ایجاد شناسنامه اشتغال برای روستاهای استان قم


ایجاد شناسنامه اشتغال برای روستاهای استان قم

خبرگزاری فارس: ایجاد شناسنامه اشتغال برای روستاهای استان قم

فرماندار قم نقل کرد: باید برای هر روستای استان یک شناسنامه اشتغال به وجود آید.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از قم، رضا سیار ظهر امروز در کمیته سرمایه گذاری و اشتغال شهرستان که در سالن علی بن موسی الرضا(ع) فرمانداری به انجام رسانده شد، روستاها را منشأ تولید و زندگی آگاهی داشت و تصریح کرد: در موضوع خدمت منتقل کنی به روستاها پیگیری های خوبی انجام شده، اما در موضوع ایجاد اشتغال پایدار در روستاها غفلت انجام شده است و به همین علت شاهد مهاجرت گسترده روستاییان به شهر هستیم. در استان هم این مسئله پیش آمده و برای موضوع ایجاد اشتغال پایدار در روستاها توجه به مسائلی همچون بوم گردی و صنایع دستی از سوی سیستم های استان مطرح شده است.

وی ادامه داد: چنانچه فردی درپی ایجاد کارگاه باشد، با موانع متعددی مواجه می شود که این مسئله سبب خستگی اشخاص خواهد شد، به عنوان مثال تولیدکننده برای ایجاد کارگاه با مشکل تهیه زمین و اخذ اجازه از سیستم های مختلف مواجه می شود. قانون مشاغل خانگی قانون خوبی است، اما دستورالعمل های این قانون برای متقاضیان این مشاغل مشکلاتی به وجود می آورد، فردی سال ها در خانه اش ماست تولید می کرد و کسی به او کاری نداشت، اما چنانچه بخواهد جا محصولی خود را به یک محیط عالی مبدل کند، با معضلات زیادی مواجه می شود.

فرماندار قم افزود: ایجاد اشتغال احتیاج به مدیریت راهبردی دارد، در موضوع ایجاد اشتغال در شهرهای اقماری و روستاهای استان نهادهای گوناگونی همچون اطاق اصناف، سازمان جهاد کشاورزی و سازمان میراث فرهنگی دخالت دارند. باید بین این نهادها هماهنگی انجام بشود تا موانع برای ایجاد اشتغال در این نواحی نابود بشود. بخشداران باید مسؤولیت هماهنگی برای ایجاد اشتغال را در بخش های استان را متقبل بشوند و باید این مسئله به آن ها ابلاغ شود تا موضوع اشتغال را مدیریت کنند.

سیار با اشاره به نمونه ای از ایجاد اشتغال پایدار در روستاهای استان قم نقل کرد: در یکی از روستاهای بخش قمرود کارگاه تولید کفش ایجادشده که ۱۱۰ نفر در آن کارگاه سرگرم به کار هستند و با مخارج کمی، اشتغال زیادی به وجود آمده است. فضا برای هر نوع فعالیت محصولی در روستاهای استان فراهم است و بخشداران باید هماهنگی های ضروری بین نهادهای مختلف را برای مسئله ایجاد اشتغال در روستاها به وجود بیاورند.

وی با بیان این که باید برای هر روستای استان یک شناسنامه اشتغال به وجود آید افزود: منابع مالی ضروری برای ایجاد نقشهای محصولی در روستاها را هم می توان از طریق صندوق کارآفرینی امید و بانک کشاورزی دنبال کرد. در سال ۹۴ تکلیف کاهش بیکاری به دولت واگذار شد و باید سال جاری پنج درصد از بیکاری در حاشیه شهرها کاهش کشف کند و تحقق این مسئله احتیاج به اقدام عملی دارد.

فرماندار قم افزود: برای ایجاد اشتغال در استان باید فراتر از جلسات روتین اداری کار کنیم و باید این مسئله در سطح بخش های شهرستان هم پیگیری شود. همچنین باید هماهنگی های ضروری برای اختصاص زمین نکته احتیاج واحد محصولی از سوی بنیاد مسکن و اداره منابع نرمال انجام شود. باید روستا به روستا بر اساس مزیت های آن طرح اشتغال زا بوجود آوریم و همه روستاها قادر هستند از این طرح ها بهره گیرند.

سیار با اشاره به زودبازده بودن مشاغل خانگی بیان کرد: ایجاد مشاغل خانگی در روستاها مخارج کمی دارد و این مشاغل زودبازده هستند. در روستای صرم در بخش کهک ظرفیت خوبی در زمینهٔ سبدبافی وجود دارد و استمرار و گسترش سبدبافی در این روستا به پشتیبانی سیستم های استان و ارائه تسهیلات به مردمان این روستا احتیاج دارد.

وی در ادامه در خصوص روابط بین کشورمان و کشور چین تصریح کرد: شهر قم با شهر مسلمان نشین لین شیا در کشور چین خواهرخوانده است، این شهر خودمختار در مرکز کشور چین قرار دارد و بیش از دو میلیون مسلمان در شهر لین شیا میزیند. چندی پیش هیأتی از استان قم در نمایشگاه کشاورزی و خوراکی ی مشروع در این شهر وجود یافت. در این نمایشگاه انواع مختلف محصولات کشاورزی عرضه شده بود تا از این طریق تولید ثروت، اشتغال و ازدیاد درآمد برای مردمان روستایی در کشور چین ایجاد بشود.

فرماندار قم در انتها یاد آوری کرد: در شهر لین شیا احترام کامل به اسلام موجود بود و ۲۷۰۰ مسجد در این شهر کشور چین بنا شده است. حجاب به صورت گسترده توسط بانوان در شهر لین شیا رعایت می شود و دولت کشور چین از طریق این شهر درپی گسترش روابط با کشورهای اسلامی است. فعالیت های گسترده ای در زمینهٔ عمرانی و اقتصادی در شهر لین شیا انجام شده و دولت کشور چین می خواهد این شهر را در افق ۲۰۲۰ به مدرن ترین شهر مسلمان نشین دنیا مبدل کند.

انتهاي مطلب

نگارش از : آرمين غ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفتم شراب و خرقه نه آيين مذهب است
««« »»»
گفت اين عمل به مذهب پير مغان کنند

ایجاد شناسنامه اشتغال برای روستاهای استان قم

TT / 157 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال