سیستم ساده که نورخورشید را اندازه می گیرد (۵ عکس)


دستگاه ساده که نورخورشید را اندازه می گیرد

این گوی کریستالی واقع در خارج اداره هواشناسی فرودگاه داروین در داروین کشور استرالیا قرار دارد، برای پیش بینی نیست، اما اطلاعات پر ارزشی درباره گذشته می دهد.
این گوی کریستالی واقع در خارج اداره هواشناسی فرودگاه داروین در داروین کشور استرالیا قرار دارد، برای پیش بینی نیست، اما اطلاعات پر ارزشی درباره گذشته می دهد. این تکنولوژی کهنه که آفتاب‌نگار کمپل استوکس نام دارد، یکی از ساده ترین سیستم های هواشناسی است که هنوز هم بهره گرفته میشود.
این دستگاه شدت تابش نورآفتاب را در هر روز اندازه می گیرد همانطور که دماسنج دما را یا بارومتر فشار هوا را اندازه می گیرد. دستگاه از یک گوی شیشه ای جامد، که معمولا ۱۰ سانتیمتر کشور قطر دارد تشکیل شده که پرتوهای خورشید را روی یک نقطه روی کاغذ کالیبره شده متمرکز می کند، و منجر به سوختن آن می شود. همانطور که خورشید در آسمان می درخشد، عکس و تصویر داغ مسیر خورشید یک مسیر سوزان روی کاغذ بوجود مییاورد. شدت و موقعیت سوختگی، زمان و توانایی تابش آفتاب را معلوم می کند.
آفتاب نگار نه توسط یک پژوهشگری بلکه توسط نگارنده و محقق نامدار اسکاتلندی، جان فرانسیس کمپل، در سال ۱۸۵۳ اختراع شده است. در همان لحظه گوی های شیشه ای شفاف که به عنوان وزنه ای برای نگه داشتن کاغذ بهره گرفته میشد، وقتی کنار پنجره قرار می گرفتند حفره های سوخته شبیه به مکان دخانیات روی سطح میز و یا کاغذ بوجود میاوردند. احتراق غیرمنتظره شبیه در نزدیکی لیوان های آب، بطری، پنجره یا کاسه شیشه ای ماهی سرخ پیش میامد. اگرچه این رفتار شیشه خیلی از مردمان را متعجب می کرد، بهره گیری از آینه ها و لنزها برای متمرکز کردن پرتوهای خورشید از زمان یونان باستان انجام می شده است. در زمان محاصره سیراکوس در قرن دوم پیش از ولادت، ارشمیدس کشتی های دشمن را با تاباندن اشعه های خورشید با بهره گیری از یک آینه سهموی آتش زد.
جان فرانسیس کمپل بر آن شد با الهام از این بحث دستگاهی بسازد که شدت تابش خورشید را در طول دوره یک روز به تصویب رساند. او قادر نبود یک گوی شیشه ای به دست بیاورد، بنابراین یک کره زمین شیشه ای توخالی را با آب پر کرد و آن را به یک لنز مبدل کرد. او گوی را چندین اینچ بالاتر از یک کاسه چوبی گذاشت بنابراین پرتوهای متمرکز شده به چوب برخورد می کردند و همانطور که خورشید در آسمان حرکت می کرد پرتوها یک مسیر سوخته روی چوب به جا قرار میدادند. وقتی که ابرها جلوی خورشید را می گرفتند، خط می شکست. طول شکستگی نمایان میکرد چه مدت خورشید پشت ابر بوده است و مکان شکستگی روی چوب نمایان میکرد چه وقتی از روز بوده است و هرچه سوختگی عمیق تر بود شدت تابش هم بیشتر بود.
دستگاه کمپبل آنقدر ساده و کاربردی بود که به سرعت توسط هواشناسان به تصویب رسید. در سال ۱۸۷۹ فیزیکدان ایرلندی قاب چوبی را با فلز جایگزین کرد و کارت های کاغذی را به آن افزود تا سوختگی را ثبت و ضبط کند. دستگاه آفتاب‌نگار کمپبل قرن هاست که بدون تحول باقی مانده است. بیش از یک قرن است که این دستگاه ابزار استانداردی برای ضبط تابش آفتاب در بسیاری از بخش های دنیا به حساب مییاید که آن را منبع خوبی برای داده های بلندمدت و قابل اعتماد می کند.
بسیاری از کارت های سوخته کهنه اکنون توسط پژوهشگران برای مطالعه و مقایسه میزان تابش آفتاب رسیده به زمین و حتی نوع ابر و ضخامت آن ها رحلت کرده مطالعه میشود. اگرچه این ابزار کهنه اکنون با سنسورهای دیجیتالی جایگزین شده اما هنوز هم قادر هستید در بسیاری از اداره های هواشناسی و رصدخانه های سر تا سر دنیا آن ها را یابید.
عکس شماره ۱ ⇩
عکس دستگاه ساده که نورخورشید را اندازه می گیرد
عکس شماره ۲ ⇩عکس دستگاه ساده که نورخورشید را اندازه می گیرد
عکس شماره ۳ ⇩عکس دستگاه ساده که نورخورشید را اندازه می گیرد
عکس شماره ۴ ⇩عکس دستگاه ساده که نورخورشید را اندازه می گیرد
عکس شماره ۵ ⇩عکس دستگاه ساده که نورخورشید را اندازه می گیرد

*******************

مسئول متن : ارشيا ب.

مطالب جالب و شگفت انگیز در بخش سرگرمی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گريه شام و سحر شکر که ضايع نگشت
««« »»»
قطره باران ما گوهر يک دانه شد

سیستم ساده که نورخورشید را اندازه می گیرد (۵ عکس)

TT / 97 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال