آموزش کشاورزان اصلیترین احتیاج زیرساختی زنده کردن دریاچه ارومیه است


آموزش کشاورزان مهمترین نیاز زیرساختی احیای دریاچه ارومیه است

سنندج- سرپرست گروه ترویج و توسعه کشاورزی پایدار وزارت جهاد کشاورزی گفت: تعلیم بهره برداران و کارشناسان حوزه کشاورزی برای بکارگیری اصولی توان آب و خاک حوضه آبریز، اصلی ترین احتیاج زیرساختی احیای دریاچه ارومیه است.

تصویر و عکس تعلیم کشاورزان اصلی ترین احتیاج زیرساختی احیای دریاچه ارومیه است

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) محمد شریفی مقدم روز دوشنبه در کارگروه راهبری برنامه جامعه ترویج حوضه دریاچه ارومیه در استان کردستان اضافه کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه به منظور احیای دریاچه ۵۰۰ هزار هکتار حوضه آبریز این دریاچه را به پنج قسمت در سه استان کردستان، آذربایجان شرقی و غربی تقسیمم بندی کرده است.
به گزارش سرزه به نقل از وی حوضه زرینه رود و سیمینه رود جزء بخش های مخصوص تامین آب این دریاچه هستند که شامل شهرستان های سقز و بانه استان کردستان و شاهین دژ و بوکان آذربایجان غربی است که ستاد احیا درپی تقویت مدیریت آب و خاک در این حوضه ها است.
سرپرست گروه ترویج و توسعه کشاورزی پایدار وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: این اهداف در زیر کلکسیون نظام نوین ترویج وزارت جهادکشاورزی در کل کشور انجام می شود اما در سه استان کردستان، آذربایجان غربی و شرقی با زیرساخت اکولوژیک با هدف تسریع احیای دریاچه ارومیه اجرا می شود.
شریفی مقدم اضافه کرد: نظام ترویج در این استان براساس هفت شاخص اکولوژیکی از جلمه آب، خاک، شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ناحیه انجام و سبک مطالعاتی آن نیز هم اکنون به شرکت مهندسین مشاور یکم واگذار شده است.
به گزارش سرزه به نقل از وی اهداف و مأموریت برنامه ترویج در دریاچه ارومیه کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در در این ناحیه نیازمند وارد شدن جوامع مکانی، اعتماد‌سازی و جلب مشارکت کشاورزان برای پذیرش راهکارها است.
اجراکننده برنامه ملی ترویج کشاورزی پایدار وزارت جهاد کشاورزی گفت: از کلکسیون روش های عنوان شده می‌توان به‌کارگیری امکانات و ابزار (فناوری) مدیریت داخل شبکه مزرعه با بهره‌مندی از فرآیندهای اتصال و استقرار و بهره گیری از شیوه‌های نوین کشاورزی و مشارکت بهره‌برادری اقداماتی اساسی در این زمینه انجام داد.
نماینده شرکت مهندسین مشاور یکم در ستاد احیا نیز گفت: کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب و توزیع بهینه ۶۰ درصد منابع آبی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در چشم انداز پنج ساله از اهداف برنامه نظام جامع ترویج در سه استان کردستان، آذربایجان شرقی و غربی است.
جاوید نائبی با اشاره به این که ۹۲ درصد از منابع آب کشور در بخش کشاورزی به کار برده میشود و با مدیریت بهینه در این بخش می شود بسیاری از معضلات کم آبی را مرتفع کرد اضافه کرد: اراضی زیرپوشش سیمینه رود و زرینه رود۳۴ درصد حوضه آبریز دریاچه ارومیه را شامل می شود و این ۲ رودخانه حدود ۵۲ درصد آب دریاچه را تامین می کند.
به گزارش سرزه به نقل از وی تعیین الگوی کشت، معرفی اراضی کاربری و میزان نکته احتیاج آب و منابع آبی شهرستان های زیرپوشش این ۲رودخانه از اصلی ترین اهداف سبک مطالعه در این مطقه است.
مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاوزی کردستان هم گفت: این سازمان برنامه های خود را به صورت دستگاه ای در این راستا به انجام رسانده تا علاوه بر اجرای سبک نظام نوین ترویج در راستای احیای دریاچه نیز قدم بردارد.
حجت الله کوشا اضافه کرد: در راستای فرهنگسازی سه تفاهم نامه برای تولید ۳۲ فیلم مستند، تعلیم ۸۰۰ کارشناس و پخش یک هزار و ۲۰۰ کتاب و کلکسیون فرهنگی را با نهادهای گوناگون انعقاد کرده است.
دومین نشست کارگروه راهبری برنامه جامعه ترویج، تعلیم و خبر دهی مبتنبی بر راهبرد IPCM در حوزه دریاچه ارومیه در استان کردستان امروز ۱۰ ماه آبان ۱۳۹۵ با همکاری سازمان جهادکشاورزی و دفتر فنی استانداری به انجام رسانده شد.
عملیاتی حوضه آبریز سیمینه‌رود و زرینه‌رود در سقز و بانه کردستان و میاندوآب، شاهین دژ، تکاب و بوکان آذربایجان غربی مساحتی معادل ۱۷ هزار و ۵۳۶ کیلومتر مربع بوده که قسمت اعظم آن در آذربایجان‌ غربی و قسمت‌های کوچولوای در آذربایجان‌ شرقی و کردستان قرار می دارد.
استان کردستان به خاطر داشتن بیش از یک میلیون و ۱۱۰ هزار هکتار زمین قابل کشت با کیفیت و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی به مخصوص گندم در غرب کشور به حساب مییاید و جایگاه سوم کشوری در تولید این تولید را به خود اختصاص داده است.
۳۰۳۴/ ۳۰۲۰۱۴۸۴/
خبرنگار: حسن حسین زاده**انتشاردهنده: اصغر رضاخانی


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال