اولین هواپیما در ایران + عکس 100 سال پیش


اولین هواپیمای ایرانی, عکس قدیمی

اولین هواپیما در ایران + عکس 100 سال پیش

گرچه اولین پرواز بشر با هواپیما در سال 1903 توسط برادران رایت انجام شد اما ده سال طول کشید تا خلبانی لهستانی اولین هواپیما را بر فراز آسمان ایران به پرواز درآورد.
“ویلبر” و “اورویل رایت” دو مخترعی بودند که در 17 دسامبر 1903 توانستند با موفقیت اولین هواپیما را به پرواز درآورند؛ اما ده سال طول کشید تا در ششم صفر 1332 مصادف با 14 دی ماه 1292 و 4 ژانویه 1914 در زمان احمدشاه قاجار اولین هواپیما در آسمان ایران به پرواز درآید.
“کوزمینسکی” خلبان لهستانی اصل این هواپیما، قطعات مجزای یک هواپیمای “بلریو11” را از روسیه و از طریق بندر انزلی بوسیله اتومبیل به تهران آورد و پس از سرهم کردن آن اولین پرواز را بر فراز تهران به انجام رساند. با این حال اولین پپرواز هواپیما بدون حاشیه هم نبود چرا که نبود مکان مناسب برای فرود باعث شد خلبان به اجبار در میدان مشق فرود بیاید.
در تاریخچه پست و تلگراف و تلفن ایران، در شرح ایجاد خطوط پستی هوایی به ورود اولین هواپیما به ایران اشاره شده است. بنا به این روایت در ماه صفر سال ۱۳۳۲ هجری قمری طیاره ای در آسمان تهران نمودار شده و در میدان مشق فرود می آید و فردای آن روز احمدشاه با جماعتی از درباریان و خدمتگزاران دستگاه کشوری و لشگری از آن دیدن کرده و در کنار آن عکسی به یادگار می‌گیرند.
به گزارش فرادید، روزنامه ارشاد از مطبوعات مشهور زمان قاجار هم در گزارشی از اولین پرواز هواپیما بر فراز ایران در همین تاریخ خبر می‌دهد و اضافه می کند که خلبان این هواپیما پیش از این در چند کشور دیگر نیز پروازهای نمایشی انجام داده و از مردم پول گرفته است؛ خلبان لهستانی در تهران هم بلیط فروخته و پس از مختصر گردشی بر فراز تهران به سمت البرز رفته است. بنا به این گزارش چند روز بعد قطعات متلاشی شده هواپیما روی چهارچرخه ای اسبی در کنار خیابان علاءالدوله (فردوسی) به سمت میدان توپخانه حمل می‌شده است.
اولین هواپیما در ایران + عکس 100 سال پیش
عکسی که در زیر مشاهده می کنید یک سند تاریخی از اولین هواپیما در ایران است. در این عکس احمدشاه قاجار در کنار جمعی از ملازمان با خلبانی که احتمالا “گوزمینسکی” باشد در مقابل دوربین ایستاده اند. این عکس همان عکسی است که گفته شده است احمدشاه و درباریان با هواپیما گرفته اند و در روزنامه “ایلوستراسیون” فرانسه منتشر شده است.

مطالب پیشنهادی

عکس دیدنی از اولین هواپیما خریداری شده توسط ایران از آلمانعکس دیدنی از اولین هواپیما خریداری شده توسط ایران از آلمانعکس صحیفه سجادیه مربوط به 500 سال قبلعکس صحیفه سجادیه مربوط به 500 سال قبلعکس قدیمی از دوره قاجار | قلعه فلک الافلاکعکس قدیمی از دوره قاجار | قلعه فلک الافلاکعکس دیدنی و قدیمی از خادمین امام رضا (ع)عکس دیدنی و قدیمی از خادمین امام رضا (ع)عکس های نایاب و دیده نشده از قدیمی ترین دروازه قرآنعکس های نایاب و دیده نشده از قدیمی ترین دروازه قرآنقدیمی ترین عکس از ماسوله مربوط به سال 1151قدیمی ترین عکس از ماسوله مربوط به سال 1151عکس دیده نشده از سردار سلیمانی در تابستان 69عکس دیده نشده از سردار سلیمانی در تابستان 69معشوق 23 ساله ی این بازیگر 42 ساله + تصویرمعشوق 23 ساله ی این بازیگر 42 ساله + تصویرعکس های زنان و دختران تهران در سال 1331عکس های زنان و دختران تهران در سال 1331ازدواج پسر 12ساله با دخترعموی 11 ساله اش + عکسازدواج پسر 12ساله با دخترعموی 11 ساله اش + عکساعدام میرزا رضا کرمانی قاتل ناصرالدین شاه + تصاویراعدام میرزا رضا کرمانی قاتل ناصرالدین شاه + تصاویرعکس و بیوگرافی الکس مورگان فوتبالیست زن آمریکاییعکس و بیوگرافی الکس مورگان فوتبالیست زن آمریکایی

[ منبع این خبر سایت جدیده می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات