سنگ پا نوعی سنگ آذرین است که از خنک شدن گدازه های آتشفشانی شکل می گیرد؛ بافت اسفنجی و زبر این سنگ از فایده لایه برداری، شفاف کردن و حتی معالجه ای بالایی برخوردار است.با همراه باشید.

فوران آتشفشان به چه صورت روی می دهد؟

آتشفشان یک کوه مخروطی شکل ساخته شده در پیرامون دریچه ای است که به مخزن سنگ های مذاب در زیر سطح زمین متصل (ماگما) است. این سنگ ها در تاثیر رانش و فشار گاز، نقاط ضعیف در پوسته زمین را شکسته و به سمت بالا هدایت می شوند.
در این وقت، فوران آتشفشانی شروع شده و سنگ های مذاب به دو شکل از دریچه آتشفشان بیرون میروند: در وضعیت غیرانفجاری، به صورت جریان مایع و روان گدازه هستند و در وضعیت انفجاری، به شکل ابر پرپشتی از قطعات گدازه و خاکستر به هوا پرتاب می شوند.
قطعات بزرگتر بعد از پرتاب شدن به هوا، در پیرامون دریچه آتشفشان سقوط می کنند و قطعات کوچولو تر تحت تأثیر نیروی قیمتیش، به شکل جریان گدازه به سمت پایین حرکت می کنند. سایر محصولات فورانی از جمله خاکستر قادر هستند از طریق جریان باد تا کیلومترها دورتر از آتشفشان رسانده شده و حتی وارد جو شوند.

سنگ های مذاب در زیر سطح زمین، ماگما (magma) و بعد از فوران و خروج از دهانه آتشفشان، گدازه (lava) نقل میشوند. ماگما شامل کریستال، قطعات سنگ های پیرامون، گازهای محلول، مخلوط مایعی از اکسیژن، سیلیکون، آلومینیوم، آهن، منیزیم، کلسیم، سدیم، پتاسیم، تیتانیوم و منگنز هستند.
اگه ماگما در نزدیک سطح زمین به سرعت خنک شود، سنگ های آذرین شیشه ای با بلورهای کمتر تشکیل می شوند؛ اما ماگما درصورت نرسیدن به سطح و باقی ماندن در اعماق زمین، بسیار دیرتر خنک می شود و این مسأله باعث ایجاد سنگ های آذرین با بلورهای کامل می شود. این سنگ ها با تبلور نهایی در میلیون ها سال بعد، به سنگ های گرانیتی مبدل میشوند. گدازه نیز بعد از خنک شدن، سنگ های آتشفشانی با درصد کمی از قطعات کریستالی بوجود مییاورد.

به چه دلیل رنگ گدازه از سرخ به مشکی عوض میشود؟


گدازه هنگام انفجار و خروج از دهانه آتشفشان، سرخ رنگ است، اما به سرعت تغییر رنگ داده و سرخ تیره، خاکستری یا مشکی نگاه کرده می شود و حتی بعد از خنک و سخت شدن، به رنگ های دیگری عوض میشود.

گدازه بسیار داغ و مملو از گاز، حاوی آهن و منیزیم انبوه است، اما با خنک شدن و کاهش میزان گاز، مقدار سیلیکون، سدیم و پتاسیم ازدیاد مییابد که ظاهری توده ای و خمیری به گدازه می دهد.

سنگ پا به چه صورت ایجاد میشود؟


ماگما حاوی گازهای محلولی است که بعد از رسیدن به سطح و کاهش میزان فشار، این گازها آزاد می شوند. اگه گدازه ضخیم و خمیری باشد، خروج گازها با فشار شگفت انگیزی صورت می گیرد. بیرون رفتن گازها از گدازه باعث ایجاد سنگ هایی بنام پامیس (pumice) می شود. با خروج انفجاری گازها، سنگ حفره دار و سبک شده و براحتی روی آب شناور می ماند.

سنگ پامیس برای صیقل دادن، جلا بخشیدن فلزات و چوب، یا در صنعت پالایش آب و فاضلاب کاربرد دارد. از پودر این سنگ در انواع مختلف پولیش، زدای، به عنوان لایه بردار در وسایل میکاپ و آرایشی و بهداشتی، یا در برخی خمیردندان ها به عنوان یک ساینده ملایم بهره گرفته میشود.
یکی دیگر از کاربردهای دیگر این سنگ اسفنجی شکل که از گذشته در برخی کشورها رواج داشته است، برداشتن پوست های خشک و فوت شده کف پا و پینه های پاشنه است. امروزه در بسیاری از سال های خوشگلی در کشورهای گوناگون دنیا از سنگ پامیس (pumice stones) یا همان “سنگ پا” برای تطهیر کف پا بهره گرفته میشود.
تحقیقات اجلاس دیابت ایالات متحده نیز نمایان میکند، بیماران مبتلا به دیابت از معضل خونرسانی عالی در پاها عذاب میکشند و نبود رسیدگی عالی به ترک های کف پا قادر هست منجر به ایجاد جراحت و عفونت در این بیماران شود.
استفاده روزانه از سنگ پا (به شکل مرطوب شده) و بعد از آن، روغنی کردن کف پا با کرم مرطوب کننده، علاوه بر از بین بردن پینه و ترک ها، باعث تسهیل خونرسانی در پاها می شود.