسته است و هم خود دانشجو نیز تمایلی به تقلب ندارد.

مرادی با اشاره به دستگاه اشتباه نمره دهی به دانشجویان جامعه شناسی در کشورمان، یادآور شد: در کشور ما دانشجوی جامعه شناسی با ایجاد رابطه اثرگذار با استاد، انتظار دارد که نمره بگیرد. حتی زمانی استادی به دانشجویش نمره نمی دهد، بین دانشجویان به سفت گیری متهم می شود و دانشجویان به یکدیگر پیشنهاد میدهند که با آن استاد سفت گیر، درس نگیرید.

این جامعه شناس تصریح کرد: در اغلب دانشگاه های اروپایی، اصلا چنین دستگاه نمره دهی حضور ندارد. در این دانشگاه ها نمی شود با چانه خانمی و لابی با استاد، نمره گرفت، بلکه دانشجو باید اثبات کند که به متون جامعه شناسی مسلط شده است. التماس کردن به استاد برای نمره گرفتن، تمجید نشده است و دانشجوی جامعه شناسی، استادش را بر اساس علم، مهارت و کیفیت تعلیمی میبرگزد، نه بر این اساس که کدام استاد، بهتر نمره می دهد.

در دانشگاه های کشورهای پیشرفته، کارگاه های تعلیمی و کارگاه های عملی متعددی برای دانشجویان جامعه شناسی به انجام رسانده میشود

مرادی با اشاره به نقص های دستگاه آزمون جامعه شناسی در کشورمان، بیان داشت: در کشور ما هر دانشجوی جامعه شناسی که دروس را به درستی حفظ کرده باشد و جزوه خوان خوب تری باشد، معمولا نمره خوبی می گیرد، اما در دانشگاه های کشورهای پیشرفته، آزمون ها به شکلی مفهومی دیزاین می شود که حتی احتمال دارد، سوالات در کتاب های درسی نباشد، بلکه سوالات به شکلی دیزاین می شود که توانایی تفسیر دانشجو را به درگیری بکشد.

وی با بیان این که دانشجوی جامعه شناسی در کشورهای پیشرفته، تئوری را در بسترهای اجتماعی یاد میگیرد، یاد آوری کرد: چون آگاهی داشتن زبان انگلیسی برای همه دانشجویان الزامی است، بروزترین کتاب ها و متون علمی به طور مستقیم، بدون ترجمه و بدون واسطه به دانشجویان جامعه شناسی کشورهای پیشرفته می رسد و همین سرعت جابجایی منابع، سواد دانشجوی جامعه شناسی را بروز نگه می دارد.

 

مکالمه:مریم طالبی

 

————————————-

مطلب از : شهرام ل.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صبر است مرا چاره هجران تو ليکن
««« »»»
چون صبر توان کرد که مقدور نماندست

استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی: تدریس جامعه شناسی در کشورمان ایران، با استانداردهای بین المللی فاصله دارد (۲ عکس)

TT / 125 — TP / 21%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال