مسایل منطقه ای و سیاسی در آموزش زبان فارسی باید مدنظر قرار بگیرد


مسایل منطقه ای و سیاسی در آموزش زبان فارسی باید مدنظر قرار بگیرد

سرپرست بنیاد سعدی گفت: مسئله اهمیتی می داری که باید فراتر از مسائل علمی و انگیزه‌شناسی مخاطب مد نظر گرفت، مسائل منطقه‌ای و سیاسی و مرتبط با امنیت ملی است که باید در برنامه‌ریزی کلان آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان انتخاب شود.

تصویر و عکس مسایل ناحیه ای و سیاسی در آموزش زبان فارسی باید مدنظر قرار بگیرد

به اعلان سرزه و به نقل از «نسیم آنلاین»، غلامعلی حداد عادل، رییس بنیاد سعدی در میان زبان معرفی کن و استادان زبان و ادبیات فارسی، با بیان این که به طور کلی در کشور ما به تربیت مدرس به اندازه علم پرداخته نشده است، گفت: این که در چند سال اخیر، آموزش زبان فارسی به خارجیان در کشور ما به یک بحث فعالیت و بحث همایش ها مبدل شده، پدیده مبارکی است که باید از آن استقبال کرد.

رییس بنیاد سعدی اضافه کرد: با نگاهی بر تغییر اروپا در ۳۰۰ یا ۴۰۰ سال گذشته می نگاه کنیم که اصلاح راهکارهای تعلیم را مقدم بر توسعه علم آگاهی داشته اند و به همین جهت، تربیت معلم و راهکارهای آموزش در رشته های مختلف تحصیلی از اهمیت زیادی در اروپا برخوردار است در حالی که امکان می دارد ما در کشور پانصد یا هزار استاد ادبیات فارسی با درجه دکتری تربیت کرده باشیم ولی شاید ۲۰ نفر متخصص چگونگی آموزش دادن زبان فارسی در این میان موجود نموجود باشد.

وی ادامه داد: بنابراین با این شیوه اشتباه، دانش آموز با معضل مواجه می شود، کتاب ایراد مییابد، معلم در کارش کامیاب نیست و نکاتی از اینشکلی، که همگی ناشی از بی توجهی به اهمیت تربیت معلم است و متاسفانه این غفلت در همه رشته های تحصیلی در کشورمان وجود دارد و صحیح به همین دلیل است که درب دانشگاه تربیت معلم پس از نزدیک به ۱۰۰ سال سابقه، بسته می شود و این دانشگاه هم می شود شبیه به باقی دانشگاه ها.

حدادعادل با اشاره به این که این غفلت، در آموزش زبان از باقی رشته ها بیشتر است و برخی به خاطر ایرانی بودن و آشنابودن به زبان فارسی خود را بی نیاز از آگاهی داشتن نحوه آموزش زبان فارسی آگاهی میدارند، یاد آوری کرد: این عیب بزرگی است و خودآگاهی به این عیب و آگاه شدن از این ضعف و نقص، نخستین قدم برای از بین بردن آن است و این که متوجه شدیم که باید در محافل دانشگاهی، رشته و تخصصی تحت عنوان آموزش زبان خودی به غیر یا همان آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان موجود موجود باشد، طلیعه یک آینده خوب است.

رییس بنیاد سعدی با بیان این که این خودآگاهی و توجه را باید علاوه بر احتیاج های عملی، ناشی از گسترش رشته زبان شناسی در جوار ادبیات فارسی در کشور آگاهی بداریم، ادامه داد: در ۵۰ سال اخیر که زبان شناسی در کشور مطرح شد و دانشگاه ها وارد این بحث شدند، مشخص شد که خود زبان، یک بحث علمی است بنابراین در جوار زبان فارسی و ادبیات فارسی قرار گرفت و با مخلوط این موضوعات، این مسئله هم مورد توجه قرار گرفته است که یاد گرفتن زبان مادری به کسی که زبانش این نیست، چه وسایلی را نیاز دارد.

حداد عادل با اشاره به این که در امر آموزش زبان به خارجیان عوامل گوناگونی همچون « روانشناسی آموزش، زبان یاد گیری و انواع مختلف تئوری های شناختی» دخالت دارد، اضافه کرد: برای یاد گرفتن زبان به خارجی ها، نظریه های گوناگونی در جهان مطرح شده و مکتب های فرق می داری وجود دارد که بر اساس هر یک از این نظریه ها و مکتب ها، می توان راهکارهای گوناگونی را در آموزش قبل گرفت که باید با آگاهی داشتن این نظریه ها و بررسی نتایج آنها بر آن بشویم که کدامیک از این نظریه ها با زبان فارسی تناسب بیشتری دارد چراکه باید آگاهانه، یک یا دو نظریه را مبنای کار خودمان گذاریم.

وی ادامه داد: مورد دیگر در امر آموزش زبان، تفکیک زبان یاد گیری به مهارت های چهارگانه متداول «خواندن» و «نگاشتن» و «شنیدن» و «سخن گفتن» است که هر کدام اینها حکمی مستقل و ترفندی متفاوت دارد که باید بیش از قبل مطالعه شود.

*مخاطب شناسی، مساله ایی مهم در امر آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان

رییس بنیاد سعدی در ادامه بیان کرد: یک مسئله مهم دیگر، مخاطب شناسی است که ما زبان را به چه کسی می خواهیم آموزش دهیم. باید آگاهی بداریم که زبان آموز چه نیازی به زبان ما دارد و برای چه و با چه انگیزه ای می خواهد زبان فارسی را فراگیرد. ما تا آگاهی نداریم انگیزه کسی برای یاد گرفتن زبان فارسی چه هست قادر نیستیم مطلق حکم کنیم که می خواهیم زبان فارسی آموزش دهیم.

وی با تاکید بر اهمیت شناخت انگیزه مخاطب با هدف تامین احتیاج های تعلیمی وی، ادامه داد: فردی می خواهد برای جهانگردی به کشورمان بیاید، یک نفر می خواهد کار اقتصادی کند و در نمایشگاه های جهانی در کشورمان شرکت کند و مشتری جلب کند، فرد دیگری می خواهد کشورمان شناسی بخواند، یک نفر می خواهد دانشجوی مهندسی در کشورمان شود و یک نفر هم می خواهد طلبه علوم دینی شود، که در حال حاضر گسترده ترین بخش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان در حوزه علمیه قم است که نزدیک به ۲۰ هزار نفر غیرفارسی زبان در قم وجود دارند و با تشکیلات مفصلی در حوزه علمیه قم، خلال آموزش زبان فارسی به تحصیل علوم دینی توجه کرده اند.

*آموزش زبان فارسی با انتخاب کردن مسایل ناحیه ای و سیاسی

حدادعادل اضافه کرد: مسئله مهم دیگری که باید فراتر از مسائل علمی و انگیزه شناسی مخاطب مد نظر گرفت، مسائل ناحیه ای و سیاسی و مرتبط با امنیت ملی است که باید در برنامه ریزی کلان آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان انتخاب شود.

رییس بنیاد سعدی گفت: به عنوان مثال ما در چند سال قبل در ونزوئلا وجود بسیار خوبی داشتیم. طی بازدیدی که بنده حدود ۱۲ سال قبل از این کشور داشتم به من نقل کردند که فقط در کاراکاس ۸۵ شرکت ایرانی مستقر هستند. خب این راهی میگشاید که ما به کسانی که به زبان اسپانیایی در ونزوئلا حرف میزنند، فارسی آموزش دهیم. همچنین لبنان برای ما اهمیتی می دارد و کشوری است که از آموزش زبان فارسی، استقبال می کند و در حال حاضر دانش آموزان در مدارس حزب الله لبنان، زبان فارسی را به عنوان زبان دوم می خوانند.

وی در ادامه گفت: عراق نیز بر خلاف زمان صدام، امروز با کشورمان روابط خوب و متعددی در حوزه های جهانگردی و اقتصادی دارد و کلاس های آموزش زبان فارسی در عراق خیلی گسترده است . یاد گرفتن زبان فارسی در پاکستان نیز به جهت رابطه زبان اردو با زبان فارسی، حکمی جداگانه از آموزش زبان فارسی در عراق دارد. همه اینها مسائلی است که به برنامه ریزی کلان ما در نواحی مختلف دنیا مربوط می شود.

حدادعادل اضافه کرد: هدفم از بیان این مطالب این است که نقل بکنیم که هم در سطح کلان و هم در سطح خورد، سیاست گذاری های اهمیتی می داری وجود دارد که باید در برنامه ریزی های ما لحاظ شود.

*تهیه استاندارد آموزش زبان فارسی برای تعیین سطح زبان آموزان

وی با بیان این که مورد مهم دیگر در امر آموزش زبان فارسی، استاندارد سازی است، گفت: آموزش زبان به عنوان یک امر حاکمیتی، همیشه مسئله اهمیتی می داری بوده که به استاندارد سازی نیاز دارد و یکی از وظایفی که بنیاد سعدی متقبل شده، تهیه این استاندارد است که آن را در اختیار نهادهای مرتبط گذارد.

حداد عادل با اشاره به این که ما در بنیاد سعدی سالانه ۲۰ دوره دانش اضافه کنی را با وجود فارسی آموزان و استادانی از کشورهای مختلف در کشورمان به انجام میرسانیم، گفت: نخستین پرسش ما از این فارسی آموزان سطح آشنایی آنان با زبان فارسی است. تا سطح آشنایی آنها را آگاهی نداریم قادر نیستیم برنامه عالی ای برای آنها تنظیم کنیم و آگاهی نمی داریم برنامه درسی آنان را ازکجا آغاز کنیم و در مدتی که قبل ما هستند آنها را به کجا منتقل بکنیم.

وی تصریح کرد: استانداردسازی لازمه آموزش زبان فارسی است و در واقعیت باید یک ترازو و یک متر و معیار برای تعیین سطح زبان فارسی آموزان داشته باشیم و هر دانشگاه و هر وزارتخانه ای قادر نیست نقل بکنید من یک استاندار زبان جداگانه برای خود دارم.

رییس بنیاد سعدی، ادامه داد: توجه به این ابعاد مختلف و پیچیدگی ها بود که ما را واداشت تا آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان را به شکلی دنبال کنیم که این بحث در یک بنیاد مستقل و زیر نظر مقامات بالای کشور متمرکز شود. در حال حاضر طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و اساسنامه بنیاد سعدی، معاون اول رییس جمهور به عنوان رییس هیات امناء و چند وزیر نیز از اعضای هیات امناء بنیاد سعدی هستند.

وی یاد آوری کرد: عمارت ما در بنیاد سعدی این است که در سیاستگذاری و در تهیه استانداردها و در تولید نرم افزار، یک تمرکزی بوجود آوریم و به موسسات تعلیمی و دولتی این امکان را بدهیم که هر کدام کار خودشان را به انجام رسانند. قصد ما از تاسیس بنیاد سعدی این نیست که همه کارها را ما به انجام رسانیم بلکه مییاندیشیم یک تقسیم کار صف و ستاد لازم است و تعامل دوجانبه نیز در این راه لازم است.

حدادعادل در انتها سخنان خود از استاد سلیم نیساری که از پیشگامان امر آموزش زبان در کشورمان و عضو همیشه آکادمی زبان و ادب فارسی است و همچنین استاد یدالله ثمره، زبان شناس و عضو همیشه آکادمی زبان و ادب فارسی، به واسطه تلاش های ارزش دارنده ایشان در آموزش زبان و ادبیات فارسی، قدردانی کرد.

***********************************

متن از : آراسته ر.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دوش باد از سر کويش به گلستان بگذشت
««« »»»
ای گل اين چاک گريبان تو بی چيزی نيست

مسایل منطقه ای و سیاسی در آموزش زبان فارسی باید مدنظر قرار بگیرد

TT / 264 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال