اعتراف اصلاح‌طلبان به «تو زرد» بودن لیست امید/ کولایی: «پول های نجومی» و «رانت» دروازه ورود برخی به لیست امید بود


گروه سیاسی-رجانیوز: بالاخره آرزوی این روزهای اصلاح‌طلبان محقق شد. چند ماهی است که منتظر نشسته بودند تا کسی از میانشان آن چنان شهامتی پیدا کند که بتواند بدون لکنت، حقایق انتخابات 7 اسفند را بیان کند. حالا بعد از گذشت تقریبا شش ماه الهه کولایی وارد گود شد و آن چیزی را که خیلی‌ها  منتظر شنیدن آن بودند را بر زبان آورد.

 

به گزارش رجانیوز روز گذشته بود که کولایی عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح‌طلب در مصاحبه با خبرگزاری اصلاح‌طلب آنا به بررسی ورود «پول های نجومی» و اثرات «رانت» بر تصمیمات سیاسی و جهت دهی انتخاباتی پرداخته بود. کولایی در این مصاحبه یکی از مهمترین نقدها به شورای عالی سیاستگذاری در انتخابات مجلس دهم را «عدم توجه به انتخاب کاندیداها و ورود آن‌ها به لیست امید» معرفی کرده بود. کولایی در بخشی از این مصاحبه به ریشه یابی این اتفاق هم می پردازد. در نظر او «پول» و «رانت» یکی از ابزارهای مهم برای ورود به سیاست و حضور در لیست‌های انتخاباتی است. او در این باره گفت: «پول و رانت و همچنین تلاش برای استفاده از سازوکارهای مؤثر در نتایج انتخابات هیچ‌گاه از عرصه رقابت‌ها خارج نشده و نخواهد شد».  

 

اما این تنها حرفهای الهه کولایی نبود. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بالاخره حرفی که چند ماهی است برخی از رسانه های اصلاح‌طلب به دنبال بیان آن هستند را بر زبان می آورد. او با صراحت می گوید که ورود برخی به لیست امید از مسیر «رانت» بوده است.  اصلاحات که سالها تلاش کرده بود تا جریان خود را بر اساس مبارزه با رانت و رانت خواری تعریف کند، حالا در انتخاباتی که مدعی بودند که از آن با موفقیت و پیروزی خارج شده اند، چیزی جز نمایندگان «رانتی» و «پولدار» برایشان باقی مانده است.

 

کولایی در این باره می گوید:«هميشه پول و قدرت در حوزه سياست تاثيرگذار هستند. برخي كانديداها از طريق رانت وارد ليست اميد شدند و من اين مساله را تكذيب نمي‌كنم». هرچند که این سخن چند ساعت بیشتر بر روی خروجی رسانه ها باقی نماند و کولایی مجبور شد تا با انتشار پیامی همه آنچه را که در باره لیست امید گفته بود را تکذیب کند: «قول‌های نادرست از من در مورد لیست امید و نقش پول و رانت در شکل گرفتن آن، در مصاحبه دیروز را قویا تکذیب می‌کنم»!

 

با این وجود اگرچه کولایی امروز تمام آنچه را که گفته است را تکذیب می کند اما خبرگزاری آنا چیز دیگری مطرح کرده است. این سایت در یادداشتی که به همراه تکذیبیه کولایی منتشر کرده است می نویسد: «با بازشنیدن فایل صوتی مشخص شد که «تیتر» انتخابی ناشی از سوءتفاهم خبرنگار بوده است» اما نکته آنجاست که این سخنان در متن خبر آمده بود نه تیتر آن.

 

*آرمان: رانت سیاسی نمایندگان لیست امید حتی بیشتر از «پول» به چشم می‌خورد

به هر حال این سخنان بابی بود که رسانه های اصلاح‌طلب را تشویق کند که هر آنچه که در این ماهها در دل داشته اند را منتشر کنند. در همین راستا روزنامه زنجیره ای آرمان صبح امروز به بهانه مصاحبه کولایی در یادداشتی می نویسد:

«رانت سياسي به معني وابستگي نمايندگان ليست اميد، حتي بيشتر از «پول» به چشم مي‌خورد، زيرا هستند افرادي كه به علت وابستگي به مديران دوران اصلاحات وارد ليست‌هاي انتخاباتي شدند. اين در حالي است كه برخي از افراد بودند كه استعداد‌هاي زيادي درمجلس داشتند و به علت عدم سرشناسي سياسي حتي با وجود سمت‌هايي مانند استاد دانشگاه حقوق و علوم سياسي در ليست قرار نگرفتند».

 

*آفتاب یزد: نمایندگانی که بود و نبودشان تفاوتی ندارد!

اگرچه تاکنون هیچ کدام از رسانه های اصلاحات به این صراحت به اعضای لیست امید حمله نکرده بودند، اما هر از گاهی تیغ تیز خود را به اعضای لیست امید نشان داده اند. در همین راستا روزنامه آفتاب یزد 11 مهر در مطلبی عنوان می دارد:

«گروهی از نمایندگان تهران همچنان در لاک مهجوریت خود فرو رفته و به گونه ای در صحن خانه ملت حضور یافته اند که بود و نبودشان تفاوتی در روال یک روز کاری مجلس ایجاد نکرده است و در خارج از بهارستان هم که به کل عطای نمایندگی را به لقایش بخشیده اند و هیچ اثری از آنها یافت نشده است همچون «داود محمدی»،«عبدالرضا‌هاشم‌زائی»، «غلامرضا حیدری»، «علی نوبخت»، «سیده فاطمه حسینی» و «محمدرضا بادامچی»».

 

 

هرچند الهه کولایی سخنان منتسب به خود را تکذیب می کند (یا شاید هم ناچار به عقب نشینی شده است)، اما نگاهی کلی به ساختار لیست امید نتیجه جز آن چه که دیروز کولایی گفته است نخواهد داشت. رانتی بودن لیست امید آن قدر واضح است که نیازی به حجت آوردن ندارد. ورود عده ای در لیست امید صرفا به خاطر آقازاده بودن و یا حمایت های مالی فلان شخصیت از لیست مساله ای است که در همان نگاه نخست خود را نشان می دهد. حالا همان افرادی که «رای به هر دولیست» را «تُکرار» می کردند و خود را پیروز 7 اسفند می دانستند، صریح تر می گویند که «لیست امید تو زرد از آب در آمده است» و پایکوبی های بعد از انتخابات، توهمی از پیروزی بوده است و کاری جز حمایت از رانت خواری و آقازادگی انجام نداده اند.

[ منبع این خبر سایت رجا می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال