۵۰ درصد بودجه شهرداری ها از محل ساخت و ساز است/ ارائه ۸ لایحه به دولت برای ایجاد توازن در وضعیت مالی شهرداری ها


۵۰ درصد بودجه شهرداری ها از محل ساخت و ساز است/ ارائه ۸ لایحه به دولت برای ایجاد توازن در وضعیت مالی شهرداری ها

خبرگزاری فارس: 50 درصد بودجه شهرداری‌ها از مکان ساخت و ساز است/ ارائه 8 لایحه به دولت برای ایجاد توازن در حالت مالی شهرداری‌ها

سخنگوی وزارت کشور با بیان این که ۵۰ درصد بودجه شهرداری‌ها از مکان ساخت و ساز تأمین می‌شود، نقل کرد: ۸ لایحه اصلی با رویکرد بازگرداندن اعتدال و توازن به حالت درآمدی و هزینه‌ای شهرداری‌ها به دولت ارائه شده است.

به اعلان سرزه و به نقل از حوزه دولت خبرگزاری فارس، سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور طی سخنانی با اشاره به وجود معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزارت کشور در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در این هفته، ابعادی از گزارش ارائه شده از سوی وزارت کشور در این کمیسیون را تشریح کرد.

قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و استان ها با مرور حالت توزیع جمعیت شهری کشور و اشاره به استقرار ۱۱ درصد جمعیت شهری کشور در تهران و ۲۱ درصد از جمعیت شهری در هفت کلان شهر مشهد، کرج، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز و قم؛ نقل کرد: در مجموع، در یک توزیع کاملاً نامتوازن؛ در حالی که حدود یک سوم کل جمعیت شهری کشور فقط در ۸ کلان شهر کشور مکان گرفته اند، بیش از ۱۲۳۰ شهر دیگر کشور میزبان بقیه جمعیت شهری هستند.

سخنگوی وزارت کشور در تشریح حالت نامتوازن بودجه شهرداری ها، با اشاره به سهم ۶۶ درصدی شهرداری تهران و سایر کلانشهرها از کل بودجه شهرداری های کشور، علیرغم استقرار فقط ۳۶ درصد جمعیت شهری در کلان شهرها نقل کرد: شهرداری های سایر شهرهای کشور از جمله شماری از مراکز استان ها، فقط از ۳۴ درصد کل بودجه شهرداری های کشور برخوردارند در حالیکه می بایست به ۶۴ درصد جمعیت شهری خدمات ارائه کنند.

سامانی در تشریح مخلوط منابع درآمدی شهرداری ها نقل کرد: به طور کلی ۵۰ درصد بودجه شهرداری های کشور از مکان ساخت و ساز تأمین می شود که علاوه بر این که یک منبع ناپایدار درآمدی به حساب مییاید، زمینه شهر به فروش رسانی و بروز آثار خراب کار در محیط شهری را درپی خواهد داشت.

سخنگوی وزارت کشور در همین زمینه اضافه کرد: در حالیکه پیامد باز سازی به عنوان پایدارترین و سلامتترین منبع درآمدی شهرداری ها در مباحث برنامه ریزی و مدیریت شهری مطرح می شود، فقط ۲ درصد از منابع درآمدی شهرداری های کشور از این مکان تأمین می شود.

قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان ها، در تشریح فراز دیگری از گزارش ارائه شده از سوی وزارت کشور در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به بحث سرانه بودجه شهرداری های کشور به ازای هر نفر اشاره کرد و نقل کرد: در حالیکه در بودجه شهرداری های استان تهران، به ازای هر شهروند در سال بیش از یک میلیون و چهارصد هزار تومان، تأمین و هزینه شده است، در استان سیستان و بلوچستان، به طور متوسط فقط حدود ۱۵۰ هزار تومان برای هر نفر در بودجه شهرداری ها حدس زده شده است.

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به فراز دیگری از گزارش ارائه شده در مجلس، تدوین ۸ لایحه اصلی برای پشتیبانی ساختاری از شهرداری ها با رویکرد بازگرداندن اعتدال و توازن به حالت درآمدی و مخارجی شهرداری ها در سر تا سر کشور را به عنوان اقدام اصولی وزارت کشور برای اصلاح ریشه ای معضلات شهرداری ها بر شمرد.

سامانی لایحه مدیریت شهری، لایحه درآمد پایدار شهرداری ها، لایحه دهیاری ها، لایحه اصلاح قانون تشکیلات، وظائف و رای گیری شوراهای اسلامی کشور و شهرداران، لایحه مدیریت یکپارچه مطمئنی شهر و روستا و لایحه اصلاح قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت را از جمله این لوایح برشمرد که از سوی وزارت کشور به دولت ارسال شده است.

قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان ها، در همین زمینه با اشاره به لایحه اصلاح قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی که در حال ارسال از سوی وزارت کشور به دولت است، از اتمام وارسی لایحه بازنگری قوانین اداری و استخدامی شهرداری ها و دهیاری های کشور در دولت و ارائه این لایحه به مجلس شورای اسلامی گزارش کرد و بیان امیدوار کرد با انتها مراحل وارسی لوایح ۸ گانه تدوین شده از سوی وزارت کشور در دولت و مجلس شورای اسلامی و تبدیل این لوایح به مصوبات قانونی و اجرای آن، روند بازگشت اعتدال و توازن به شهرداری های کشور تسهیل شود.

سامانی همچنین یادآوری کرد اطلاعات تفصیلی از این لوایح از طریق پایگاه خبر دهی وزارت کشور در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

_________________________________

تهیه و تدوین : گلچهره خ.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظ ابنای زمان را غم مسکينان نيست
««« »»»
زين ميان گر بتوان به که کناری گيرند

۵۰ درصد بودجه شهرداری ها از محل ساخت و ساز است/ ارائه ۸ لایحه به دولت برای ایجاد توازن در وضعیت مالی شهرداری ها

TT / 85 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال