تبدیل شدن به سازمان دولتی، آفت هلال احمر/ حفظ نیروها با برنامه ریزی و هویت بخشی


تبدیل شدن به سازمان دولتی، آفت هلال احمر/ حفظ نیروها با برنامه ریزی و هویت بخشی

خبرگزاری فارس: مبدل شدن به سازمان دولتی، آفت هلال احمر/ حفظ نیروها با برنامه‌ریزی و هویت‌بخشی

سرپرست جمعیت هلال‌احمر با اشاره به این که همه برنامه‌ها در هلال احمر متصل به برنامه توسعه است، گفت: خدمت در جمعیت هلال احمر باید مطمئن، استاندارد، به موقع و متمرکز به مردمان باشد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، سید امیرمحسن ضیائی در نشست شورای معاونین استان زنجان با اشاره به این که یکی از اصلی ترین برنامه‌های جمعیت هلال‌احمر برنامه ۱۰ ساله توسعه است، یادآوری کرد: برنامه پنج ساله نخست جمعیت تا پایان ماه آذر جاری به تصویب می‌رسد و از سال ۹۶ اجرایی می شود و راه هلال احمر را در پنج سال بعد معلوم می کند.

وی با تاکید بر این که از همه ظرفیت های سازمانی برای تهیه سند راهبردی بهره گرفته شده است، اضافه کرد: در حال حاضر راهبردهای سازمانی به تصویب شورای مناسب رسیده و معلوم شده است که در ۱۰سال آینده همه سطوح جمعیت اعم از کمک و نجات، جوانان، داوطلبان، معالجه و توانبخشی، بین المللی و … قرار است کجا باشیم. این سند باید بعنوان یک صحبت در همه ارکان و سطوح جمعیت وارد شدن کند تا همه آگاهی بدارند برنامه و هدف هلال احمر چه چیزی است.

همه برنامه ها در هلال احمر متصل به برنامه توسعه

ضیائی با اشاره به این که با اجرایی شدن سند برنامه از ابتدای سال ٩٦ و تاکید بر این که هیچ بحث و برنامه ای در جمعیت نیست که متصل به یک علامت از برنامه نباشد، اضافه کرد: سند پنج ساله هم راهنمای داخل سیستم است که آگاهی بداریم قرار است چه کاری را به انجام برسانیم و هم انتظارات دیگران را براساس برنامه، معلوم می کند و ما را از روزمرگی نجات می دهد.

سرپرست جمعیت هلال احمر با تاکید بر این که جمعیت هلال احمر؛ ارزش ها و اهداف بزرگی دارد و مبتنی بر برنامه، راهکار مند، نظام مند، تٲثیرگذار و حرفه ای و مبتنی بر مردمان حرکت خواهد کرد، اضافه کرد : باید به این اندیشید که به چه صورت می شود در مواقع لازم از پتانسیل مردمی در برنامه های مهم بهره برده و پتانسیل مردمی را به میدان آورد؟

وی با تاکید بر این که جمعیت هلال احمر ماهیتا با یک نهاد دولتی تفاوت کردهد و یک دستگاه اجرایی ساده هم نیست، اضافه کرد: جمعیت هلال احمر یک نهاد فراگیر، بزرگ و مردمان نهاد است که بزرگترین خصوصیت آن خدمت و فعالیت داوطلبانه براساس ارزش های سازمانی است و این مهم هم در دیدگاه حضرت امام(ره) و هم دیدگاه آیت الله خامنه ای عنوان شد که اهداف جمعیت هلال‌احمر؛ در چارچوب ارزش های اسلامی است.

خدمت به مردمان باید مطمئن و استاندارد باشد

سرپرست جمعیت هلال احمر اضافه کرد :بسیاری از سیستم ها تکالیف معلوم با بودجه معلوم دارند که براساس آن به قانون عمل می کنند، اما اجرای قانون در جمعیت هلال احمر علاوه بر اینها براساس کرامت و اخلاق حرکت می کند و مدام در سطح حداکثری است و البته رو به تعالی دارد.

وی اضافه کرد: نوع خدمت در جمعیت هلال احمر متفاوت و حساس است و با جان مردمان در رابطه است؛ براین اساس خدمت در جمعیت هلال احمر باید مطمئن و استاندارد و به موقع، مبتنی بر شواهد و منابع و متمرکز به مردمان باشد.

آفت هلال احمر؛ مبدل شدن به سازمان دولتی است

ضیائی تبدیل جمعیت هلال احمر را به یک ارگان دولتی یا شبه دولتی، انحراف از معیارها و باعث خسران برشمرد و یادآوری کرد: هنر ما بهره گیری از ظرفیت ها و پتانسیل های مردمی برای خدمت به خود مردمان است. تجربه نمایان کرده اگه مردمان و ظرفیت مردمی به صحنه بیایند، اعجاز رخ می دهد و در حال نیز یکی از معیارهایی سرمایه اجتماعی، خود مردمان هستند و نمونه شاخص آن حضرت آیت الله روح الله خمینی(ره) بود که مردمان (و در واقع ظرفیت مردمی) را به صحنه آورد و انقلاب باشکوه اسلامی را رقم زد.

وی با تاکید بر این که یکی از شاخص ها در تاثیر گذاری میزان بهره گیری از ظرفیت‌ها است اضافه کرد: ما وارث و صاحب یک نهاد خوشنام هستیم که خودش یک ظرفیت اجتماعی است و به تبع آن تمام فعالیت‌ها هم؛ سرمایه اجتماعی است و لازم است شاخص‌های عملکردی را هم ارزیابی کنیم که چه مقدار بر جامعه تأثیر گذار بوده ایم؟ چه مقدار جامعه را تهیه کرده ایم؟ چه مقدار جوانان را به سوی خود کشیده ایم و چه مقدار قادر بوده ایم از این ظرفیت‌ها برای خدمت به مردمان بهره گیریم.

هویت بخشی و برنامه ریزی؛ عامل جذب و نگهداشت اعضاء

سرپرست جمعیت هلال احمر، جذب و نگهداشت نیروهای جمعیت را با وجود وارد شدن  سازمان‌های مردم‌نهاد متعدد به عرصه کار داوطلبانه مهم و زندگی ای برشمرد و اضافه کرد: یکی از کارکردهای مهم هلال احمر؛ ازدیاد همبستگی مردمی است که بخش اهمیتی می داری از ظرفیت اجتماعی و لذا باعث کاهش زیانهای اجتماعی است. جمعیت هلال احمر به اعضایش هویت و برنامه و جو می دهد و احساس سودمند بودن دارند؛ بنابراین این نیروها در چرخه فعالیت داوطلبانه باقی می شبیه به به همین خاطر باید برای حفظ و از پیش گیری از ریختن این نیروها برنامه‌های منسجم داشته باشیم و بزرگترین دستاورد آن اعتماد مردمی است که ما اکنون در ایران شاهد این اعتماد متقابل مردمان به حکومت و حکومت به مردمان هستیم.

وی با اشاره به وجود هلال احمر در نواحی آسیب نگاه کرده و با شرایط سخت، یادآوری کرد: خدمت در جمعیت هلال احمر توام با ارزش است و تفاوت ما با یک سازمان معمولی در این است که ما به نرخ دقت نمیداریم؛ بلکه ارزش نگاه می کنیم؛ بنابراین باید قدر این خدمت را آگاهی بداریم.

سرپرست جمعیت هلال احمر با تاکید بر این که از تبدیل سرمایه‌های استانی به منابع پایدار استقبال و پشتیبانی می شود، اضافه کرد: در ارزیابی‌ها، بهره گیری از ظرفیت‌های استانی شاخص است؛ به این علت که میزان تعامل با مسئولیت استانی همسو با فعالیت‌های داوطلبانه را به درستی نشان می‌دهد.

**************************

نگارنده : كيانا ی.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نمی‌کند دل من ميل زهد و توبه ولی
««« »»»
به نام خواجه بکوشيم و فر دولت او

تبدیل شدن به سازمان دولتی، آفت هلال احمر/ حفظ نیروها با برنامه ریزی و هویت بخشی

TT / 217 — TP / 23%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال