صالحی: سعودی ها باید خود را از باتلاق یمن خارج کنند/ اتهام زنی به انصارالله در رابطه با هدف قراردادن مکه بی اساس است


صالحی: سعودی ها باید خود را از باتلاق یمن خارج کنند/ اتهام زنی به انصارالله در رابطه با هدف قراردادن مکه بی اساس است

رئیس سازمان انرژی هسته ای کشورمان مداخله کشور عربستان در امور کشورهای ناحیه را محکوم کرده و گفت که سعودی‌ها باید پیش از غرق شدن در باتلاق کشور یمن از این کشور بیرون روند.

تصویر و عکس   صالحی:  سعودی ها باید خود را از باتلاق کشور یمن خارج کنند/ اتهام خانمی به انصارالله در مورد هدف قراردادن مکه بی اساس است

«علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی هسته ای ایران در مکالمه با خبرگزاری تسنیم مداخله کشور عربستان سعودی در امور کشورهای ناحیه را رد و تأکید کرد که راه حل بحران کشور سوریه سیاسی است و راه های دیگر مسدود است.

وی که در جریان بازدید از خبرگزاری تسنیم گفت و گو می کرد، اتهام خانمی های کشور عربستان به جنبش انصار الله و ارتش کشور یمن در مورد هدف قراردادن مکه مکرمه را پوشالی و بی اساس خواند و تأکید کرد که انصار الله مسلمان هستند، آن ها فقط از کشور خود پاسداری می کنند.

وی ادامه داد: انصار الله این اتهام را رد و تأکید کردند که موشک مذکور به سمت فرودگاه جده در حرکت بوده است. همه آگاهی میدارند که مردم کشور یمن مسلمان هستند و از کشور خودشان پاسداری می کنند و دیگران یعنی عناصر ائتلاف هستند که جنگ بر ضد کشور یمن را به راه انداخته اند. به همین علت سبک این اتهامات مبنی بر شلیک موشک به سمت مکه مکرمه، اتهامی واهی است. برای همه ثابت شده است که این اتهام بی اساس است.

سیاست های ائتلافی نامعقول است

وی در مورد اتهاماتی که کشور عربستان بر ضد ایران مطرح کرده و موشک هایی که پایگاه های ارتشی و فرودگاه نبردی کشور عربستان را نشانه گرفته، موشک های ایرانی خوانده است، گفت: اتهام خانمی به ایران در مورد تجهیز یمنی ها به سلاح اتهاماتی است که در نتیجه اوضاع اسف باری که آنها برای خودشان بوجود آورده و خود را در این باتلاق انداخته اند، مطرح می شود. به این علت که آنها می خواهند خودشان را نجات دهند و دیگران را در این رابطه متهم کنند تا احتمالا به تصور خودشان به صورت معقولی از این بحران بیرون روند.

هیچ برون رفتی غیر از خروج متجاوزان از کشور یمن وجود ندارد

صالحی در مورد غرق شدن کشور عربستان سعودی در باتلاق کشور یمن و تلاش این کشور برای فریب رسانه ای جهت پوشش دادن حوادث این کشور گفت: متأسفانه سیاستی که دولت های ائتلافی در ناحیه در پیش گرفته اند، سیاست نامعقول و غیر منصفانه است و من تصور می کنم در نهایت هیچ راه چاره ای غیر از خروج آنها از کشور یمن وجود ندارد. آنها باید یمنی ها و دیگران از جمله ملت بحرین را به حال خودشان ول کنند.

تناقض سیاست های دولت های ائتلاف سعودی

وی ادامه داد: آنها (دولت های سعودی) که مدام شعار نبود مداخله در امور دیگران را مطرح می کنند، آیا واقعا الان در امور مردم کشور یمن و بحرین دخالت نمی کنند؟ نظامیان کشورهای عضو ائتلاف الان در کشور یمن و بحرین حضور دارند، آیا واقعا این مداخله در امور یمنی ها نیست؟ علاوه بر این که ما این تناقض را در بحث کشور یمن و کشور سوریه نیز می نگاه کنیم.

رئیس سازمان هسته ای کشورمان اضافه کرد: آنها در کشور یمن با دولت مخلوع و دولتی که از سوی ملت کشور یمن مطرود شده است، ائتلاف می کنند و از آن حامی ای می نمایند، اما در کشور سوریه تصویر و عکس این رفتار را از خود نمایان میکنند.

دیدگاه های ایران

وی یاد آوری کرد که دولت های عضو ائتلاف کشور عربستان از تناقض در سیاست های خود عذاب میکشند آنها هیچ برون رفتی ندارند، غیر از این که پیش از غرق شدن در بحران کشور یمن به حکمت سیاسی خود باز گردند. ایران بارها تکرار کرده است که اولویت های سیاسی این کشور این است که به صورت گسترده به کشورهای همسایه که موقعیت خاصی در ناحیه دارند از جمله کشور ترکیه و کشور عربستان اهمیت می دهد.

صالحی اضافه کرد: ما می گوییم که کشور ترکیه و کشور عربستان دولت های بزرگی هستند و قادر هستند نقش بزرگی در ناحیه داشته باشند، اما این نقش باید معمار و در راستای کمک به امنیت و ثبات ناحیه باشد، نه شعله ور کردن اوضاع. متأسفانه آنها مدام اوضاع ناحیه را به تشنج می کشانند.

آماده مکالمه هستیم

صالحی بر آمادگی ایران جهت مکالمه برای ایجاد ثبات و امنیت در ناحیه تأکید کرده و گفت: همانگونه که مرد ریاست جمهوری و جناب مرد وزیر خارجه تأکید کردند، ما این آمادگی را داریم که بشینیم و با سعودی ها و ترک ها در مورد امنیت و ثبات در ناحیه و حل معضلات موجود به صورت خانوادگی و بدون مداخله دیگران که از پشت اقیانوس ها به اینجا آمده اند و در امور ما در ناحیه مداخله می کنند، مذاکره کنیم.

وزیر امور خارجه پیشین کشورمان تأکید کرد که ایران اقدامات حکیمانه را در سیاست های خود در پیش گرفته و بحمدالله می نگاه کنیم که ایران روز جدید در ابعاد سیاسی و موقعیت سیاسی خود در ناحیه بهبود می کند. ما مدام در سیاست های خود اعلام کرده ایم که از ملت ها پشتیبانی می کنیم و به آنها جهت کسب استقلال و امنیت و ثبات شان یاری میرسانیم.

ایران نیازمند سرزمین و ثروت دیگران نیست

وی یاد آوری کرد: الحمدلله ایران نیازمند سرزمین نیست تا چشمانش به اراضی دیگران دوخته شود، ما به هیچ ثروتی هم احتیاج نداریم، به این علت که ثروت های ما وجود می دارد و ما از غنی ترین دولت ها هستیم، ما به چیزی احتیاج نداریم، بلکه فقط به ثبات و امنیت احتیاج داریم. ثبات و امنیت نه فقط برای دیگران، بلکه برای خودمان هم می خواهیم. هر اندازه که ثبات و امنیت در ناحیه استقرار کشف میکند، این اتفاق به ما در توسعه و شکوفایی داخلی یاری میرساند.

وی در مورد احتیاج ایران به امنیت ناحیه گفت: چنانچه کشور افغانستان باثبات بود و در امنیت میزیست، ما ۳ میلیون آواره افغانی در کشور نداشتیم، این در حالی است که از بیکاری جوانان خود عذاب میکشیم. چنانچه برادران افغانی در ایران حاضر نبودند، چه کسی به مکان آنها اشتغال مییافت؟ مردم کشورمان. البته ما با وجود مشکلاتی که داریم، از آوارگان پذیرایی کردیم، حتی در زمان جنگ تحمیلی نیز ما آنها را پذیرفتیم، به این علت که این دیدگاه جمهوری اسلامی در قبال مسلمین و امت اسلام است که در شرایطی که خودش از معضلات اقتصادی رنج می برد، اما دیگران را در کشور می پذیرد.

نسبت به آینده کشور سوریه خوش بین هستیم

علی اکبر صالحی در انتها مکالمه ی خود با خبرگزاری تسنیم تأکید کرد: ما در نهایت نسبت به اوضاع کشور سوریه خوش بین هستیم، به این علت که هیچ راه دیگری وجود ندارد، راه های دیگر مسدود هستند و تنها راه موجود راه حل سیاسی است. راه حل قابل تصور در کشور سوریه حل سوری- سوری معضلات است. دست نیافتنی است که کسانی از خارج بیایند و دولتی را به این ملت تحمیل کنند. این بحث غیرقابل قبول است و یک راه حل به حساب نمییاید. ما در پنج سال گذشته این اعتقاد را داشته و هر اندازه که از نگاه وقتی به جلوتر می رویم، می نگاه کنیم که اوضاع عوض میشود و به سمتی می رود که هیچ راه چاره ای غیر از راه حل سیاسی در ناحیه باقی قرار نمیدهد.

————————————————–

نگارنده : بهناز ذ.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

درآمدی ز درم کاشکی چو لمعه نور
««« »»»
که بر دو ديده ما حکم او روان بودی

صالحی: سعودی ها باید خود را از باتلاق یمن خارج کنند/ اتهام زنی به انصارالله در رابطه با هدف قراردادن مکه بی اساس است

TT / 255 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال