دومین پیروزی پس از حماسه بزرگ لبنانی ها در جنگ ۳۳روزه


دومین پیروزی پس از حماسه بزرگ لبنانی ها در جنگ ۳۳روزه

خبرگزاری فارس: دومین پیروزی بعد از حماسه بزرگ لبنانی‌ها در نبرد ۳۳روزه

در اولین پیروزی که در ژولای سال ۲۰۰۶م به دست توانمند حزب‌الله علیه رژیم اشغالگر قدس به دست آمد لبنانی ها دست متجاوز خارجی را کوتاه کردند و در پیروزی دوم به مداخله قیمتی غربی – عربی در عرصه سیاسی این کشور پاسخی کوبنده دادند.

گروه جهانی خبرگزاری فارس؛ سعیدرضا دل شکیب:

بعد از نزدیک به ۲۹ ماه (از ۲۵ ماه می ۲۰۱۴) بن بست سیاسی بر سر انتخاب رئیس دولت لبنان، عصر امروز (دوشنبه) میشل عون رئیس فراکسیون تحول و اصلاح لبنان با ۸۴ رای از مجموع ۱۲۷ رای پارلمان این کشور به عنوان سیزدهمین رئیس جمهور لبنان برگزیده شد و به ۲۹ ماه بن بست سیاسی بر سر تعیین جانشین میشل سلیمان رئیس جمهور قبلی انتها داد.

در خصوص خلای ۲۹ ماهه پست رئیس دولت در لبنان ذکر مواردی چندین لازم است:

نخست؛ اگرچه بن بست سیاسی بر سر تعیین سیزدهمین رئیس دولت لبنان طولانی مدت ترین دوره بن بست سیاسی بر سر تعیین رئیس جمهور این کشور به حساب می اید اما اولین بن بست از این دست نبوده است. اولین بار در اواخر سال ۲۰۰۷ بعد از انتها دوره رئیس جمهور امیل لحود اختلافات بر سر جانشین او بالا گرفت تا جاییکه این کشور نزدیک به هفت ماه با درگیری انتخاب رئیس جمهور مواجه بود و عاقبت در ۲۵ می ۲۰۰۸ با انتخاب میشل سلیمان به هفت ماه بن بست سیاسی انتها داده شد.

دوم؛ حل مشکل سیاسی انتخاب رئیس جمهور لبنان نمایان کرد که احزاب و طوایف لبنانی به سطحی قابل قبول از بلوغ سیاسی موردعلاقه دست کشف کرده اند.

سوم؛ این انتخاب، پیروزی بزرگی برای همه ملت و گروههای سیاسی و شکست غیر قابل انکاری برای آندسته از جریانات خارجی است که روند معمولی رای گیری رئیس جمهور لبنان را به بحرانی بزرگ برای لبنانی ها مبدل کرده بودند.

چهارم؛ انتخاب رئیس جمهور تازه در لبنان بعد از ۲۹ ماه بن بست سیاسی که با کارشکنی و مداخلات خارجی شروع شد در واقع دومین پیروزی بزرگ ملت لبنان در یک دهه اخیر به حساب مییاید. این پیروزی که در عرصه سیاسی پژوهشگر شده است دومین پیروزی بعد از پیروزی ارتشی ملت لبنان در نبرد ۳۳ روزه است. در اولین پیروزی (نبرد ۳۳روزه)که در ژولای سال ۲۰۰۶م به دست توانمند رزمندگان جنبش مستحکمت اسلامی لبنان علیه رژیم اشغالگر قدس به دست آمد لبنانی ها دست متجاوز خارجی را از خاک لبنان کوتاه کردند و در پیروزی دوم، مردمان و جریانات سیاسی به مداخله قیمتی خارجی غربی – عربی در عرصه سیاسی پاسخی کوبنده دادند.

شایسته است این دو پیروزی بزرگ در عرصه ارتشی و سیاسی را به ملت فهیم و مقاوم لبنان تبریک نقل کرد و اذعان کرد که این موفقیت ها از لبنان عامل ثمربخشی ساخته است که قادر هست بر تحولات محیط اطرافی اش بویژه کشور یمن،کشور سوریه و کشور عراق اثرات بزرگی قرار بدهد. این پیروزی نمایان کرد حزب الله لبنان برخلاف ادعای رسانه های مرتجع عربی تمرکز بالایی در عرصه سیاسی لبنان به رغم وجودش در نبرد مجادله با تروریسم در کشور سوریه دارد.

رای گیری رئیس جمهور لبنان با همه اما و اگرها به انتها رسید لیکن این کشور بواسطه حضور در جغرافیای حساس آسیای باختری بی شک مورد طمع و احیانا دخالت کشورهای غربی و عربی قرار خواهد داشت.

*******************

متن از : كوروش م.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

با سير اختر فلکم داوری بسيست
««« »»»
انصاف شاه باد در اين قصه ياورم

دومین پیروزی پس از حماسه بزرگ لبنانی ها در جنگ ۳۳روزه

TT / 101 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال